Szobrok, sírok albumban Csukás-szobor Süsüvel Herendi ritkaságok és online lapszámbemutató Zöld sziget a könyvtárban Meghívó Fischer-emléktársaság alakult

Szobrok, sírok albumban

Több mint 200 sírt fotózott

Hobbijából, a fotózásból kifolyólag értékes gyűjteményt hozott létre Kiss Lászlóné. A zalaegerszegi nyugdíjas hölgy szereti megörökíteni az élményeket, a világban látott szépséget, a mulandó perceket. Mindezeket évek óta dokumentálja, albumba is rendezi. Aztán jött az ötlet, hogy a kirándulásokon látott dolgok után, a saját környezetében is kutakodjon. Így született meg fél évi munkával két újabb album, mely a köztéri szobrokat és a város öt köztemetőjének érdekesebb sírhelyeit mutatja be.

Kiss Lászlóné

– Bánfi Kati –

– Sok minden mellett elmegyünk nap mint nap, egyszerűen nem látjuk meg, ami nem érdekel. Amikor azonban más szemmel járunk a városban, láthatóvá válnak – mondja Kiss Lászlóné. – Szabolcs Péter szobrászművész a szomszédunkban él, sokáig csak az ő alkotásait vettem észre. Aztán kezdtek feltűnni mások köztéri művei is. A barátnőmmel, Bekes Ernőnével beosztottuk a várost, és lefényképeztük a köztéri szobrokat, térplasztikákat, domborműveket. Először Németh János alkotásait kerestem, mert azok nagyon jellegzetesek, aztán a többit. Több mint 300 fotó készült ezekről. Volt, amit könnyen megtaláltunk, de volt, ami bár szem előtt van, szinte észrevehetetlen. Az önkormányzattól kaptam segítséget a kutatáshoz. Ezt az albumot két évvel ezelőtt mutattuk be egy idősek napi kiállításon. Iványi Ildikó mondta, hogy ez értékesebb annál, mint hogy fiókban legyen. Elhatároztam, hogy a sírhelyeket megörökítő albummal együtt majd a Göcseji Múzeumnak ajándékozom ezeket.
– A sírhelyfotózás gondolata honnan ered?
– Öt városi civil klubnak vagyok a tagja, gyakran jártunk kirándulni is. Így Budapesten a Farkasréti temetőben láttam többek között színészek, énekesek, táncosok sírhelyeit. Többségüket egy szobrász alkotása díszíti. Honthy Hanna síremlékén egy öltözőasztal van, a művésznő arcmásával. Jártunk Észak-Erdélyben is, Szaploncán a híres „vidám temetőben”. Nagyon szép kék színűre festett fejfák vannak, az elhunytakra jellemző, akár tréfás feliratokkal. Talán ez is ötletadó volt, hogy itthon megnézzem a temetőket, hiszen a temetkezési szokások is a város kultúrájához tartoznak.
– Mit tapasztalt?
– A sírok kutatásában sok segítséget kaptam Béres Katalin muzeológustól. Ő volt a kezdete a munkának és a végén is neki mutattam meg a gyűjteményt. Több mint 200 sírt fotóztam le a szomszédasszonyommal, dr. Herczegné Kruczler Évával együtt. Fa fejfából nagyon kevés van már. A legrégebbi és legérdekesebb új sírok az Olai temetőben vannak, néhányuk egy műalkotás. Ennek a temetőnek különleges hangulata van, egészen más, mint a többi. Síremlékre gravírozott fényképet is itt vettem észre először. A zsidó temetőben zömében háborúban elesettek fejfája található. Az Új temetőben inkább érdekesebb alakú síremlékek jellemzőek. Fenyőfa, többszörös szív vagy egyéb, vagy az elhalálozás módjára utaló valamilyen szimbólum. A Kálvária-temetőben is nagyon régi sírhelyek találhatók. Ami itt feltűnő, hogy szorosan egymás mellett vannak a parcellák, mintha egymást tartanák a sírok. A Göcseji úti temetőben lehet információt is kérni a keresett sírhellyel kapcsolatban. A sok hasonló nevű elhunyt, vagy az alig olvasható feliratok nehezítették a kutatást.
– Kiket keresett?
– Híresebb, közismertebb embereket, akik a foglalkozásuk révén sokat tettek a városért, polgármesterek, tudósok, művészek, írók, ügyvédek, orvosok, pedagógusok, vállalatigazgatók, rendőrfőkapitány. És azokat is, akik nem szokványos módon hunytak el, illetve a különösebb sírhelyek is bekerültek az albumba. A gyereksírokat például többségében szobrocska díszíti.
– Nagyon egyedi ez az album, folytatja a kutatást?
– Még nem tudom. Valamit mindig kitalálok. Fényképezőgép nélkül meg nem megyek sehova.

