Megújult a keresztury tér Mentősöket köszöntöttek Maszkadomány a tankerületnek Piacvezérelt kutatás-fejlesztés és gyártás

Megújult a Keresztury tér

Csúszásmentes burkolat és átjárhatóság

Mind a három lépcsősor és a teljes burkolat is megújult a belvárosi Keresztury Dezső, vagy ahogy még mindig sokan nevezik, Centrum téren. Az egykori Centrum, Domus és „Pesti ABC” által határolt terület az 1970-es évek elején épült ki.

– pet –

Akkoriban ezek az áruházak, és maga a tér is modernnek, látványosnak számítottak, ám az évtizedek előrehaladtával állaguk jelentősen leromlott – fogalmazott a megújult tér avatásán Balaicz Zoltán polgármester. Hozzátéve: 2004-ben Keresztury Dezső nevét vette fel az áruházak által határolt terület. Építészetileg és funkcionálisan azóta is minden elem összekapcsolódik. A lépcsősorok három irányból biztosítják az üzletek megközelíthetőségét, valamint az átjárást a belváros egyes részei között. Az áruházak alatt lévő árufeltöltő „alagút” korábban már átesett egy lokális felújításon, hiszen éveken át folyamatosan beázott. A város erre 2019-ben 20 millió forintot költött. Most a Kovács Károly Városépítő Programnak köszönhetően, mintegy 76 millió forintos állami forrásból újulhatott meg maga a tér is: az áruházak körül és a lépcsősorokon új térkőburkolatot helyeztek el. Így ismét biztonságosan és csúszásmentesen közlekedhetnek a gyalogosok. Elbontották továbbá azt az acéllépcsőt, ami egykor diszkófeljáróként funkcionált, és nagyban akadályozta a közlekedést. A felújítás részleteiről Bali Zoltán alpolgármester elmondta: 770 négyzetméteren újult meg a terület, illetve az alatta lévő szigetelés és vízelvezetés is. Az egyik legnagyobb gondot ugyanis az okozta, hogy már eredetileg rosszul alakították ki a vízelvezetési rendszert, és ez az üzletekben folyamatos beázásokhoz vezetett. A tér Semmelrock burkolatot, míg a lépcsők 140 négyeztméternyi felületen lángolt gránit burkolatot kaptak a biztonság és a tartósság érdekében. Az eseményen részt vett Vigh László országgyűlési képviselő, aki nagyban segítette az állami forrás felkutatását, valamint Böjte Sándor Zsolt, a belvárosi körzet önkormányzati képviselője is. Mindketten örülnek, hogy a beruházással megszépült a belváros egyik központi és sokak által kedvelt területe. Remélik, hogy a pandémia elmúltával egyre többen keresik majd fel a várost és a Keresztury teret is, ami – ha újra beindulnak a fesztiválok – akár különféle programoknak is helyet biztosíthat.

 

 

 

 

 

vissza az elejére


Mentősöket köszöntöttek

Szállásutalvánnyal köszönték meg a munkájukat

Napi száznál is több esetben riasztották az év eleje óta a Zala megyei mentőket, többségében a koronavírus-járványhoz köthető esetekhez.

Ezekből az adatokból is jól látszik, hogy a pandémia időszakában megnövekedett terhelés súlyosan érintette a mentősöket, akiknek a munkáját szállás- és wellness-utalványokkal, valamint kedvezményes üdülési lehetőséggel köszönte meg az egyik legnagyobb hévízi szálloda. A tíz állomásról induló mentősöket az elmúlt évben megnövekedett fizikai és mentális terhelés súlyosan érintette, és a helyzetet nehezítette, hogy a dolgozók megóvására létrehozott mentesítő zónák, valamint a szükséges fertőtlenítés még tovább növelték a feladatokkal töltött időt. A nehézségek ellenére sikerült jól helytállni, ami a kollégák fegyelmezettségének és csapatmunkájának köszönhető. A mentőszolgálat munkatársait megilleti a pihenés, a regenerálódás.

 

 

 

 

 

vissza az elejére


Maszkadomány a tankerületnek

Az iskolások védelmét szolgálja

30 ezer darab maszkot adományozott a Flex a Zalaegerszegi Tankerületi Központon keresztül a helyi oktatási intézményeknek. A vállalat korábban már 25 darab automata kézfertőtlenítő készülékkel is támogatta az iskolákat.

– pet –

A cég által gyártott 30 ezer darab maszkot a közelmúltban adták át a tankerületi központ igazgatójának, Kajári Attilának. A vállalat részéről Börcz Tamás, a Flex Zala Automotive gyáregység operációs igazgatója, valamit László Levente, a Flex B gyáregységének gyárigazgatója vett részt az eseményen. Az adománnyal a cég a társadalmi felelősségvállalási program keretében szeretne hozzájárulni a vírus elleni további védekezéshez. A járványadatok ugyan napról napra javulnak, ám ez még nem jelenti a pandémia végét. A védekezést ezért a jövőben is fontosnak tartják. Kajári Attila az adományt megköszönve elmondta: a tankerülethez tartozó iskolákba viszik ki a maszkokat, hiszen a továbbiakban is kiemelt figyelmet kell fordítani a gyermekek egészségének megőrzésére. Az iskolákban belépéskor lázat mérnek a diákoknak, ezenkívül folyamatosan használják a kézfertőtlenítőket, a termeket pedig rendszeresen tisztítják. Az igazgató úgy látja, hogy a tanév végéig mindenképpen hasznukra lesz a most átvett sok ezer maszk.

