Az együttműködés fontosabb, mint az erő Jótékonysági nap Családi nap Besenyőben  

Az együttműködés fontosabb, mint az erő

Vízen az első sárkányhajó gébárton

A Gébárti-tó környéke az idén nyáron tobzódik az újításoktól. Többek között a gát felőli részen kajak-kenu kikötő is létesült. Itt száll vízre a város első sárkányhajója is július közepe óta heti két alkalommal, amikor is az edzések folynak. Erről az új csapatépítő és versenysportról Stempin Zoltán szakosztályvezető-edzővel beszélgettünk.

– Bánfi Kati –

Két világbajnokságon is dobogós helyet kiérdemelt sportember a fővárosból költözött a szép zalai vidékre, ahol a Gébárti-tó adta lehetőségeket felhasználva kezdett álma megvalósításába. Azaz, aktív sárkányhajó-szakosztályt, versenyeket és csapatépítő tréningeket szeretne itt működtetni. Mindehhez az első legénység már nagyjából össze is állt. S bár szinte teljes kezdő a csapat, az edző szép (közel)jövőt talált ki nekik.
– Nincs szükség sportos előképzettségre az edzés elkezdéséhez. A jelentkezőktől tettem függővé, hogy inkább szabadidős vonal legyen vagy versenysport a terv. Elég sportos csapat jött össze első körben, így reálisnak gondolom, hogy már jövőre egy bajnokságot szervezzünk ide. De fontosnak tartom a szabadidős vonalat is, mert jellemzően nem sportolnak az emberek, ez pedig olyan mozgásforma, ami még kifejezetten csapatépítő jelleggel is bír. A sárkányhajózás szinonimája a csapatépítés – mondja tréfásan Stempin Zoltán –, melyet a munkahelyi kollektívák jól tudnának hasznosítani. És bár elsősorban 14 éven felülieket várunk az edzésekre, nem zárom ki érdeklődés esetén az általános iskolásokat sem, sőt nyílt napokat is fogunk ez ügyben szervezni. Először szeptemberben.
– Mennyire nehéz, veszélyes ez a sportág?
– Egyáltalán nem veszélyes. A 20 főt befogadó hajó 250 kilogramm és nagyon stabil, felborulásveszély szinte nincs. Ezért aki legalább 200 méter hosszt tud úszni, annak mentőmellényt sem kell viselnie. A szükséges mozgás elég összetett, sok izomra hat, amit koordinálni kell, ez sok gyakorlást igényel, illetve az egyoldaliság ellensúlyozására vannak a téli edzőtermi és futóedzések. A sportágat mindkét nem űzheti, ahogy ez az első zalaegerszegi csoportra is jellemző.
– Milyenek a vízviszonyok?
– A tó hosszabb ágában van egy 2000 méteres szakasz, ami teljesen alkalmas az edzésekre, illetve 200, 500 és 2000 méteres versenyek lebonyolítására. Az edzések idejét egyeztettük a horgászokkal, így rendben van minden. A rövid távokon, akár regionális gyermekversenyeket is lehetne rendezni. Én mindenben benne vagyok, nagyon szeretném ezt a sportágat népszerűvé tenni.
– Akár olyan látványosságokra is számíthatunk, mint Nagykanizsán a sárkányhajó-felvonulások?
– Nagyon jó a kapcsolatom a kanizsaiakkal. Ott három csapat működik, és 10 éve veszek részt a rendezvényeken. Zalaegerszegen is lehetne hasonlót rendezni és jó lenne, csereedzés-lehetőség is, mert a helyi táv egy idő után monotonná tud válni.
– Ön hogy került kapcsolatba a sportággal?
– Sporttagozatos általános iskolába jártam, így a mozgás mindig jelen volt az életemben. Aztán a cég, ahol dolgoztam, nem reklámokra költött, hanem sportolókat támogatott. Így kerültem kapcsolatba a sárkányhajózással, kipróbáltam és „bent ragadtam”, ahogy az az emberek 80 százalékával történik. Mindent alávetettem ennek, és teljes amatőrből 6 év alatt a csúcsra kerültem. 2012-ben és 2014-ben szerepeltem világbajnokságon, ezüst- és bronzéremmel végezve. 2017-ben végeztem el az edzői iskolát, 2018 óta élek Zalában és a célom az itteni sárkányhajózás megvalósítása, hosszabb távon gondolkodva 3–4 hajóval. A sportágban az is tetszik, hogy a csapat önzetlenül összedolgozik, az együttműködés fontosabb, mint az erő. Gyengébb fizikum esetén is nagyobb az esélye az egymásra figyelő tagoknak, mint az erős, de nem összetartó legénységnek.

