A BGE a kutatás-fejlesztésben Zalaco: egészségeset, jót, finomat!    

A BGE a kutatás-fejlesztésben

Átadták az egyetem új innovációs és tudásközpontját

Az innovációhoz nemcsak megfelelő környezetre és mérnökökre van szükség, hanem mások mellett közgazdászokra is – jelentette ki az innovációs és technológiai miniszter a Budapesti Gazdasági Egyetem (BGE) zalaegerszegi gazdálkodási karán közel egymilliárd forintból létesített Innovációs és Tudásközpont átadásán.

– A. L. –

Palkovics László kiemelte, hogy a magyarországi egyetemek közül hárman – közte a BGE – értették meg, hogy Budapesten kívül is van élet. Ezt jelképezi a zalaegerszegi karon létesített Innovációs és Tudásközpontja. Az egyetemnek így lehetősége van arra, hogy a high-tech gazdasági felépítését a tudomány és az oktatás oldaláról támogassa. Ez nemcsak hallgatókat és kutatási lehetőséget jelent a BGE számára, hanem aktív részvételt is benne. A high-tech jelenik meg a zalaegerszegi tesztpályában, amely a világon sok szempontból egyedülálló. Mint mondta: a Frankfurter Allgemeine Zeitung egy cikkben erről a közelmúltban úgy írt, hogy Magyarország orrhosszal vezet a környező országok, közte Németország előtt az autóipari innovációban. Megemlítette, hogy az IMF néhány hete több ország high-tech szerinti gyártási rendszereiről készített felmérést. Ebből kiderült, Magyarország Németországgal azonos szinten áll, tehát ma már nem csak idehozzuk és alkalmazzuk a fejlett technológiákat, de képesek vagyunk azok továbbfejlesztésére is. Heidrich Balázs, a BGE rektora azt mondta, az egyetem négy stratégiai céljának kiteljesedését szolgálja a zalaegerszegi Innovációs és Tudásközpont. Ezek a sikerre felkészítő oktatás, az alkalmazott kutatás társadalmi, gazdasági hatásainak elősegítése, a vállalkozásokkal való együttműködések továbberősítése, valamint a fenntartható és felelős egyetem megvalósítása. Mindez már jelen van a zalaegerszegi karon. Balaicz Zoltán polgármester a beruházás költségvonzatáról elmondta: az Innovációs és Tudásközpont létrehozására az EFOP-ban elnyert 694 millió forintot a kormány 253 millió forinttal egészítette ki, miután beemelte a Modern városok program elemei közé. Úgy értékelt, hogy ez a központ szorosan illeszkedik a város kutatás-fejlesztési és innovációs céljai közé, legyen szó a járműipari tesztpályáról, a közelmúltban átadott SmartField kutatóközpontról és a leendő Science Parkról. Vigh László országgyűlési képviselő az elektromos és autonóm járműveket kiszolgáló próbapálya mellett a hozzá tesztútként csatlakozó, épülő M76-os gyorsforgalmi út, valamint az 5G kommunikációs hálózat tesztkörnyezetének jelentőségét is kiemelte Zalaegerszeggel, Zala megyével kapcsolatban. Úgy fogalmazott: a tesztpálya a „zalai Szilícium-völgy” szíve, a mellette már megnyitott kutatóközpont az agya, a BGE új tudásközpontja pedig a tüdeje, ami friss levegőt ad a gazdaságnak. Az átadási ünnepségre érkező vendégeket a Netlife Robotics vállalat Pepper névre hallgató humanoid robotja is üdvözölte az felújított épületben, jelezve azt, hogy a BGE valóban a high-tech, a csúcstechnológia útjára lépett.

 

 

 

 

 

vissza az elejére


Zalaco: egészségeset, jót, finomat!

A monarchia-beli pogácsától a street food termékekig

A közelmúltban adták át a Zalaco Sütőipari Zrt. második üzemcsarnokát a zalaegerszegi északi ipari parkban. Az összesen 4 milliárd forintba kerülő beruházás megvalósítását 835 millió forint állami támogatás segítette. A termelői komplexumok létesítését az elmúlt évtizedekben saját kiskereskedelmi üzlethálózat kialakítása előzte meg, melynek köszönhetően szinte már az egész Dunántúlon ismertek és közkedveltek az ország harmadik legnagyobb sütőipari vállalatának termékei.

– Bolthálózatunk valóban kiépült, jelenleg félszáznál több üzletünk működik Zala, Vas, Veszprém és Győr-Moson-Sopron megyében. Tavaly megvásároltuk a komlói sütőipari üzemet is, így már Baranyában illetve Tolnában is jelen vagyunk. Kiskereskedelmi szinten is, miután Komlón, Szigetváron és Dombóváron is vannak szaküzleteink. A tervünk az, hogy ezek számát 15–20-ra növeljük az elkövetkező években – válaszolt kérdésünkre Berta László, a Zalaco Sütőipari Zrt. vezérigazgatója.

Berta László (balról) Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszterrel az új üzem átadásán.

