Az őrségi konyha kincseiről Kórházi osztályok költöznek Segítik a pszichiátriát Álommunka és valóság

Az őrségi konyha kincseiről

Hajdina, köles, kerekrépa

Az archaikus őrségi ételkínálatából szemezgetett Gaál Zsuzsanna az Apáczai-könyvtárban tartott előadása során. A zalai születésű hölgy a göcseji és őrségi tájegység összehasonlításában is otthon van. De inkább ez utóbbiban mélyült el, melyről könyvet is kiadott „Az őrségi konyha kincsei” címmel. A nagy számú érdeklődőt ételkóstoló is várta.

– b. k. –

Az Őrség még a múlt század derekán is zárt világ volt, így sokáig őrizte a régi népi kincseket, többek között a gasztronómia területén is. Gaál Zsuzsanna pedig Szalafőn él, amely a tájegység leginkább archaikus része. Megfigyelései mellett kutatásokat is végzett a nevezett témában, így mentve idős asszonyok recepjeit. De figyelemmel volt az egykori életmód megismerésére is. A szegényebb világban fontos volt a beosztással élés, ennek felelőse a ház legidősebb asszonya volt. Húst csak vasárnap ettek, viszont az ünnepek alkalmával húst hússal. Viszont a fizikai munkák miatt alapvető volt hétköznapokon is a laktató és gyorsan elkészíthető ételek tálalása. Kiemelt étek volt a leves, melyet a nap bármely szakában fogyasztottak, különböző gabonaféleségekkel gazdagítva. E sorból kiemelkedett a köles, illetve a hajdina, melyek reneszánszukat élik napjainkban. Híresen sokféle gyümölcs termett a vidéken, mely a túlélés záloga volt nehéz időkben, amikor az állatokat, gabonát elorozták a háziaktól. Egyébiránt pedig sokféleképpen használható csemegék ezek az őshonos fajok, melyek mentése a 24. órában kezdődött. Illetve az Őrség egyik „aranyának”, „fizetőeszközének”, a pálinkának az alapanyagai. A másik kiemelt helyi érték a tökmagolaj, melynek története 1920-ban indult e tájon. Az előadó hozzátette, a nagy igények miatt ma már a héj nélküli változat dívik, illetve egyéb olajak (kender, len, dió, máriatövis) is egyre nagyobb jelentőséggel bírnak az egészségmegőrzés vagy terápiás alkalmazás miatt. Az előadás során részletesebben esett szó a hajdina, köles, kerekrépa, gombák és őshonos gyümölcsök felhasználhatóságáról, illetve a gasztronómia mellett egyéb helyi értékek is szóba kerültek. Könyvajánló is elhangzott. Az első, Őrséget bemutató könyv 1818-ból való, és a kifejezetten gasztronómiai témájú „Az őrségi népi táplálkozás” Kardos László tollából az interneten is olvasható.

 

 

 

 

 

vissza az elejére


Kórházi osztályok költöznek

Javulnak a betegellátás körülményei

A Zala Megyei Szent Rafael Kórház pózvai telephelyéről három osztály költözik be a napokban az intézmény Zrínyi utcai telephelyének (F) zöld épületébe. A székhelyváltozás az onkológiai, a pulmonológiai és kardiológiai rehabilitációs osztályokat valamint szakrendeléseiket érinti.

Ennek értelmében a kardiológiai rehabilitációs osztály 2019. március 27-étől az F épület 1. emeletén, az ambulancia pedig az F épület földszintjén működik tovább. Március 27-étől az onkológiai osztály fekvőbeteg részlege az F épület 3. emeletén kap helyet. Az onkológiai kezelések 2019. április 8-áig szünetelnek, ezek átütemezéséről a páciensek tájékoztatást kaptak. Akut esetben a D épület 4. emeletén működő szakrendelésen fogadja betegeket. Április 8-ától az onkológiai szakrendelések és a gondozók a Zrínyi úti telephely D épületének 4. emeletén folytatják munkájukat Április 1-én kezdi meg a beköltözést a pulmonológia. A fekvőbeteg osztály az F épület II. emeletére költözik április 4-én. Ezen a napon látogatókat nem fogad az osztály, a hozzátartozók április 5-étől kereshetik fel a betegeket. Az allergológia- és a légzésfunkció- szakrendelések valamint a tüdőgondozó tevékenysége április
1-től 5-ig szünetel. Ezt követően az allergológia és a légzésfunkció az F épület földszinti rendelőiben kap helyet, míg a tüdőgondozó a D épület földszintjén folytatja munkáját. A tüdőszűrő a költözés ideje alatt is változatlanul fogadja a pácienseket a D épület földszintjén. A költözések nagyságrendje miatt bizonyára előfordulnak kellemetlenségek, tájékozódási problémák, melyekért ezúton is megértésüket kérjük! A betegek és a betegellátás körülményei azonban oly mértéken javulnak, melyek bizonyára kompenzálni tudják a pillanatnyi nehézségeket.

 

 

 

 

 

vissza az elejére


Megkezdték a sportpálya kialakítását.

Segítik a pszichiátriát

Sportpálya és fitneszterem is lesz

A sport a terápia és a rehabilitáció tekintetében egyaránt nagyobb hangsúlyt kap a zalaegerszegi Szent Rafael Kórház pszichiátriai osztályának betegei életében, miután az osztály munkáját segítő Forrás Egyesület két alkalommal is sikerrel pályázott a Tesco „Ön választ, mi segítünk” közösségi programjára.

