Váltófutás virtuálisan a koraszülöttekért Kék madarak között A hangukat hallják Megnyíltak a teraszok, kerthelyiségek

Váltófutás virtuálisan a koraszülöttekért

KOraKIhívással másodszor is célba értek

Sok helyen, de együtt, egy célért! Tömören így foglalható össze a Koraszülöttmentő és Gyermekintenzív Alapítvány által szervezett jótékonysági váltófutás idei futama, amely a koronavírus-járvány miatt virtuálissá vált, és ami az alapítvány terveiben is más prioritásokat hozott. A koraszülöttfutás online térben szervezése nem várt érdeklődést váltott ki, sőt nemzetközivé teljesedett ki.

Dr. Gárdos László

– Antal Lívia -–

A Zalaegerszeg és Keszthely között zajló 66 kilométeres „Másodszor is célba érünk” elnevezésű váltófutás idén ötödik alkalommal rajtolt volna el, ha nem jön közbe a koronavírus-járvány, illetve annak terjedését gátló korlátozási intézkedések. Így az idei futamot KOraKIhívásra, röviden KOKI-ra keresztelték, és az anyák napja helyett április 20. és május 3. között rendezték meg. A kihívást elfogadók ebben az időintervallumban teljesítették a 66 kilométeres távot, mégpedig lakóhelyükön a kijárási korlátozás figyelembevételével.
– Valóban március elejére a szervezés nagy része már lezajlott, így gyorsan kellett reagálni az új helyzetre, miután betiltották a tömegrendezvényeket a járványveszély miatt – mondta érdeklődésünkre dr. Gárdos László, a Koraszülöttmentő és Gyermekintenzív Alapítvány alapítója és elnöke, a megyei kórház gyermekosztályának vezető főorvosa. – Több megoldásban is gondolkodtunk. Végül a virtuális futás mellett döntöttünk az egyik ötletgazda, Lubics Szilvia többszörös Spartathlon-győztes javaslata alapján, amit aztán kidolgozott az alapítvány menedzsmentje. Először nem is mertünk arra gondolni, hogy ennyire népszerű lesz, aztán sokkal többen jelentkeztek, mint bármikor a jótékonysági futás életében. A több mint 140 csapat több mint tízezer kilométert teljesített. A koraszülöttfutásnak elengedhetetlen szereplői a kórházi csapatok, akik az elhívatott egészségügyi oldalt képviselik. A Bethesda Gyermekkórház 4 csapata összesen 264 kilométert futott le. A szakma és a sportág neves képviselői sem maradtak el, elkötelezettségükről ezúttal is bizonyságot adott a már említett Lubics Szilvia, Bódics Tamás Spartathlon-bajnok, Bicsák Bence válogatott triatlonos, és Bérces Edit világcsúcstartó, világ- és Európa-bajnok ultramaratoni futó, valamint dr. Zacher Gábor toxikológus, dr. Velkey Görgy, a Bethesda Gyermekkórház igazgatója. De nemcsak hazánk számos vidékéről neveztek egyéni futók és csapatok, hiszen voltak, akik Németországban, Franciaországban, Norvégiában, Oroszországban vagy Tajvanon teljesítették a teljes távot, vagy annak egy szakaszát.
– A hogyan az egyéni és a csapatbeli futókra volt bízva. Ki-ki az általa választott szakasz távját ott teljesítette, ahol ezt a kijárási korlátozás lehetőségei lehetővé tették számára. Így voltak, akik a szabadban futottak, lakhelyük körüli utcákban vagy saját kertjükben, míg mások a futópadot választották. Így idén a Zalaegerszeg és Keszthely közötti futás országos, sőt nemzetközi méretűvé teljesedhetett ki. Virtuálisan is, hiszen a futók fotókat, videókat és a futás útvonaláról térképeket töltöttek fel az esemény Facebook-oldalára. A KOraKIhívással a Korszülöttmentő és Gyermekintenzív Alapítvány választ adott a járványügyi helyzet kihívására, de emiatt kitűzött céljai is megváltoztak.
– Alapítványunk az elmúlt években számos projektet valósított meg, támogatva a gyermekosztályt. Legutóbbi terveink között egy rehabilitációs park létrehozása szerepelt, amit felülírt a járványügyi helyzet, ezért lélegeztetéssel kapcsolatos műszereket szereztünk be. Két intubáláshoz, lélegeztetéshez használt videolaryngoscopot, továbbá egy központi monitorrendszert, amely különösen fontos szolgálatot teljesíthet az intenzív ellátást igénylő csecsemők kezelésében, gyógyításában. Ezek között egy Európában is csak kevés intenzív osztályon használt, Magyarországon pedig elsőként alkalmazott monitort is, amely a súlyos állapotú gyermekek alapvető életfunkciói (légzés, vérnyomás, szívműködés) mellett az agy elektromos működését is folyamatosan vizsgálni tudja – mondta el dr. Gárdos László.  A Korszülöttmentő és Gyermekintenzív Alapítvány erre a műszerbeszerzésre 14 millió forintot tudott fordítani. Ezáltal az egyik legnagyobb eddigi beruházását valósította meg, köszönhetően magánszemélyek és cégek adományainak, és nemkülönben a Robert Burns Alapítványnak. A zalaegerszegi nonprofit szervezet számára a legnagyobb segítség a személyi adó egy százalékának felajánlása, ezért bíznak abban, hogy sokan élnek a lehetőséggel, melyről idén is május 20-ig lehet rendelkezni.
Koraszülöttmentő és Gyermekintenzív Alapítvány Adószám: 18019137-2-20 Számlaszám:  11749008-20181978-00000000

