Küldetésnyilatkozat Fokozatos nyitás Újraindul a szolgáltatás Mit kell tudni az e-hulladékról?

 

Küldetésnyilatkozat

A muzeális intézményekről, a nyilvános könyvtári ellátásról és a közművelődésről szóló törvény értelmében a múzeum a fenntartó által jóváhagyott múzeumi küldetésnyilatkozattal, stratégiai tervvel, állományvédelmi tervvel, gyűjteménygyarapítási és revíziós tervvel továbbá múzeumi digitalizálási stratégiával rendelkezik, amely alapján szakmai tevékenységét folytatja.

A város polgármestere a veszélyhelyzet hatálybalépésével hatáskörében eljárva jóváhagyta a Göcseji Múzeum küldetésnyilatkozatát, amelyet dr. Kostyál László múzeumigazgató terjesztett elő, és a következőket tartalmazza: „A Göcseji Múzeum a Zala megyei kulturális örökség elsősorban tárgyakban, képi dokumentumokban és szellemi hagyományokban megtestesülő része megőrzésének, tudományos feldolgozásának és korszerű eszköztárral történő, közérthető bemutatásának zászlóshajója. Intézményünk küldetése az előző generációk e különböző típusú emlékek révén megőrzött tudásának és tapasztalatainak széles körű feltárására és jövőnk szellemi talapzatába történő beépítésére irányul. Hivatásként vallott törekvésünk a zalai identitás erősítése, városunk és megyénk humán műveltségének elmélyítése, valamint sajátos arculatának formálása és általános megismertetése. Az ismeretek konkrét átadásán túl kommunikációnk valamennyi eleme az örökségünk megbecsülésére és megóvására irányuló szemlélet erősítését szolgálja”.

 

 

 

 

 

vissza az elejére


Fokozatos nyitás

Módosul a kijárási korlátozás ideje

A legfrissebb járványügyi hírekről most is Facebook-oldalán számolt be kedd délután Balaicz Zoltán. Eszerint Zala megyében 2020. március óta mostanáig 15.130 személy fertőződött meg. A polgármester közleményéből többek között kiderül:

2021. január 1-je óta 4.958 fő kapta el a vírust a megyében. 2021. január 1-je óta 49-en haltak meg a vírus következtében a megyében. 2021. január 1-től számítva a gyógyultak száma 3.187 fő, a jelenleg aktív fertőzöttek száma 1.722 fő. Az 1.722 aktív Zala megyei fertőzött közül 635 fő a zalaegerszegi járásban lévő településeken él, 1.087 fő más települések lakója. 2021 tizenharmadik hetében a szennyvízminták alapján Zalaegerszegen a koronavírus koncentrációja mérsékelt, a tendencia stagnáló. Továbbra is Zala megyében és azon belül Zalaegerszegen a legjobb a helyzet országos összehasonlításban. A Zala Megyei Szent Rafael Kórházban, a zalaegerszegi intézményegységben jelenleg összesen 95 covidos beteget ápolnak, akik közül 19 beteg van az intenzív osztályon, 63 fő nem igényel intenzív ellátást, 13 covid-gyanús beteg pedig megfigyelés alatt áll és a teszteredményüket várják.  A kórházi oltópontokon és valamennyi zalaegerszegi háziorvosi körzetben folyamatosan zajlik a védőoltások beadása. A magyarok 25,5 százaléka kapott már koronavírus elleni védőoltást. A becslések szerint április végére minden regisztrált megkaphatja az első oltást Magyarországon.
Április 7-től a következő intézkedések lépnek életbe:
– A kijárási tilalom este 22 óra és reggel 5 óra közötti időszakra módosul.
– Az üzletek reggel 5 óra és este 21.30 óra között lehetnek nyitva.
– Az üzletek, köztük a március 8-a óta zárva tartó üzletek újfajta, négyzetméter-alapú szabályok mentén újra nyitva lehetnek. Átlagosan 10 négyzetméterenként 1 vásárló lehet az üzletben az új szabályozás szerint.
– A szolgáltatásokkal kapcsolatos ideiglenes védelmi intézkedések megszűnnek, így kinyithatnak a fodrászatok, kozmetikák és más szolgáltatók.
– A vendéglátóhelyiségek továbbra sem nyithatnak ki normál üzemben, csak az ott dolgozók tartózkodhatnak ezekben az egységekben. Csak az elvitelre alkalmas ételek kiadása és szállítása érdekében az ehhez szükséges időtartamig mehetnek be az éttermekbe a vendégek.
– A szállodák továbbra sem fogadhatnak vendégeket, kivéve az üzleti, gazdasági, oktatási tevékenység céljából érkezőket.
– A pedagógusok oltását követően az iskolák és az óvodák április 19-én, hétfőn indulnak újra.