– Mindeközben a gyártókapacitásukat is fejlesztették. Mi indokolta ezt?
– Zalaegerszeg iparterületén, a Fuvar utca 10. szám alatt öt évvel ezelőtt hoztuk létre fagyasztott termékeket gyártó üzemünket. Három év alatt elértük az itteni kapacitás felső határát: ismét bővítésre volt szükség, hogy kiszolgáljuk a növekvő vevői igényeket. Az új, 6200 négyzetméteres üzemcsarnokunk építését tavaly december elején kezdtük meg, és idén szeptember közepén adtuk át. Ez a szintén fagyaszott pék- és cukrásztermékek előállítására specializálódódott üzem kétszer akkora, mint az előző, de ami ennél is lényegesebb, hogy háromszorosára tudjuk növelni vele gyártókapacitásunkat.
– Hogyan működik majd az új üzem?
– Az eltelt fél évtized alatt sokat fejlődött a technológia, amivel lépést tartottunk, így a legmodernebb rendszerekkel szereljük fel az új komplexumot is. A termelés a közel 5500 négyzetméteres gyártócsarnokban két gyártósoron, lépcsőzetesen lép működésbe. Az első gyártósort már betelepítettük, amivel a 40 millió helyett már 100 millió darab pogácsát tudunk előállítani évente. A második gyártósorunk is ugyanilyen teljesítményre lesz képes. Ezt 2020-ban állítjuk üzembe, hogy melyik termékcsoporttal, arról még nem döntöttünk. A technológiáról elmondható, hogy korszerű berendezések felügyelik a lisztellátást, a tésztafeldolgozást, a mélyhűtést és a csomagolást is. Teljesen automatizált lesz raktárunkban az árumozgatás, ami azért fontos, mert mindez nem átlagos körülmények között, hanem mínusz 20 Celsius-fokban valósul meg. A mélyhűtőtároló 1100 raklap tárolására alkalmas, számítógép vezérli a polcrendszert. A munkát itt, a kemény mínusz fokokban vezető nélküli, elektromos targoncák végzik. Cégünk munkavállalói létszáma újabb 100 fővel bővül majd a 2020-as teljes megvalósítás után. Itt említeném meg, hogy az elmúlt 20 évben 500 cukrászt és péket képeztünk ki. Zalaegerszeg mellett Komlón és Sopronban is van tanműhelyünk, mely utóbbiakban hátrányos helyzetű diákokat, illetve felnőtteket is oktatunk. Az egyetemi duális képzésben 5 hallgatóval idén is részt veszünk. Akkreditált vállalatként 34 megváltozott munkaképességű embert foglalkoztatunk; munkájukat tanácsadó és mentor segíti.
– Az átadási ünnepségen elhangzott, hogy Monarchia-beli pogácsákat fognak gyártani az új üzemben. Miért?
– Az egykori Monarchia több évszázados sütőipari illetve élelmiszeripari kultúrájának egyik áthagyományozott terméke a pogácsa, ami a mai napig közkedvelt a fogyasztók körében. Jelenleg Horvátországba és Szerbiába szállítunk pogácsát, korlátozott kapacitásunk miatt nem nagy mennyiségben. Az új üzem azonban lehetőséget ad a pogácsaexport bővítésére, Szlovénia, Szlovákia és később Ausztria elérésével. Az évi 300 millió forintra tehető exportunk ezáltal egymilliárd forintra nőhet.
– A hagyományok mellett az új trendek követéséről sem feledkeznek meg.
– Termékkínálatunk országosan is egyedülálló, ugyanis több mint 400-féle pék- és cukrászterméket forgalmazunk. Naponta 50 ezer vásárló keresi fel szaküzleteinket a mindennapi kenyérért, a kakaós csigáért, a sajtos pogácsáért, a népszerű házi rétesekért, vagy éppen a finom tortaszeletekért. Vállalatunk 2006 óta nem emelte az alaptermékek: a kenyér, a kifli és a zsemle árát. Szaküzleteinkben saját győrvári tejüzemünkből származó, első osztályú tejtermékeket – tejet, gyümölcsjoghurtokat, tejfölt, kaukázusi kefirt, rögös túrót – is forgalmazunk. Ragaszkodunk a természetes alapanyagok és a saját receptek használatához. Ez határozza meg termékfejlesztéseinket is, amellyel az új trendeket is igyekszünk követni. Szaküzleteinkben street food illetve fast food termékek is kaphatók, mint például a rántott húsos szendvics. Aki betér valamelyik szaküzletünkbe, tud táplálkozási igényeinek megfelelő terméket választani. Igazi gasztrokulturális hely a zalaegerszegi Zalaco Bisztró, ahol elsősorban mediterrán ételeket kínálunk, de a világ ízeibe is belekóstolhatnak vendégeink. A minőség számunkra egyet jelent a modern technológiák alkalmazásával, a kifogástalan minőségű és válogatott alapanyagok felhasználásával, valamint szakképzett dolgozóink munkájával, mert célunk az, hogy egészségeset, jót és finomat állítsunk elő – hangsúlyozta végül Berta László vezérigazgató.

 

 

 

 

 

 

vissza az elejére