A tűvé-tevők sikere Missziós szolgálat Csatár 880. évfordulóra készül  

Horváthné Bencze Irén

A tűvé-tevők sikere

Amatőrök a nemzeti színház színpadán

Az egy éve (újjá)alakult egervári színjátszó kör (SZEG) a nehézkes évad ellenére sikert könyvelt el októberben a Vasvári Nemzetközi Színjátszó Fesztiválon. A csoport bronz minősítést érdemelt ki Illyés Gyula: Tűvé-tevők című komédiájának előadásáért, a fesztivál legjobb női szereplője díjat pedig Gazdáné alakításáért Horváthné Bencze Irénnek ítélte a zsűri.

– Bánfi Kati –

– Tavaly augusztusban jött a felhívás, hogy tagokat toboroznak az új színjátszó körbe. Szeptemberben megalakult a csoport 14 fővel (köztük Gyerkó Gábor polgármester is), a nevünk Színjátszók Egervári Grémiuma (SZEG) lett. Mentorként pedig csatlakozott Ecsedi Erzsébet, a Hevesi Sándor Színház színművésze, akinek nagyon sokat köszönhetünk. A Nemzeti Művelődési Intézet Pajtaszínház programjába kerülve, budapesti bemutatóra kaptunk lehetőséget. Abban egyetértettünk, hogy vígjátékot szeretnénk előadni. Több lehetőség közül, végül a Tűvé-tevők mellett döntöttünk – idézi fel a kezdeteket Bencze Irén.
– Nagyon sokat próbáltunk, nagy volt a tempó, hiszen január végén a Nemzeti Színházban kellett fellépnünk. Nem volt könnyű összeegyeztetni a próbákat, mivel különböző a tagok életkora, élethelyzete, munkaidő-beosztása, elfoglaltsága.
– Egyből reagált a felhívásra?
– Eleinte sokat hezitáltam. A férjem, aki ismeri az irodalmi érdeklődésemet, de bíztatott. A verseket mindig nagyon szerettem –18 évesen Helikon-győztes is volt szavalattal, majd éveken keresztül a Családi Intézetben működött közre előadóként, de ez egészen más. Itt nemcsak a szövegre kell ügyelni, hanem a mozdulatokra, a végszavakra, a többi szereplőre. Nagyon nehéz. A vígjáték meg pláne. De Ecsedi Erzsébettől nagyon sok segítséget kaptunk. Az egész személyisége inspiráló. Technikai fogásokat is mutatott, sok ötletet adott. A művésznő kiváló rendező is. Kipróbált minket több szerepben, míg kialakult a végső szereposztás. Ránk szabta a darabot, mert mint mindenhol, a férfi jelentkezőkből itt is kevés volt. Így lettek a komákból komaasszonyok.
– A férje azonban csatlakozott.
– Igen, és így nagyon szép új közös élményeink lettek. Sokat adott ez nekünk, bár a színpadon veszekedni kell egymással – teszi hozzá mosolyogva és azt is, több mint 30 éve elkötelezett színházbajárók, a darabokat akár többször is megnézik.
/– Ezért is hezitáltam. Az emberek engem egy másik szerepből ismernek. Gyászszónokként, polgári búcsúztatóként hallják a hangom. Nemcsak a beszédstílusomat kellett megváltoztatni, hanem darabosabb mozgást felvenni. De erre a fajta irodalmi élményre, feltöltődésre szükségem volt. Korábban a festés enyhítette a nehezebb gondolatokat, a lelki terheket – s már kalauzol is az üvegfestmények között, a műteremben, mutatja egy verseskötetben közzé tett illusztrációit. Közben mesél egykori főállásáról, amikor a számviteli főiskolán tanított kommunikációt. S bár nem hangsúlyozza, finom lelkét állatbarát hozzáállása is mutatja, körbeveszik a kellemes légkörű lakásban és a hangulatos kertben a mentett cicák és a kedves kutyája, akik jó bartáságban élnek egymás mellett.
– Milyen érzés volt a Nemzeti Színház színpadán állni?
– Nagyon-nagyon izgultam. Minden sejtem remegett az egész előadás alatt. Olyan nagy művészek fordultak ott meg, most meg mi állunk a színpadon. Csak a második meghajlásnál nyugodtam meg. Megnézte a darabot Illyés Gyula lánya is, és ő is odajött gratulálni. Az volt az egyik legnagyobb elismerés. Előtte két nyilvános főpróbánk volt itt Egerváron, telt házzal. Aztán jöttek a korlátozások, nem tudtunk eleget tenni a sok meghívásnak. Csak szeptember elején az NMI Komatál programján, Gébárton léptünk fel, és most Vasváron.
– Ez utóbbi is szép sikert hozott.
– Nagyon jó volt a szakmai zsűri építő véleménye. A női szereplő díj pedig teljes meglepetésként ért. Mint mindenben, itt is teljes gőzzel igyekeztem részt venni. Bevallom, az elismerésnek nagyon örültem. De az egész sikert a kiváló rendezőnknek köszönhetjük, és hogy mindenki, minden szerepkörben a maximumot adta.
– Tervek?
– Ez az, amit most senki nem tud. Az biztos, hogy ezt a darabot még nem játszottuk ki. Igazából most vagyunk abban a szakaszban, amikor már nem a szövegre kell figyelni, hanem élvezettel előadni. Ha tanulunk is újat, ezt még tovább kell vinni, és a továbbiakban is segítségre lesz szükségünk.

