Róla írt rockoperával is felidézték Emléktábla Morandini Tamásnak Járdafelújítással vált teljessé Szent István ünnepén

Balaicz Zoltán

Róla írt rockoperával is felidézték

Az államalapító szent istván királyra emlékezett zalaegerszeg

Szent István nem egyszerűen államot, hanem keresztény magyar államot hozott létre, szerves részeként Európának. Balaicz Zoltán, Zalaegerszeg polgármestere fogalmazott így első szent királyunk ünnepének előestéjén a csácsi városrészben 21 évvel ezelőtt emelt szobránál.

– AL –

Beszéde elején köszönetét fejezte ki az alkotóknak, az akkori városvezetőknek és képviselőknek, hogy a 2000. október 20-án felavatott szoborral méltó emléket állítottak az akkor ezeréves fennállását ünneplő Magyarországnak. Most 21 év elteltével ismét emlékezni gyűlt össze a város lakossága. Mint mondta: „Egy nagyszerű emberről emlékezünk meg, hiszen Szent Istvánnak köszönhető, hogy most is itt vagyunk, és magyarul beszélünk. Ő felismerte, hogy csak akkor van esélye a magyarságnak a megmaradásra, ha államot alapítunk, és ennek az államnak a katedrálisát a kereszténység fundamentumára építjük.” Szent István király államalapító tevékenységének számos jelentőséggel bíró üzenete van, amelyek egyike a meg nem alkuvó munka, az ország jelenéért és jövőjéért történő szüntelen küzdelem, emelte ki a polgármester. Hangsúlyozta: mindannyian, szóval, tettel, hatással vagy munkával, igyekszünk egyre jobbá tenni ezt az országot. Az államalapítás adott ehhez kereteket, hogy együtt dolgozhassunk jövőnkért, a jövő nemzedékeiért! „Szent István óta minden nemzedék megteszi, hozzáteszi a magáét. Mi is! A jövő ugyanis itt van velünk, vagy inkább másként fogalmazva itt van bennünk, és ott volt az őseinkben, a nagyszüleinkben, a szüleinkben és ott lesz a gyermekeinkben és az unokáinkban is! Maradjunk hát hűek államalapító Szent István királyunkhoz és az előttünk járó nemzedékekhez, folytatva hazánk, városunk, közösségünk építését, hogy hasznára legyünk mindazoknak, akik velünk élnek, s azoknak is, akik utánunk jönnek” – szögezte le Balaicz Zoltán polgármester. Az államalapító Szent István királyunk és az új kenyér ünnepe alkalmából tartott augusztus 19-i ünnepségen köszöntőt mondott Herkliné Ebedli Gyöngyi, a városrész önkormányzati képviselője. Dr. Udvardy György veszprémi érsek áldotta meg az új kenyeret, melyet rajta kívül dr. Sifter Rózsa, Vigh László, Balaicz Zoltán, Herkliné Ebedli Gyöngyi és Furján Gellért plébános szegett fel. Ezt követően a Hevesi Sándor Színház színművészei és a Zalai Táncegyüttes táncosai bemutatták Szörényi Levente és Bródy János István, a király című rockoperájának Boldizsár Miklós Ezredforduló című drámája felhasználásával készített változatát.

 

 

 

 

 

vissza az elejére


Emléktábla Morandini Tamásnak

100 éve hunyt el a város jeles építészmérnöke

Halálának 100. évfordulója alkalmából emléktáblát állított a város Morandini Tamás építészmérnöknek a Zrínyi Miklós Gimnázium utcafronti épületének falán.