 

 

 

 

 

vissza az elejére


Págyi Zsóka

Kék madarak között

Én most is boldog vagyok

Madarak és angyalok a leggyakoribb témája. Mindene a türkizkék szín. Munkáiból leheletkönnyű, megnyugtató és elbűvölő ősbizalom sugárzik. Gyerekkorunkban felejtett titoklátó szemünket nyitja fel újra. Célja, alkotásaival egészséges békességet közvetíteni a világnak. Págyi Zsóka keramikus képzőművész több mint 20 éve Zala megye szerelmese is és 12 évvel ezelőtt új otthonául választotta ezt a vidéket.

– Bánfi Kati –

– A madarak a fő témám, meg sem merem mondani már hány éve. Egyrészt érzelmi okból, mert imádom a madarakat, tudatosan pedig, mert valami szeretetteljeset szeretnék adni. Találtam hozzájuk illő idézetet is. Ezzel kiegészítettem őket, ahogy a rókáimat A kis hercegből vett részlettel.
– Az angyalaidnak nem szokványos arcuk van.
– Nem vagyok édeskés. Jellegzetesek az arcaim. Ez a stílusom, ez alapján ismernek fel szerte a világban. Lehet szeretni vagy nem szeretni, de págyizsókás. Az őskultúra ihlette. Akkor vagyok elégedett, ha van valami ősi a munkáimban, de egyébként modern vagyok.
– Hogyan született meg ez az arctípus?
– Nehéz tetten érni az elsőt, de aztán az megmaradt bennem. Egyébként is a belső képeket követem.
– Vannak még egyéb sorozataid is.
– A Védelmező szobrok és a Rejtőzködők. Az előbbi kérésre készül, nagyon sokféle lehet. Az utóbbi kagylós. Időnként el kell rejtőzködni, hogy újjászülethessünk. Van még egy különleges technikám, a fa-kerámia kombináció. Ez is leggyakrabban angyalokat ábrázol, organikus fával. Ezeket a térből kiemelkedő fákat állandóan gyűjtöm. Itt Zalában erre jó lehetőség van. Nagy természetjáró vagyok. Szintén az én technikám a plasztikus képek. Ennek az az érdekessége, hogy kiégetés nélküliek az apróbb applikációk.
– Budapesten mennyire voltál ismert művész?
– Voltak kiállításaim, de sokat voltam külföldön is. Óbudára a mai napig visszahívnak. De szerencsés vagyok, mert mindegy, hol dolgozom, a zalai szép táj pedig elsőre szerelem lett. Bár 10 évet kellett várni, hogy úgy alakuljanak a dolgaim, hogy ideköltözhettem.
– Szabad érdeklődni a világnézetedről?
– Valláshoz nem kötött, spirituális gondolkodású vagyok. A jószándékú szeretet útját járom. Ezt hozom a családból. Büszke vagyok, hogy bár távolról, de rokonságban állok Ferenczy Károly festőművésszel.
– És örökölték az utódok a tehetséget?
– Három unokám van, akik még kicsik, de már mutatnak valamit ebből a vonulatból. Szeretnek alkotni, ügyes kezűek, az életkoruknak megfelelően sokat agyagozunk együtt.
– És te mennyit dolgozol?
– Fejben mindig. Mert imádom. Sok munkám van, és mindig vannak legjobbak. Mert addig csinálom, amíg nem vagyok elégedett. De ez nem jelenti azt, hogy roszszak a közbeesők.
– Boldog embernek vallod magad.
– Azt csinálom, amit szeretek, a családommal élek egy csodálatos tájon, jó az egészségem. Csak hálás lehetek.
– Mit tanácsolsz másoknak, akiknek most nehezebb?
– Én nem vagyok ahhoz elég bölcs. A madaraim csak emlékeztetnek arra, hogy hova kell tartanunk. De nincs megvásárolható megoldás. Van bennem egy egészséges békesség, ezt akarom közölni a világgal. Talán, hogy keressük a legkisebb örömöt, örömöt okozó tevékenységet. Alkossunk. És ez lehet kertészkedés, vagy akár szerelemmel főzni is. Most olyanra kerülhet a fókusz, amire eddig nem volt idő. És ez jó.
 

