Kezdés Mezőkövesden, majd a Fradi jön Jelentős erősítésre lenne szükség Remekeltek a serdülő OB-n Volt mit ünnepelniük Hatodik hely az Alpok–Adria Kupán Szűcs Valdó

Nem vállalja a magasabb osztályt a csuti

Kiesett a NB I A csoportjából a Zalaegerszegi Csuti Hydrocomp sakkcsapata. A kieséskor már hallani lehetett, hogy az Ajka, a B csoport egyik bajnoka nem vállalja a magasabb osztályt. Jobb kieső lévén a Csuti bent maradhatott volna a legjobbak között. Vajon élnek a lehetőséggel az egerszegi sakkozók?

– Július 25. a nevezési határidő – válaszolta érdeklődésünkre Horváth Tamás, a klub szakmai igazgatója, játékosa. – Jelen állás szerint azonban nem vállaljuk az indulást.
– Miért?
– Döntésünknek szakmai és anyagi okai vannak. Tapasztaltuk, hogy az A és a B csoport között óriási a tudásbeli különbség. Az utóbbit helyi sakkozókkal simán megnyerjük. Az A osztályra viszont jelentős erősítésre lenne szükségünk, ami anyagiak kérdése. Valószínű, hogy annyira nem tudnánk megerősíteni a keretet, hogy biztos legyen a bentmaradásunk. A következő ok, hogy a csapat helyi magja megöregedett, kisebb lett a helyi merítési lehetőségünk is. Évek óta gondot okoz megfelelő tudású ifjúsági játékos szerepeltetése is, ami szintén anyagiak kérdése. Ha rengeteg pénzünk lenne, ami nincsen, akkor sem vásárolnánk ide csapatot. A Csuti mindig is a helyi kötődésű játékosokra is támaszkodott. A felsorolt okok miatt minden bizonnyal a B csoportban indulunk.
– Ismét változik a versenykiírás. Újból elsősorban a táblapontok alapján alakul ki a bajnoki végeredmény. Mit szól hozzá?
– Számomra teljesen mindegy, hogy csapatpont számít elsődlegesen vagy a táblapontok. Amikor tagja voltam az országos szövetség vezetésének, akkor a nyolctáblás és rövid idő alatt lebonyolítható csapatbajnokság mellett kardoskodtam. Az élvonalban együttesenként nyolc profi sakkozó szerepelne. Európa több országában, így zajlanak a csb-k. A játékosok érdekeit is nézik, hogy a sakkból élnek, több egyéni bajnokságon indulhatnak. Németországban például egy hét alatt lepörgetik a csapatbajnokságot.
– A többi sportághoz hasonlóan a sakk is küzd az utánpótlás-neveléssel…
– Az új elnök érzi, hogy ezen a téren is változtatásra van szükség. Sokkal jobban kívánják támogatni az utánpótláskorú sakkozók versenyeztetését, ami mindenképpen dicséretes. Az országos szövetség költségvetésének 40 százalékát utánpótlás-nevelésre fordítanák.
– Visszatérve a hazai csapatbajnoksághoz. Ha a Csuti nem vállalja, mi történhet?
– Az A csoport utolsó helyezettje és a B csoportok két második helyezettje osztályozó keretében döntené el a feljutást. A páratlan létszám nem tenne jót a bajnokságnak.

Remekeltek a serdülő OB-n

Betlehem biztosan indulhat bakuban

A serdülő korosztályú úszók részére Kecskeméten megrendezett a országos bajnokságon az egerszegi EuropTec-ZÚK színeiben ismét három versenyző állt rajthoz.

Végre saját korosztályában versenyezhetett Betlehem Dávid, illetve első éves serdülőként Gergye Milán és Belső Fanni is. Az első versenynapon Betlehem Dávid állt először rajthoz. 100 méter háton a 3. helyen, egy percen belül úszva került a délutáni A-döntőbe. Ezt követően Belső Fanni rajtolt 800 m gyorson, ahol szép, kiegyensúlyozott versenyzéssel, szinte azonos 50 méteres időkkel a mezőny közepét jelentő 17. helyen csapott célba. A következő versenyszám az 1500 méteres fiú gyorsúszás volt, ahol mindkét fiú érintett volt. Betlehem Dávid gyakorlatilag rajt-cél győzelmet aratott, ideje 15:30,89 ismét többszörös megyecsúcs volt. Ugyanezen a távon Gergye Milán hasonlóan kiválóan versenyzett, ugyancsak szépen tartotta a résztávok idejét, s az utolsó 100 méteren még volt ereje gyorsítani is. Eredménye az értékes bajnoki pontokat is jelentő országos 7. helyezés (16:40,46). A délutáni döntők során Dávid 100 méteres háton volt érintett, ahol még közel 1 teljes másodpercet tudott javulni úszása (0:58,64), de a helyezése nem változott, a harmadik helyen zárt. A 400 m gyors döntőjében Betlehem Dávid volt érintett. 200 méterig még hatan voltak versenyben, majd Dávid fokozatosan szakította le versenytársait. Az utolsó 100 méterre már csak ketten maradtak, ám Dávid ott magabiztosan 2 másodperces előnnyel győztesként ért célba. A harmadik versenynapon került sor a 200 méteres hátúszás döntőjére, ahol Betlehem Dávid ismét megszorongatta 400-as ellenfelét, de a rövidebb táv ezúttal nem neki kedvezett, 7 tizedmásodperccel lemaradva ezüstérmesként csapott célba. (2:04,99). A záró napon Gergye Milán 800 méteren a 13. helyen, Belső Fanni pedig 1500 méteren addigi legjobbját megjavítva a 12. helyen csapott célba. Betlehem Dávid a délutáni futamban rajtolt 800 méteren, s 10 másodperces előnnyel (8:13,46) bajnoki címet szerzett. A verseny végén adták át a szervezők a legeredményesebb fiú, ill. leány versenyző részére járó serleget. A fiúk versenyét ezúttal Betlehem Dávid (képünkön jobbról) nyerte.  Mint Horváth Csaba vezetőedző elmondta, mindhárom úszó teljesítményével elégedett, sikerült a korosztályos versenyen formában lenniük, s jól teljesíteni. Dávid számára pedig azért is fontos volt ez a verseny, mert eredményei biztosítják részvételét az idei serdülőolimpián (EYOF – 2019. július 19–29. Baku.)

