Épül a Flex új üzemcsarnoka Kormányablakként él tovább    

Épül a Flex új üzemcsarnoka

Tovább erősödik zalaegerszeg az autóipari szegmensben

n Új, 2100 négyzetméteres iparcsarnokot épít a Flex a Zrínyi utcai telephelyét bővítve, hogy az autóipari szegmensben nagyobb piaci részesedést érjen el. A mintegy 3 milliárd forintos beruházással 100 új munkahelyet teremt Zalaegerszegen. A bejelentésre a város Dísztermében került sor a külgazdasági és külügyminiszter jelenlétében.

Lang János és Szijjártó Péter

– Antal Lívia –

Szijjártó Péter azzal kezdte, hogy a világgazdaságban új időszámítás kezdődött a modern kori ipari forradalommal, melynek zászlóshajója az autóipar. Ebbe az új korszakba nevezett be Magyarország is, amelyben őrült verseny zajlik az ezt szolgáló új beruházásokért, a nagyvállalatok bizalmáért. Mint mondta, hazánk ebben a versenyben az elmúlt évben komoly sikereket ért el. Ehhez szavai szerint arra volt szükség, hogy Magyarországon legyenek Európa legalacsonyabb adói, továbbá, hogy a műszaki, informatikai, matematikai képzés erősítésével strukturálisan átalakítsák a felsőoktatást, bevezessék a német mintájú szakképzési rendszert, valamint létrehozzák Európa legrugalmasabb munkajogi szabályozását.
Hangsúlyozta, hogy a több mint 175 ezer embert foglalkoztató autóipar kiemelt jelentőségű Magyarország számára, hiszen a teljes ipari kibocsátás 28,8 százaléka innét származik. A hazánkban gyártott autóipari termékek 91,8 százaléka exportra kerül. Termelési értéke – többek között a Flex autóipari tevékenységének köszönhetően – 2017-ben minden korábbi rekordot megdöntve meghaladta a 8 ezer milliárd forintot, és idén januárban is 10 százalékos növekedést mutatott. A Flex zalaegerszegi bővítéséről elmondta, hogy az amerikai vállalkozás 3 milliárd forintból építi fel új üzemcsarnokát, amely költséghez a magyar kormány 769 millió forintos vissza nem térítendő támogatást nyújtott. A beruházással a cég az autóipari szegmensben a legmodernebb felületszerelési technológiát telepíti Zalaegerszegre, amellyel hozzájárul a magyar autóipar beszállítói kapacitásának bővítéséhez. Lang János, a Flex európai és amerikai vállalatainak alelnöke elmondta, 2015-ben Flextronics-ról Flex-re változtatták a nevüket, ami egyben a cég teljes újrapozícionálását is jelentette, hiszen teljes termék-életciklust kínálnak vevőiknek. Mint mondta, hihetetlen forradalmi változások jönnek az autóipari szegmensben, melyek a szakértők szerint jelentősebbek lesznek az elkövetkező 5–10 évben, mint az elmúlt 50 évben. A Flex ezeknek a változásoknak az innováció révén katalizátora kíván lenni, hiszen olyan megoldásokat tud kínálni, melyek hozzájárulnak az autonóm és az elektromos járművek sikerességéhez. A Flex beszállítóként 16 országban 34 telephelyen gyárt autóipari alkatrészeket, több mint 450 autótípushoz. Magyarországon 25 éve van jelen, az ország ma már a legnagyobb európai gyártóbázisa – emelte ki.
Vigh László országgyűlési képviselő, miniszteri biztos úgy fogalmazott, hogy a Zalaegerszegen több mint háromezer embert foglalkoztató cég jól beleillik abba az innovációs környezetbe, amit a járműipari tesztpálya jelent.  Balaicz Zoltán, Zalaegerszeg polgármestere érdeklődésünkre elmondta, hogy az Edelmann nyomdai konszern, az Ada bútoripari cég, és a helyi Zalaco sütőipari vállalkozás új üzemcsarnokok építésébe kezdenek idén. A Flex mostani bejelentésével számolva a négy vállalat összesen 12,7 milliárd forintos beruházást hajt végre Zalaegerszegen, 400 új munkahelyet teremtve. Mindezt a kormány közel 2,9 milliárd forintos állami támogatással segíti.  Délután Szijjártó Péter és Vigh László megtekintette a járműipari próbapályát. A külgazdasági és külügyminiszter azt hangsúlyozta, hogy az új autóipari korszak legfontosabb eleme a 2020 elejére elkészülő zalaegerszegi tesztpálya, amely Európában egyedülálló tesztkörnyezetet biztosít, nemcsak városi és közúti viszonylatban, hanem Ausztriával és Szlovéniával való megállapodás szerint a határon átnyúlóan is. Kiemelte, hogy az önvezető és elektromos autók fejlesztésében érdekelt legnagyobb német vállalatok, mint a Bosch, a Continental vagy a Thyssen-Krupp már jelen van Magyarországon. Jelenleg 150 vezető autógyártóval, alkatrész-beszállítóval és informatikai céggel folytatnak tárgyalásokat a tesztpálya igénybevételéről.