 

 

 

 

 

vissza az elejére


A hangukat hallják

Könyvtárosok hangoskönyve és blogja

„Kérem a gyerekeket, ne haragudjanak, amiért ezt a könyvet egy fölnöttnek ajánlom”. Így indul Saint-Exupéry: A kis herceg című meséje. A zalaegerszegi könyvtárosok home office elkészített hangoskönyvét pedig korosztálytól függetlenül az olvasóknak ajánlják, akik levelekben jelezték, mennyire hiányzik számukra a könyvtárak és a könyvtárosok világa.

– Bánfi Kati –

– Gyerekkoromban rongyosra hallgatott audio hangoskönyv A kis herceg és unokaöcsém rajongása a neki küldött felolvasásáért adta az ötletet, hogy megszólítsam a kollégákat egy közös kis herceg hangoskönyv létrehozásáért – idézte fel Kocsis Tamás, az Apáczai Tagkönyvtár munkatársa. Ő tehát az ötletgazda, és a videóanyag összeállítója, szerkesztője, akihez 18 kollégája csatlakozott. Így egy hónap munkálkodás után, május 4-én ország-világ elé került az interneten keresztül a közös irodalmi élménynyújtás.
– Ki a célközönség?
– Elnézést kérünk mi is, hogy elsősorban nem a gyerekek a célközönség, hanem az olvasók. Sokan írtak nekünk, hogy hiányzunk. Gondoltuk, ha már személyesen nem találkozunk, legalább a hangunkat hallják. 92 éves nagymamám, aki szintén könyvtáros volt, mondta, hogy az ő idejében ezt a könyvet nem is gyerekirodalomként tartották számon, csak később lett az. És bár nem hivatalos ajánlás, de a Vakok és Gyengénlátók Zala Megyei Egyesületének is szívesen ajánljuk a felolvasásunkat.
– Hanganyag, képek, jó arányban megjelenő animációk. Hangulatos és ötletes együtt. Annyi a képanyag, ami még nem megy a fantázia rovására, viszont a figyelmet fenntartja. Könnyen ment?
– A hanganyag gyorsabban meglett, mint a képek. Néhányan azonnal jelentkeztek a felolvasásra, másokat kicsit unszolni kellett. De az az egészben a legszebb, hogy nem munkaköri feladat volt, hanem önkéntesség, melyben a családtagok, mint fotósok vagy közreműködők is részt vettek. Persze az otthoni felvételek szépsége a bepittyenő sms, vagy a „kész az ebéd!”, ami miatt újra kellett venni. Sokan nem szeretik a saját hangjukat hallani, ezért kellett győzködni, leginkább azt, akinek aztán az egyik legszebb felolvasása van. Nekem is jól kijön a tájszólásom – mondja mosolyogva a vajdasági származású fiatalember, aki andragógus-művelődésszervező végzettségét nem hazudtolja meg.
– Lesz folytatás?
– Nekem nagyon megtetszett ez a munka, és úgy érzem, a kollégáimnak is. Az is jó volt, hogy egy új oldalunkról ismertük meg egymást, illetve, akik nincsenek napi kapcsolatban, most közelebb kerültek egymáshoz. Mindenképpen szeretnék más hasonló dolgot, de még utána kell járni, hogy mit és hogyan lehet.
A siker és fogadtatás a jövő zenéje, de az már biztos, hogy 48 óra alatt közel 400 megtekintője volt a videónak. Mert „Itt a sivatagban olyan egyedül van az ember. (és) Nincs kevésbé egyedül az emberek közt sem” (https://www.youtube.com/watch? v=xzjAQVFEkk8https://www.youtu-be.com/watch?v=xzjAQVFEkk8)
Egyéb újdonságról is tájékoztatta lapunkat Tóth Renáta, a megyei könyvtár igazgatóhelyettese:
– A már meglévő website, Facebook, Instagram platformunk mellé megszületett március első hetében könyvtárunk kreatív internetes naplója, a Deák-blog /https://deak.blog.hu/. Háromfős csapat (Bálint István Ábrahám, Herbai Anikó, Szűcs Katalin) végzik az oldal szerkesztését, frissítését. Alapvető célja, hogy a könyvtárunkba megérkező könyvekről, aktuális folyóirat-tartalmakról, DVD-kről készülő ajánlókat közzé tegyük. Emellett szeretnénk felhívni a figyelmet a város irodalmi és kulturális programjaira, valamint zalai szerzők megjelent műveire, művészeink új alkotásaira, fiatal tehetségek szárnypróbálgatásaira. Ezekhez a tartalmakhoz további linkeket, hivatkozásokat kapcsolhatunk az országos irodalmi és kulturális kínálatból. Aki szereti a változatos hírtartalmakat, az most a blogon csemegézhet. Tavaszi könyvajánló, játék, a krimi műfajt kedvelőknek kvízjáték, könyvbingó is elérhető. Ahogy az újdonság „A kis herceg” hangoskönyv is. Emellett helyi hírek, a Göcseji Falumúzeum családfakutatás kezdeményezése is olvashatók.