 

 

 

 

 

vissza az elejére


Krisztián atya

Missziós szolgálat

Várják a híveket gébártra

Missziós szolgálatnak érzi, hogy misét mutathat be a Boldogasszony-kápolnában. Nyisztor Krisztián atyával, a Csángóföldről származó pappal a rózsafűzér hónapjában beszélgettünk.

– B. K. –

– A Boldogasszony-kápolna, azért épült, hogy imádkozhassunk. Ökumenikus hely, mert az egyház édesanyja mindenkinek a lelkét hívja vissza, mert Isten mindenkit szeret. Kiváltságnak érzem, hogy katolikus papként én tarthatom itt minden hónap első szombatján a miséket, missziót kaptam ezzel, úgy érzem. A kápolna a ferencesekhez tartozik, de ők a sok fíliás tevékenységük miatt nem tudták vállalni a szolgálatot. Én viszont elhívást éreztem, és a püspök úrtól engedélyt kaptam a misézésre. Maga a kápolna is egy elhívásból született – mondja Krisztián atya, aki egyébként kórházlelkészként szolgálja a híveket.
– Mennyire találnak ide az emberek? Köztudatban van már ez a lehetőség?
– Imádságos emberek jönnek ide. Nem rövid mise van, nem rövidítjük. Minden szombaton van imakör és havonta egyszer szentmise. De tartottak itt esküvőt is, a püspök úr is misézett már itt. Tudnak róla az emberek, bár a megközelítést nem segíti a tömegközlekedés. Aki fontosnak érzi, eljön.
– Október a rózsafüzér hónapja. Mesélne erről?
– Október a Rózsafüzér Királynője, a Szűzanya hónapja, aki nagyon sokat segíti a keresztényeket. Ebben a hónapban mindennap hozzá imádkozunk. Nincsen olyan nehézség az életünkben, melyen ne tudnánk könnyíteni, ha imádkozunk. Minden jelenésben ezt üzente. A törökök elleni lepantói csata során, 1571. október 7-én, Piusz pápának látomása volt a győzelemről, miközben a rózsafűzért imádkozta. A diadalt a Szűzanya segítségének, az imádság erejének tulajdonították. Az ünnepnapot 1573-ban XIII. Gergely pápa, illetve 1716-ban XI. Kelemen pápa terjesztette ki. Szent Piusz 1913-ban tette az ünnepet október 7-re, a Rózsafűzér Királynője nevet pedig 1960-ban Szent XXIII. János pápa adta az emléknapnak. Jó lenne persze mindennap ezt imádkozni, nemcsak októberben.
– Arra törekszünk – folytatja –, hogy az év minden Mária-ünnepéről megemlékezzünk itt, a neki szánt kápolnában. Nem sietősen. Úgy imádkozunk, mintha az lenne az utolsó imánk. Azokat várjuk, akik adnak az idejükből erre.
– Adventkor, karácsonykor is várják Gébártra a híveket?
– Igen, vannak terveink, de még pontosítani kell.

