A bezárt lét hatásai Elmarad a régésztábor A jótékony borbély Online igénylés, személyes átvétel

A bezárt lét hatásai

Fogy a türelem, üresjáratok, figyelni az átláthatóságra

Új pszichés megtapasztalások zargatják a családok és egyedül élők otthonát a kijárási korlátozás miatt. Ajtócsapkodások, emelt hangú, egyre durvább hangnemű szóváltások hangzanak fel innen-onnan, mind gyakrabban. Másokat a fásultság, a szorongás vagy a teljes magány köt gúzsba. A korlátozottsággal, bezártsággal, összezártsággal kapcsolatos érzésekről, hatásokról kérdeztük Simon-Csikós Krisztina klinikai és mentálhigiéniai gyermek- és ifjúsági szakpszichológust.

– Bánfi Kati –

– A hirtelen változások mindannyiunk életére hatással vannak. A mostani helyzet a váratlanságával és erőszakosságával megbillentette életünk folyamát és megköveteli, hogy az eddig megszokott életformánkat, életritmusunkat részben vagy egészben feladjuk, átalakítsuk, és elviselhető módon igazodjunk hozzá. Vagyis megpróbáljunk alkalmazkodni.
– Milyen reakciók várhatók minderre?
– Nem egyformán viseljük a megváltozott létet. A reakciónk függ a személyiségünktől, a velünk született temperamentumtól, a jelenlegi életkörülményeinktől, egészségi állapotunktól és eddigi élettapasztalatainktól. A bizonytalanság, létbizonytalanság, fenyegetettség, öszszezártság, (mozgás)korlátozottság pszichés változásokat okozhat. Gondolok itt a szorongás és az agresszió erősödésére, a gyakoribb konfliktusokra, hangulatingadozásra, fásultságra. A hetek múlásával a türelmünk is fogy, főleg a gyerekeinké, így még több a konfliktusunk, nagyobb az elkeseredés.
– Magát a bezárt létet hogyan viselhetjük?
– Különbözőképpen állunk ehhez is hozzá. Vannak, akiknek „jól esik az otthonmaradás”. Úgy érzik, végre több időt foglalkozhatnak a gyermekeikkel, szeretteikkel, az elmaradt teendőikkel. Kétségtelen, hogy ez az időszak a lelassuláshoz, az elmélyedéshez, rendrakáshoz, rendszerezéshez, alkotáshoz, összegzéshez ideálisabb. Talán az eddigi életünket is más szemmel látjuk majd. Türelmesebbek lehetünk, és jobban észreveszünk és megbecsülünk apró, jó dolgokat is. A mérleg másik oldalán vannak azok, akiknek ez nehezebben megy. Talán azért, mert eleve összerendezettebbek, eddig is maradt idejük mindenre, többé-kevésbé teljesítették életfeladataikat, vagy nagyon pörgős életmódjuk volt. Ők fokozottabban élik meg az üresjáratot, a tétlenség súlyát. Erősebben hiányolják az eddigi napi ritmust, amely megadta a hasznosság és fontosság érzetét.
– Hogyan könnyíthetjük meg magunknak a helyzetet?
– Ez egy tartós instabil állapot. Az elviselése könnyebb, ha a belső biztonságunk megerősítésére/ visszaállítására/megteremtésére teszünk lépéseket. Törekedjünk arra, hogy a szorongásunk csökkenjen; az indulatkitöréseket és a konfliktusokat asszertív módon kezeljük, valamint a depresszív hangulat mérséklődjön. Az erőforrásainkat le kell porolni, és bővíteni kell a megküzdési repertoárunkat. Ki a természetbe, levegőt! – gondolatok biztos, hogy mindnyájunkban megfordultak. Aki teheti, élvezze ennek a hatását. Ha mozgást és zenét viszünk az életünkbe, bármilyen sport, testmozgás, tánclépések, éneklés, zenehallgatás, hangszeren való gyakorlás, szintén előreléptünk testi-lelki egészségünk megőrzésében. Ha kézműveskedésnek, barkácsolásnak, kerti munkának, bármilyen művészetnek, hobbinak, alkotó folyamatnak szentelünk időt, örömmel végezzük ezeket, biztosan jobban érezzük magunkat. Az érzelmi hullámvasúton utazóknak tanácsos koncentráltan csak arra figyelni, ami átlátható és belátható az élethelyzetüket tekintve. Aki valóban rosszul érzi magát, ne tétovázzon ebben az időben is segítséget kérni, hiszen mindanynyiunk számára nehéz a szűkebb-tágabb családunktól távol lenni. Negatív gondolatokkal ne terheljék szervezetüket, ne rágódjanak, ne aggódjanak olyan dolgokon, amire nincs befolyásunk. Helyette keressenek elfogadható, akár egészen apró, de jó történéseket az életükben, ami erőt ad. A reménybe vetett hit lendületet ad, legyen célunk, tervezzünk előre, és használjuk ki az időt célunk megvalósítására, legalább az első lépésekre.
S végül a legfontosabb tanácsok a szakembertől:
– Vegyük észre a jelentéktelennek tűnő kedvességeket, és mi is ajándékozzunk kedvességet, figyelmességet. Az elégedetlenséget, a kritikát tegyük félre. Lássuk meg, ha társainknak segítségre van szüksége, legyünk önzetlenek, tegyünk jót, okozzunk örömöt, és figyeljük a hatást magunkon is. Érezni fogjuk.