Volt mit ünnepelniük

Értékeltek a zte záév tk-nál

Borsos József klubelnök értékelését a pénzügyi helyzettel kezdte. Mert, ahogy a mondás szól: „Ide figyelj Lajos, pénz nélkül mulatni bajos”. A csapatnál az anyagiak a rendelkezésre álltak. Az önkormányzat és a névadó szponzor a két biztos pont volt a költségvetésben. Az elnök köszönetet mondott a kisebb szponzor képviselőinek is a támogatásért.

Majd a klub versenyzőinek teljesítményét értékelte, kiemelve, hogy csapatszinten minden lehetséges aranyérmet megszereztek. A Szuper Ligában bajnok lett a felnőtt- és az ificsapat, s a második alkalommal megrendezett Magyar Kupát is elhódították. Az egyéni versenyek során Airizer Emese, Hegedüs Anita és Sabján Csenge végzett érmes helyen. Nemzetközi szinten is jól teljesítettek, a Világkupában 4. helyen zártak, a Bajnokok Ligájában a legjobb nyolc között búcsúztak. A jövőről szólva elmondta, hogy a következő idényben is ott lesznek a Vk-n, amit Németországban rendeznek, s indulni kívánnak a Bajnokok Ligájában is. A hazai bajnokságban az első három hely valamelyikének a megszerzése a cél. A bajnokcsapatból senki nem távozik, s szerződést hosszabbítottak Baján János edzővel is. Vígh László a térség országgyűlési képviselője, miniszteri biztos elmondta, dicséretet érdemel az a csapat, amely a BL-ben indulhat. A ZTE labdarúgói biztosan elfogadnák sportágukban ezt a lehetőséget. Gratulált a csapatnak és a klubvezetőknek a remek eredményhez. Vadvári Tibor, Zalaegerszeg alpolgármestere elmondta, az önkormányzat elismeri a tekézők eredményeit. A város költségvetésében is önálló fejezetként szerepel a ZTE ZÁÉV. Istenes István, a névadó szponzor ZÁÉV Zrt. termelési igazgatója elmondta, hogy a cég és a tekesport kapcsolata évtizedekre nyúlik vissza, ő a sportágat az egykori munkásszálló – ma a NAV székháza – alatt lévő tekepályán kedvelte meg. A régebbi csapatból többen a cégnél dolgoztak, 1984-től a csapat névadó szponzora a ZÁÉV Zrt. Elégedettek a csapat teljesítményével, és további sikereket kívánt a klubnak. Csurgai Anita csapatkapitány köszönte meg az önkormányzat, a ZÁÉV és a többi szponzor támogatását. Megígérte a jövőben is igyekeznek eredményesen szerepelni. Mondandója végén Monostori Anitának, a megyei szövetség elnökének az egész idényt átölelő fényképes tablóját ajánlotta a jelenlévők figyelmébe.

Hatodik hely az Alpok–Adria Kupán

A ZTE Súlyemelő Klub Szarajevóban, Bosznia és Hercegovina fővárosában megrendezett 55. Alpok–Adria Kupa nemzetközi súlyemelő versenyen vett részt.

A hétfordulós kupasorozat ötödik állomásán a Veneto (ITA) és Friuli Venezia Giulia (ITA) tartományi válogatottal, Horvátország, Szlovénia, Niederösterreich (AUT) és Bosznia és Hercegovina nemzeti válogatottal, a ZTE-SK klubcsapattal vett részt. A csapatokat egy-egy férfi felnőtt, junior, ifjúsági és egy női sportoló alkotta. A nagyon erős mezőnyben az egerszegi csapat a Sinclair-pontszámítás alapján a hatodik helyezést érte el.