Utazz, hogy beszéld a nyelvet! Startra kész gyógynövények A gazdi tünete?  

Utazz, hogy beszéld a nyelvet!

Szijártó zsófia előadása a bge gazdálkodási karán

Ha nyelveket akarsz beszélni, ne késlekedj a világ felfedezésével – fogalmazhatnánk meg Szijártó Zsófia, volt kölcseys diák életszemléletét. A Travel, eat, experience with Sofi blog szerzője a BGE gazdálkodási karán tartott előadást, arra biztatva a hallgatókat, hogy lépjenek ki a komfortzónájukból. 

Szijártó Zsófia

– liv –

– A sikeres nyelvtanulás öt aranyszabályának tartom, hogy ne riadjunk vissza a hibázástól, hanem bátran beszéljünk, mégpedig társaságban. Továbbá hallgassuk az adott idegen nyelvet, mert így könnyen elsajátíthatjuk a jellemző nyelvi szerkezeteket, emellett bővül szókincsünk, javul a kiejtésünk. Végül élvezzük a nyelvtanulást, melyhez számtalan lehetőséget nyújt az internet, az okostelefon, a rengeteg letölthető applikációval még jól is szórakozhatunk – osztotta meg saját tapasztalatát a hatékony és a nem megerőltető nyelvtanulásról a hallgatókkal. A gimnáziumban angolt és olaszt tanult. Mint mondta, 2007 nyarán ébredt annak tudatára, hogy hű de jó utazni és nyelvet tanulni, amikor gimnazistaként két hónapig bébiszitterkedett Olaszországban.
– Ez elsőre korántsem egyszerű, mert más a tanóra, ahol az ember magabiztos, és más az adott anyanyelvi környezet, az élő beszéd a helyi dialektusok, tájszólások miatt. Az első ijedtség után rájöttem, hogy igenis oda kell tennem magam, ha jól szeretném beszélni a nyelvet. Ez a felismerés indított el bennem egy lavinát, hogy nyelveket tanuljak. Zsófi gimnáziumi és egyetemi évei alatt így nyolc nyelvvel ismerkedett meg, melyek közül az angolt, az olaszt és oroszt magas szinten beszéli. Mint mondta, a németből, a spanyolból, a törökből próbál fejlődni, a horvát és a latin csak egy kitekintés volt. Ezt a két utóbbit kötelezően kellett felvennie az orosz és az olasz mellé az ELTE-n, ahol érettségi után folytatta nyelvtanulmányait.
– Az anyanyelvi környezet elengedhetetlen ahhoz, hogy jól beszéljünk, és meg is értsük, amit hallunk. Éppen ezért érdemes élni a különböző külföldi tanulmányi ösztöndíjak adta lehetőségekkel. Ezek legtöbbje egyenesen az egyetemisták számára áll rendelkezésre. Az önkéntesség ugyancsak jó lehetőség, ami korántsem egyenlő az ingyenmunkával, tettvágy és jóakarat azonban szükséges hozzá.
Zsófi hazai egyetemi tanulmányai alatt ösztöndíjasként négy hónapot töltött el Moszkvában, a Puskin Intézetben, 2013-ban. A diplomaszerzést követően is ösztöndíjasként került be a belgorodi egyetem kétéves mesterképzésére 2014-ben. Ugyanebben az évben még a mesterképzés előtt hét hónapot önkénteskedett egy olaszországi idősotthonban. 2015-ben a Bakuban megrendezett Európai Játékokon a magyar delegáció, míg 2017-ben a Budapesten megrendezett FINA úszóvilágbajnokságon a kazah delegáció kísérője volt. Mint mondta, mostani előadása is egy önkéntes tevékenység, hogy ismereteit, tapasztalatait átadhassa.
– Egy a lényeg, merjetek kísérletezni, kilépni a megszokott környezetből. Újat látni és tapasztalni akkor is megéri, ha nem az történik, amit vártok. Legyetek nyitottak és kíváncsiak egy ismeretlen ország, egy új kultúra felfedezésére, megismerésére. Utazásra leginkább most van időtök. Az anyagiaktól sem kell tartani, mert kevés pénzből is lehet világot látni. Szükségtelen felhalmoznotok haszontalan és drága tárgyakat, amikor életre szóló élményekkel gazdagodhattok. Jutalmul a biztos nyelvtudást, nemzeti kapcsolatokat és barátokat kaphattok. A kifogások helyett bízzatok magatokban, ne hagyjátok lebeszélni magatokat álmaikról, hanem valósítsátok meg azokat, mert képesek vagytok rá – biztatta a hallgatókat. Zsófit sem hátráltatta az a tény, hogy jelentkezése előtti két évben Magyarországról senkinek sem sikerült bekerülni államilag finanszírozott szakra, orosz egyetemre. Megpróbálta, felvették. Magába vetett hitének köszönhetően hamarosan külgazdasági referensként hasznosíthatja orosz nyelvtudását.
A hallottak alapján sokunkban átértékelődött, hogy a kifogások gyártása helyett inkább tegyünk céljainkért. Zsófi azért is követendő példa, mert imádja, amit csinál. Ez a lelkesedés is kell ahhoz, hogy valóra váltva elképzeléseinket kiteljesedhessünk – osztotta meg a hallgatók véleményét Szikora Viktória.
– Nyelvtanárokként fontosnak tartjuk, hogy a hallgatók ne csak a nyelvórákon, hanem élőben is találkozzanak a nyelvvel. Ezért is buzdítjuk őket külföldi utakra, amiről Zsófi elődadásából is kiderült: milyen sok szempontból hasznos befektetés – mondta Nagy Orsolya főiskolai adjunktus.
– Az előadás messze túlmutatott a nyelvtanulásra való ösztönzésen, mert mindnyájunkra érvényes, hogy merjünk kilépni komfortzónánkból, és legyünk képesek rácsodálkozni a világra. Szijártó Zsófi ajándékelőadását éppen ezért fogadtuk nagy örömmel – fűzte hozzá dr. Bérces Edit főiskolai docens.