 

 

 

 

 

vissza az elejére


Elmarad a régésztábor

Kézművestábor viszont lesz

A Göcseji Múzeum régésztábora az idén nyáron elmarad a járvány okozta helyzet miatt – tájékoztatta lapunkat az intézmény.

Buszos kirándulást a központi szabályozás nem engedi, pedig az 5 napos táborból egy nap mindig egy érdekes kirándulással telt el. Másrészt az étkezést is csak házhoz szállítással engedélyezik. Az ÁVH épületében pedig nincsen konyha, ahol a szükséges háttérmunkákat meg lehetne oldani. Ezért döntött úgy a múzeum vezetősége, hogy idén nem rendezik meg a kétszer egyhetes tematikus tábort.  A kézművestábort a 6–12 éves gyerekeknek viszont meghirdetik, mivel a falumúzeumban adottak a feltételek.

 

 

 

 

 

vissza az elejére


A jótékony borbély

Fiatal, tehetséges szakember, már tanulóévei alatt is kitűnt a sorból. Aztán úgy alakultak az élet dolgai, hogy visszahozhatott egy már-már kihalóban lévő szakmát. Nevét azonban nemcsak a foglalkozása, hanem számtalan jótékony akcióban való részvétel is hirdeti. Ahogy az a „szakállas” bor is, melyet róla neveztek el, de Zalaegerszegen forgatott videóklip is készült a munkájáról. Farkas Péterrel beszélgettünk legutóbbi felajánlása révén, mely az egészségügyben dolgozóknak nyújt ingyenességet.

Középen Farkas Péter, mellette Szántó Ákos (jobbról) és Olasz Ádám

– Bánfi Kati –

– Országos akciót hirdetett Hajas László mesterfodrász, „Szépítsd a dokit!” néven. Csatlakoztam a kezdeményezéshez, melyben ingyenes szolgáltatást kérhetnek az egészségügyben dolgozó férfi dolgozók. Most, hogy már újból teljes műszakban dolgozom, már jöttek a mentőállomásról és a kórházból. Országosan közel 4500 tag csatlakozott a felhíváshoz, Zalaegerszegen csak néhányan.
– És te miért?
– Más akciókban is részt szoktam venni. Fontosnak tartom a segítségnyújtást. Főleg azért, mert én is voltam már kilátástalannak tűnő életkörülmények között, sokat számít ilyenkor, ha valaki melléd áll és terelget egy másik út felé.
– Ezt hangoztatod a pályaválasztási napok alkalmával is.
– Már kétszer felkértek, hogy legyek előadó, beszéljek a saját szakmai utamról, biztatva ezzel a fiatalokat. Nagyon fontosnak tartom, hogy legyen egy jó szakmánk.
– De nemcsak látványosan segítesz, hanem csöndesen is. Kevesen tudják, hogy a botfai speciális gyerekotthonban is grátisz vágod a fiúk haját.
– Egy ismerősömmel közösen szerveztük ezt az akciót. Bezerics Dániel főzött a fiúknak, én pedig levágtam a hajukat. Közben nekik is a jó szakma előnyeiről beszéltem.
– Hogyan lettél női-férfi fodrászból borbély?
– Mivel kezdett újra divatba jönni a szakáll, amit igényesen is lehet viselni, űrt láttam ennek a szakmai oldalában. Aztán úgy alakult, hogy a hajvágásnál is kizárólag férfi vendégek maradtak, és olyan pasiknak jó betérni hely lett a szalonom, ahova jöhet a kutyus is, és ahol néha d.j. vagy zenészek adják a háttérzenét.
– Nem akárki avatta fel a székedet sem.
Balaicz Zoltán polgármester volt az első vendégem az immár hároméves szalonban.
– Ahol azóta tanulókat is fogadsz.
– Egyre kevésbé látnak a mai tanulók olyan munkahelyet, ahol örömmel végzik a dolgukat a szakemberek. Én kifejezetten ilyent akartam mutatni nekik, és úgy tűnik, kölcsönösen megfelelünk egymásnak.
– Még a Mikulás is nálad igazíttat szakállat.
– Igen, erre is volt példa – mondja félmosollyal. December elején vendégünk volt a Mikulás, meglepve a gyerekeket, akiknek ingyenes volt a hajvágás. De már több alkalommal gyűjtöttünk adományt beteg gyermekek gyógykezeléséhez. Most a vírushelyzet miatt ugyan csúszik a program, de Budapesten egy jótékony utcafesztivált szerveznek szintén beteg gyerekek javára, amin mindenképpen szeretnék részt venni.
– De zalaegerszegi utcákon is láttunk már jótékony célból a Dísz téren, a vadpörkölt- vagy a pálinkafesztiválon, családi napon. Nyilván nem reklámcéllal, hiszen több mint egy hónapos az előjegyzési listád. Hogy fér az energiádba mindez?
– Én is kaptam segítséget, amikor nehéz volt, ezért én is szeretnék adni annak, akinek most nehéz.

