Kamionnal érkezett Védőnő, egészségnevelő, önkéntes Szent Iván-éjen a tűz körül Indokolt az 500 ezer forint Regisztráld a kerékpárodat!

Kamionnal érkezett

Élelmiszer-adomány állami gondozottaknak

Megérkezett a Coop segélykamionja a Zalaegerszegi Gyermekotthonba a magyar kereskedelmi csoport két tonnányi élelmiszeradományával, amellyel 195 állami gondozásban nevelkedő gyermek étkeztetéséhez járul hozzá a megyében.

– AL –

Németh Ervin, a Hétforrás Zrt. kereskedelmi vezérigazgató-helyettese az átadással egybekötött sajtótájékoztatón elmondta, hogy az Emberi Erőforrások Minisztériumával együttműködve idén ötödik alkalommal indították útjára a Coop segélykamiont, amellyel 25 millió forint értékű, 87 tonnányi saját márkás alapélelmiszert juttatnak el összesen 8268 állami gondozásban nevelkedő gyermeknek az országban. A kereskedelmi csoport alapítványán keresztül 10 éve folytatja karitatív tevékenységét, amelynek keretében ez idáig több mint 130 millió forinttal támogatta a rászorulókat. Mint fogalmazott, a koronavírus-járvány új feladatok elé állítja a gyermekeket ellátó szociális intézményeket, amelyek az adomány révén felszabaduló forrásokat más, fontos célokra tudják fordítani. Györe Edina, a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság Zala Megyei Kirendeltségének igazgatója hozzátette, a Coop ismételt adományának köszönhetően a gyermekek étkeztetésére szánt költségből tudnak megtakarítani, amelyből hasznos dolgokat, például játékokat tudnak vásárolni. Zala megyében jelenleg 390 gyermek él gyermekvédelmi gondoskodásban, közülük 195 főt érint az adomány. Makovecz Tamás, a városrész önkormányzati képviselője is köszönetét fejezte ki a magyar élelmiszer-kereskedelmi üzletláncnak a társadalmi felelősségvállalásáért. Kiemelte, a Landorhegyi Településrészi Önkormányzat is fontosnak érzi a városrészben működő szociális intézmények támogatását. Az évente megrendezett lecsófesztivál főzőversenyének bevételét ajánlják fel ehhez, így a nem önkormányzati fenntartású gyermekotthon is kezdeményezettje volt már ennek szándéknak. A rendezvényen Héder Miklós, a Zala Megyei Kormányhivatal főigazgatója is méltatta a Coop jótékonysági akcióját. A gyerekek nevében Tóth Tamás Gábor, a Zala Megyei Gyermekvédelmi Központ és Területi Gyermekvédelmi Szakszolgálat intézményvezetője mondott köszönetet.

 

 

 

 

 

vissza az elejére


Tóthné Koller Mária

Védőnő, egészségnevelő, önkéntes

Szinte mindig elérhető

A védőnők napja és közelmúltbeli kitüntetése jó alkalmat adott, hogy beszélgessünk egy szak- és magánemberként egyaránt sikeres, boldog emberrel. Ilyen is van. Tóthné Koller Mária volt az interjúalany.

