Növényekkel ültették körbe Két keréken tesztelték Környezetszépítés Indul az idei szezon a  D'CLINIC stúdióban

 

Növényekkel ültették körbe

A boldogasszony-kápolna környezetét

A Makovecz Imre Kossuth-díjas építész által tervezett Boldogasszony-kápolna építése befejeződött. A létesítését kezdeményező Zalai Boldogasszony Alapítvány úgy gondolta, hogy parkosítja környezetét az augusztus 15-i felszenteléséhez, amelyhez Zalaegerszeg önkormányzata is csatlakozott.

– AL –

Tolvaj Márta alpolgármester, aki szintén részt vett az ültetésben, elmondta: társadalmi munkát szerveztek annak érdekében, hogy a gyönyörű épület környezete is méltó legyen az avatásához. A neszelei és az andráshidai lakókat szólították meg a feladattal, melyben részt vettek Andráshidáról a Gazd'asszony Klub, a Borbarát Kör és az Igazgyöngy Hagyományőrző Egyesület tagjai. Rajtuk kívül a városi diákönkormányzat, a katolikus és református egyház önkéntesei is ültették a növényeket, egy zalaegerszegi vállalkozás felajánlása révén 250 tő rózsabokrot és 750 tő díszcserjét. A Városgazdálkodási Kft. biztosította a szükséges gépeket és a szakembereket a munkához. A Zalavíz Zrt. lajtos kocsijából ivóvizet kaptak az önkéntesek, és további három vállalkozás pedig a kenyérről, a pogácsáról, valamint az ebédről gondoskodtak, amit a Gébárti Kézművesek Házában tálaltak fel. Az ötlet, hogy a Boldogasszony tiszteletére kápolna létesüljön a Gébárti-tó közelében, dr. Buksa Ildikó pszichiátertől, a Zalai Boldogasszony Alapítvány kuratóriumi elnökétől származik.Érdeklődésünkre elmondta, hogy ez már 2005 novemberében felmerült. Tervezőjének mindenképpen Makovecz Imre Kossuth-díjas építészt gondolták, akit 2009 januárjában „merte felkeresni” telefonon elképzelésével. A mester egyből magának érezte a feladatot. Sok idő telt el azóta, de nem tartja hiábavalónak, mert úgy érzi, hogy a kápolnának mostanra kellett felépülnie. Ezt a helyet korábban is felkeresték, hiszen itt tartották a Boldogasszony-napi körtáncaikat. Július 2-án, este fél hatkor már a kápolna ad helyet ennek, Sarlós Boldogasszony ünnepén. Már készülnek lélekben a kápolna felszentelésére, amit augusztus 15-én, Nagyboldogasszony napján tartanak. Az önkéntes munkában részt vett Fülöp Tibor építész, aki több éven át dolgozott együtt Makovecz Imrével. Elmesélte, hogy tíz évvel ezelőtt sétáltak itt a mesterrel, de akkor még csak keresték a helyét a kápolnának, ami jelentős állami támogatásból, valamint magánszemélyek és vállalkozók adományából épülhetett fel. Most a környezete is megszépülhetett, amiért köszönet illeti a támogatókat és a segítőket. A zalaegerszegi Boldogaszszony-kápolna elé kihelyeztek egy tájékoztató táblát, amely így része a „Makovecz-utak” rendszerének az országban. Ez egy virtuális és fizikális turistaútvonal, amely által a mester épületei kereshetők fel.
 

 

 

 

 

 

vissza az elejére


Kerékpározók vették birtokukba június 16-án a ZalaZONE Járműipari Tesztpályát. A Gurul a térség elnevezéssel meghirdetett kerékpáros bejáráson ötszázan vettek részt. Az eseményen a legfiatalabb érdeklődő még nem volt egyéves, ő a csomagtartóban utazott, míg a legidősebb kerékpáros 85 éves volt.

– AL –

Vigh László országgyűlési képviselő, miniszteri biztos az előzményekről elmondta, hogy sok kérdés merült fel a lakosság körében a járműipari tesztpálya építésével kapcsolatban: mi miért épül, mi lesz a funkciója a létesítménynek. Ekkor a döntéshozók és a beruházók felé fordult, hogy jó lenne megmutatni az építkezés folyamatában, akár többször is. A társadalmasítás első állomásaként jött létre a Gurul a térség elnevezésű nyílt nap, amelyen ötszázan vettek részt. A járműipari tesztpálya bemutatására legalkalmasabbnak a kerékpáros bejárás bizonyult, hiszen így testközelből ismerhették meg az érdeklődők a pályaelemeket. A május 24–25-én megrendezett Mobil járműipari és logisztikai szakkiállításon félreértés született a tesztvezetésből, mert sokan azt gondolták, hogy saját autóval lehet körbe járni a tesztpályát. Ezt biztonsági okokból nem lehet megtenni. Viszont most kerékpárral mód nyílt rá, mely lehetőséggel főorvosok, a kormányhivatalok munkatársai, civil szervezetek, kerékpáros egyesületek tagjai éltek. Családok, baráti társaságok számára is feledhetetlen élményt nyújtott a nap, ami a 11 kilométeres táv megtételével még az egészséges életmódot is szolgálta. Már most kérték tőle, hogy jövőre is legyen ilyen program, mondta Vigh László.

