Rákóczi örökre a szabadság szimbóluma Hősök napja    

Rákóczi örökre a szabadság szimbóluma

Felavatták a fejedelem mellszobrát

A Zalai Polgári Körök Egyesületében már évekkel ezelőtt megfogalmazódott a gondolat, hogy más megyei jogú városokhoz hasonlóan Zalaegerszeg is állítson emléket II. Rákóczi Ferencnek.

A szobor előtt középen Gulyás Gergely,
mellette Béres János és Sasvári Sándor.
Nemcsák Károly is közreműködött az ünnepségen.

– pet –

Állami támogatással, illetve az évenként megrendezésre kerülő polgári estélyek bevételéből valósulhatott meg az elképzelés: pénteken felavatásra került a fejedelem mellszobra (Béres János alkotása), a róla elnevezett utcában. Mint azt Jagasics János, az egyesület elnöke az avatóünnepségen elmondta: 2017 óta gyűjtenek a szoborra, a kezdeményezésben partnerre találtak a helyi Rákóczi Szövetség Szervezete tagjaiban is, de az önkormányzat is üdvözölte a javaslatot. 2020 januárjában, egy miniszterelnökségi pályázatnak köszönhetően vált egyértelművé, hogy lesz Rákóczi-szobor. A 10 millió forintos állami támogatásból maga az alkotás készülhetett el, az estélyek bevételéből – mintegy 1,2 millió forintból – pedig a parkosítást végezték el. Jagasics János hozzátette: a Rákóczi alakját tartó posztamens szimbolikusan egy fa gyökérzetéből emelkedik a magasba. Ez a jelkép arra utal, hogy aki Rákóczi-szobrot emel, az olyan, mintha fát ültetne. Üzen az utókor számára. Most nemzeti önállóságunkról, függetlenségünkről, kulturális megmaradásunkról adunk hírt. A nemzeti összetartozás ünnepségsorozat keretében zajló eseményen részt vett Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter is, aki beszédében kiemelte: Rákóczi Ferenc személye örökre összefonódik a magyar szabadsággal. Olyan pillanatban állt az ország élére, amikor ellenállásra volt szükség. S bár katonai értelemben vereséget szenvedett, mégis egy olyan békekötésre kerülhetett sor, ami biztosítani tudta az ország szabadságát. Megmaradt a Szent Koronára épülő alkotmány, a rendi országgyűlés és a vármegyék szerepe – hangzott el. A miniszter hozzátette, Rákóczi most felállított szobra arra emlékeztet minket, amiben a fejedelem mindig is hitt: Cum Deo pro Patria et Libertate. Illetve, hogy a közös ügyért mindig érdemes harcolni.
Az avatáson Böjte Sándor Zsolt, a városrész önkormányzati képviselője is üdvözölte a szoborállítást, majd beszámolt a körzetét érintő legutóbbi fejlesztésekről. Az ünnepséget Besenczi Árpád, Nemcsák Károly és Sasvári Sándor színművészek előadása színesítette.

 

 

 

 

 

vissza az elejére


Hősök napja

Május utolsó vasárnapján városi ünnepség keretében az elesett magyar hősökre emlékeztek az Október 6. téri emlékműveknél.

– b. k. –

A Városi Fúvószenekar adta térzene vezette fel az ünnepséget, mely az elmúlt közel három hónap első nyilvános rendezvénye volt Zalaegerszegen. Az eseményen Bali Zoltán alpolgármester mondott tisztelgőbeszédet.
– Az I. világháború után sokan nem tértek vissza, és a háború nemcsak a csataterek, hanem a mindennapok történéseinek része lett. A holtak hazaszállítása legtöbbször nem volt megoldható. Elmaradtak a halotti szertartások, a hagyományos rítusok. 1917-ben IV. Károly foglalta határozatba a közösségek, városok méltó megemlékezésének helyéül a felállítandó emlékműveket. (A kezdeményező báró Abele Ferenc vezérkari őrnagy.) 1924-ben külön ima szólt a templomokban, törvény is született a megemlékezésre (melyet később, 1945–1989 között mégsem tartottak be). Kialakult az ünnepségi protokoll. 1943-tól a II. világháború hősi halottjairól is vésetek készültek, majd 2001-től a törvény újra megerősítette a megemlékezési szándékot.
– Milyen üzenete van ezeknek az emlékműveknek közel 100 év távlatából? Magyarország becsületének megvédése minden országrészt érintett. Akkor van siker, ha a nemzet összefog és nem egymás ellen van. A tiszteletteljes főhajtás és a jövő nemzedékének hazaszeretetre nevelése most a feladatunk. Az utókor parancsa és követelmény ez a jövő nemzedék felé. Az emlékművek a béke jelképei is. Becsüljük meg a háború nélküli életet – majd Bali Zoltán az elmúlt hónapok eseményeire utalva a hétköznapi hősök, az áldozatvállalók, az összefogás megbecsültségét is hangsúlyozta.
Az ünnepség koszorúzással ért véget.

 

 

 

 

 

vissza az elejére