Tíz év megannyi csodával Alkotóházi jó gyakorlatok    

Dóra János, Kovács Lászlóné, Tóth-Vörös Mónika, Császár Rita, Válicsné Gergye Ibolya, dr. Gárdos László, dr. Elmont Beatrix, Steven Dick és Douglas Arnott a díjátadót követően a bálteremben.

Tíz év megannyi csodával

Jubilált a koraszülöttmentő és gyermekintenzív alapítvány

Jubileumi bállal ünnepelt a tízéves Koraszülöttmentő és Gyermekintenzív Alapítvány, amely hiánypótló feladatokat lát el a nyugat-magyarországi régióban a koraszülöttmentés, valamint a gyermekintenzív gyógyítás és rehabilitáció területén. A szervezet legfontosabb feladata annak a speciális koraszülöttmentőnek a működtetése és személyzetének biztosítása, amely a tíz év alatt 1500 alkalommal mentett gyermekéletet.

– Antal Lívia –

Az Arany Bárány télikertjében megtartott jubileumi bál fővédnöke Iain Lindsay, az Egyesült Királyság budapesti nagykövete volt, akit helyettese, Steven Dick képviselt. Douglas Arnott, a Robert Burns Nemzetközi Alapítvány elnöke is jelen volt a rendezvényen, amely Szabó Zoltán népzenész előadásában dudaszóval kezdődött. A szervezők e gesztussal tisztelegtek a skót nemzetiségű vendégek előtt. Dóra János, az alapítvány kuratóriumának elnöke első felszólalóként úgy értékelt, nem hiába dolgoztak, hiszen a Szent Rafael Kórház gyermek- és koraszülöttosztályának munkája technikában, tudásban és lehetőségekben egyaránt korszerűsödött az elmúlt tíz évben. Köszönetét fejezte ki a támogatóknak, akik nemcsak anyagiakkal, de jótékonysági rendezvényeikkel is segítették az alapítványt céljai elérésében.
Dr. Gárdos László, a gyermekosztály vezető főorvosa, az alapítvány alapítója azt emelte ki, hogy Magyarország az elmúlt 10 évben a csecsemőhalálozás aránya tekintetében el tudta érni az európai színvonalat. A zalaegerszegi gyermekosztályra is utalva a szaktudás és a műszerezettség jelentőségét emelte ki ebben az eredményben. Mint mondta, az utóbbit biztosíthatja pályázati, állami forrás, vagy adomány, de jöhet olyan váratlan esemény is, ami 2019. december 6-án történt a gyermekosztályon. Ekkor látogatott el az osztályra Caitlin Jones brit nagykövethelyettes, és Douglas Arnott, a Robert Burns Nemzetközi Alapítvány kuratóriumi elnöke, akik több mint másfél millió forinttal segítették hozzá a koraszülöttmentő alapítványt egy neonatológiai bronchoszkóp megvásárlásához. Dr. Gárdos László kitért arra is, hogy számos, ma a magyar neonatológia élvonalába tartozó szakember az Egyesült Királyságban tett szert olyan tudásra és tapasztalatra, amellyel hozzájárultak ahhoz, hogy a magyar kora- és újszülöttellátás rangos helyet foglalhasson el a nemzetközi élvonalban. Két ilyen szakembert is vendégül láthattak a bálon.  A folytatásban Steven Dick angol nagykövethelyettes köszöntötte a jubiláló koraszülöttmentő alapítványt, mindössze négy hónapos magyarnyelvtanulás után tisztán felolvasva szövegét. Mint mondta, minden köszönet a brit és a magyar orvosoknak, hogy ma már a kis súllyal született gyermekek döntő többsége egészségesen tud felnőni. A Robert Burns Nemzetközi Alapítvány elismeri a zalaegerszegi gyermekosztály munkáját, amit összesen hárommillió forint értékben segítettek eddig. Az elmúlt tíz év eredményeihez gratulálva reményét fejezte ki, hogy a csodák folytatódnak. Ezzel az alapítvány szlogenjére utalt, miszerint „Tettünk már sok csodát”. Kiderült ez Sasvári Sándor, Jászai Mari- és EMeRTon-díjas színművész és a koraszülöttként született gyerekek műsorából. A Kövécs Edit tanárnő és karnagy által vezényelt közös ének alatt kivetítőn mutatták be minden egyes gyermek küzdelmes történetét, hogyan váltak életerős gyermekekké egészen kicsi születési súlyuk ellenére. Az adományok felajánlásakor elsőként Vigh László országgyűlési képviselő nyújtott át 100–100 ezer forintot a maga valamint Palkovics László innovációs és technológiai miniszter nevében. Burján Richárd és felesége 200 ezer forintot, Zrinszki István 300 ezer forintot, Nagy András 100 ezer forintot ajánlott fel. A későbbiekben Douglas Arnott is jelezte, a Robert Burns Nemzetközi Alapítvány idén is 1,5 millió forinttal támogatja a zalaegerszegi gyermekosztályt. A Koraszülöttmentő és Gyermekintenzív Alapítvány ösztöndíjainak átadása következett. A „Gyógyító mosoly, hűséggel az itthoni gyermekgyógyászatért” orvosösztöndíjat dr. Elmont Beatrix, a „Tündérkéz, odaadó gondoskodással a gyermekekért” nővérösztöndíjat pedig Császár Rita, Tóth-Vörös Mónika és Válicsné Gergye Ibolya érdemelte ki. Az új elismerésként bevezetett „Lelkes segítő” díjat Kovács Lászlóné kapta.