– Bánfi Kati –

Iskolavédőnőként és egészségnevelőként dolgozik már sok-sok éve Zalaegerszegen. A Báthory-középiskola volt sokáig a területe, mely mellé két évvel ezelőtt egy általános iskolát is kapott.
– Nem könnyű korosztállyal dolgozol, kényes témákkal. Mégis meg tudod nyerni a fiatalokat. Mi a titkod?
– Nagyon szeretem ezt a munkát, és egyedi módszereimmel megtaláltam a módját, hogyan lehet elérni a gyerekeket. Az mindenképpen segít, hogy egészségnevelőként nem kell értékelnem őket, csak köztük vagyok. És olyan dolgokról beszélgetünk, ami érdekli a korosztályt. Önismeret, szerelem, barátság, vagy akár a betegségek és a gyász, ami előfordul az életükben és feszíti őket. De ők maguk is ajánlhatnak témát, vagy akár személyes beszélgetésre is megkereshetnek. Szinte mindig elérhető vagyok. Lelki gondozónak is tekintem magam.
– Az elsősegélynyújtás, amiben szép országos sikereket értetek el, is választható téma volt?
– Főleg szakköri keretekben tanítom az elsősegélynyújtási ismereteket. Meg amikor úgy adódik osztályfőnöki óra vagy testnevelésóra keretében, de erre nem olyan sok alkalom van. Versenyre a szakkörön tudok felkészíteni, azokat, akiket ez komolyabban érdekel. Önkéntesként a Magyar Vöröskeresztnél baleset-szimulációkhoz toborzok imitátorokat, illetve több módon segítem a szervezet munkáját.
– Mindezekért kaptál néhány hete a Vöröskereszttől kitüntetést.
– Nagyon jól esett, meglepett. Az igaz elismerés azonban, amikor 10 év után is rám köszönnek az egykori tanítványok, illetve amikor látom a lelkesedésüket, érzem a bizalmukat. Nemrég az egyik tanítványom nagymamája égette meg a kezét, a kisfia látta el és mondta, hogy „tudtam mit kell csinálni”. Nagy öröm volt ez, mert sokszor nem közömbösségből nem segítenek egymásnak az emberek, hanem mert nem értenek hozzá, és nem akarnak kárt okozni – mondja jóhiszeműen.
– Ezek szerint te nem találod közönyösnek a diákokat sem.
– Fantasztikusan kíváncsiak, érdeklődnek. Játékosan, a korosztálynak megfelelően, példákkal tanítok. Diákként nekem is voltak jó tanáraim, akik megmutatták, hogy lehet jól csinálni a tanítást. Manapság mindezt úgy kell tenni, hogy ne legyen érdekes a mobiltelefon, ez azért néha nehéz. De ha már megnyíltak, elmondják a problémáikat, onnantól ez sokkal könnyebb.
– Szép sikert értetek el a legutóbbi internetes elsősegély-ismereti versenyen.
– Országos elsők lettünk az idén a negyedikesekkel (Liszt-iskola) és a hetedikesekkel is országos döntőbe jutottunk – mondja örömmel Tóthné Koller Mária, aki már 10 éve készít fel csapatokat az éves versenyekre.
– Az alsósok nem picik ehhez?
– Már első osztálytól tanítok elsősegélynyújtást. Nagyon jó ehhez a Kiskakas gyémánt félkrajcára mese, sok sérüléstípust meg lehet vele beszélni. De figyelemfelkeltők a színezők vagy az ajándékba adott mesés ragtapaszok. Aztán az életkornak megfelelően egyre komolyabban el lehet mélyülni a témában. Ehhez sok alkalom kell.
– Legszebb emlékeid?
– Egy lány az én munkám hatására választotta a védőnői hivatást, aki kollégám lett azóta, és éppen most adott életet kisfiának. Illetve egy krízisben lévő lánynak segítettem, hogy a szívére hallgasson, és ma már boldog családi életet él. A gyerekek szeretete, a csillogó szemek, az életvidámságuk, amikor rám írnak a közösségi oldalon, tanácsért vagy gratulálni a születésnapomhoz. Mindez nagyon megszépíti az életem. Megszerettem az iskolai munkát, változatos, úgy érzem, megtaláltam a hivatásomat. Boldog vagyok magánemberként is, éppen most van a 25. házassági évfordulónk és négy gyermeket nevelünk nagy örömben. Mindez szárnyakat ad és én is azt próbálok adni azoknak, akik kapcsolatba kerülnek velem – mondja végül Tóthné Koller Mária, aki 2014-ben a Magyar Egészségügyi Kamara elismertje is volt, hittel és szeretettel végzett munkája miatt.

 

 

 

 

 

vissza az elejére


Szent Iván-éjen a tűz körül

Fontos üzenet a fiataloknak

Erősen kihűlőben lévő szokást élesztgetnek, s alakítják kicsit a mai korhoz a Szent Iván-éji szerelemvarázsló tűzugrással, tűz körüli tánccal, énekkel a Tarsoly Erdélyi Mezőségért Egyesület tagjai. Néhány éve Pethőhenyén várják az ismerősöket erre a szerre, az idén pedig a Besenyői Baráti Körrel összefogva bővítették a zalaegerszegi településrészre is a szabadtéri hagyományőrző estet.

– b. k. –

A két egyesület tagságát másfél éves barátság és közös programok kötik össze, elsősorban a népzene-néptánc vonalán.
– A pethőhenyei rendezvényt már kezdjük kinőni, itt Besenyőben nagyobb a tér, meg rossz idő esetén fedett helyre tudtunk volna menni. Régen táncoltunk már, és nagyon jó alkalom volt erre a Szent Iván-éj – mondta Gaálné Nagy Annamária, a Tarsoly Egyesület részéről. – Moldvai kötáncokkal készültünk, ezeket sokan ismerik, gondoltuk, használjuk ki az alkalmat, hogy tűz körül járjuk el, ez amolyan ínyencség. A Szent Iván-éji szokások 50–60 évvel ezelőtt kezdtek kikopni, tehát már a mi generációnk sem élhette át, mégis vállalkozunk az újraélesztéshez, kicsit a mai korhoz „konvertálva”. Leginkább szerelmi varázslások és gyógyító mágiák fűződtek a naphoz, de Baksa Edit néni részletesebben is ismertette a szokásokat. Többek között a fiatal lányok koszorút kötöttek a fejükre és a szerelemre vágyók, párt keresők átugrották a tüzet. A férjemmel mi is tüzet ugrottunk, mintegy a fogadalmunk megerősítéseként. Mert ez erre is jó alkalom, mellyel rajtunk kívül sok pár élt még. Főleg, ha látják ezt a gyerekeink, nekik is biztonságot ad, hogy a szüleik tűzön-vízen egymás kezét fogva együtt vannak. Ez nagyon fontos üzenet manapság, amikor olyan sok a válás. A rendezvényen, bár szívesen láttak volna bárki érdeklődőt, nagyrészt néptáncosok vettek részt. A rendezők remélik, ez a kör bővülni fog, akár teljesen kezdők, egyedül érkezők is beállhatnak a körtáncba, melyhez az idén a Gyéres zenekar húzta a talpalávalót.

