Természetről az apróbbak tolmácsolásában Környezetvédő gyerekek Születésnap Közösségi színtér és szálláshely

Természetről az apróbbak tolmácsolásában

Madárodúk a nevelési és oktatási intézményekben

Már szinte minden madárodú otthonra lelt, amiket a Zala Megyei Vadászkamara Az „Egy a természettel” vadászati és természeti világkiállítás akcióprogramjának részeként helyezett ki Zalaegerszeg és két környékbeli település nevelési és oktatási intézményének udvarára. Széncinege, csuszka, mezei veréb költözhetnek az odúkba, melyek etetéséről is gondoskodhatnak a gyerekek a téli hónapokban. A kezdeményezés céljairól Győrvári Attila megyei fővadászt, a vadászkamara titkárát kérdeztük.

– A. L. –

– Az „Egy a természettel” vadászati és természeti világkiállítás szervezőirodája október közepén indította el madárodú-kihelyezési akcióprogramját állami erdőgazdaságok, vadászkamarák és nemzeti parkok részvételével. Országszerte 3500 odú és 350 etető állt rendelkezésre, melyből mind a 19 megyei vadászkamara kapott; az Országos Magyar Vadászkamara Zala Megyei Területi Szervezete ugyancsak 60 madárodút és 6 etetőt.
– Mi a célja a kampánynak?
– Hazánk 1971-ben volt először házigazdája a vadászati és természeti világkiállításnak, amit 50 év múlva, 2021-ben ismét megrendezhet Budapesten. Vidéki helyszínként Zalaegerszeg és Keszthely is csatlakozik a világkiállításhoz, amelynek egyik felvezető eseménye a madárodú-kihelyezési akció. A szervezőiroda azzal a céllal hirdette meg, hogy népszerűsítse, tudatosítsa a közvélemény számára, hogy hazánk jövő ősszel ismét helyt ad a világ vadászai és természetszeretői találkozójának. A kampány társadalmi vonatkozású célja, hogy felhívja a gyerekek, fiatalok figyelmét a természet és az állatvilág értékeire, megóvásuk fontosságára. A természetben a nagytestű vadfajok látványosan vannak jelen, míg az apróbbak kevésbé észrevehető módon. A madárodúk kihelyezésével olyan apró madárfajokat ismerhetnek meg a gyerekek, mint a széncinege, a csuszka, a mezei veréb, valamint a légykapó és a nyaktekercs. Etetésükkel pedig törődhetnek is velük a táplálékszegény téli hónapokban.
– Kik kaptak az odúkból és etetőkből?
– Többségüket általános és középiskoláknak osztottuk ki, hogy az országos kezdeményezés üzenetével elérjünk a gyerekekhez és a fiatalokhoz. Zalaegerszegen az Öveges, az Eötvös általános iskolák, a Szakképzési Centrum, a Deák-, a Ganz-, a Munkácsy-, a Báthory-technikum valamint a Mindszenty Általános Iskola és Gimnázium kapott madárodúkat, és néhány közülük etetőt is. A legkisebbekre gondolva juttattunk odút a megyeszékhelyen a Bandi Cica Családi Bölcsődébe, és a Kosztolányi Dezső téri óvodába, továbbá a bagodi és a teskándi gyermekintézményekbe. A legtöbbet, szám szerint hatot, a keszthelyi Helikon Kastélymúzeum kapta. Helyezünk ki még odút és etetőt a Petőfi utcai székházunk udvarára is, ahol az országos vadásznap nyitórendezvényeként adtuk át a szomszéd épületben a Bürü Zalai Vadászati Oktatási Központot augusztus 28-án. Létesítésével a vadászkamara jelentős szerepet vállalt az óvodások és az általános iskolások szemléletformálásában. A gyerekek többek között interaktív tárlatok segítségével ismerhetik meg összefüggéseiben a vadászatot, a vadgazdálkodást és a természetvédelmet az „iskolában”, ami a járványveszély miatt egyelőre nem tarthat nyitva.

 

 

 

 

 

vissza az elejére


Környezetvédő gyerekek

Bár egyelőre csak a fantázia szárnyán, de a környezetvédelemmel volt elfoglalva a közelmúltban jónéhány kisgyerek. A hulladék-újrahasznosítás módjáról gondolkodtak egy pályázat révén az óvodás és általános iskolás korú résztvevők. A Zalaispa Zrt. által meghirdetett rajzverseny legjobbjainak november 23-án adták át a díjakat.

– b. k. –

A tavalyi sikeres akció ismétléseként újra alkotói pályázatot tett közzé a Zalaispa Regionális Hulladékgazdálkodási és Környezetvédelmi Nonprofit Zrt. kisgyermekek számára. Az idei kiírás témája a „Használd újra!”, mely a környezettudatos nevelést, szemléletformálást szolgálja. Az újrahasználat és újrahasznosítás tárgykörben egyaránt több mint 100 alkotást küldtek a megyebeli óvodások és alsó tagozatos diákok október végén. A vállalat szakemberei alkotta zsűri bő két hét alatt bírálta el a munkákat, a díjátadásra november 23-án került sor. A legjobbnak ítélt alkotók, Márkus Márk (Zalaszentgróti Napköziotthonos Óvoda és Bölcsőde) és Csiszár Bence (Csonkahegyhát, Gárdonyi Géza és Szegi Suli Általános Iskola) elektromos rollerrel lettek gazdagabbak.  Lapunk kérdésére a szervezők elmondták, az oktatási intézmények partnerként álltak a kezdeményezés mellé. A részvétel a tavalyi évhez hasonló mértékű volt. Az idei versenyt teljes mértékben online bonyolították, és jövőre is terveznek hasonló pályázati lehetőséget. Az alkotások várhatóan decembertől lesznek láthatók a közösségi oldalon közzétett webhelyen.

