Karateoktatás is lesz a testnevelésórákon NTP-MŰV-20
A képzőművészeti támogatási alapítvány tehetséggondozó pályázata
„Mesék a kemencéből”
Egyre több a segítő
 
Őrségi almacsemege, hamarosan a polcokon
 

Karateoktatás is lesz a testnevelésórákon

A széchenyi istván technikum eszközöket kapott a magyar diáksport szövetségtől

Karate az iskolai testnevelés keretein belül elnevezésű programban elsőként a Zalaegerszegi Szakképzési Centrum Széchenyi István Technikuma kapott védőeszközöket az országban. A Magyar Diáksport Szövetség (MDSZ) által képviselt programban két testnevelő pedig tanfolyamon vehetett részt, hangzott el az átadási ünnepségen.

– AL –

Dr. Palkovics László innovációs és technológiai miniszter felidézte, hogy 16 éves zalaegerszegi gimnazista korábban kezdett el karatézni, amit a mai napig űz. Mint mondta, maga a sportág akkoriban innováció volt, ami lehetővé tette, hogy elterjedjen, és a világ egyik legnépszerűbb sportágává váljon Magyarországon is. Az iskolákban mindazonáltal nem volt jellemző a karate oktatása, amin változtat most ez a program, ami 700 testnevelő részvételével zajlik az országban. Az iskolák 250 ezer forint értékű, védőeszközökből álló csomagot kapnak, hogy a mindennapos testnevelés keretébe beillesszék a mozgáskoordinációra, önfegyelemre, emberi tartásra tanító karate oktatását. A küzdősport elkötelezettjeivel azon is dolgoznak, hogy a karate végleg bekerüljön a Nemzeti Alaptantervbe, mondta a miniszter. Balogh Gábor, az MDSZ elnöke (kétszeres egyéni világbajnok és magyar bajnok öttusázó) a legendás harcművész, Bruce Lee jelszavával – „Tudd és tedd, és ne próbálkozz” – kezdte mondandóját. Mint mondta, ez arra utal, hogy az embernek legyenek céljai, és azt vigye is végig mindenen keresztül. Ez az üzenet saját sportpályafutását is végigkísérte. A szövetségen belül is ez határozza meg a zalai sportért is végzett munkáját, amelyben jó partnerre talált a város vezetésében. Kitért arra, hogy a testnevelésóra keretébe beillesztendő sportágak tekintetében először a labdajátékokra koncentráltak, majd a küzdősportokra, a karatéra, amelynek épp a céltudatosságra, a fair play viselkedésre való hatása miatt van helye az oktatásban. Némethyné Lövey Zsuzsanna, a Széchenyi István Technikum igazgatója elmondta, hogy 4 ágazatban (építőipar, elektrotechnika, informatika és távközlés valamint épületgépészet) kínálnak képzéseket. 2017-től még büszkébbek lehetnek versenyeredményeikre, melyek között megemlítette, hogy a szakmák olimpiáján, Abu Dzabiban és Kazanyban ők képviselték az országot kőműves szakmában, és 2022-ben Sanghajban is ott lesz egy diákjuk épületgépészet szakmában. Az átadóünnepség végen a zalaegerszegi Toriki Közhasznú Harcművészeti és Kulturális Egyesület sportolói tartottak karatebemutatót.

 

 

 

 

 

vissza az elejére


NTP-MŰV-20
A képzőművészeti támogatási alapítvány tehetséggondozó pályázata
„Mesék a kemencéből”

„Mesék a kemencéből” – Képeskönyv készítése Németh János Kossuth-díjas keramikusművész alkotásaiból, valamint árnyjáték alkotása és előadása a művek alapján – című, képző- és iparművészeti területen megvalósított 65 órás, tanórán kívüli tehetséggondozó program a Zalaegerszegi Ady Endre Általános Iskola, Gimnázium és Alapfokú Művészeti Iskolában.

