Biokert a városban Színes programokkal várnak Koszorúzás Határőrizet és mintavétel

Biokert a városban

A növények vigyáznak egymásra

Nagyszülőktől kapott példa, sok kísérletezgetés, tanulás és még több szeretet az élőlények, növények iránt. Ez az út vezetett egy csodás biokerthez, itt a városon belül. Szabóné Lajtai Gyöngyi élettől duzzadó, marasztaló hangulatú kertjében jártunk.

– Bánfi Kati –

Írni is nehéz, olyan gyorsan sorolja, mi minden van nála. S bár a kertészkedés tőlem sem idegen foglalatosság, kapkodom a fejem a sok ismeretlen növény kapcsán. Boldogasszony tenyere, arany cseresznye, paradicsomfa, alpesi eper, kúszó zeller, szibériai mézbogyó, különböző törpefák.
– Gyűjtöd a különleges növényeket?
– Nem gyűjtöm, csak amit hasznosnak találok, azt elültetem. Monokultúrát nem találsz, minden ágyásban legalább ötféle növény van. Örülök a magától kelt és az áttelelt zöldségeknek, és csak ha nagyon muszáj, akkor húzok ki valamit. Úgy vélem mindennek helye van, szimbiózisban élnek a növények. Nekem ugyanolyan szép a piros virágú eper, vagy a borágó, mint a muskátli. Azért liliomot ültettem a kút mellé, és kéknefelejcs díszlik az eperágyásban.
– Mennyire tervezed meg a veteményezést?
– Leülök a kissámlira a kert szélén és elképzelem, hogyan legyen. A magyar ember nagyon kreatív, használni kellene ezt a képességet – mondja, miközben az általa épített ötletes támaszfalat mutatja, vagy hogy a kertben ragadt betontömböt hogyan tette dekoratívvá a kövirózsák kuckójaként. – Persze meg kell figyelni a talajt, ha szükséges „beavató”, azaz talajjavító növényekkel kezdeni. Ismerni kell a fényviszonyokat, a mikroklímát.
– A növénytársításokat sem tervezed?
– Erről nagyon sokféle táblázat van ma forgalomban. Inkább a saját tapasztalataimra és megérzéseimre építek ebben is. Már sok éve kertészkedem, és a hibázásaim mellett sok mindenre rájöttem. Ha az ember nem tévézik, van ideje. Óriási kincs a józan paraszti ész, melyet még a gazdálkodó nagyszüleimnél láttam. Szívesen hallgatom Rózsa Péter biogazda (Rózsa Sándor leszármazottja), a Gyulai Iván Ökológiai Intézet igazgatója előadásait is, főleg télen, ami a felékészülés ideje. A természet pedig bölcsen teszi a dolgát, a növények védik egymást. Csak hagyni kell.
– Az ágyások különböző alakja dekoratív célt szolgál?
– Pratikum. Ugyanis az öntözővizet úgy tudom legkönnyebben megközelíteni, ha sugárirányban vezetnek hozzá az utak. Egyébként is egyszerű megoldásokra törekszem. Leginkább ásóvillát használok, kapálni nem szoktam. A burgonya szalma alá van vetve, kapálni, tölteni nem kell, csak fölemelni a szalmát és kiszedni a bőséges termést. Mellé borsót vetettem, az összegyűjtött nitrogén jól jön az egyensúly megőrzéséhez. Szép nagy növényeim vannak, ami csodaszámba megy május első felében (hatalmas káposzták, tökfélék, nagyra nőtt, virágzó krumpli, óriássaláta, méteres kukorica, szabadföldben már termő uborka).
– A talajra szórt barna réteg micsoda?
– Kókuszrost. Nagyon jól lazítja az agyagosabb talajt, bár tápértéke nincs. Tyúktrágya-granulátumot is használok, ami nemcsak gazdagítja a talajt, de szagtalan is. Szintén nem várom meg az általam készített csalánlének a szagosodását, már előtte kiöntözöm növényvédőnek, talajjavítónak. A talajt javítja a mulcsozás, a zöldtrágya, a komposzt, minden szerves anyag.
– Hogyan védekezel a kártevők ellen?
– Csalánlé, élesztős-cukros permetszer, fahamu. Ha nagyon nagy a baj, akkor ökogombakészítményt használok. A tetvek ellen a fákon kétoldalú ragasztószalag van. A hangyák gondozzák és szállítják a tetveket, és ott beragadnak. Madárbarát a kertem, ők is segítenek, ahogy néhány kifejezetten védő növény, mint a mustár, a kapor és még sok más.
– Akkor tehát nem akadály a városi lét a biokertészkedéshez?
– Mindenkit arra biztatok, hogy bátran kezdjen neki. Akármilyen kicsiben is, magaságyásban, balkonládában. Ajándékládákat állítottam össze az idős családtagoknak koktélparadicsom-, paprika- és fűszernövény-palántákból. Ilyet bárki tarthat erkélyen. Nem lesz befőzéshez elegendő a termés, de a friss, illatos, napsütötte paradicsomnak páratlan az íze, mint ahogy a frissen szedett fűszereké is. Remek módszerek vannak a magaságyások beültetéséhez, és a pár négyzetméteres, aprócska területek kihasználására. Szerencsére a fiataloknál is egyre több jó példát lehet erre látni. Októberben, a névnapomon megajándékoztam a barátaimat, munkatársaimat különleges liliomokkal, amik még ebben a hónapban virágozni fognak. Évelő növény, kizárólag a fűnyíró árthat neki. Gyönyörködtetnek a növények. Fólia alagút alatt a mostohább időjárást is átvészelik. A kertben mindig történik valami. Láttam, ahogy a földigiliszta a föld alá húzza az ott hagyott salátalevelet, vagy gilisztára vadászó rigót. Remélem, hogy hamarosan lakói lesznek az új madárodúknak. Télen a madáretetők dobják fel a szürke napokat. Nekem ez a National Geographic. Jó kisugárzása van a kertnek, amitől jól érzem magam, és a kamrába is jut a nyárból. Az élet vesz körül.

