Hogyan táplálkozzunk a hidegben? Rock és Balaton A gyermekeket sem kíméli a stroke  

Hogyan táplálkozzunk a hidegben?

Monori Krisztina

Monori krisztina dietetikust kérdeztük

Beköszöntött az ősz, vele együtt hideg. A tél felé közeledve már ilyenkor is hajlamosabbak vagyunk többet enni, mint egész évben bármikor. Ezt könnyebben meg is tesszük, mivel vastagabban öltözünk, keveset látunk testünkből. Csak tavasszal vesszük észre, hogy felszaladt ránk pár kiló.

– Mi az oka annak, hogy télen éhesebbek vagyunk? – kérdeztük Monori Krisztina dietetikust.
– Testünknek energiára van szüksége ahhoz, hogy hőmérséklete nagyjából állandó legyen, és ne hűljön le. Tévhit azonban az, hogy a hőtermeléshez nehezebb ételekre van szüksége az őszi–téli időszakban. A szabadban fizikai munkát végzőknek természetesen több kalória kell, de ez télen sem jelenti azt, hogy a szükségesnél jóval többet kell enniük. Az irodai dolgozókra ez az állítás egész évben igaz, hiszen az ülőmunka kevesebb energiabevitelt igényel. Ha nem így teszünk, elhízás lesz a vége.
– Milyen ételeket fogyaszszunk, hogy meglegyen a szükséges energia, de ne vigyünk be felesleges kalóriát?
– Minden élelmiszercsoportból változatosan kell fogyasztanunk ahhoz, hogy minden szükséges makro- és mikrotápanyagot megkapjon a szervezet. Az „üres kalóriák”, mint az üdítőitalok, cukrok, édességek, finomliszt alapú pékáruk viszont kerülendők.
– Vitaminpótlásra szükség van ebben az időszakban?
– Általánosságban mindenkinek ajánlott a téli hónapokban a D-vitamin, illetve annak kísérőjeként magnézium és C-vitamin szedése. A többi vitamin, illetve ásványi anyag esetleges pótlása mindenképp egyénre szabottan javasolt. A legtöbb multivitamin nem jó minőségben, nem jó arányban tartalmazza a mikrotápanyagokat, így szedésük előtt feltétlenül érdemes a reklámok helyett szakemberektől tájékozódni.
– Vannak, akik úgy vélik: az alkohol majd felmelegít.
– Ezt nem jól gondolják. Inkább fogyasszunk cukormentes teát. Az alkoholfogyasztás tekintetében az „alkalmi” kifejezés legyen a kulcsszó. Számos káros mellékhatással jár a rendszeres fogyasztása mind a májunkra, mind az egész bélrendszerünkre való tekintettel.
– Mit javasol azoknak, akik most kezdenek el fogyókúrázni?
– Azt gondolom, hogy a legjobb időszakban teszik. Rengeteg zöldség áll ilyenkor is rendelkezésre – káposztafélék, gyökérzöldségek, zöld levelesek, mikrozöldek –, melyek rendszeres fogyasztása meggyorsítja a fogyási folyamatot. Ügyeljenek a bőséges vízfogyasztásra, fogyasszanak sovány húsokat, halakat, teljes értékű gabonákat. Persze, ilyenkor is vannak kísértések, főleg az ünnepi időszakban. A fogyókúra sikeressége azonban nem egy dőzsölős napon múlik, hanem azon, hogy százszázalékosan odatesszük-e magunkat a mindennapokban.
– Miért mozogjunk ősszel és télen?
– A mozgás, a sport hőt szabadít fel a szervezetben, így segít védekezni a nagy hidegben. Elősegíti a csontok, ízületek egészségét, hozzájárul a súlyvesztéshez, hoszszú távon erősíti az immunrendszert!

 

 

 

 

 

vissza az elejére


Dr. Göncz Iván

Rock és Balaton

Jogászportré dr. göncz ivánnal

Nem mindennap találkozhat az ember olyan bírósági titkárral, aki egy filmben – még ha csak néhány perc erejéig is – az 1990-es évek egyik magyar gengszterét alakította. Olyannal is ritkán, aki hobbi szinten évtizedek óta dobol különböző zenekarokban. Mindamellett egy ideje már nem múlhat el úgy nyár, hogy át ne ússza a Balatont. Dr. Göncz Iván, a Zalaegerszegi Járásbíróság bírósági titkára mesél az életéről, a munkájáról, a hobbijáról.

