Megnyugtató harmónia Tökfesztivál    

Megnyugtató harmónia

Mandalakiállítás a neurogalériában

Mandalakiállítás nyílt a zalaegerszegi Szent Rafael Kórház Neurogalériájában, amelyen az intézmény négy munkatársának alkotásait tekinthetik meg az érdeklődők.

– AL –

Dr. Halász Gabriella főigazgató a kiállítás megnyitóján úgy fogalmazott, harmónia, szépség és precizitás árad az alkotásaikból, ami éppen ezért nem csupán kézügyességükről árulkodik. Mindez személyiségükből fakad, ami munkájukban is megnyilvánul. Azáltal, hogy megmutatják tehetségüket és gondolataikat a nyilvánosságnak, pozitív üzeneteket is közvetítenek a környezetük felé. Maguk számára is azt, hogy az ember élete nemcsak munkájában, hanem egy sokkal tágabb miliőben is kiteljesedhet. Dr. Kecskés Gábor orvos igazgató azt mondta, ha van nagyon időszerű téma a mai zaklatott és rohanó világban, akkor az a mandala. Abban segít, hogy egy picit megálljunk, elnézzük, hogy kellemes gondolatokat és érzeteket keltsen bennünk.
Hasonló szándékkal kezdett bele a mandalakészítésbe Zsidó Csilla, a sürgősségi osztály diplomás ápolója. Érdeklődésünkre elmondta, mintegy másfél évvel ezelőtt autodidakta módon fogott bele, később jártásabb alkotókat keresett fel, hogy jobban elmélyedhessen benne. A színeknek, a mintáknak és a formáknak egyaránt van jelentése, ami miatt mindig megnyugtató folyamat számára az alkotói fázis. A képen balról jobbra Komáromy Hajnal Csilla röntgenasszisztens, Czigányné Kiss Bernadett és Kunné Tóth Tímea gyógytornászok, valamint Zsidó Csilla dr. Kecskés Gábor és dr. Halász Gabriella társaságában.

 

 

 

 

 

vissza az elejére


Tökfesztivál

Tökfesztivál zsivaja töltötte meg a Gébárti Kézművesek Házát és annak környékét. Mindenféle „tök jó”, ami e látványos növényhez, az őszhöz, a kézművességhez és a pásztorhagyományok napjához kapcsolható.

– b. k. –

Immár 10 éves lett a nevezett program, melyet kiállítás is dokumentált a házban. Emellett volt egy másik tárlat, ami Venczelné Danyi Judit népi iparművész ámulatot keltő nemezmunkáit mutatta be. A programok zöme azonban a szabadtéren zajlott, kellemes nyárutó időben. Egész nap kirakodóvásár, ötletes, természetet közel hozó és egyben oktató játékok, játszóházak, illetve hagyományerősítőként mesterségek bemutatói várták az érdeklődőket. Díszül és tájékoztató jelleggel különböző tökök voltak kiállítva, esztétikus hangulatfokozó gyanánt. Nevezni lehetett tökfaragó versenyre, a háttérben népzene szólt, a körmendi Béri Balogh Ádám Táncegyüttes ifjai ropták a táncot. A gyerekeket Pályi János, Kemény Henrik-díjas bábművész Vitéz László bábelőadása szórakoztatta. Több mint 20 tökfaragvány közül választott a zsűri helyezetteket, akiket Csuti Tibor népi iparművész külön e napra készített „tökös” bögréivel díjaztak. A nyertesek, Szakonyi-Nagy Vince, Parragi Noémi és Molnár Hanna lettek.
A tökfesztivált igyekeznek a szervezők egybefonni a pásztorhagyományok napjával, mely célból idén első alkalommal rendezték meg a Gébárti Néprajzi Szabadegyetem első előadását, melynek témája is ezen ősi foglalkozás múltja, jelene, várható jövője volt Tóth János, a Hagyományok Háza főigazgató-helyettesének előadásában.

 

 

 

 

 

vissza az elejére