Andráshida földtörténete és kortörténete Pannónia felsőoktatásáért díj Felhívás zalaegerszegi felsőoktatási ösztöndíj igénylésére  

Andráshida földtörténete és kortörténete

Hazaszeretet és szülőföldismeret

Hiánypótló, tudományos igényű és közvetlen hangnemű ismertetőanyag látott napvilágot Andráshidán. Fábián István nyugdíjas pedagógus a település földtörténetét taglalja ebben 250 millió évvel ezelőtti időktől – amikor embernek még nyoma sincs errefelé – napjainkig. Földön, vízen, történelmen vezeti át az olvasót a folyók, mozgolódó hegyek tájalakító útján vagy a szél szárnyán, kitekintve időben és térben a szűkebb-tágabb környezet geológiai eseményeire is. A kiadvány egy új sorozat, az Andráshidai Füzetek első részét jelenti.

– Bánfi Kati –

– Észrevettem, hogy az eddig megírt helytörténeti művek csak a föld feletti eseményekkel, esetleg attól pár méterre leásott kutatások eredményeivel foglalkoznak, meghagyva nekem azt a kis hiányzó rést, amikor még ember nem élt e tájon, még csak alakulóban volt az a földfelszín, melyen a mai andráshidai közösség él – mondja a kiadvány előszavában a szerző. S hogy ez a rés nem annyira kicsi, azt bő másfél órás előadásában érzékeltette, amikor is csak néhány érdekesebb adat részletezésére volt idő. Igényes munkájában kitekint a megyén, határon innen és túl. Kronológiát ad az egész Föld fontosabb földtörténeti eseményeiről az ősidők első élőlényeitől, a kék algáktól, a mai fő felszínalakítóig, az emberig, ügyel olyan csemegék említésére is, mint a bakonyi dinoszauruszok. Ha nem tudjuk álmunkból felriadva, mikor is volt a jura, vagy a kréta időszak, érdemes egy ilyen füzetet a polcon tartani. Minden információ közérthetően van tálalva, nem a tudós világnak íródott, de kivetnivalót biztosan nem találnának benne ők sem. Aztán lehet csemegézni azon is, mikor és hol folyt a mai Zala megye terültén az Ős-Duna, hol volt pontosan 3 kilométeres szélességben Andráshidán az Ős-Rába, Andráshida teraszos szerkezete mely folyóknak köszönheti létét, honnan a sivatagos időket idéző vörös homokkő, miért földrengésbiztos a település. De a Válicka történetéről ugyanúgy van adalék, mint a Balaton kialakulásáról, illetve, hogy a jégkorszakokat követő felmelegedési időszakok miként hatottak e tájékra.  Fábián István, a helyi borbarát kör elnöke is, és már ott szóba került, az Andráshidán élő borászok bánatának oka, miért nincs „hegy” náluk, vagyis miért a szomszédos településekre kell járni szőlőt termeszteni. Az erről tartott előadása után fogalmazódott meg először az igény, hogy ezek az érdekes információk nyomtatásban is az érdeklődők kezébe kerülhessenek. Mindehhez nagyon jó alap volt, hogy anno, a Pécsi Tanárképző Főiskola végzőseként Andráshida földrajzáról írta a szakdolgozatát a szerző. Az érdeklődés pedig még korábbi, gyermekkorában tanúja volt az itteni kőolaj után kutató fúrásoknak, és általános iskolai tanára is elkötelezettje volt a témának. Summa summarum, megindult a munka. Mindez egybecsengett azzal az igénnyel, hogy a település vezetősége teret kívánt adni a helyi értékekről szóló írásoknak.
– Szülőföldünk, otthonunk dolgairól sokszor kevesebbet tudunk, mint távoli földrészek, emberek világáról, földrajzáról. Sokkal kevesebb figyelmet fordítunk szűkebb környezetünkre, a minket körülvevő táj, természet, történelem, hagyományok, emberek megismerésére. Pedig a hazaszeretet itt kezdődik, a szülőföldismerettel. Hogy ahova naponta hazajárunk, ne csak szálláshely legyen, hanem egy jól ismert hely. Legyen ez a füzet egy ezt segítő dominó első darabja – mondta Sümegi László, korábbi településrészi képviselő, aki a kiadvány megjelenését pártolta, annak szerkesztőbizottságának tagja volt.

 

 

 

 

 

vissza az elejére


Csillag Zsolt, a Pannon Egyetem kancellárja, Ovádi Péter
országgyűlési képviselő, Vigh László országgyűlési képviselő,
dr. Gelencsér András rektor

Pannónia felsőoktatásáért díj

Kitüntették vigh lászló országgyűlési képviselőt

A Pannon Egyetem kitüntetésekkel, díjakkal ismerte el munkatársai és külső partnerei kiemelkedő munkáját, amit az intézmény fejlődése és eredményes működése érdekében végeznek. A szűk körben megtartott október elsejei ünnepségen Vigh László, Zalaegerszeg és térsége országgyűlési képviselője Pannónia Felsőoktatásáért díjat vehetett át.