 

 

 

 

 

 

vissza az elejére


Környezetszépítés

Zalaegerszegen járt a virágos magyarország zsűrije

A Virágos Magyarország Mozgalom környezetszépítő verseny zsűrije az elmúlt héten Zalaegerszegre látogatott. A városszemle előtti sajtótájékoztatón szó esett a klímaváltozás és a fenntartható parkgondozás kihívásairól, a környezetszépítés kapcsán a hulladékelhelyezés felelősségéről.

– AL –

Tolvaj Márta alpolgármester azt mondta, hogy a város csodálatos földrajzi környezetben helyezkedik el, amit kötelesség megóvni és továbbfejleszteni. Ezt már a múlt században is így gondolták, hiszen Czobor Mátyás polgármesterhez fűződik az a 1935-ből való szlogen: Gondját, baját akassza a szegre, jöjjön a virágos Zalaegerszegre. Mint mondta, a jelenlegi városvezetés gondolkodásmódjában is jelen van környezetszépítés, a környezetvédelem és az ökoszemlélet a tágas, zöld ligetekkel, parkokkal megörökölt városszerkezet fenntartása érdekében. Mindez a mostani beruházásokban is érvényesül, hiszen a már épülő új uszoda köré is igényes zöldfelületet alakítanak ki, ahogy az alsóerdei kalandparkban is, melynek végleges tervét az elmúlt közgyűlésen fogadta el a város képviselő-testülete. Horváth István, a Városgazdálkodási Kft. ügyvezető igazgatója felidézte, hogy az elmúlt időszakban a város számos elismerésben részesült, közte 2015-ben a Virágos Magyarországért verseny fődíjában, a maga kategóriájában. Beszélt arról, hogy az idei parkosításban is hangsúlyos szerepet kapott, hogy a kiültetett virágok színben harmonizáljanak környezetükkel. Minden évben innovatív megoldássokkal is igyekeznek szépíteni a belvárost. Laczkó Mária, a Virágos Magyarországért verseny egyik zsűritagja megerősítette, hogy kertészeti és városfenntartási szempontból egyaránt nehéz ez az időszak. A kérdés mindenkit érint: a hektikus csapadékellátással illetve a hősokkal vajon mit lehet kezdeni a városok belső terein? Mint mondta, verseny során látottak és tapasztaltak a zsűri számára is tanítási és tanulási folyamatot jelentenek amellett, hogy a jó példák elterjesztését segítik elő. Kiemelte, hogy a városba érkezésükkor már felfigyeltek a Szent István-szobor alatti évelők, a körforgalmak rózsaszigeteinek és a Dísz tér egynyári virágágyásainak csodálatos látványára. Gratulált a túraútvonalak kapcsán az „Amit hoztál, vidd magaddal” gondolathoz. Megemlítette, hogy régen a paraszti gazdaságokban gyakorlatilag nulla hulladékkal éltek, manapság pedig mindent elborít a rengeteg el nem bomló csomagolóanyag és műanyag hulladék. Éppen ezért ennek ellensúlyozására felelős anyaghasználatra és a felelős hulladékelhelyezésre kell tanítani az embereket, szögezte le.
 

 

 

 

 

 

vissza az elejére


Indul az idei szezon a D'CLINIC stúdióban

Júliustól ismét a rezidens művészeké a terep a D'CLINIC stúdió páterdombi műtermében. Az októberig tartó programban több mint 10 alkotó részvételére számítanak, akik a világ minden tájáról – köztük a Fülöp-szigetekről és Dél-Afrikából – érkeznek.

Idén is számtalan művészeti ág képviselteti magát: festők, előadók, írók és grafikusok töltenek majd Zalaegerszegen egy-egy hónapot. Az itt szerzett élményeiket és az elkészült alkotásokat minden hónap végén egy kiállításon mutatják be. A tervek szerint ezenkívül művészbeszélgetések és műterem-látogatások is színesítik a programot – tájékoztatott Pál Kátja műteremvezető. Az első művészbeszélgetésre július 4-én 18.00 órakor kerül sor a Pop-up Caféban, „Meet the artists” néven. Az oldott hangulatú, kötetlen beszélgetésen az elsőként érkezett három művész mutatkozik be: Shin Itagaki (Japán), Roxanne Macmod (Fülöp-szigetek) és Miranda J. Friedman (USA). Az évadindító turnust az itt készült alkotásaikat bemutató kiállítás zárja július 26-án.

 

 

 

 

 

vissza az elejére