– pet –

Az olaszországi születésű, előbb Nagykanizsán, majd 1895-ben Zalaegerszegen letelepedett építész nevéhez számos jellegzetes épület köthető nemcsak a városban, hanem megyeszerte is. Munkássága máig jelentős mértékben meghatározza Zalaegerszeg arculatát, hiszen Morandini volt a kivitelezője mindazoknak a középületeknek, melyek a településnek városias jelleget adtak a századforduló éveiben. Az építész ugyanakkor tervezéssel is foglalkozott: sok magánház, iskola és templom épült meg elképzelései alapján. 1900-ig nagybátyjával, Morandini Románnal közös céget működtetett, majd különváltak és önálló vállalkozásba kezdett. Máig ő a város 19. század végi, 20. század eleji építéstörténetének egyik legmeghatározóbb alakja – hangzott el az emléktábla-avatás alkalmából. Mint azt dr. Gyimesi Endre történész, a város korábbi polgármestere felidézte: olyan jeles épületek kivitelezéséről vagy tervezéséről van szó, mint az egykori Főgimnázium (ma Zrínyi Miklós Gimnázium), az Arany Bárány Szálloda, a régi városháza és posta. De nevéhez köthető a csendőrlaktanya, a zsinagóga és az evangélikus templom felépítése is. Morandini Tamás 1900-ban magyar állampolgár lett, családi háza ma is áll a zalaegerszegi piac szomszédságában. A városnak megbecsült és elismert polgárává vált: 1906-tól tagja lett a képviselő-testületnek, és számos civil szervezet munkájában is aktív szerepet vállalt. Az első világháborúban aztán egy építőszázad parancsnokává nevezték ki, és Olaszországban felügyelte a Monarchia hadseregének szállítási útvonalán folyó munkálatokat. A háború éveiből fennmaradt naplója fontos kordokumentum. Hazatérve sajnos már nem sok dolgos év adatott meg neki, mert 1921-ben, váratlanul (mindössze 52 évesen) elhunyt. A századik évforduló alkalmából döntött úgy a zalaegerszegi önkormányzat, hogy a volt Főgimnázium, vagyis a Zrínyi-gimnázium falán emléktáblát helyez el. A domborművet Szabolcs Péter szobrászművész készítette. Az avatáson részt vett többek között Balaicz Zoltán polgármester, Bali Zoltán alpolgármester, Kajári Attila, a tankerület vezetője, Böjte Sándor Zsolt önkormányzati képviselő – aki a rendezvényen felhívta a figyelmet a város épített örökségének megóvására –, valamint Morandini Tamás leszármazottai. Utóbbiak nevében a dédunoka, Schlemmer Tamás mondott köszönetet a tábla elhelyezéséért. A Morandini építészcsalád munkásságát 2010-ben Megyeri Anna történész, főmuzeológus foglalta össze egy kiadványban. „A földre építek, az égben bízom” című könyv a családi gyökerektől egészen Morandini Tamás háborús naplójáig tárja fel az építészdinasztia történetét. A kiadvány címéül szolgáló (Morandini Tamástól származó) idézet felkerült a most átadott emléktáblára is.
 

 

 

 

 

 

vissza az elejére


Járdafelújítással vált teljessé

A Perlaki utca északi felében a járda felújításával teljessé vált a közműveket és az útburkolatot is érintő rekonstrukció, amelyre bruttó 13 millió forintot költött Zalaegerszeg önkormányzata saját költségvetéséből.