 

 

 

 

 

vissza az elejére


Startra kész gyógynövények

A gyógynövények életciklusuk során más-más részeikkel örvendeztetnek meg bennünket, ahogy az első tavaszi napsugarak megjelennek, gyökereiket, kérgeiket lehet gyűjteni – hangzott el az Apáczai Gyógynövény Klub előadásán.

– liv –

Minden gyógynövényt úgy kell elképzelni, mint egy kémiai laboratóriumot, ahol folyamatos munka folyik. A gyökérgyűjtés szempontjából ez két időszakot, az őszt és a tavaszt jelenti. Az ősz azért kiváló időszak erre, mert bővelkednek a nyáron felszedett tápanyagokkal – beszélt a növények élettanáról Sebestyén Bence fitoterapeuta. – A téli álom után kora tavasszal ismét beindulnak, gyökereikben nagyon sok hatóanyagot koncentrálnak, amiről jól árulkodik ízük, illatuk. Tehát ilyenkor is érdemes begyűjteni, leszárítani, hogy hozzájuthassunk értékes anyagaihoz. A bojtorjángyökér kiválóan alkalmas méregtelenítésre, és az emésztés javítására, a csalángyökér kivonata hozzájárul a prosztata és a vese egészséges működéséhez. A gyermekláncfű vagy pongyola pitypang gyökere szintén kiváló méregtelenítő, szabályozza az emésztést, ápolja a májat és az epehólyagot, segít reumás bántalmaknál is. A fekete nadálytő gyökerét külsőleg gyulladáscsökkentő szerként használhatjuk, leggyakrabban ízületi fájdalomra, izom- és csontsérülések, zúzódások, gyógyítására.Ilyenkor tavasszal tinktúrákat, porokat készíthetünk a fehérfűz vagy szomorúfűz ágainak kérgéből is. A fűzfa természetes aszpirin, hiszen a 19. század elején kérgéből izolálták a szalicint, ami az aszpirin hatóanyagának az előanyaga. A szalicilsav-származékokhoz sorolt aszpirinnel ellentétben viszont nem bántja a gyomrot. Gyulladt gyomorfal esetében viszont óvatosságot igényel alkalmazása. Nagyon jó gyulladáscsökkentő, fejfájásra, reumára fájdalomcsillapító szerként használják. A közönséges nyírből vagy nyírfából csapolással nyírfavizet nyerhetünk, amikor tavasszal beindul nedvkeringése. A nyírfa bővelkedik vízben, amit télen irdatlan méretű gyökérzetében tárol. Tavasszal előcsalogatja, a nagy nyomás miatt a víz megjelenik az ágak végénél és a rügyeknél. Ekkor kell megcsapolnunk, amire mindössze három hét áll rendelkezésre. A folyadékban rengeteg vitamint és ásványi anyagot tárol, amit rügyeinek szán, de nekünk is juthat. A nyírfavíz kiváló rákmegelőző hatással bír, de a reuma, májbetegségek, vesekő, köszvény, ízületi gyulladások illetve a zsíros haj ellen is felvehetjük vele a küzdelmet. A nyírfakéregből állítják elő a xilitet, ami egészséges alternatíva a cukorral szemben. Azt tartják róla, magába szívja a rosszat, viszont gyógyító erejével ajándékoz meg bennünk. Az aktuálisan szedhető gyógynövények ismertetését követően a program résztvevői citromfűből készített gyógyteát kóstolhattak.A szezon előttünk áll, hiszen a gyógynövények virágát, levelét, termését is lehet majd gyűjteni és fogyasztani, a természet jóságának köszönhetően többnek minden részét.