 

 

 

 

 

vissza az elejére


Forrás: Facebook/Teskándi Csukás István Általános Iskola

Csukás-szobor Süsüvel

A derű és a jókedv emlékműve lesz

Süsüt mindenki szereti, és annak megálmodóját, Csukás István írót, költőt is. Zala megye büszke lehet arra, hogy még a szerző életében egy iskola is felvette a nevét. A Teskándi Csukás István Általános Iskola idén ünnepli fennállásának 30. évfordulóját. A jeles alkalomból pedig hamarosan Csukás-szobrot avatnak az intézmény előtt.

– pet –

A köztéri művet Szabolcs Péter szobrászművész készítette el, aki lapunknak elárulta: több mint egy hónapja kereste fel az iskola azzal, hogy a születésnapjuk alkalmából szeretnének egy portrészobrot a névadóról.
– Arra gondoltam, hogy ez a szobor ne csak a felnőtteké legyen, így a posztamens közepébe – gyerekmagasságba – Süsüt, a sárkányt is megformáztam. A diákok iskolába menet meg is simogathatják az ország egyik legismertebb és legkedveltebb mesefiguráját – fogalmazott. Csukás István portréját fotók alapján készítette el a művész. Mint mondta, itt az volt a cél, hogy az íróra jellemző derű és jókedv – a sokak által ismert kedves, mosolygós Csukás-arc – benne legyen a műben. A munka elején vázlatrajzok készültek, aztán állt neki a megformázásnak. A szobor bronzból készül és életnagyságú portré lesz. Az iskola Facebook-oldalán az olvasható, hogy az emlékmű a tervek szerint decemberben kerül felállításra az intézmény udvarán, mégpedig közadakozásból. A kezdeményezéshez pedig lehet csatlakozni.

 

 

 

 

 

vissza az elejére


Herendi ritkaságok és online lapszámbemutató

Bár a járványhelyzet miatt számos esemény elmarad a városban, teljesen nem maradunk azért program nélkül.

November 5-én 19 órakor az Egerszegi Páholy színpadán Bereczki Zoltán színész, énekes vendégeskedik. A Városi Hangverseny- és Kiállítóteremben rendezett est háziasszonya ezúttal Balaicz Zoltánné lesz. Szintén november 5-én kerül sor a Pannon Tükör folyóirat legújabb, 5. lapszámának bemutatójára. A járványhelyzet miatt rendhagyó módon, élő Facebook-közvetítésben lesz látható 17 órától az esemény (a linket a lap Facebook-oldaláról lehet elérni). A szerkesztőség vendége a Hévíz folyóirat két szerkesztője, Fehér Renátó és Vajna Ádám lesz. Az esemény része a Pannon Tükör születésnapi programsorozatának, hiszen a periodika idén 25 esztendős. November 6-án 16 órától igazi porcelánkülönlegességekkel ismerkedhetnek meg a látogatók a Városi Hangverseny- és Kiállítóteremben. „A pillangó” címmel, herendi porcelánok érkeznek Zalaegerszegre. Mint azt a név is jelzi, a válogatásba pillangókkal díszített ritkaságok kerültek; legyen szó a hétköznapi, vagy az ünnepi teríték nélkülözhetetlen kellékeiről. A díszes porcelánokat egy 7 négyzetméteres asztalon csodálhatják meg a betérők.

 

 

 

 

 

vissza az elejére


Zöld sziget a könyvtárban

A környezettudatosságra hívják fel a figyelmet

Augusztus óta Ökosarok várja a betérőket a Deák Ferenc Megyei és Városi Könyvtár olvasótermében. A hangulatos, virágokkal és könyvekkel díszített zöld sziget a környezetvédelemre hívja fel az olvasók figyelmét.

