Ideiglenes befogadókat keresnek A Mi Hazánk jelöltjei Befejeződött a Petőfi utca felújítása  

Ács Anita (balról a második) és az elnökség tagjai.

Ideiglenes befogadókat keresnek

Civil állatmentők zalában is

Megyei szintű feladatellátással és tagsággal fél éve Civil Állatvédő Egyesület alakult Zalaegerszegen. Tevékenységükről, eddigi tapasztalataikról kérdeztük Ács Anita elnököt.

– Bánfi Kati –

Sok szó esik mostanában az állatkínzásról, helytelen állattartásról. De mit tehet az, aki nem elégszik meg a fejcsóválással, sajnálkozással.
– A tagjaink önkéntesek, jegyzői támogatással ellenőrzik a helyes állattartást. Állatkínzás esetén hivatalos bejelentést teszünk, és a törvényi kereteknek megfelelően kezdeményezzük az állattartástól való eltiltást. Ahol lehet, tanáccsal, szemléletformálással, anyagi támogatással segítjük, hogy a kutya vagy macska az eredeti gazdájánál maradhasson, csak javuljanak a körülményei. Hiszen nem célunk az, hogy tovább telítsük a menhelyet, ahogy az sem, hogy a mentett kutya helyére újabb kerüljön, ugyanolyan rossz tartási körülmények közé.
– Hogyan találtak egymásra a tagok és indult az egyesület?
– 2018 decemberében lett hivatalos az egyesület. Előtte Lengyeltótiban egy hivatalos kutyamentésen vettünk részt, ott találkoztunk össze és rájöttünk, hogy jól tudnánk együtt dolgozni. Azóta már 70 kutyán segítettünk mi is.
– Mindezt főállású munka mellett. A család mit szól ehhez?
– Engem a férjem teljesen támogat ebben, sokszor vállalja a sofőr szerepét. Nekünk is van kutyánk és annyira az életünk része, hogy még a baráti körünk kialakítására is hatással van. De a bejelentőknek is tudni kell, hogy mi is emberek vagyunk, ugyanúgy, mint más, nem mindig tudunk azonnal menni a hívásra, illetve aki bejelentést tesz, sok esetben maga is tudna segíteni. A telefonálónak is lehet felelőssége, ő is vállalhat kis időre segítségnyújtást. De sok esetben félnek, nem vállalják fel. A legrosszabb pedig az érdektelenség, a szemhunyás. A korábbi mentésekből sok tapasztalatot leszűrtünk. A legfontosabb a gondolkodás megváltoztatása lenne. De az teljesen elkeserítő, amikor nem is értik, hogy mi a probléma azzal, hogy a kutya előtt mondjuk nincs víz, vagy sötét pincében vagy forró hordóban tartják, vagy egész életében láncon. Kutyát tartani nem kötelező, viszont aki vállalja, annak kötelességei vannak. A négylábú pénzbe, energiába kerül, és cserébe folyamatos szeretetet kap a gazdi.
– Jogszabályokat is bújsz esti olvasmányként?
– Tele az íróasztalom törvényekkel, iratokkal, amiket folyamatosan tanulmányozok. Jó tisztában lenni mindennel, ez kell a határozott fellépéshez, és hogy tudjuk, mikor jogos a bejelentés, mikor várhatunk megfelelő reagálást erre.
– És milyen a hivatalos reagálás?
– Változó. Van, ahol azonnal segítenek, azonnal válaszolnak, és van, ahol hónapokig sincs reakció, vagy nincsenek tisztában az oda vonatkozó jogszabállyal, vagy az adott törvényt mégsem akarják alkalmazni. Itt is emberek vannak, az állatokhoz való különböző viszonyulással.
– Részt vettetek augusztus végén az állatkínzás ellen szervezett demonstráción is. Mit gondolsz erről az akcióról?
– Az első lépés a figyelemfelhívás. Aztán reménykedünk, hogy minél több ember gondolja majd, hogy gondos gazdának kell lenni, amit egyébként most is előír a törvény. A kérdés inkább ennek a mikéntjében van. Mert az egyértelmű, hogy a városban fel kell szedni a kutyaürüléket az utcáról. De az már nem, hogy a kutya ingerszegény környezetben, pincében, láncon, egész nap magára hagyva egy teleken mennyire szenved.
– Falun vagy városban van több probléma?
– Falun, és főleg a láncon tartás miatt.
– Aki szeretne segíteni, mit tehet?
– Várjuk a csatlakozni kívánó tagokat az egész megyéből, illetve ideiglenes befogadókat, akik felépüléséig helyet biztosítanak a kutyáknak, minden egyéb költséget az egyesület áll. A tagok feladata mentésekben való részvétel, örökbe adott kutyák utánkövetése, akár kutyaházkészítés is lehet, ha valaki abban ügyes.
Az egyesület telefonszáma: 30/686-0639.

