A háziorvosi ügyeletről A prevenció bázisai Röviden Szakmával rendelkezőket keresnek Támogatott foglalkoztatás

A háziorvosi ügyeletről

A központi rendszerhez 79 település tartozik

Az alapellátáshoz kapcsolódó ügyeleti ellátás megszervezését és folyamatos biztosítását az integrált kistérségi (központi) ügyeleti rendszer működtetésével a város önkormányzata végzi. Az ellátás 79 településre terjed ki, a lakosságszám pedig meghaladja a 100 ezret.

Az ügyeleti betegellátás Zalaegerszegen napközben és este 3 felnőtt- és egy gyermekorvossal, 22 óra után 2 felnőtt- és egy gyermekorvossal működik. Az ügyelet hét közben 16 órától másnap reggel 8 óráig, míg hétvégeken és ünnepnapokon 24 órás időtartamban vehető igénybe. Az ügyeleti ellátás területén működő, területi ellátási kötelezettséggel rendelkező háziorvosi praxisok száma összesen 57, ebből 23 vegyes (felnőtteket és gyermekeket is ellátó), 22 kizárólag felnőtt- és 12 a gyermekpraxisok száma. Az elmúlt évben a központi ügyeleten 63 orvos dolgozott, munkájukban nyugdíjas háziorvosok és egyéb szakorvosok is részt vettek.
Ha az ügyeleti ellátás elmúlt 8 évének forgalmi adatait nézzük, a legtöbb ambuláns ellátás és telefonos hívás felnőttek esetében 2011-ben volt (több mint 15 ezer). A gyermekek esetében 2010 volt a kiugró év (7 ezer 899 eset). 2017-ben a felnőttügyelet valamivel több, mint 10 ezer esetet látott el, a gyermekügyelet mintegy 7 ezret.
A mentő indításának leggyakoribb okai: heveny koszorúér- és agyi történések, vérhányás, görcsös állapot, epilepszia, fulladás eszméletvesztés, mérgezés, sérülések. Ügyeletes orvos láz, hányás, hasmenés, hasi kórképek, magas vérnyomás pszichiátriai tünetek és halottvizsgálat esetén megy házhoz. A kórház sürgősségi osztálya 2012 januárjában kezdte meg működését, a nap 24 órájában, beutalás nélkül is igénybe vehető. Alapvető feladata a sürgős szükség körébe tartozó állapotok ellátása a lehető leggyorsabban egységes szakmai protokollok alapján. A 18 év alatti korcsoport betegeinek ellátása nem a sürgősségi osztály feladata.

 

 

 

 

 

vissza az elejére


A prevenció bázisai

Szemléletformálás az egészségfejlesztési irodában

Járási egészségfejlesztési iroda (EFI) kezdte meg a működését Zalaegerszegen, melynek kialakítására több mint 85 millió forintos támogatást nyert el a Szent Rafael Kórház.

– AL –

Keszthely és Lenti mellett végre Zalaegerszegen is megnyílt az egészségfejlesztési iroda, mely a megyeszékhely és a térségéhez tartozó 85 településen látja el feladatát – közölte dr. Halász Gabriella, a kórház főigazgatója. Mint mondta, a kórház stratégiai tervében 2015 óta szerepel a lakosság egészségkultúrájának, egészségtudatos magatartásának, nem különben egészségi állapotának javítása, amit eddig saját forrásból megvalósított rendezvényekkel igyekeztek szolgálni. Az elnyert pályázati támogatás tíz százalékából alakítják ki a nővérszálló földszintjén az irodát, a foglalkozásoknak helyet adó közösségi teret, valamint ebből vásárolják meg a szükséges tárgyi eszközöket. A fennmaradó összeget a működtetésre illetve a szakmai program megvalósítására fordítják a projekt kétéves megvalósítási és hároméves fenntartási időtartama alatt.
Többek között rendezvényeket szerveznek a rendszeres testmozgás, a helyes táplálkozás, valamint a betegségek korai felismerését szolgáló szűrések népszerűsítésére. Zalalövőn és Pacsán betegklubot hoznak létre a szív- és érrendszeri megbetegedésekben, valamint a cukorbetegségben szenvedők számára. A mentális egészségfejlesztés területén pedagógusoknak, gyerekeknek és szülőknek kínálnak foglalkozásokat. Céljaik elérése érdekében partnerkapcsolatokat alakítanak ki helyi önkormányatokkal, házi orvosokkal, civil szervezetekkel, oktatási intézményekkel. A sajtótájékoztatón dr. Sifter Rózsa kormánymegbízott köszönetét fejezte ki Vigh László országgyűlési képviselőnek, aki mint mondta, élharcosa az egészségügyi fejlesztéseknek és Balaicz Zoltán polgármesternek, aki ugyancsak szívén viseli az ezen a területen megvalósuló fejlesztéseket. Hozzászólásában a kormány az alapellátás és népegészségügyi ellátás minőségét javító intézkedéseit mutatta be, közte megemlítve azt, hogy eddig 61 egészségfejlesztési iroda (EFI) létesült az országban.
Balaicz Zoltán polgármester arról beszélt, hogy az iroda létrehozása megegyezik az önkormányzat törekvéseivel, miszerint fejlődjön a lakosság egészségkultúrája. Vigh László országgyűlési képviselő személyes példáját hozta szóba. Mint mondta, évek óta köszönti a megye első újszülöttjét, rendszeres véradóként másokat is erre buzdít, és nyáron kerékpáros túrára invitálta a körzetébe tartozó települések vezetőit, lakóit. Az iroda végleges helyének kialakításáig, a Mentálhigiénés Központ egyik helyiségében kapott helyet.