 

 

 

 

 

vissza az elejére


Online igénylés, személyes átvétel

Elindult a Könyvtár a küszöbön! program

Az enyhítések ellenére a könyvtárak egyelőre nem látogathatók, hiszen az erre vonatkozó tilalmat az Operatív Törzs még nem vonta vissza. A Deák Ferenc Megyei és Városi Könyvtár az átmeneti helyzetben viszont egy új szolgáltatással várja az olvasókat.

– pet –

A „Könyvtár a küszöbön!” program részleteiről Kiss Gábor igazgató tájékoztatta a közleményben a sajtót. Eszerint június 2-től előre egyeztetett módon és idősávokban lehetőség van könyveket kölcsönözni anélkül, hogy át kellene lépnie a vendégeknek a könyvtár küszöbét. A szolgáltatás igénybevételéhez azonban egy előzetes online igénylés szükséges. Az igényeket a www.dfmk.hu honlapon megtalálható űrlapon, e-mail-címen (konyvrendeles@ dfmvk.hu), vagy a 92/311-342-es telefonszámon lehet egyeztetni. Minden olvasó maximum 5 darab könyvet kérhet. A lejárati időn belül csak egyszer lehet kölcsönözni Az átvételhez szükséges az olvasójegy is, hiszen a szolgáltatás csak a beiratkozott könyvtárlátogatók számára elérhető. A könyvkiadás helyszíne a Deák Ferenc Megyei és Városi Könyvtár főbejárata (esőbeálló), de a többi tagkönyvtárban is elérhető ez a szolgáltatás. Amennyiben az egyeztetett időpontban valaki nem veszi át a kért könyveket, azok ismét kölcsönözhetővé válnak a többi olvasó számára. A dokumentumok kiválasztásában segít az otthonról is elérhető online katalógus. Tóth Renáta igazgatóhelyettes lapunkat arról is tájékoztatta, hogy kölcsönzésre csak hétköznap van lehetőség: a 65 év feletti olvasókat 9.00–12.00 óra között, a 65 éven aluliakat pedig 13.00–17.00 óra között várják. Mindenkit arra kérnek, hogy a könyvtár előtti várakozás közben tartsák be a másfél méteres távolságot. A könyvcsomag átvételekor pedig kötelező a maszkviselés és a kesztyű használata. A könyvtár munkatársai is kesztyűben és maszkban végzik munkájukat – tette hozzá. A Könyvtár a küszöbön! program csak kölcsönzésre szolgál, a korábban kivitt dokumentumok visszavételére egyelőre nincs mód. Szünetel továbbá a folyóiratolvasó és a helyben használat is, illetve nyomtatásra és előjegyzésre sincs lehetősége az olvasóknak.
Minden további információ a www.dfmk.hu oldalról elérhető.

 

 

 

 

 

vissza az elejére