 

 

 

 

 

vissza az elejére


Csatár 880. évfordulóra készül

Utat, óvodát, orvosi rendelőt érintő fejlesztések

Csatár egyedi karakterét dimbes-dombos környezetének köszönheti. Ebből adódik a Zalaegerszeg melletti község külső és belső falurészre való tagoltsága, és hogy lakott területeit sok kis utca szeli át. Ezek közül egy most megújulhatott.

A felújított Sport utca

– liv –

A Sport utcáról, illetve külterületi folytatásának egy szakaszáról van szó, amelynek rekonstrukciójára a Magyar falu program idei kiírásán 9,1 millió forintot nyertünk. A külterületi útszakasz szilárd burkolatot, míg a Sport utca aszfaltréteget kapott, ahol már csak a padkázás van hátra – mondja érdeklődésünkre Péntek Gabriella polgármester. – A Kossuth Lajos utca külső falurészbeli szakaszának csapadékvíz-elvezetését is meg kívánjuk oldani, mellyel kapcsolatban várjuk a TOP-programra beadott pályázatunk eredményét. Itt az ivóvízhálózat rekonstrukciójára is szükség lenne a Zalavíz beruházásában. Ezt követhetné az út helyreállítása, amit pedig a Magyar Közút végezhetne el, miután a településen átvezető Kossuth Lajos utca a cég kezelésében van. Az útburkolat állapota miatt többi szakaszára is ráférne a felújítás a csapadékvíz-elvezetés kiépítésével együtt, ami jelen pillanatban összetett és hosszabb távú feladatnak mutatkozik.
– Az óvoda rekonstrukciója viszont jóval közelebb ígérkezik.
– Valóban, ugyanis kedvező elbírálást kapott az óvoda több mint 100 éves műemlék épületének külső-belső felújítására beadott pályázatunk. A Belügyminisztérium által odaítélt 27 millió forintból valamennyi nyílászáró cseréje, az épület szigetelése, festése, valamint a villamos hálózat és a fűtés korszerűsítése valósulhat meg. Nyáron a Magyar falu program jóvoltából új játszóeszközöket telepíthettünk az óvoda udvarára. Az épület régen várt megújításával minden feltétel rendelkezésre áll majd ahhoz, hogy modern körülményeket tudjuk biztosítani a gyerekek számára.
Az orvosi rendelő eszközparkja is megújulhat, amelyre 1,8 millió forintot nyertünk a Magyar falu programon. A NÉBIH az illegális eredetű fatermékek közérdekű felhasználására kiírt pályázatán is sikerrel szerepeltünk. Ennek köszönhetően 110 köbméter faanyagot oszthatunk ki a rászorulók számára a szociális tűzifa pályázaton elnyert 33 köbméteren felül.
– Jelentős évfordulóhoz közelednek.
– 2021-ben ünnepeljük településünk első írásos említésének 880. évfordulóját. Történelmi múltunk jelentős értékei között tarthatjuk számon a Zrínyi-földvár maradványait, valamint az 1200-as években itt készített Csatári Bibliát, amit Bécsben őriznek. Az itt lakó Szabolcs Péter szobrászművész felajánlotta, hogy másolatot készít a kódexről, lemondva tiszteletdíjáról. Az emlékmű kivitelezési költsége azonban meghaladja a 14 millió forintot. Ilyen célra jelenleg nincs pályázat, az adománygyűjtés tűnik az egyetlen lehetőségnek, hogy valóban méltó módon ünnepelhessük meg ezt a jelentős évfordulót.

 

 

 

 

 

vissza az elejére