A program kiállítással egybekötött kiadványbemutatóval és árnyjáték-előadással ért véget. A projekt tisztelgés a Zalaegerszegen élő, a Nemzet Művésze címmel kitüntetett alkotó életműve előtt. A program során a meghívott Kossuth-díjas művész művészettörténeti, élettörténeti előadása és interaktív foglalkozás után a tanulók megalkotják a kiválasztott műalkotások parafrázisait, kiegészítő motívumokat és figurákat terveznek, a kortárs művész szóbeli visszaemlékezései szakirodalmi, művészettörténeti források alapján meséket, történeteket alkotnak és illusztrálnak. Ezek felhasználásával gyermekeknek szóló képeskönyvet, valamint egy árnyjátékot készítenek. A kiválasztott 20 tehetség saját korosztályának nyújt segítséget lakóhelyük kortárs művésze életének, egyéniségének interaktív, gyakorlati, játékos megismeréséhez. Felhívják figyelmüket szülővárosuk értékeire: a múlt értékeit a jövőbe mutatóan megőrző különleges alkotóra. A kreatív projektmunka során egyéni képességeik valamint szociális és digitális kompetenciáik is fejlődnek a változatos munkaformák, feladatok, bemutatók során. Jelen program céljai közé tartozik az élményszerű, gyakorlati tapasztalatok útján szerzett ismeretek bővítése. A diákok megszerzett tudásukat saját korosztályukkal tudják megosztani, közkinccsé tenni. Élményeiket is felhasználva, magukba építve, alkotómunkájuk által kreatív, a művészetekre fogékony, maguk is értéket alkotó emberré válnak.
ProjPektben részt vevő tanárok, művészek:
Nagy Szilvia, a tervezőműhely vezetője
Borsos Andrea, a grafikaműhely vezetője
Némethné Balogh Ildikó, a bábműhely vezetője
Tóth Norbert, a kiadványszerkesztő műhely vezetője
Szommer Judit, szakmai koordinátor

 

 

 

 

 

vissza az elejére


Müller Roxána

Egyre több a segítő

Cicamentés zalaegerszegi székhellyel

A Zala megyei kóborcicák befogadása, ivartalanítási programok, ideiglenes és örökös gazdák találása, oktatás-nevelés és hamarosan adományközpont létrehozása. Ez dióhéjban a Bársonytalp Zalai Egyesületének tevékenysége. A titkárral, Müller Roxánával beszélgettünk.

– Bánfi Kati –

– A hozzánk került cicák testileg-lelkileg sérültek. Önkéntes alapon mentjük őket, foglalkozunk velük. A fő célunk a kóbor, gazdátlan cicák rehabilitálása, ivartalanítás, testi-lelki egészség biztosítása, szelídítés, gazdához juttatás. Megyei lefedettségű és három éve bejegyzett az egyesületünk, és ezúton is köszönjük a személyi jövedelemadóból adódó felajánlásokat. Az ivartalanítás költségeit is támogatjuk, mivel a felesleges szaporulat nálunk landol. Ezt a körforgást csírájában akarjuk megállítani. Tudni kell, hogy a macskák háromhavonta ellenek, csak a fagyok beálltakor áll le a szaporodás. Rettenetes dolgokkal kell szembesülnünk, akár néhány napos vagy néhány hetes mentetteink is vannak. A szopós kiscicákat kétóránként kell etetni, ami egy alom esetében kétóránként 40 perces elfoglaltságot jelent. Fanatikusnak kell lenni. Mivel sokan csak a teljesen ép macskákat fogadnák be, vannak beteg, sérült „bentragadt” cicáink is. Jelenleg 320, akik ideiglenes gazdáknál (közel 60 fő a megyében) vannak elhelyezve. Az ellátás költsége milliós havonta. Szűkös a keret, kalapolni nehéz és nem is olyan eredményes. Ezért havonta aukciókat hirdetünk, innét van a bevételünk harmada.
– Te hogy kezdted?
– Egy balesetes cicával tíz évvel ezelőtt. Akkor még kezdő voltam, megjártam a poklot. Ma már ránézésre tudom, milyen esélyei lehetnek az adott cicának, kinek kell a segítség, mennyire sürgős és kit kell elengedni. Akár éjjel egy órakor is segítek, ha sürgős. Komoly hivatás. Egy dolog támogatni egy szervezetet és megint más önkéntesnek lenni. Aki egyszer belekerül, az nem tudja abbahagyni. Mindig meglátja és be is vonzza a segítségre szorulót, és nem tud elmenni mellette, mivel tudja, hogy ő a cselekvőképes. Az elvem, a cicát meg kell menteni, a többi majd utána. A szépsége pedig, amikor eredményes a mentés, a gazdakeresés. De már gyerekkoromban láttam szép példát erre a családban. Cica-, sün-, madárbefogadók voltunk. Főleg az esélyteleneken segítettünk. Illetve a szomszédban lakott az egyesület elnöke. Aztán összeértek a szálak.
– Oktatással is foglalkozol.
– Autodidakta módon képeztem magam könyvekből, saját tapasztalatokból. A cicákat is lehet nevelni, bár másképpen, mint a kutyákat. Csak pozitív visszajelzéssel. A mentetteinket szobatisztaságra szoktatom, ajtón kilépési tilalomra. Okosak a cicák, sokszor a gazdiban van a hiba. Probléma esetén. Ilyen esetekben is igyekszem segíteni. A terveink között van egy adományközpont létrehozása, ahol személyesen is találkozhatunk az adakozókkal, illetve tanácsot tudunk adni, vagy a gyerekek szemléletformálásában részt venni.
– Kik az ideiglenes befogadó csapat?
– Ismerősök ismerősei, barátok barátai.
– Hogy látod, merre mozdul a világ? Több a bántalmazó vagy a segítő ember?
– Határozottan több a segítő. Egyre többen érzik a késztetést. És ha nem is tudnak olyan életformát bevállalni, mint mondjuk az enyém, azért segíteni tudnak és akarnak is.