 

 

 

 

 

vissza az elejére


A Mi Hazánk jelöltjei

Sajtótájékoztató keretében mutatta be az önkormányzati választásokon induló jelöltjeit a Mi Hazánk Mozgalom zalaegerszegi szervezete. Mint Kiss Ferenc polgármesterjelölt mondta, három fontos célt tűztek ki, melyeket szeretnének megvalósítani, amennyiben bekerülnek a városi közgyűlésbe.

Kezdeményezni fogják az építményadó megszüntetését, biztosítani szeretnék, hogy szombaton legyen ingyenes a parkolás. A kórház körüli parkolás gondjait úgy oldanák meg, hogy az első két óra ingyenes lenne, és csak utána kellene fizetni. Fontos számukra, hangzott el, hogy a szakképzett munkaerőt Zalaegerszegen tartsák, a fiatalok ne menjenek külföldre dolgozni.
A Mi Hazánk képviselőjelöltjei: Tuboly Ferenc gépésztechnikus (1-es vk.), Gál András üzletvezető (2-es vk.), Tóth Krisztián rendezvényszervező vállalkozó (3-as vk.), Farkas Attila politológus
(4-es vk.), Kiss Ferenc közgazdász (5-ös vk.), Reman Ervin vállalkozó (6-os vk.), Kocza Zsolt Józsefné vállalkozásvezető (7-es vk.), Kemes Lajos vállalkozásvezető (8-as vk.), Takáts Pál kereskedelmi vezető (9-es vk.), Kocza Zsolt vállalkozó (10-es vk.), Kollár Viktor Kristóf informatikus (11-es vk.), dr. Kemes-Teleky Noémi egészségügyi orvos szakértő
(12-es vk.).

 

 

 

 

 

vissza az elejére


Befejeződött a Petőfi utca felújítása

Befejeződött a Petőfi Sándor utca Kosztolányi Dezső és Tüttőssy Ferenc utca közötti szakaszának felújítása, múlt héten ismét birtokba vehették azt a közlekedők. Ezzel egy több szakaszból álló felújítássorozat ért véget.

A bevezetőben említett útszakaszon 2017-ben a szennyvízgyűjtő rendszer csőtörését követően volt szükség azonnali beavatkozásra, akkor 33 méter hosszon közművezetéket, illetve az ahhoz kapcsolódó műtárgyakat cserélték ki. A helyreállítást követően a nagymértékű bemosódás és a talajkonszolidáció miatt csak ideiglenesen állíthatták helyre az utat a szakemberek. Tavaly az E.ON Közép-dunántúli Gázhálózat Zrt. gázvezeték-kiváltási munkákat végzett, ami az északi oldali járda és a Tüttőssy utca bevezető szakaszának közlekedését érintette. A közműkiváltás bontási és ideiglenes helyreállítási munkáit a zalaegerszegi SPRINT Kereskedelmi és Szolgáltató Kft. végezte. Az építési munkák – a megyeszékhelyi LINAKRON Mérnöki Kft. kiviteli terveire alapozva – idén június végétől folytatódtak. A kivitelezést, ahogy a korábbi szennyvízrekonstrukciós munkák esetében, ezúttal is zalaegerszegi cég, a Hydrocomp Mélyépítő Kft. végezte. A munka a járdaburkolat és a kiemelt szegély elbontását követően a sérült csapadék-gerinccsatorna cseréjével kezdődött, mintegy 120 méter csapadékközművet építettek ki, valamint új szennyfogó kosaras víznyelő aknákat és rácsos fedlappal ellátott tisztítóaknákat építettek be. A korábbi szennyvíz-rekonstrukciós szakaszon kívüli aknák szűkítőit szintén kicserélték, önszintező fedlapokkal látták el, s több mint 100 méteren építettek be az utat és járdát határoló kiemelt szegélyeket. Mindezt megelőzően a Kosztolányi utca és Petőfi utca kereszteződésében, az iskola felőli oldalon, 22 méter hosszon ivóvízvezeték kiváltás, tolózár-beépítés, tűzcsapcsere és több bekötéscsere történt. A beruházás lezárásaként, a terhelésnek megfelelően, az út kettő, a járda egy réteg aszfaltburkolatot kapott, s a ROAD-PIKTOR Forgalomtechnikai és Útjelfestő Szolgáltató Kft. munkatársai felfestették az útburkolati jeleket. Visszakerültek eredeti helyükre a védőkorlátok mind a Kamarák Háza bejárata, mint pedig a Petőfi-iskola oldalsó bejárata elé. Zalaegerszeg önkormányzata az elmúlt három évben a Petőfi Sándor utca, Kosztolányi Dezső utca és Tüttőssy Ferenc utca közmű-, út- és járdaépítési munkákra saját forrásból összesen 50 millió forintot fordított.

 

 

 

 

 

vissza az elejére