 

 

 

 

 

vissza az elejére


Röviden

Igazgatói kinevezés

A város közgyűlése 2018. április 1-től 2023. március 31-ig Kiss Gábort bízza meg a Deák Ferenc Megyei és Városi Könyvtár magasabb vezetői beosztásának ellátásával.
A közgyűlésen jelenlévő könyvtárigazgató szólt a jövőbeni célokról, többek között megemlítve a szolgáltatási lehetőségek javítását. Ezt célozza a közelmúltban elnyert 82 millió forint uniós pályázat is.

Falumúzeumi projekt
 

Tavasszal indul az idén 50 éves Göcseji Falumúzeum közel 2 milliárd forintos felújítása. Első lépésként a fogadóépület felépítésére kerül sor, ehhez megvan az anyagi forrás. A TOP-forrásból finanszírozott épületek a tervek szerint őszre készülnek el.

 

 

 

 

 

 

vissza az elejére


Szakmával rendelkezőket keresnek

A zalaegerszegi támogatott munkaerő-kölcsönzésről

A zalaegerszegi önkormányzat foglalkoztatáspolitikai szerepének bővítése és a helyi vállalkozások munkahelyteremtése, a beruházások élénkítése érdekében 2006 óta támogatja kedvezményes munkaerő-kölcsönzéssel a zalaegerszegi székhellyel vagy telephellyel rendelkező kis- és középvállalkozásokat. A Kontakt Nonprofit Kft. e tevékenységéről az egerszegi közgyűlés folyamatosan tájékoztatást kap. A 2017-es munkáról az elmúlt héten tárgyalt a képviselő-testület.

2006 óta 99 különböző vállalkozás számára biztosítottak kedvezményes munkaerő-kölcsönzést, ebből 2017-ben egy cég kereste fel első alkalommal a Kontakt Nonprofit Kft.-t. Az év folyamán összesen 11 vállalkozással álltak kapcsolatban. A múlt év végéig az éves keretből 36 munkavállalót 37 alkalommal kölcsönözték a 11 vállalkozáshoz. A cégek 25 esetben kérték a négy hónapos szerződés még 4 hónappal való meghoszszabbítását. A munkavállalókat kölcsönző cégek elsősorban a szolgáltatással foglalkozó vállalkozások köréből kerültek ki (36 százalék), ugyanakkor a legnagyobb arányt az összes kölcsönzött dolgozó közül a legtöbb munkavállalót az építőiparban foglalkoztatják (44 százalék). Keresnek asztalost, kőművest, lakatost, segédmunkást. A vendéglátás területén felszolgálót, pultost, takarítót szakácsot.
2017-ben 36 fővel létesítettek határozott idejű munkaszerződést. A 36-ból 17 munkavállaló foglalkoztatása húzódik át 2018-ra. A kölcsönvett munkavállalók munkaviszonyban töltött átlagos időtartama valamivel meghaladja a hat hónapot. Általánosságban elmondható, hogy a vállalkozások a szakmával (39 százalék) vagy érettségivel (19 százalék) rendelkező munkaerőt foglalkoztattak. A felsőfokú végzettséggel rendelkező munkavállalók aránya a 2016. évi 5 százalékról 3 százalékra változott, míg a 8 általános iskolai végzettséggel rendelkezők aránya 13-ról 25 százalékra emelkedett.

 

 

 

 

 

vissza az elejére


Támogatott foglalkoztatás

Megváltozott munkaképességűek foglalkoztatását segíti elő az az EFOP-projekt, melyet a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság Zala Megyei Kirendeltsége hajt végre. A félidejéhez érkezett programról a közelmúltban tartottak tájékoztatást a megyeházán. 

– liv –

Györe Edina főigazgató elmondta, a cégek és a közintézmények jelenleg 420 főt foglalkoztatnak a megyében, mely létszámot a projekt végéig 600 főre emelnék fel. Kiemelte, hogy a megváltozott munkaképességű emberek is teljes értékű munkát tudnak végezni, ezért sem megoldás számukra a közfoglalkoztatás. Példaként említette, hogy saját intézményükben is foglalkoztatnak egy kollégát pénzügyi munkakörben, akit a munkatársak szívesen támogatnak. Jelenleg Zalaegerszegen és Nagykanizsán működik egy-egy iroda, és tartanak ügyfélfogadást Lentiben is. Kollégáik cégekhez is szívesen kimennek, hogy tájékoztassák a vezetőket a lehetőségekről a megváltozott munkaképességűek foglalkoztatása érdekében. A kiemelt projekt elsődleges célja éppen ennek elősegítése foglalkozási rehabilitációs szolgáltatások nyújtásával, valamint a bérköltség támogatásával.
A rendezvényen Vigh László országgyűlési képviselő is méltatta a program jelentőségét. A magyar gazdaság fejlődése mellett szólt a munkaerőhiányról is, melynek egyik megoldását a megváltozott munkaképességű emberek minél nagyobb arányú foglalkoztatásában látják. Éppen ezért javasolják ezt a cégeknek.
A támogatott foglalkoztatást biztosító projektet Daczi Péter szakmai vezető mutatta be, majd Gáspár Lívia, a Kolping Gondozási Központ intézményvezetője tájékoztatta a jelenlévőket ezen a téren szerzett kedvező tapasztalataikról.

 

 

 

 

 

vissza az elejére