 

 

 

 

 

vissza az elejére


Őrségi almacsemege, hamarosan a polcokon

Új terméket vezet be a 30 éves Food Office Kft.

Őrségi almacsemege elnevezéssel új termékkel lép a piacra
az idén 30 éves Food Office Kft. Élelmiszeripari segéd- és alapanyagok, csomagolóanyagok valamint technológiai berendezések forgalmazásával indult tevékenységük, ami
a termékfejlesztés mellett két másik területtel bővül.

– AL –

Régi-új termékről van szó, amely 2004-ben a debreceni FarmerExpón termékdíjat nyert, és amelynek újrafejlesztett változatát az idei nemzetközi mezőgazdasági és élelmiszeripari kiállításon kívánnak bemutatni, kezdte tájékoztatóját ifj. Farkas Imre, a Food Office Kft. ügyvezetője. Mint mondta, az új termék kifejlesztésében Kiss Lajos, Marton Lajos és Varga Ilona kollégái vettek részt, valamint dr. Incze Kálmán, az Országos Húsipari Kutatóintézet nyugalmazott igazgatója. Ifj. Farkas Imre megemlítette néhai Mezei Sándort, aki a termék szabadalmaztatásában működött közre. Az Őrségi almafelvágottat a körmendi Babati és Társa Kft. üzemében fogják előállítani, illetve árusítani zalaegerszegi, szentgotthárdi, szombathelyi és győri boltjaiban, amelyről aznap, a születésnapi összejövetel előtt megállapodást kötöttek. Ifj. Farkas Imre beszélt arról is, hogy a termékfejlesztés mellett a Zalavölgye Vadásztársasággal együttműködve a vadászatszervezés, valamint ipari ingatlanok értékesítése is bekerült az immár barnakpusztai telephelyű Food Office Kft. tevékenységi körébe. Az elmúlt 30 évben nagyon sok ember munkája van. Időnként nem volt könnyű, de megállták a helyüket. A cég életútját a munka mellett a társadalmi szerepvállalás is végigkísérte a sport, a kultúra és az egészségügy területén. Támogatták korábbi nevén a Zalahús–ZTE futballcsapatot, amely 2002-ben megnyerte a 100. magyar bajnokságot, továbbá a kosárlabdacsapatot, valamint a birkózószakosztály fiataljait. A zalaegerszegi szívgyógyászatnak feszítőkészüléket vásároltak. Az ügyvezető végül bejelentette, hogy idén a Szent Rafael Kórház krónikus idősgyógyászati osztályát kívánják támogatni az Ispita Alapítványon keresztül. Dr. Császár Tamás osztályvezető főorvos azt hangsúlyozta, hogy a gazdasági társaságnak köszönhetőn első alkalommal részesülnek támogatásban. Az egyébként is súlyos betegeket ápoló osztályon a koronavírus-járvány még több feladatot adott az orvosoknak és a nővéreknek, ezért a felajánlott összeget vélhetően rekreációs célokra fordítják. Az Őrségi almacsemege igazi ínyencségnek ígérkezik, hiszen az alma mellett tökmag, dió, mazsola és zabpehely is található benne. Tartalma ne tévesszen meg senkit, hiszen mint mondták, nem egy vega termék kifejlesztése vezérelte őket. Mindenkinek ajánlják az almacsemegét, amely vákuumfóliába csomagolva, szeletelve kerül majd a polcokra. A jubileumi délutánon (a fotón látható sorrendben) részt vett dr. Császár Tamás, a cégtől Marton Lajos logisztikai és informatikai vezető, ifj. Farkas Imre, Kiss Lajos termelésvezető és Varga Ilona gazdasági vezető, továbbá Vitai István, a Sümegi Pálinkafőzde vezetője és Vincze László, a Zalavölgye Vadásztársaság tagja.

 

 

 

 

 

vissza az elejére