Gelencsér András, a Pannon Egyetem rektora köszöntőjében elmondta, hogy a veszprémi egyetem rendkívül eredményes, a nemzetközi rangsorokban és a hazai egyetemek között is hosszú évek óta tartják vezető szerepüket. Az elnyert pályázatok tekintetében országosan is toronymagasan az elsők. Mindez meglátszik az intézmény működésén és stabilitásán. Az elért eredményekhez a munkatársak és a partnerek támogató hozzáállása is elengedhetetlen, ezért rendkívül fontos, hogy elismerjék azokat, akik hozzájárulnak az egyetem sikereihez. Az ünnepségen több kitüntetést kiosztottak. A Pannon Egyetem szenátusa a felsőoktatás megújításáért és fejlesztéséért végzett tevékenység elismeréséül alapította a Pannónia Felsőoktatásáért díjat. Ebben a kitüntetésben részesült Vigh László, Zalaegerszeg és térsége országgyűlési képviselője, valamint Ovádi Péter, Veszprém és térsége országgyűlési képviselője, az egyetem egykori hallgatója. Vigh László munkájával jelentősen hozzájárul a zalai megyeszékhely felsőoktatásának megerősítéséhez, az ott folyó képzések, kutatási tevékenységek fejlesztéséhez és bővítéséhez, hangzott el egyebek mellett az indoklásban.

 

 

 

 

 

vissza az elejére


Felhívás zalaegerszegi felsőoktatási ösztöndíj igénylésére

Zalaegerszeg MJV Közgyűlése 2017. április 13-i ülésén együttműködési megállapodást kötött a Zalaegerszeg Felsőfokú Oktatásáért Közalapítvánnyal a zalaegerszegi felsőoktatási intézményekben tanuló hallgatóknak adható felsőoktatási ösztöndíj támogatás biztosításáról, melyhez az anyagi forrást továbbra is ZMJV Önkormányzata biztosítja.

A Zalaegerszeg Felsőfokú Oktatásáért Közalapítvány a mai nappal pályázati felhívást tesz közzé felsőoktatási ösztöndíj támogatás elnyerésére. A felsőoktatási ösztöndíj a kérelmező hallgatót a mintatantervben meghatározott képzési időig, de legkésőbb az attól számított egy évig illeti meg. A tanulmányi időbe nem számítanak bele a külföldön végzett tanulmányok, valamint a hivatalosan igazolt rendkívüli események (így különösen betegség, baleset) miatti halasztás (passzív félévek) időszakai.

A pályázók köre:
Felsőoktatási ösztöndíjban részesülhet kérelme alapján az a
a) zalaegerszegi állandó lakóhellyel rendelkező nappali tagozatos hallgató, aki a Pannon Egyetem Mérnöki Kar Zalaegerszegi Mechatronikai Képzési és Kutatási Intézetében műszaki mérnök képzésen az első diploma megszerzése érdekében BSc/BA képzésben végzi tanulmányait,
b) zalaegerszegi állandó lakóhellyel rendelkező nappali tagozatos hallgató, aki Zalaegerszeg város közigazgatási területén működő bármely államilag elismert felsőoktatási intézményben (PE GKZ, PTE ETK ZKK) az első diploma megszerzése érdekében BSc/BA, vagy MSc/MA képzésben végzi tanulmányait.

Az ösztöndíj mértéke, folyósítása:
• A pályázók köre a) pontjában meghatározott esetben max. 15 000 Ft/hó,
• A pályázók köre b) pontjában meghatározott esetben min.   5 000 Ft/hó.

A felsőoktatási ösztöndíj tanulmányi félévre, az I. félév szeptember 1–január 31. közötti 5 hónapjára, valamint a II. félév február 1– június 30. közötti 5 hónapjára szól. A felsőoktatási ösztöndíj folyósítására tanulmányi félévenként egy összegben kerül sor a döntést követő hónap 15. napjáig.

Az ösztöndíj igénylése:
• A felhívás a felsőoktatási ösztöndíj igénylésére félévenként kerül meghirdetésre, ennek alapján az ösztöndíjat félévenként kell megpályázni.
• A felsőoktatási ösztöndíjat igénylő hallgatók jelen pályázat kiírását követően a 2020. október 1–október 15. közötti időszakban nyújthatják be kérelmüket a Zalaegerszeg Felsőfokú Oktatásáért Közalapítványhoz. A postai úton feladott kérelmek esetében a feladás dátuma a mérvadó, így a pályázatot legkésőbb október 15-én postára kell adni. A pályázati kiírás közzétételét megelőzően és a kérelmek benyújtási határidejét követően beadott kérelmek elutasításra kerülnek.
• A pályázók köre (a) és (b) pontjában meghatározott hallgatók formanyomtatványon nyújthatják be kérelmüket, melyhez csatolni kell a felsőoktatási intézmény által kiállított, a kérelem benyújtásakor érvényes hallgatói jogviszony-igazolást, az előző félévről a lezárt leckekönyv hiteles másolatát. Minimum 5 kredit teljesítése kötelező.

A kérelmeket a fent jelzett időtartam alatt a Zalaegerszeg Felsőfokú Oktatásáért Közalapítvány Karrier Irodáiba kell eljuttatni POSTÁN vagy SZEMÉLYESEN!
hétfő–csütörtök 8.00–16.30 óra között, péntek 8.00–14.00 óra között Landorhegyi u. 33. és Gasparich M. u. 18/A – online bejelentkezés kötelező a személyes ügyintézéshez.

Információ kérhető a karrier@zalaegerszeg.hu e-mail-címen, illetve Facebook-oldalunkon is.

A formanyomtatvány letölthető a Közalapítvány honlapjáról az alábbi elérhetőségen:
http://zfok.zalaegerszeg.hu/karrier-iroda/osztondijak

 

 

 

 

 

vissza az elejére