– liv –

Dr. Sebestyén Gábor osztályvezető főorvos elmondta, a civil szervezet két fordulóban 200–200 ezer forintot nyert egy kültéri focipálya és egy pétanquepálya, valamint egy beltéri fitneszterem kialakítására a pózvai telephelyen. A kültéri sportpálya kivitelezésében vállalkozások is segítséget nyújtanak építőanyagok felajánlásával. A fitneszteremhez még keresik a megfelelő helyet az épületben. Öt edzőgépet fognak elhelyezni, melynek beszerzéséhez elegendőnek bizonyul az elnyert kétszázezer forint. Május végére szeretnének elkészülni a munkálatokkal, melyben a betegek és az osztály munkatársai is részt vesznek. Dr. Halász Gabriella főigazgató hozzátette, nagyra becsülendő, hogy a vásárlók érdemesnek találták a pszichiátriai osztályt a támogatásra, ahol olyan betegeket ápolnak, akik gyakran esnek hátrányos társadalmi megítélés alá. Mint mondta, az osztály évek óta dolgozik azon, hogy társadalmi kapcsolatait szélesítse betegei érdekében. A most elnyert két pályázat ennek újabb állomása. Kiemelte, hogy az orvoslásban ma már nem lehet elkülöníteni a prevenció, a gyógyítás és a rehabilitáció fázisait teljesen egymástól, hiszen ezek egymásba fonódnak. Ezt a modern szemléletet vallja magáénak a pszichiátriai osztály, melynek teljesülését ez a két projekt is segíti. Fontos szándék továbbá, hogy a sportolási lehetőségek erősítsék az egyén felelősségét saját egészségében és gyógyulásában. A tudatosság megélése mellett a sport és a mozgás a közösség élményével illetve a siker örömével is megajándékozza a betegeket – hangzott el.

 

 

 

 

 

vissza az elejére


   Álommunka és valóság

 

Hogyan legyek sikeres az álláskeresésben? Milyen a jó önéletrajz? Mi legyen a motivációs levélben? Hogyan viselkedjek az állásinterjún? Többek között ezeket a témákat is érintették a ZSZC Munkácsy Mihály Szakgimnáziumában és Szakközépiskolájában azon a pályaorientációs foglalkozáson, amelyen az iskola végzős tanulói vettek részt.

A programot a Zala Megyei Kereskedelmi és Iparkamara szervezte a Right Profession2 című, SIHU 54 számú, Interreg V-A Szlovénia–Magyarország Együttműködési Program keretében, amelynek célja a pályaválasztás előtt álló fiatalok segítése a szakmaválasztásban. A középiskolásoknak Baráth András okleveles önéletrajz-szakértő és elhelyezkedési tanácsadó, a Gerilla Önéletrajz Műhely alapítója tartott interaktív foglalkozást.
– Hogyan épült fel a program, milyen témákról esett szó?
– Négy fő témakörről beszélgettünk, a pályaorientációról, az álláskeresési technikákról, az önéletrajzról és a motivációs levélről, valamint az állásinterjúra való felkészülésről. Mivel pályakezdő, a munkába állás előtt álló fiatalokkal találkoztam, az ismereteket az ő aktuális igényeikhez igazítottam. Azt is figyelembe vettem, hogy jellemzően műszaki jellegű, fizikai munkavégzésre készülnek. Elsősorban arra biztattam őket, hogy – bár ezen a területen van a legnagyobb munkaerőhiány Magyarországon – az álláskereséskor határozottan képviseljék a saját érdekeiket.
– Mennyire voltak aktívak a diákok?
– Kifejezetten érdeklődők voltak, és többségük eléggé tájékozott is. Nem okozott gondot közösen összeszednünk, hogy mi lehet a fontos egy elérni vágyott munkában: a fizetés, a fejlődési lehetőség, a munkahelyi légkör és a földrajzi távolság az otthontól. Az álláskeresési technikákat is sorra vettük: az ismerősök mobilizálását, a közvetlen megkeresést, amikor például látnak egy üzletnél egy kiírást, és bemennek. Beszéltünk az internetes felületekről, a közösségi portálok használhatóságáról, állásbörzékről. Újdonság volt számukra a munkaerőkölcsönzés, mint forma. Sikerült alaposan tisztáznunk, hogy mi a különbség a közvetítés és a kölcsönzés között.
  Arról is beszéltünk, hogy mi szerepeljen az önéletrajzukban és a motivációs levelükben ahhoz, hogy eljussanak az állásinterjúig. Meglepte őket, amikor példaként említettem Leonardo Da Vinci levelét, amit Ludovico Sforza hercegnek írt, amely manapság is mérvadó lehet. A hangsúly azon van, hogy miben vagyok jó, hogyan tudok a leendő munkaadóm hasznára lenni.
– Milyen a jó önéletrajz?
– Rövid, tömör, hogy gyorsan el lehessen olvasni. Tartalmazza a jelentkező eddigi tapasztalatait, eredményeit. A pályakezdő diákok esetében fontos, hogy minden eddigi diákmunka-tapasztalatot, vagy közösségi munkát feltüntessenek benne.
– Az állásinterjún viszont elkerülhetetlen a személyes találkozás. Mit tanácsolt a hallgatóságának?
– Örültek, amikor azt mondtam, hogy nem kell feltétlenül az érettségi ruhájukat, öltönyüket felvenni erre az alkalomra, de nyilván nem célszerű ápolatlanul, rongyos farmerban menni. Azt is ajánlottam nekik, hogy kérdezzenek sokat, hogy kiderüljön: valóban motiváltak, nyitottak és érdeklődők. Végső soron a személyiségük, amit abból megmutatnak, az lesz az, ami befolyásolja majd a munkaadó döntését.
A Right Profession2 2019. július 31-ig tart. A tréninggel a ZMKIK feladatai lezárultak, de a szervezet továbbra is közreműködik a másik hét partner munkájában. A projekt eredményeit a júniusi zárórendezvényen mutatják be.

 

 

 

 

 

 

vissza az elejére