Megszépült környezetben Tisztelet és együttérzés KutyaJó kalandok  

Megszépült környezetben

Átadták a felújított petőfi utcai védőnői szolgálatot

Megújult a Petőfi utcai védőnőnői szolgálat, melynek nettó 12,7 millió forintos beruházásával befejeződött a TOP-program az egészségügyi alapellátás infrastrukturális fejlesztését szolgáló része, hangzott el az átadáson.

– AL –

Erre összesen 353 millió forint állt rendelkezésre, melyből felnőtt és gyermek háziorvosi rendelőket illetve védőnői szolgálatokat újítottak, mondta Balaicz Zoltán polgármester. A város a szociális intézmények felújítására 433 millió forintot költhetett a TOP-programból, amellyel már korábban végeztek. A polgármester ezt úgy értékelte, hogy a 23 megyei jogú város közül nem sok büszkélkedhet azzal, hogy mostanra mindkét programcsomagot befejezte. Kitért továbbá arra, hogy az épületegyüttesben lévő Petőfi Utcai Tagóvoda és a Cseperedő Bölcsőde felújítására öszszesen 250 millió forintot fordítottak. Az óvodai szárnyat már átadták, a bölcsődében még zajlanak a munkálatok. Ez utóbbi költségét az oktatási, nevelési intézményekre szánt TOP-forrásból biztosították. Vigh László országgyűlési képviselő azt emelte ki, hogy az idei év a családok éve, aminek köszönhetően még több támogatást és figyelmet kapnak a magyar családok. A kormány éppen ez okból tartja fontosnak a hungarikumként számon tartott védőnői szolgálat épületeinek felújítását.  Ladányi Ibolya, a Zalaegerszegi Egészségügyi Alapellátási Intézmény vezetője köszönetét fejezte ki, hogy a védőnők megszépült környezetben fogadhatják az édesanyákat. A kívül-belül megújult Petőfi utcai szolgálatban négyen dolgoznak, egyenként közel 160 család, illetve 200 kisbaba életét figyelemmel kísérve.

 

 

 

 

 

vissza az elejére


Tisztelet és együttérzés

A spirituális intelligenciáról

A boldogság és elégedettség felelőseként újabban a spirituális intelligenciát (SQ) és az agyban található „S-pontot” nevesítik az azt felfedező amerikai szakemberek. A logikus és racionális intelligencia (IQ), az érzelmi intelligencia (EQ) mellett tehát itt az újabb tesztelnivaló, mennyire vagyunk e téren fejlettek, s hogyan hat ez a mindennapjainkra. Környékbeli szakértő, Galambosné Goldfinger Erzsébet mátrixenergetika-terapeuta véleményét kérdeztük a ma még kevésbé publikált témában.

– B. K. –

A Báthory-iskola egykori szakmai igazgatóhelyettese nyugdíjas éveihez érve fordult az alternatív gyógyászat felé, s maga is meglepő módon gyorsan és sikeresen halad ezen az úton. Néhány éve hivatalosan is praktizál. Tapasztalatai alapján kérdeztük a témában a véleményét.
– A tiszteletet, az elfogadást és az együttérzést gondolom a három legfontosabb tényezőnek, amely a jobb élet felé visz. Fontos felismerni azt, hogy szükségünk van egymásra, és tudunk is egymáson segíteni és így jobbá tehetjük a világot és a saját életünket. Én ezt gondolom spirituális intelligenciának. A jobban élés alatt persze mindenki mást érthet, de valójában a lelki egyensúly, az önmagunkkal való harmónia, mely az önszereteten alapszik, adja az igazi elégedettséget.
– Az önszeretet és az önzés hol határos?
– Ez a kérdés nem ilyen egyszerű. Mindenki számára lényeges, hogy elfogadja és szeresse önmagát. Aki ezt nem tudja megtenni, az más embertől is kevesebb szeretet kap. Aki önző, az alacsonyabb fejlődési, tudatossági szinten van. Más tapasztalatot hoz magával akár a gyerekkorból, akár az előző életekből. Más a múltja, és ennek lenyomata más rezgést okoz a testében. A szocializációnk során sok viselkedésmintát átveszünk a környezetünkből, melyek információs csomagként léteznek bennünk, és az agyunkban, mint programok vannak jelen. Ezért van az például, hogy hasonlóan reagálunk adott helyzetben, mint a szüleink. Ezek a gyerekkorban átvett információk automatikusan működtetik a gondolkodásmódunkat.
– Ön szerint az emberek mekkora százalékának hihető, elfogadható vagy éppen magától értetődő ez a vélemény?
– Százalékra nem tudom megmondani. De úgy gondolom, hogy egyre többek érdeklődése fordul például az alternatív gyógymódok felé. És egyre többen vallják azt is, hogy minden betegségnek lelki oka van. A negatív érzelmi gócok, melyeket cipelünk magunkkal, előbb vagy utóbb fizikális betegségként jelentkeznek – mondja. – A spirituális intelligencia részét képezi az is, hogy minden aspektusunkat fogadjuk el. Ami tetszik azért, ami nem tetszik, azt pedig tanulságként, hogy mit kell másképpen tennünk. Az elfogadás nagyon fontos, mert ez az alapja, hogy el tudjuk engedni a fájdalmas, felkavaró, haragot okozó dolgainkat, melyek boldogtalanná teszik az életünket.
– A jövőben bekövetkező dolgokat a gondolatainkkal teremtjük vagy az intuíciónkkal érzékeljük?
– Is-is. Gondolatainkkal meg tudjuk teremteni a jó vagy rossz vizsgaeredményt vagy az üres, ránk váró parkolóhelyet. Az intuíció hirtelen ugrik be a tudatunkba, amikor nem is gondolunk az adott témára.
– A spirituális gondolkodást is lehet fejleszteni? Minél többet foglalkozunk vele annál „izmosabb” lesz?
– Igen, minél többet foglalkozunk vele, annál több minden megvilágosodik.
– Aki ezekben egyáltalán nem hisz, de lelki nyugalmat, jobb életet szeretne, hogyan kezdjen hozzá?
– Azt kell elhinni, hogy élhetünk boldogan és egészségesen. Sokan azt gondolják, hogy szenvedni kell. Hallgassunk a szívünkre, figyeljünk a belső hangunkra, így hozzunk döntéseket. Ne az aggodalmat erősítsük, mert az a félelemmel azonos. Napi 10 percet szánjunk arra, hogy el tudjunk lazulni. Ezt segítheti a jóga, az agykontroll vagy a zene.