 

 

 

 

 

vissza az elejére


Kormányablakként él tovább

Átadták a zóna felújított épületét

n A sarki bejáratot megszüntették, felette azonban meghagyták az eredeti Zóna feliratot, emlékeztetve a felújított műemlék épület egykori funkciójára. Átadásával egy új korszak vette kezdetét, hiszen földszintjén megnyílt Zalaegerszeg második kormányablaka, ahová a Munkácsy utca felőli kapun lehet betérni.

– liv –

Példamutató együttműködés eredményeként újulhatott meg a helyi védettség alatt álló épület, melynek emeletére a kormányhivatal agrár- és vidékfejlesztést támogató főosztályát költöztették be. Köszöntőjében dr. Sifter Rózsa kormánymegbízott elmondta, hogy a beruházás 410 millió 370 ezer forintba került, melyből 364 millió 831 ezer forint hazai forrás, míg 45 millió 500 ezer forint uniós támogatás. Ez utóbbi a kormányablak kialakítását szolgálta, ahol öt munkaállomás, egy fotófülke, valamint az agrár főosztály ügyfélszolgálata található. A 607 négyzetméter alapterületű épületben az átadás napjával 55 állami tisztviselő kezdte meg munkáját, közülük tízen a kormányablak munkatársai. A kormánymegbízott azt hangsúlyozta, hogy kötelesség megóvni az épített örökséget, ahogy a természeti környezetet is. A városi kormányhivatalok energetikai korszerűsítésével ennek a kívánalomnak igyekeztek eleget tenni. Vigh László országgyűlési képviselő, miniszteri biztos arról beszélt, hogy az épület megmentésével a bontásnál sokkal nagyobb feladatot vállaltak fel, ami egyszerűbb lett volna. Mint mondta, ez a vidék szentélye, mert ide az egész megyéből jönnek a gazdák, többek között a földalapú támogatási kérelmeiket benyújtva. A város második kormányablakával pedig valamennyi állampolgár ügyintézési lehetőségei bővülnek. Balaicz Zoltán polgármester azt emelte ki, hogy Zalaegerszeg más városokkal szemben kevésbé szerencsés az épített örökségek tekintetében, ezért rendkívül fontos a megmaradt régi épületek megóvása, felújítása. Felidézte, hogy a város másfél évtizeden át hiába próbálkozott a Zóna eladásával, így visszaadta állami tulajdonba. Ez a lépés vezetett ugyanis ahhoz, hogy a kormány a szándékot segítve, forrást rendelt a felújításhoz. A polgármester végül köszönetét fejezte ki a város és a megye vezetőinek, hogy egy akarattal álltak az ügy mellé. Az átadáson dr. Burján Richárd, a kivitelező cég vezérigazgatója jelentette készre a beruházást. Ezt követően a jelenlévők megtekintették a korhű módon felújított épületet, melynek érdekessége, hogy a legfelső emeleten meghagyták az eredeti tetőgerendákat.

 

 

 

 

 

vissza az elejére