 

 

 

 

 

vissza az elejére


Jótékonysági nap

Még mindig nyár van, megint jótékonyan lehetett strandolni és újra rekord dőlt. Valójában csak a kedvezményezettek neve az újdonság, a város lakossága, a főzőcsapatok, a támogató cégek és természetesen a házigazda AquaCity ismét kitett magáért, és több mint 12 millió forint gyűlt össze az idei nemes célokra.

– b. k. –

Immár 18. alkalommal rendeztek az AquaCityben jótékonysági napot. Előzetesen 34 cég ajánlott fel 3,2 millió forintot. Ehhez járult a strandbelépőkből 6,2 millió forint, köszönhetően az 5272 fürdőzőnek. Végül, de nem utolsósorban 66 csapat sütött-főzött, és a konyhapénz 2,7 milliót hozott a kasszába. Mindebből a Zala Megyei Szent Rafael Kórház aneszteziológiáját segítő az Altatás Biztonságáért Alapítvány és kisebb részben a Zalai Boldogasszony Alapítvány részesül. A nap krónikájához tartozik, hogy már délelőtt 10-kor telt ház körüli állapotot sejtetett a parkoló autók nagy száma. 11 óra körül a napsütés is megérkezett a rendezvényre, s hozzájárult a konyhai meleg fokozásához. Az idén is, ahogy várható volt, jelen voltak az egyetemes palacsinták, a kamarások a jól bevált chilis babjukkal. Szintén az igényekhez igazodva dupla lángon sütötték az Etalon Kft. munkatársai a náluk hagyománnyá lett császármorzsát. Katonás rendben és egyenruhában serénykedtek első alkalommal a helyi toborzóiroda munkatársai Ferge László őrnagy vezetésével. Gyorsan ürültek a pörköltes kondérok, halomban álltak a grillezett ételek, kilószám készült a lecsó, bőséges kínálat volt hideg limonádékból, néhány levesféleség is akadt, és egyre gazdagabb salátakínálat társult a húsok mellé. Az idén is gondoltak néhány standnál a vegákra, a nagycsaládosok süteményekkel készültek, a Kvártélyház kollektívája a színpadi jelenlét mellett kávézni invitálta a fürdőzőket. A gyermekvédelem munkatársai a gyors és finom jegyében kukoricát főztek, gofrit sütöttek. S legtovább álltak a serpenyők mellett a Nosztalgia főzőcsapat tagjai, a leggazdagabb palacsintakínálattal.

 

 

 

 

 

vissza az elejére


Családi nap Besenyőben

Az államalapítás ünnepét, annak legkisebb egységével, a család ünnepével kapcsolják össze már több mint 10 éve Besenyőben, a Besenyő a 2000-es években Alapítvány jóvoltából.

– b. k. –

A közösségi ház udvarára várták a program résztvevőit, nagyszülőktől az unokáig, a helyben lakóktól az elszármazottakig, távolabbi családtagokig. Ahogy Horváth Miklós, a rendező alapítvány elnöke elmondta, nálunk ilyenkor mindig garantált a jó idő is, mely idecsalogatja és itt tartja a családokat. A rendezvény előtti napokban zajlottak azok a sportversenyek, futball és asztalitenisz, melyek díjait is ez alkalommal adták át. Így az Egyetemisták csapata, illetve Szekeres Kornél bizonyult a legjobbnak a két sportágban. Két nappal megelőlegezve ugyan, de Stróber László esperes áldása után megszegték az új kenyeret is Balaicz Zoltán polgármester, Gecse Péter alpolgármester, településrészi képviselő és dr. Gyimesi Endre, a város díszpolgára közreműködésével. De szerencsére kenyértörésre nem került sor, sőt számos rokon, elszármazott köszönt vissza a színpadi műsorban is. Így az Albatrosz Tánc Sport Egyesület néhány tagja, valamint Czigola Orsi és Kovács Nóra, akik retro dalokkal szórakoztatták a közönséget. Az államalapító tiszteletére a Szivárvány Dalkör adott ünnepi műsort. Köszönötőt mondott Gecse Péter és Horváth Miklós. A programon jó családhoz méltón, mindenkit vendégül láttak.

 

 

 

 

 

 

vissza az elejére