 

 

 

 

 

vissza az elejére


Újraindul a szolgáltatás

A járványügyi helyzettel kapcsolatos kormányzati intézkedések nyomán a „Könyvtár a küszöbön” szolgáltatás április 14-én újraindul – tájékoztatott Kiss Gábor igazgató.

Ennek keretében ismét lehetőség nyílik kölcsönzésre illetve az irodai szolgáltatások igénybevételére, a korábbi nyitvatartási rend szerint. A kölcsönzési határidőket módosították. A hatályos jogszabályok értelmében az épületekbe továbbra is csak munkavégzés céljából lehet belépni, a kölcsönzési vagy tájékoztatási, megrendelési igényeket a könyvtárak elérhetőségén kell jelezni. Irodalomkutatásra, tájékoztatásra, a dokumentumokhoz elektronikus úton történő hozzáférésre továbbra is van lehetőség.

 

 

 

 

 

vissza az elejére


Mit kell tudni az e-hulladékról?

Tisztelt Ügyfeleink!


Felhívjuk szíves figyelmüket, hogy a hulladékká vált elektromos, elektronikus berendezés (e-hulladék) a kommunális hulladéktól elkülönítetten gyűjtendő, települési hulladékként nem ártalmatlanítható! Különösképpen értendőek ezek alatt az akkumulátorok, jelen esetben az elhasználódott, lecserélt mobiltelefonok akkumulátorai. Napjaink eszközeiben jellemzően használt lítiumionos akkumulátorok számos előnnyel bírnak. Nagy energiasűrűséggel, sok töltési ciklust viselnek el, kisebb a memóriahatásuk. A lítium egy alkálifém, amely főleg kis koncentrációban lítiumot tartalmazó sóoldatokban fordul elő. Elemi állapotában erősen reaktív és gyúlékony. Ezeket az akkumulátorokat tucatnyi kémiai összetétellel lehet legyártani. Az egyes verziók jelentősen eltérnek egymástól, ám közös tulajdonságuk, hogy összetevőik hajlamosak a tűzre, a lítiumnak ráadásul nagyon alacsony, 180 fokos az olvadáspontja, valamint rövidzárlat hatására hőt és szikrát bocsát ki. Mivel az akkumulátorokban olyan oldószerek is vannak, amik nagyon jól táplálják a tüzet, ezért az oltásuk is nehezebb. A kommunális és szelektív hulladékok gyűjtése és kezelése közben jelentős fizikai behatások érik az anyagokat. A gazdaságosságot szem előtt tartva a gyűjtőjárműbe kerülve először tömörítésen mennek keresztül, hogy kevesebb üzemanyag-felhasználással a lehető legnagyobb mennyiséget tudjuk elszállítani. Utána a feldolgozás során különböző technológiai folyamatok segítségével igyekszünk a hulladéklerakást megelőzni. A folyamatok része lehet a zsákfeltépés, darálás, bálázás. Ezen mechanikai terhelések során az akkumulátorok cellái szétszakadhatnak, rövidzárlatot okozva, mely során egyre több hőt termelve ezek az energiatárolók egy tűzijátékhoz válnak hasonlatossá. Márpedig, ha egy cella lángra kap, a többi is be fog gyulladni. A hulladékok között a tűz gyorsan terjed, oltása a változatos összetevők miatt nehéz és körülményes. Jobb, ha mindenki tudja: egy lángra kapott lítiumionos akkumulátort vízzel oltani tilos, szó szerint olaj a tűzre! A fentiek miatt megkérnénk ügyfeleinket, hogy fokozottan figyeljenek arra, hogy a keletkező hulladékaikat ne a kommunális hulladékok közé dobják! A figyelmetlenség emberek életébe kerülhet, és jelentős anyagi károkat okozhat akár a gyűjtőautóban, akár a feldolgozóüzemekben! Sok helyen van lehetőségük környezetbarát módon megszabadulni az elhasználódott akkumulátoroktól és elemektől, ha nem biztosak a dolgukban, forduljanak nyugodtan ügyfélszolgálatunkhoz, de ezzel kapcsolatban is az interneten bőven találhatnak információt.
 

Köszönettel:
Zalai Közszolgáltató Nonprofit Kft.

 

 

 

 

 

vissza az elejére