 

 

 

 

 

vissza az elejére


A gazdi tünete?

Dömötör Júlia az előadás közben.

Láthatatlan póráz, kutyajogsi

Új keletű kutyaképző iskola alapító vezetője, Dömötör Júlia tartott általános tájékoztatást. Az ember és az eb együttműködését hangsúlyozó tréner programja a Dunántúl területén csak Zalaegerszegen érhető el. 

– b. k. –

Az előadó az internetnek köszönhetően rengeteg új keletű bőséges tanácsáradat közötti igazságot keresi, oktatja. Miközben igyekszik felhívni a figyelmet a kis számban jellemző tudatos és sokkal nagyobb számban előforduló tudattalan állatkínzásra is. (Dömötör Júlia egyébként Budapest környékén kisebb menhelyet tart fenn.)
Az általa kifejlesztett program fontos része a gazdák személyiségének megismerése és fejlesztése is, ezért a 20 éves „kutyás” szakmai múltja mellett ezen témakörben is képezte magát. Hiszi, hogy a kutya viselkedése, a gazda jellemproblémáinak, elakadásának a vetülete. Tematikája révén a póráz nélküli, csupán szavakkal, gesztusokkal való kutyairányítás híve, miközben elismeri az egyes országokban előírt kutyajogsi létjogosultságát is. A domináns hozzáállás helyett a társszemléletet vallja, alárendelt viszony helyett a kutyára, mint egyenrangú, de más típusú élőlényre tekint. Képzéseit sem hagyományosan „iskolában”, hanem minél változatosabb külső helyszíneken, a való életben tartja.  Szót ejtett a kutyakiképzésben, akárcsak bármely tanulási folyamatban előforduló holtpontról, ebben az időszakban szembesülhet a tudatos gazda a saját korlátaival. Beszélt a kutyák őseiről, a tomarctusról és a farkasról, hangsúlyozva, nagyon régen volt az az idő, amikor a kutya kutyává vált, tehát farkashoz hasonlítani a genetikai közelség ellenére is csak alapos átgondolással lehet.  Végül a tanítással kapcsolatban megjegyezte, a kutya nem rossz, a kutya nem elrontott, hanem a kutya tünet, a gazda tünete. Módszerében lépcsőzetesen képez, a bizalomra és együttműködésre építve, büntetés nélkül és a kutyára zúdított harag nélkül.
– Ne a saját vágyunkra alapozzunk, hanem ismerjük meg a kutya igényét is, ne általánosítsuk a kutyákat fajták szerint sem. Ne elvárjunk, hanem tanítsunk, ne büntessünk, hanem kontrollt tanítsunk – tanácsolta Dömötör Júlia.

 

 

 

 

 

vissza az elejére