 

 

 

 

 

vissza az elejére


Indokolt az 500 ezer forint

Ungár péter (lmp) sajtótájékoztatója

Zalaegerszegi sajtótájékoztatóján Ungár Péter (LMP) országgyűlési képviselő megköszönte az egészségügyi és szociális ágazatban dolgozóknak azt az áldozatos munkáját, amit a járványhelyzet alatt végeztek.

A politikus szerint a kormány jól döntött egy egyszeri bruttó 500 ezer forint bérkiegészítésről az egészségügyi dolgozók számára, amely részben túlórapénz, részben pedig veszélyességi pótlék. Ugyanakkor ez a két feltétel fennáll a szociális intézményrendszerben dolgozóknál is, akik szintén megfeszített munkát végeztek, különösen az idősotthonokban és a fogyatékosokkal foglalkozó intézményekben. Az LMP szerint nincs ok arra, hogy az 500 ezer forint nekik ne járjon ugyanúgy, mint az egészségügyben dolgozóknak. Ennek érdekében petíciót indított el a párt, amelyhez lehet csatlakozni. Dr. Paksy Zoltán, az LMP megyei elnöke a közalkalmazottakról szóló törvény módosításáról szólt, miszerint a kulturális ágazatban dolgozók elveszítik a közalkalmazotti státuszukat. Mint fogalmazott, jelenleg nagy a létbizonytalanság a dolgozók körében, nem tudják, hogy a törvény végrehajtása hogyan bonyolódik, milyen eredményhez fog vezetni. Milyen munkaviszonyban dolgoznak majd, hiszen különböző foglalkozásokról van szó (könyvtáros, múzeumi dolgozó, színházban és művelődési házakban dolgozó szakemberek).
Dr. Paksy Zoltán szégyenletesnek tartja, hogy a közfeladatot ellátó, közkincset őrző, a magyar kultúra értékeivel foglalkozó munkatársakat kivesznek a közalkalmazotti státuszból.

 

 

 

 

vissza az elejére


Regisztráld a kerékpárodat!

Bike safe-program a lopások ellen

A Bike Safe-program keretében ingyenes kerékpár-regisztrációt tartottak a Zala Megyei Rendőr-főkapitányság Bűnmegelőzési Alosztályának munkatársai Zalaegerszegen, a Platán sori nagyáruház parkolójában. A szemerkélő eső senkit nem tartott vissza. Gyerekek, fiatalok, idősek türelmesen vártak a sorukra, ami azt is mutatja, hogy a kerékpározás valamenynyi korosztály körében kedvelt foglalatosság.

– AL –

Magyarországon több mint tízezer kerékpárt lopnak el évente, melynek nagy része sosem kerül meg. Azt a keveset, amit megtalálnak, annak nyilvántartás híján nem tudják ki a gazdája, így nincs kinek visszaadni azokat. A mai kerékpárok ráadásul nem olcsók, ellopásukkal komoly kár éri a tulajdonosokat.
– A kezdeményezés lényege, hogy a biciklik adatai egy biztonságos, a rendőrség számára is hozzáférhető országos adatbázisba kerülnek, amely egy későbbi bűncselekmény esetén megkönnyíti a hatóságok munkáját – mondta érdeklődésünkre Tóth László rendőr őrnagy, a megyei rendőr-főkapitányság bűnmegelőzési alosztályának vezetője. – A nyilvántartási rendszerbe történő bekerüléshez a rendőrök lefotózzák a jelentkezők kerékpárjait, rögzítik egyedi jellemzőit és a tulajdonosok adatait. Végül matricával látják el, utalva arra, hogy adatbázisban szereplő kerékpárról van szó. Ez információ a kerékpártolvajok számára is, ami elrémisztheti cselekedetüktől. Jó ötletnek tartja a regisztrációt, válaszolt kérdésünkre Soltész János. Mint mondta, ma egy normál bicikli is sokba kerül, az elektromos kerékpárok az egymillió forintot is súrolják. Sajnos, a legkomolyabb zárszerkezetek sem jelentenek akadályt a tolvajok számára, így a megfelelő védelmet a regisztráció jelentheti. A kerékpár sokaknak a munkábajárás eszköze. Számára nyugdíjasként hobbi, a testmozgás kedvéért kerekezik. Július 18-án, a megyei rendőr-főkapitányság Bike Safe akciójában 73 darab kerékpárt regisztráltak.

 

 

 

 

 

vissza az elejére