– AL –

Balaicz Zoltán polgármester a műszaki átadás-átvételi eljáráson úgy fogalmazott: többlépcsős folyamatnak értek a végére, hiszen az első beavatkozás még 2019-ben történt az ivóvízhálózat felújításával, amelyre bruttó ötmillió forintot fordított az önkormányzat. Abban az évben a gázvezeték rekonstrukciójára is sor került az E-on Gázhálózati Zrt. beruházásában. Kiemelte, hogy a korábbiakkal ellentétben, minden ilyen munkánál arra törekednek, együttműködésében a szolgáltatókkal, hogy előbb a közművek újuljanak meg, és csak ezt követően a felszín. A Perlaki utcában is így történt: az úttest 2020 nyarán kapott új aszfaltburkolatot, alatta új csapadékcsatornával együtt. Az önkormányzat erre közel bruttó 18 millió forintot költött. A lakóközösség a kétoldali járda felújítását is nagyon várta, amely idén június-júliusban valósult meg bruttó 13 millió forint ráfordítással. Vigh László országgyűlési képviselő, miniszteri biztos a tervezés és kivitelezés minőségét értékelve azt mondta, a város egyik legszebb utcája készült el. Hangsúlyozta, az önkormányzat jó gazda szemével igyekszik minden utcára, járdára odafigyelni. A feladat azonban nem kicsi, hiszen ezekből közel 700 van a városban.  Ebből Domján István körzetében 72 utca található. Az önkormányzati képviselő köszönetét fejezte ki a városnak, továbbá Maza Renáta útépítési szakreferensnek és a kivitelezést végző Utplan'95 Kft.-nek, hogy a lakók kérésének megfelelően készült el a járda. Mint mondta: reméli, hogy a Kovács Károly városépítő programban a Perlaki utca déli fele is megújulhat. E tekintetben hasonló beruházásokra számít az Ebergényi utcában, Andráshidán, Erzsébethegyen, Vorhotán, Gógánhegyen, vagyis körzetében mindenhol. A csapadékvíz elvezetésére többféle műszaki megoldás született. A zöldterület és a járda burkolatának elválasztására öt centiméteres kerti szegély épült, ami távol tartja a vizet a járdától és a kapubejáróktól. Emellett mindkét oldalon öt-öt víznyelőt építettek be a járdába, illetve a házak ereszcsatornáit is bekötötték az új zárt csapadékcsatornába. A szegélyek mellől illetve az úttestről lefolyó víz ezen keresztül jut a Belső elkerülő utca csapadékcsatornájába.

 

 

 

 

 

vissza az elejére


Szent István ünnepén

Zalaegerszegen augusztus 20-án a hagyományokhoz híven a Jézus Szíve ferences plébániatemplomban emlékeztek meg az államalapító Szent István királyról. Hálaadó szentmisével vette kezdetét a magyar állam ezeréves folytonosságának ünnepe, amelyen megáldották és megszegték az új kenyeret.

Böjte Sándor Zsolt, Vigh László, dr. Sifter Rózsa kormánymegbízott, Balaicz Zoltán, Grácián atya és Kardos Csongor házfőnök

 

 

– AL –

Vigh László országgyűlési képviselő, miniszteri biztos beszédében azt hangsúlyozta, hogy Szent István uralkodásának negyven éve meghatározta a következő ezer évünket. Családapaként, államférfiként és államalapítóként is példát adott. Mint mondta, olyan államépítők előtt tiszteleghetünk az ünnepségen, akik az elmúlt 1100 évben védték a hazát, és felépítették mindazt, amire büszkék lehetünk. A ma embere számára is fontos a haza, amelyben gyönyörű táji környezetünk, épített örökségünk, kultúránk és benne a nyelvünk, amely a világ legszebb nyelve, foglaltatik. Kiemelte: államunk legfontosabb sejtje a család, értékeink a gyermekek, akik életünk értelmét adják, hozzátéve azt, hogy a magyar kormány mindezen értékeket képviseli. Az Isten, a család és a haza Szent István-i örökség, ami 2021-ben is azt az üzenetet hordozza, hogy országunk csak akkor marad meg, ha képes haladni az általa kijelölt úton, és ha meg tudja őrizni keresztény hitét, szögezte le a képviselő. Böjte Sándor Zsolt önkormányzati képviselő köszöntőjében szintén azt hangsúlyozta, hogy elődeink, élén Szent István királlyal keresztény és független államot alapítottak, amellyel egy évezredre biztosították magyarként való megmaradásunkat Európában. Nekünk, az utódoknak meg kell tartanunk és védelmeznünk Szenti István királyunk hagyatékát, ahogy nekünk, zalaegerszegieknek is óvnunk kell városunk kulturális és épített értékeit, mert meg kell azt őriznünk a jövő generációinak. Mint mondta, így újulhatott a meg a ferences templom előtti tér közel 15 millió forintból, amelyhez 6 millió forinttal járult hozzá a város önkormányzata. Az ünnepi köszöntőket követően Ocsovai Grácián atya szentelte fel a térkövezéssel és virágszigettel felújított teret.

 

 

 

 

 

vissza az elejére