 

 

 

 

 

vissza az elejére


Születésnap

Idén húszéves a MA-ZA, vagyis a Marosvásárhely–Zalaegerszeg Baráti Egyesület, amely a jubileumra emlékkönyvet adott ki.

1996-ban jött létre hivatalos testvérvárosi kapcsolat Zalaegerszeg és az erdélyi Marosvásárhely között, amely mára a 17 testvérvárosunk közül az egyik legszorosabbá vált. Húsz évvel ezelőtt, 2000-ben megalakult a kapcsolatok ápolását koordináló civil szervezet Erdélyben, a MA-ZA, a Marosvásárhely–Zalaegerszeg Baráti Egyesület, majd 2003-ban nálunk is megalakult a ZA-MA, a Zalaegerszeg–Marosvásárhely Baráti Egyesület. A MA-ZA húszéves évfordulójára megjelent kötet szerkesztésében fontos szerepe volt a Zalaegerszegért díjas Cseh Gábornak, a MA-ZA elnökének.

 

 

 

 

 

 

vissza az elejére


A vendégház október 24-i átadásán.

Közösségi színtér és szálláshely

Felújították az Öreghegyi vendégházat Söjtörön

Az Öreghegyi vendégház felújításával Söjtör önkormányzata olyan helyszínt hozott létre, ahol minden korosztály, társaság, civil szervezet és a helyhatóság is színvonalas körülmények között tarthatja meg rendezvényeit. A rekonstrukciónak köszönhetően minőségi szálláshellyel is gazdagodott Deák Ferenc szülőfaluja.

– liv –

Dr. Keszei Gyula korábbi háziorvos álmodta meg ezt a házat anno, de igazán hasznát sem ő, sem családtagjai nem vették. Az elmúlt közel 20 évben gyakorlatilag ki sem volt nyitva, a terület az enyészetté kezdett válni – mondta Könyves Gábor polgármester. – Képviselő-testületünk 2018-ban kezdett el foglalkozni azzal a gondolattal, hogy a településnek legyen egy olyan közösségi színtere, ami természetközeli, és ami hiánypótló szolgáltatásként szálláshelyet is tud nyújtani. Az elképzeléssel két éve kerestük meg dr. Keszei Gyula örököseit, akik az első pillanattól kezdve partnerei voltak az önkormányzatnak. 2018 augusztusában megvásároltuk az ingatlant, melyet követően pár hét alatt rendbe tettük környezetét. Ezzel párhuzamosan megkezdtük az épület alsó szintjének felújítását. Első feladatként önerőből kiépítettük a vezetékes ivóvízhálózatot. A 2019-es startmunka mintaprogram során a Belügyminisztériumtól 4 millió forintot nyertünk. A helyiségek összenyitásával 50 főt befogadó közösségi teret alakítottunk ki. A támogatásból berendeztünk egy vadonatúj konyhát, és két mellékhelyiséget is létesítettünk az alsó szinten. Idén a Leader-program 11 millió forintos támogatásából, valamint a startmunka mintaprogram 4 millió forintos hozzájárulásából folytattuk a munkát. Tüske Attila egyéni vállalkozó munkáját dicséri az elkészült aszfaltozott feljáró, valamint a 200 négyzetméteres térköves parkoló. Az épület felső szintjének átalakításához minden falat kibontottak közmunkásaink. Ezt követte a négy szoba kialakítása, melyek mindegyikéhez külön fürdőszobát is létesített helyi vállalkozónk, Hozbor Tamás édesapjával. Az épületet kívülről újraszíneztük. A szobák bebútorozását már önerőből valósítottuk meg. A szomszédos kis házon is dolgoztunk: kicseréltük nyílászáróit, megújítottuk tetőszerkezetét, illetve átfestettük homlokzatát. Belső felújítása a 2021-es év feladata lesz. Az épülethez tartozik egy nagyon hangulatos téglaboltíves pince is. Egy kültéri kemencét is szeretnénk építeni, illetve parkosítani még a környezetet. A polgármester elmondta: a számos helyi rendezvénynek már otthont adó épület október elsejével kezdte meg szálláshelyként való működését. Az első vendégek Debrecen környéki vadászok voltak, akik a Válicka-völgye Vadásztársaság jóvoltából érkeztek. Október 31-én Sághegyi Gellért plébános, a település díszpolgára szentelte fel a „Mindenki keresztjét” a Béke utcai nagytemetőben. A keresztet még Festetics Mária állíttatta 1903-ban. Önkormányzati önerőből és felajánlásokból megvalósult rekonstrukciójának köszönhetően újra régi fényében tündökölhet.

 

 

 

 

 

 

vissza az elejére