 

 

 

 

 

vissza az elejére


Alkotóházi jó gyakorlatok

Textil és szövő nyitott műhely gébárton

A Népi Kézműves Alkotóházak Országos Egyesülete éves konferenciáját az idén a székhelyen, Zalaegerszegen, a megújult Gébárti Kézművesek Házában tartotta. A kétnapos programon jó gyakorlatokat osztottak meg egymással az ország minden részéről érkezett szakemberek, ezzel segítve a minél eredményesebb működést.

– b. k. –

– Messze van egymástól a negyvenkét tagszervezet. Az ismerkedés csak az éves konferenciákon keresztül lehetséges, ahol személyesen tudunk találkozni és bemutatjuk a munkánkat, az alkotóházakban rejlő lehetőségeket – mondta Prokné Tirner Gyöngyi, az országos egyesület elnöke, a Gébárti Kézművesek Háza vezetője.
– A nehézséget az jelenti, hogy az alkotóházak lehetnek önkormányzati vagy civil fenntartásúak, illetve mesterek által működtetettek. Így az érdekképviselet nem egyszerű, nehéz összehangolni. Bár már az is nagy lépés, hogy az új kulturális törvény közművelődési színtérként ismeri el a népi kézműves alkotóházakat – folytatta. Zalaegerszegen egyébként önkormányzati a fenntartás, de a rendezvényekhez a háznak kell megteremteni az anyagi forrást pályázatok, saját bevételek segítségével. Az országos egyesület itt Zalaegerszegen alakult meg 2011-ben, és négy év múlva készítettünk egy közös tanulmányt, amely a regionális működésre tett javaslatokat, sarkalatos fejlesztési lehetőségekre hívta fel a figyelmet. Ezek sajnos csak részben valósultak meg. Az idei konferencián 23 tag vett részt, és jól bevált gyakorlatokat, ötleteket osztottak meg a többiekkel, amivel segíthetjük a célunkat, a minél színesebb működést. A konferencián tíz előadó kapott szót. A hazaiak képviseletében Skrabut Éva, a Zala Megyei Népművészeti Egyesület elnöke beszélt a civil szervezetek és az alkotóházak együttműködéséről. Előadásában a Gébárti Kézművesek Háza megépítésétől, műhelyeinek létrehozásáig, a szakköri munkákon, fesztiválokon, évközi és nyári táborokon, kiadványok megjelentetésén át, a jurtaépítésig hozta a példákat. Ma már egyre bővülő működési feltételek, megújult ház, havi rendszerességű nyitott galériák, megnövelt népművészeti alkotócsoportok, tematikus és alkotócsoporti kiállítások jellemzők. A nagyközönség számára leglátványosabbak az együttműködés terén a közös rendezvények, a Pünkösdi fesztivál és Tök jó fesztivál.
Az egyesület és a ház 2009 óta működik együtt nagyon eredményesen, határon átnyúló kapcsolatokkal, programokkal, egyre magasabb szintű szakmai tevékenységgel. Sok és sokféle népművészeti képzésnek, tábornak adott otthont a ház. Az új kihívást éppen a megszaporodott programok tudatos egymásra építése, lebonyolítása jelenti. Új kezdeményezésként textil és szövő nyitott műhely nyílik hamarosan Gébárton. Végül Skrabut Éva elmondta, a sikeres közös munka alapja a közös cél, a hagyomány ápolás, a népi mesterségek visszatanítása, egyre magasabb szintre emelése, a bizalom és egymás elismerése, közös projektek, rendezvények megvalósítása.

 

 

 

 

 

vissza az elejére