 

 

 

 

 

vissza az elejére


Színes programokkal várnak

Nyári napközbeni ellátás gyermekek számára

2020-ban ismét nyári tábort szervez a Keresztury Dezső VMK a „nyári napközbeni ellátás” keretein belül, melyre várják a 6–16 éves korú gyermekeket 2020. június 22. és 2020. augusztus 14. között.

A programok között szerepel kézműves-foglalkozás, játszóház, bel- és kültéri sportolási lehetőség, strandolás az Aqua City-ben, katonai bemutató, ügyességi versenyek, légvár. Mindemellett lehetőség van új emberekkel ismerkedni, barátokat szerezni. Helyszín: Apáczai Csere János Művelődési Központ (Zalaegerszeg, Apáczai Csere János tér 5.).
Az ellátásban csak zalaegerszegi lakcímmel rendelkező gyermek vehet részt. A nyári napközbeni ellátásra folyamatosan lehet jelentkezni az Apáczai MK információjában személyesen leadott, vagy postán küldött, eredeti, szülő által aláírt jelentkezési lappal. Részletes információ a letölthető dokumentumokban és a 92/511-210, vagy a 30/401-0650-es telefonszámon.
* * *
Kedves szülők! Érdemes érdeklődni, hogy Zalaegerszegen hol szerveznek gyermekeknek nyári tábort, így önök is kényelmesebben végzik munkájukat.

 

 

 

 

 

vissza az elejére


Koszorúzás

Ho si minh szobránál

Nguyen Tien Thuc, a Vietnami Szocialista Köztársaság budapesti nagykövete, Balaicz Zoltán, Zalaegerszeg polgármestere, valamint az MSZP helyi képviselői koszorúzták meg Ho Si Minh szobrát, az egykori vietnámi elnök születésének 130. évfordulójára emlékezve.

– AL –

A landorhegyi városrészben 1976-ban állították fel az emlékművet, abban az évben, amikor már Saigont (mai nevén Ho Si Minh-város) is elfoglalták a vietnámi csapatok, és teljesen kiűzték az amerikai hadsereget. 1976-ban az egységes Vietnámi Szocialista Köztársaság is létrejött, amiért sokat tett az egykori vietnámi elnök, idézte fel Hóbor József, a Magyar Ellenállók és Antifasiszták Szövetségének Zala megyei és Zalaegerszegi Szervezete elnöke. Nguyen Tien Thuc vietnámi nagykövet azt emelte ki, hogy idén kerek évforduló előtt tisztelegnek, hiszen Ho Si Minh 130 évvel ezelőtt született. Felidézte, hogy tavalyelőtt járt először Zalaegerszegen, amikor a városi közgyűlés ülésén is részt vehetett. Köszönetét fejezte ki Balaicz Zoltán polgármesternek a szíves fogadtatásért. Méltatta továbbá a két ország jó kapcsolatát, a zalaegerszegi városvezetés mindenkori figyelmét, amely minden évben őszinte és barátságos megemlékezést tesz lehetővé Európa egyetlen Ho Si Minh-szobránál.