 

 

 

 

 

vissza az elejére


Kutya kalandok

Terápiás kutyák közreműködésével tartanak fejlesztő játszóházat Zalaegerszegen és Nagykanizsán gyermekeknek, illetve idős gondozottak esetén az állapotmegtartást segítik a négylábúakkal asszisztált foglalkozások. Az előbbi esemény helyszíne a megyeszékhelyen a Deák-könyvtár, ahol egy nyár végi közös kutyás délelőttre látogattunk.

– B. K. –

– Több célja is van a programnak, melyet május óta vehetnek igénybe a 0–12 éves korú gyerekek és szüleik – ismertette dr. Nagy Erzsébet, aki Andi nevű kutyusával érkezett a játékos órára. – Nem gyerekmegőrző vagyunk, hanem a család által együtt töltött időt szeretnénk növelni ezzel a lehetőséggel. Három terápiás kutyával, (Andin kívül Zserbó és Pablo) három korcsoportba osztva vesznek részt a gyerekek a számukra megfelelő fejlesztő játékokban. Ennek kidolgozásához pedagógus kolléganőnk, Tolnai Tímea adott segítséget, és így egy komplex pedagógiai csomag áll rendelkezésünkre. A csapatunk harmadik tagja Szécsi Lászlóné, aki velem együtt terápiáskutya-felvezető végzettséggel bír.
– A „KutyaJó Kalandok” helyi fejlesztésű program?
– Igen, mi találtuk ki. Régi álom volt a gyerekekkel való foglalkozás, csak hiányzott a pedagógus oldal, de most már ez a szakmai rész is megoldódott. Mi kerestük fel a könyvtárat az ötlettel, akik örömmel fogadták azt, és nagyon jó körülményeket biztosítanak a lebonyolításhoz a gyerekrészlegen, havi rendszerességgel.
– Elég sűrű az egy óra. Ki fárad el jobban?
– A gyerekek fáradhatatlanok, én is jól bírom, a kutyának bizonyos idő után kell a pihenő. – A 7 éves Andi egyébként kölyökkorában a menhelyről mentett keverék kutyus, aki csak házi kedvencnek került a családba. De a kutyaoviban és a kutyaiskolában olyan jól teljesített, hogy érdemesnek tartották a terápiás képzésre, amely akadályt szintén sikerrel vett. – Szereti a feladatokat, vannak kiválasztottjai a gyerekek és az idősek közül, de mindenkit kedvel, mindenkivel végrehajtja a feladatokat.
– Olyan családok érkeznek a foglalkozásra, akiknek nincs kutyájuk, de szeretnének?
– Nemcsak azok. Az otthoni kutyával nem lehet annyi mindenfélét játszani, mint egy terápiással. Egészen más kapcsolat, más élményt jelent, mert magasan képzett a kutya, és ennek megfelelően viselkedik, míg az otthoni, lehet, hogy húz a pórázon és elrántja a gyereket.
– A 0–3 éves korú kicsikkel mit játszhat a kutya?
– Szőnyegen kúszás, mászás együtt, kutya simogatása. Az ovisoknál már mondókázás, finommotorika-fejlesztés, illetve itt is és a nagyoknál is mozgás-, figyelem-, emlékezetfejlesztés a cél. Az időseknél készségmegtartás, érzelmi támogatás a feladat, velük hetente találkozunk.

 

 

 

 

 

vissza az elejére