– Zalaegerszegen születtem, és a középiskola befejezéséig nem szakadtam el a várostól. Innen indultam el a jogászi pályán. Az indíttatást családi „ösztönzésnek” köszönhetem: az édesanyám és a bátyám is jogot hallgatott, az ő nyomdokaikban kezdtem meg tanulmányaimat Pécsett, ahol 2005-ben vettem át a diplomámat.
– Az egyetemi évek a társadalomban erről élő sztereotípia alapján teltek. Sokféle közösségi programban vettem részt, legyen az kulturális vagy szakmai program, de azért az egyetemi bulik sem maradtak el.
– Ha jól tudom, ennek a közösségi létnek egyik markáns eleme volt, hogy egy zenekart is alapított az egyetemi évfolyamtársakkal.
– Így van, de a zene szeretete nálam jóval korábbról való, ugyanis már az általános iskola végén koncerteztünk. Ekkor alakítottuk meg osztálytársaimmal az első zenekarunkat, s 14 évesen már büszkélkedhettünk néhány fellépéssel is. A középiskolában aztán új együttes következett, tulajdonképpen a leghosszabb életű zenekar, amiben eddig játszottam. Közel 30 koncertet adtunk néhány esztendő alatt, sőt pár sajtómegjelenésünk is volt. Jelenleg egy feldolgozásokat játszó zenekarban dobolok.
– Elbúcsúzott az egyetemtől: rögtön hazafelé vezetett az útja?
– Igen, államvizsga után a Zalaegerszegi Városi Bíróságra adtam be a pályázatomat, ahova 2005. november elsejével nyertem felvételt. A szakvizsgák letétele után, 2010-ben lettem bírósági titkár. Ebben a munkakörben dolgozom a mai napig.
– Mi az, ami a zenélésen kívül kikapcsolódást nyújt?
Az úgymond hagyományos kikapcsolódási lehetőségek: sportolás, kirándulás, olvasás.
– Apropó: igaz, hogy egy gengsztert alakított egy magyar dokumentumfilmben?
– Igaz, de elég rövid szerep volt. Az 1990-es évek budapesti alvilágát bemutató Vérösvény című film első perceiben jutottam szerephez.

 

 

 

 

 

vissza az elejére


A gyermekeket sem kíméli a stroke

A kezelés a kiváltó októl függ

Magyarországon a stroke a vezető halálozási okok egyike, a legfrissebb adatok szerint 2018-ban 11 ezer 267 ember életét követelte ez a betegség. Bár a statisztika javuló tendenciát mutat, mégis megfelelő elővigyázatossággal több esetben is megelőzhető lenne e tragédia. Az idei stroke világnap alkalmából a figyelmet most a gyermekkori stroke felismerésére és megelőzésére fordították a szakemberek.

A stroke-nak két fajtája van, az iszkémiás és a vérzéses. Előbbi esetben agyérelzáródásról van szó, amelyet általában vérrög okoz. Utóbbi esetében az agyban történő vérzés okozza a problémát, amikor az egyik verőér megreped és a koponyában vérömleny alakul ki. A felnőttkori stroke-ot gyakran idézheti elő a magas vérnyomás, a magas koleszterinszint és a diabétesz, gyerekeknél azonban mások a kiváltó okok. A terhesség alatt, illetve a szülést követő 28 napon belül a placentából leváló vérrög okozhatja a baba agyában a stroke-ot, másrészt az anyánál vagy a babánál fennálló véralvadási rendellenesség. 28 napos kortól 18 évesig kiválthatják olyan meglévő betegségek, mint a veleszületett szívbetegség vagy a vérszegénység egyik öröklődő típusa, a sarlósejtes anaemia is. De emellett okozhatja akár fertőző betegség, fejet, nyakat ért sérülés vagy érrendszeri probléma. A stroke időnként olyan, korábban egészséges gyerekeket is érinthet, akiknél addig nem voltak megfigyelhetők a fő kiváltó okok. Amikor egy felnőttet stroke éri, a tünetek jellegzetesek, azonosíthatók. Kisgyerekeknél azonban nehezebb a betegség felismerése, ha még nagyon fiatal vagy a fejlődése korai szakaszában van, lehet, hogy a tünetek enyhék, nem észlelhetők. 28 napos és 18 éves kor között előforduló iszkémiás stroke tünetei a gyengeség, a test féloldali bénulása, az arc bénulása, fejfájás, beszédzavar. A vérzéses stroke tünetei pedig a hányás, a rohamok és a fejfájás.
A betegség kezelése nagymértékben függ annak kiváltó okától. Amennyiben vérrög okozta, vérhigító terápia javasolt, de vannak olyan esetek is, amikor azonnali vérátömlesztésre van szükség, például sarlósejtes anaemia fennállásakor.

 

 

 

 

 

vissza az elejére