 

 

 

 

 

vissza az elejére


Vincze Luca

Határőrizet és mintavétel

A mentők pluszfeladatai a járványügyi helyzetben

A mentőszolgálat két évfordulót is ünnepelt május 10-én, az Országos Mentőszolgálat 72 évvel ezelőtti, míg a szervezett életmentés 133 évvel ezelőtti megalakulását. Az idei tavasz azonban nem várt helyzetet idézett elő a koronavírus-járvány miatt a zalai mentők életében is, akik a helyszíni mintavételek mellett a határátkelőkön belépő utasokat is ellenőrzik. Vincze Luca megyei vezető mentőtiszttel beszélgettünk.

– Antal Lívia –

– Mind a mentőszolgálat, mind a szervezett életmentés történetében nem volt még ilyen helyzet, amit a koronavírus-járvány okozott. Hozzátenném, a világ történetében sem. A mentőszolgálat alapvetően a helyszíni sürgősségi életmentést látja el a nap 24 órájában, tehát a munka folyamatos. A járvány teljesen új helyzet elé állított bennünket napi szinten, annálfogva is, hogy pluszfeladatokkal bővült tevékenységünk.
– Melyek ezek?
– Munkatársaink a rendőrséggel közösen vesznek részt a határőrizetben, Letenyén, ami schengeni külső határ, már február elsejétől. Március 13-ától a csörnyeföldi autós pihenőben, valamint a rédicsi határátkelőknél is jelen vagyunk. Mentős kollégáink a hazánkba belépő utasok biztonsági ellenőrzését végzik a koronavírus-fertőzöttség kiszűrése érdekében. Testhőmérsékletet mérnek, illetve egy protokoll szerint kérdezik ki őket. Ha valaki ez alapján magas kockázatú osztályba sorolható, jelzik a mentésirányításnak, amely mentőt küld érte, ami kórházba szállítja. Egy magyar állampolgárságú férfi volt az eddigi legsúlyosabb állapotú, akinek életét ez a „felfedezés” mentette meg. Szerencsére felgyógyult. Új feladat a helyszíni mintavételezés, amit a kormányhivatal népegészségügyi osztályával való együttműködésben végzünk. Ezek száma már meghaladja a háromezret megyeszerte, ebből ezer feletti a szociális otthonokban élőket érintette, a többi a lakosságot. A háziorvos a tünetek alapján kéri a mintavételt, ami most már három hete minden esetben orrból és garatból történik a beteg lakásán.
– A kollégák védelmét hogyan oldották meg?
– Előbb a kórházban állítottuk fel a mentesítő zónát, majd a nagykanizsai kórházban is. Itt a védőruhákból való kivetkőzés, illetve a fertőzött anyagok eltávolítása zsilipes rendszerben történik, védve a kollégákat. A mentőautókat ózongenerátorral is fertőtlenítjük. A megnövekedett feladatok ugyan átszervezést igényeltek, de ezeket a rendelkezésre álló állománnyal el tudjuk végezni. A Vöröskereszt is segíti munkákat pár hete. Önkénteseik a határőrizetben és a mintavételben vesznek részt, adminisztrációs feladatokat ellátva.
– A járványveszély okozott-e változást az egyéb mentőhívások számában?
– A kijárási korlátozás miatt csökkent a járműforgalom az utakon, melynek következtében a közúti balesetek száma is. Iskolai, óvodai balesetekhez pedig egyáltalán nem kell kivonulnunk, mert az intézményeket bezárták. Úgy tapasztaljuk, hogy az emberek is körültekintőbbek, mielőtt mentőt hívnának. A fertőzésgyanús személyek szállítása ugyan megemelte a kivonulások számát, ami ezzel együtt átlagosnak nevezhető az ilyenkor szokotthoz képest.
– Kik kaptak kitüntetést a mentők napja alkalmából?
– A járvány miatt a központi ünnepség elmaradt a Parlamentben, de a kitüntetéseket odaítélték. A megyéből Gál Zsolt zalaegerszegi mentőápolót Iránytűdíjban, míg Ritter Jenőné adminisztrátort főigazgatói dicséretben részesítették. A mentőnap alkalmából országosan átadott 20 új autóból a zalaegerszegi mentőállomás is kapott egyet. Ezzel együtt 29 mentőautó áll rendelkezésünkre a megyében, ezek mindegyike az új, sárga színű mentőautó. Köszönetemet szeretném kifejezni a közel 300 kollégámnak a veszélyhelyzetben való helytállásukért is. Továbbá azoknak az adományozóknak, akik az elmúlt két hónapban finomságokkal, ajándékcsomagokkal leptek meg bennünket, és akik révén majdnem mind a tíz megyei mentőállomásra került egy új mosó- és szárítógép.

 

 

 

 

 

vissza az elejére