 

 

 

 

 

vissza az elejére


Megnyíltak a teraszok, kerthelyiségek

Vendéglátás korlátozott keretek között

Óvatosan és a biztonsági követelményeket betartva a héten újraindult az élet Zalaegerszeg belvárosában. Napközben már nagyobb a mozgás, mint az elmúlt időszakban, megnyíltak az éttermek, kávéházak, fagylaltozók is, igaz, egyelőre csak a teraszok, kerthelyiségek. Sokan már el is fogyasztották a karantén utáni első sörüket, vagy süteményüket.

– pet –

– Felmérjük a lehetőségeket, kísérletezünk, gondolkodunk, hogy hogyan lehet biztonságosan üzemelni úgy, hogy közben a vendégek is jól érezzék magukat, és a lehető legjobb kiszolgálásban részesüljenek – válaszolta kérdésünkre Tőke Erik, a Díszpinty Gasztrobár tulajdonosa. Mint mesélte, az összes vendéglátót és kereskedőt próbára tette az elmúlt időszak. Szerencsések voltak azok, akik hozzájuk hasonlóan házhoz szállítással enyhíteni tudtak valamelyest a kieső bevételeken. Jórészt a törzsvendégek rendeltek tőlük, bár egy-két új kuncsaft is megjelent. Mindez így is töredéke az ebben az időszakban megszokott bevételüknek, de hasonlókról számoltak be más vendéglátós ismerősei is – fogalmazott. Hogy mi lesz az enyhítést és az óvatos nyitást követően?
– Mint az a városban járva jól látszik, nagyon sok hely kinyitott, de sajnos olyanokról is hallunk, akik nem tudják folytatni a vendéglátást. Akik most hozzánk hasonlóan vállalták azt, hogy a teraszon, kerthelyiségben fogadják a vendégeket, azok az előírásoknak megfelelően rendezték át a területet. Kevesebb asztallal, nagyobb térközökkel, így összességében kevesebb vendéggel kell számolni. A szűkösebb lehetőségek miatt célszerű időben asztalt foglalni. Persze mindezt befolyásolja az időjárás is, hiszen ha több napon át esős, hűvös idő van, akkor a szabadtéri vendéglátás nem igazán működőképes. A tulajdonos azt is elmesélte, hogy bár megfelelő távolságba helyezték az asztalokat, és minden vendég után fertőtlenítik is azokat, máris felmerült egy kérdés, amire korábban nem gondoltak: mi legyen a pokrócokkal, ami a hűvösebb tavaszi estéken jól jön. Mint mondta, ezeket most egyelőre félretették, és inkább arra buzdítják a vendégeket, hogy hozzanak magukkal kabátot, vagy akár saját pokrócot is.
– Az első egy-két hét biztos, hogy mindenki számára a tapasztalatszerzéssel, ötleteléssel telik. Sokat tanulunk mindebből, hiszen ez egy teljesen új helyzet a vendéglátósoknak és a közönségnek egyaránt. Reménykedünk benne, hogy nem emelkedik a megbetegedések száma, és ha korlátozott keretek között is, de tudjuk folytatni nyáron is a munkát. Igény, úgy látjuk, bőven van rá, hiszen már most sok az asztalfoglalás, főleg a hétvégékre.

 

 

 

 

 

vissza az elejére