 

 

 

 

 

vissza az elejére


Piacvezérelt kutatás-fejlesztés és gyártás
A MouldTech Systems Kft. meglévő és két épülő üzemcsarnoka az északi ipari parkban.

A MouldTech Systems modellváltásba kezdett

Nyár végére készül el a MouldTech Systems Kft. versenyképesség-növelő támogatást is élvező telephely-fejlesztése. A vállalat modellváltását megalapozó beruházás során két új üzemcsarnok épül a zalaegerszegi északi ipari parkban található telephelyen. A cég saját kutatóközpontját és kutatás-fejlesztési részlegét a meglévő üzemében alakítja ki.

– Antal Lívia –

– Az elmúlt évben létrehoztuk saját kutatás-fejlesztési csoportunkat, amely mérnök végzettségű, az általuk képviselt ipar- illetve tudományágak területén komoly szakmai háttérrel rendelkező belsős és külsős szakemberekből áll – vezette fel a beszélgetést Egyed Péter, a cég egyik tulajdonos ügyvezetője. – Az értéklánc egy kézben tartásában láttuk a potenciált, mára az igény megfogalmazásától a tervezésen és prototipizáláson keresztül a gyártáson át rekordidő alatt jutunk a kész termékig. Ezt a folyamatot igyekszünk teljesen leválasztani a MouldTech eddigi alkatrész- illetve gépgyártás profiljáról. Működésünk átalakításának első lépéseként márciusban MouldTech Systems Kft.-re változtattuk meg nevünket. Mindemellett a teljes termelési folyamatot átköltöztetjük a meglévő üzemből a most épülő, közel háromezer négyzetméteres termelőcsarnokunkba. A régi csarnokot pedig felújítjuk – ebben saját kutatóközpontunk és kutatás-fejlesztési részlegünk kap helyet, ahol saját termékeinket tervezzük. A prototípusok gyártásának és összeszerelésének a másik, szintén most épülő, 600 négyzetméteres csarnok (melynek bokrétaünnepén Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter is részt vett) ad majd otthont. A szolgáltatást külső megrendelőink számára természetesen továbbra is biztosítjuk.
– Milyen ágazatokban érdekeltek, amely tekintetben a termékfejlesztés is szóba jöhet?
– Portfóliónk szerteágazó, legfőképp az autóiparra, az egészségügyiparra, a hadiiparra és a repüléstechnikára terjed ki. Kutatás-fejlesztési tevékenységünk során is ezekre az ágazatokra koncentrálunk. A repüléstechnikai iparág területén például nem kizárólag egy drón előállítása a cél, hanem a köré épülő technológiai megoldások kifejlesztése is, amelyek például a növényvédelemben vagy a tűzoltásban kapnak szerepet. Olyan komplex rendszerben dolgozunk, amellyel minden felmerülő igényt ki tudunk elégíteni az ötlettől a késztermék előállításáig. Így kapcsolódtunk az egészségügyi szektorhoz is: közvetlen környezetünk, illetve kórházak és az állami egészségügyi szervezet igényeire reagálva vettünk részt a Covid elleni védekezésben, arcvédő pajzsok és nélkülözhetetlen orvosi eszközök alkatrészeinek kifejlesztésével és legyártásával. E területen hatalmas lépés volt cégünk életében a gyártástechnológia csúcsát képviselő, korábban beszerzett 3D fémnyomtató üzembe állítása, amelyből mindössze 12 darab van Európában. Segítségével elképesztő mértékben tudjuk lerövidíteni a gyártási folyamatot. Egy hagyományos, műanyag fröccsöntő szerszám megmunkálási ideje 6 és 12 hét közé esik, a 3D fémnyomtató segítségével ezzel szemben mindössze két hét alatt jutunk el a tervezéstől a gyártószerszámig. Az egészségügyi arcvédő pajzsokat kezdetben 3D műanyagnyomtatóval állították elő hazánkban, ami 40 percet vett igénybe. Mi ezt a gyártási időt 40 másodpercre csökkentettük.
– Milyen más technológiai fejlesztéseket hajtottak végre?
– Igyekszünk fiatalon tartani a gépparkunkat, legfeljebb 3-4 éves berendezésekkel dolgozunk. A meglévő eszközök naprakészen tartása, folyamatos frissítése mellett igyekszünk az új technológiák bevezetésében is az ország élvonalába tartozni. Az új, háromezer négyzetméteres csarnokunkba 12 új fémmegmunkáló állomást, illetve központot telepítünk, amellyel az előbb említett iparágakat tudjuk professzionálisan kiszolgálni.
– A most zajló beruházás új munkahelyek létrehozását is jelenti?
– A jelenlegi 75 fős létszámunkat 20–25 fővel szeretnénk növelni. A munkaerőhiány miatt ez nem egyszerű folyamat. Ezért a kezdetektől fogva szorgalmazzuk az utánpótlás kinevelését házon belül, amellett, hogy duális képzőhelyként működünk együtt a helyi szakképző iskolákkal és a magyarországi felsőoktatási intézményekkel; itt helyben a Pannon Egyetem mechatronikai intézetével. Előremutatónak találom, hogy a még berendezésre váró duális szakképző központ az egyetem, illetve a Munkácsy- és a Ganz-technikumok szomszédságában épült, ami a szakképzéstől az egyetemig olyan képzési együttműködésre adhat lehetőséget, mely által a középszinttől a legfelsőbb szintekig fel lehet építeni egy cég szakembergárdáját. A gazdaság is ezt kívánja: az ipar igényeire gyorsan reagáló közép- és felsőfokú szakképzést – zárta a beszélgetést Egyed Péter.

 

 

 

 

 

vissza az elejére