Ismét színpadon a reflex Helytörténetről, külföldjárásról    

Kismets színpadon a reflex

Kiállítás és előadás a vmk-ban

Volt egyszer egy... Reflex Színpad címmel kiállítással és előadással is készültek a legendás zalaegerszegi amatőr színház társulatának egykori tagjai. A Keresztury VMK-ban rendezett esten szinte mindenki megjelent, aki annak idején valamilyen formában kötődött a csapathoz.

– pet –

2018-ban Merő Béla rendező, a Reflex alapítója és vezetője már egy kötetben összefoglalta a társulat történetét. Az anyaggyűjtés és könyvírás közben érlelődött a gondolat, hogy több évtizedes kihagyás után jó lenne ismét színpadra állniuk. A VMK Cafféban rendezett előadás mellett egy kiállítást is rendeztek, mely egykori fotók, újságcikkek, plakátok és más relikviák segítségével idézi fel a Reflex legszebb éveit. A tárlatnyitón köszöntőt mondott Balaicz Zoltán polgármester, aki szerint az 1970-ben alakult, és 1990-ig működő amatőr társulatnak komoly szerepe volt abban, hogy Ruszt József 1983-ban szinte zökkenőmentesen tudta létrehozni a Hevesi Sándor Színházat, hiszen – ahogy fogalmazott – a beavatást már elvégezték Merő Béláék. Nemcsak érdeklődő közönséget „neveltek ki” az évek alatt, hanem az alternatív színpad más művészi kezdeményezéseknek (zenekarok létrejöttének, képzőművészeti tevékenységeknek) is indikátora volt. Komoly és hiányt pótló szerepük volt a város kulturális életében. Egy életstílus és egy filozófia volt reflexesnek lenni – mondta a kiállítást és az estet megnyitva Szabolcs Péter szobrászművész, aki mindig aktív támogatója volt a társulatnak. (Volt, hogy egyik előadásukhoz egy trónust is faragott, csak úgy kedvtelésből.) Hozzátette: a Reflex mindennapjaira – alternatív csoportosulás lévén – a korszak politikai légköre is hatott. Hol féltek a hatalomtól, hol nem, hol alkudoztak velük, de megalkuvók soha sem lettek. Inkább azt tették mindig, amit igaznak hittek. Az előadás előtt Merő Béla elmondta: nem nosztalgiázni gyűltek most össze, hanem kicsit szembenézni azokkal a dolgokkal, amikben egykor hittek. Úgy érzi, sok dolognak ma is aktualitása van. Így nem véletlen, hogy az est folyamán József Attila Szabad ötletek jegyzékének új, „reflexes” adaptációja is műsorra került. Az est első részében pedig szóló produkciókat láthatott a népes közönség, valamint egykori előadásaik prózai és zenei elemeiből is válogattak.

 

 

 

 

 

vissza az elejére


Helytörténetről, külföldjárásról

Tudományos diákkonferencia az adyban

Tizedik alkalommal tartottak tudományos diákkonferenciát a zalaegerszegi Ady Endre Általános Iskola és Gimnáziumban. Az ismeretterjesztő rendezvényen megyeszékhelyi, keszthelyi és nagykanizsai középiskolások számoltak be saját történelmi kutatásaikról.

– AL –

Dúcz Mihály pedagógus, az Ady-iskola Izsák Imre Alapítványának képviselője, a konferencia szervezője elmondta, a mostani a tizedik rendezvény, amelyen hatodik alkalommal történelmi kutatásaikról tartanak előadásokat a diákok. A másik négy rendezvény természettudományi témakörökben zajlott. Kiemelte, a tehetséggondozás ezen formája régmúltra tekint vissza, ami ritka a középiskolákban. Ennek lehetőségét éppen azért adták meg, hogy a diákokat tudományos munkára ösztönözzék, továbbá hogy előadói képességeiket is próbára tegyék a konferenciák által. Vadvári Tibor alpolgármester köszöntőjében szintén ennek fontosságát hangsúlyozta. A diákok a tudományos munkával, saját gondolataik megjelentetésével olyan készségeket sajátíthatnak el, amelyeket jól tudnak majd hasznosítani a későbbi tanulmányaik, illetve kutatásaik során. A konferencián hat előadás hangzott el a zalaegerszegi Zrínyi- és a Kölcsey-gimnázium, a nagykanizsai Batthyány-gimnázium, valamint a Keszthelyi Közgazdasági Szakgimnázium diákjainak köszönhetően. Tervek szerint kötetben is megjelennek a diákok által feldolgozott témák, melyeket Nagykanizsán és Keszthelyen is előadnak hamarosan.

 

 

 

 

 

vissza az elejére