– pet –

Ötletként már korábban is felmerült, hogy korunk egyik legfontosabb témáját hogyan lehetne kicsit középpontba állítani a könyvtár épületében, a megvalósításhoz aztán egy másik program nyújtott segítséget – meséli érdeklődésünkre Tóth Renáta, a könyvtár igazgatóhelyettese.
– Még a nyár folyamán Király Virgínia környezetmérnök, környezeti nevelő keresett meg minket azzal, hogy a strandkönyvtárunkban nem népszerűsítenénk-e a környezettudatosságot. Természetesen igent mondtunk, sőt a kezdeményezéshez csatlakozott a Keresztury VMK és az AquaCity is. Innen jött aztán a gondolat, hogy kialakítsunk egy kis öko-sarkot az olvasóteremben.
Megtudtuk: főleg olyan könyvek kerültek a polcokra, melyek a környezetvédelemmel, klímaváltozással kapcsolatosak. Felnőtteknek és gyermekeknek egyaránt válogattak a könyvtár állományából. A legkisebb korosztályoknál különösen fontos a természet szeretetére való ráhangolódás, illetve hogy az élőhelyekről, állatvilágról hasznos ismereteket tudjanak szerezni a gyerekek; legyenek akár óvodások, akár iskolások. De a környezetvédelem alapjait is megismerhetik néhány kiadványból. Sőt, kikerültek olyan kötetek is, melyek a hulladékgazdálkodásról, hulladék-újrahasznosításról szólnak. Bemutatva például, hogy maradék anyagokból – némi kreativitással és a kézműves technikák alkalmazásával – mennyi hasznos dolgot lehet készíteni. A könyvek tehát a környezettudatos gondolkodást fejlesztik.
– Úgy látjuk, hogy az olvasóinknak tetszik ez a kezdeményezés, és a könyvtár zöldítése. Hiszen a sarokba sok növény is került. A „sziget” könyveit folyamatosan frissítjük. A gyerekeknek pedig színezőfüzetet is kitettünk, amit haza is vihetnek. Az igazgatóhelyettes hozzátette: házon belül is fontosnak tartják a környezettudatos szemlélet erősítését. A könyvtárban szelektíven gyűjtik a keletkező hulladékot, a használt elemeket, sőt a ruhatárnál az olvasók is külön dobhatják el a papír vagy műanyag szemetet. Az ökosarok melletti hirdetőparavánra pedig előzetes egyeztetés után bárki kiteheti a városban, vagy környéken zajló környezetvédelmi események plakátjait, szórólapjait.
A könyvtár a járványügyi szabályok betartásával fogadja az olvasókat.

 

 

 

 

 

vissza az elejére


Meghívó

November 5-én (csütörtökön) 18 órakor barátsággal várjuk mindazokat Fischer György Országépítő-szobrához Zalaegerszegen a Millenniumi térre, akik emlékezni szeretnének a 8 éve elhunyt szobrászművészre, aki aznap még csak 64 éves lenne.

Mottó: Szívben béke, arcon maszk, termoszban meleg ital, kézben egy szál virág, és távolságtartás. Fischer György Emléktársaság

 

 

 

 

 

vissza az elejére


Fischer-emléktársaság alakult

Vigyáznak a szobrász köztéri munkáira

A közelmúltban jött létre a Fischer György Emléktársaság azzal a céllal, hogy a nyolc éve elhunyt Munkácsy-díjas szobrászművész köztéri alkotásait figyelemmel kísérjék.

– pet –

Mint az Frimmel Gyula grafikusművész, a társaság egyik alapítója érdeklődésünkre elmondta: a nyár folyamán Matyovszky Márta (mint a Fischer család régi barátja) kereste fel néhányukat azzal az ötlettel, hogy a szobrászművész munkáságára és emlékére jó volna valamilyen intenzívebb formában felhívni a figyelmet. Első körben az Eötvös közben álló Országépítő című, István királyt ábrázoló alkotás került szóba. (A szobor állapotáról a szeptemberi közgyűlésen dr. Kocsis Gyula, az EZE önkormányzati képviselője érdeklődött. Mint arról lapunk is beszámolt, a műszaki szemle során megfelelőnek találták a szobrot, csupán a posztamens és a talapzat szorul kisebb felújításra, tisztításra.) A társaság ezen túlmenően Fischer György többi, Zala megyében található alkotásának sorsát is szeretné hasonló módon nyomon követni. De az is cél, hogy életművére – akár a meg nem valósult köztéri munkáira – és összességében a szellemi hagyatékára felhívják a figyelmet. Ennek apropóján szervezik meg november 5-én (születésnapján) az Eötvös közi gyertyás megemlékezést is. Az Országépítő-szobor jól szimbolizálja azt, hogy valami először nem valósul meg ott, ahová tervezték, aztán máshol mégis felállításra kerül – fogalmazott Frimmel Gyula. Hozzátette: nem hivatalosan bejegyzett egyesületként működnek (ez nem is fogalmazódott meg bennük), hanem afféle lelkes „akciócsoportként”. Mindenki csatlakozhat hozzájuk, aki tisztelte, szerette a szobrászművészt és alkotásait.

 

 

 

 

 

vissza az elejére