Michelisz Norbert a tesztpályán A kulcsszó:bizalom    

Michelisz Norbert a tesztpályán

Kutatás-fejlesztési együttműködés a mérnöki pálya népszerűsítésében

Elemző versenyzőnek tartja magát, mert mindig is érdekelte az autó- és motorsport mérnöki háttere, mondta Michelisz Norbert, a magyar túraautósport legsikeresebb alakja, aki a ZalaZONE Kutatás & Innovációs Team vendégeként tesztelte a zalaegerszegi járműipari tesztpálya egyes pályaelemeit Hyundai i30 N TCR típusú versenyautójával az általa alapított M1RA versenycsapattal.

Widner Attila, Michelisz Norbert és Bári Dávid
az M1RA versenycsapatból.

– Antal Lívia –

A WTCR túraautó-világkupa 2019-es bajnoka elmondta, hogy az autópálya-szakaszon, a dinamikai felületen és a nagy sebességű kezelhetőségi pályán végzett tesztekhez hasonlót minden szezon előtt végeznek. A felkészülés ugyanakkor nemcsak a köridők hajszolásából áll a versenypályán, validálni is kell a kapott értékeket. Widner Attila, az M1RA tesztmérnöke sikeresnek ítélte a tesztet, amely során a futómű-beállításon és a karosszériaelemek illesztésén is változtattak. Bejöttek számításaik, de hogy melyek azok az értékek, amelyek a versenyben majd előnyt jelentenek, azok hoszszabb elemzés során derülnek ki. Bári Dávid, az M1RA csapatvezetője beszélt a ZalaZONE K&I, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) és csapatuk együttműködésében lezajlott háromnapos programról. Mint mondta, elsődleges céljuk volt, hogy felhívják a figyelmet a versenyautók számára is kiváló tesztlehetőséget adó tesztpályára. Fontos számukra, hogy minél szorosabb kapcsolatot alakítsanak ki mérnökökkel, a BME mérnökhallgatóival. Ezen az alkalmon épp egy mérnökhallgató diplomamunkájára tettek pontot azáltal, hogy elkészített modelljének validációját is elvégezték. Dr. Szalay Zsolt, a ZalaZONE kutatási és innovációs vezetője azt mondta, hogy a kormányzati beruházásban megépült tesztpályával annak a társadalmi elvárásnak is meg kell felelniük, hogy lehetőséget biztosítsanak a magyar autósportnak. Másrészről, a BME-vel való kutatási együttműködéssel azt kívánják elérni, hogy növekedjen a mérnöki pálya iránt érdeklődő fiatalok száma, akikből minél felkészültebb mérnököket képezhetnek majd. Hamar Zoltán, az Autóipari Próbapálya Zala Kft. cégvezetője szintén a mérnökutánpótlás fontosságát emelte ki. A tesztpálya megfelelő szakmai környezetet nyújthat ehhez, amely a hagyományos járműtesztek mellett az önvezető járművek vezetést támogató rendszereinek egyedülálló tesztelésére is lehetőséget ad. Szujó Zoltán, a beszélgetést vezető sportriporter – Megjelenhetnek-e az önvezető technológiák az autósportban? – kérdésére Michelisz Norbert a következőket válaszolta: a közúti közlekedésében látja a szerepét, de versenyben nem szívesen adná át a volánt. Nem gondolja, hogy a mesterséges intelligencia hosszú időre megvethetné lábát a motorsportban, mert nem tudja helyettesíteni a hús-vér sofőröket, és nem tudja produkálni a versenyek adta szórakoztató faktort sem.

 

 

 

 

 

vissza az elejére


A kulcsszó:bizalom

Tízéves a baptista tevékeny szeretet misszió

Szinte családtagként várják a gondozottak a Baptista Tevékeny Szeretet Misszió munkatársait, akik idén ünneplik fennállásuk 10. évfordulóját.

– b. k. –

– Bár a házi gondozás néhány évvel korábban kezdődött, de a Magyarországi Baptista Egyház fenntartásában 10 éve tevékenykedünk – mondta Borbélyné Cziráki Katalin, a zalaegerszegi szolgálat vezetője. – Országosan közel 10.000 ellátottról gondoskodnak a misszió dolgozói, 980 munkatárssal. Házi segítségnyújtás, szenvedélybeteg-ellátás, fogyatékkal élők nappali ellátása, jelzőrendszeres házi segítségnyújtás, nevelőszülői hálózat, családi bölcsődék, szociális étkeztetés tartozik a tevékenységi körhöz, városonként különböző mértékben. Zalaegerszegen jelenleg a házi segítségnyújtás elérhető.
– Milyen változásokat tapasztalt az elmúlt években?
– Egyre nagyobb szükség van a munkánkra, esetenként akár napi több órás gondozásra. Tevékenységeink nem a hozzátartozók teljes körű tehermentesítése, vagy kizárása a gondozási feladatokból, hanem a szükséges mértékű segítségnyújtás. A gondozás alapvető célja, hogy az ellátást igénybe vevők a mentális és fizikai képességeiket minél hosszabb ideig megőrizzék, aktivitásukat szinten tartsák. Ez jelentheti a mentális állapot karbantartását, az önálló életvitele segítését a saját lakókörnyezetükben, ápolási és gondozási feladatokat. A rendszeres jelenlét is már olyan érzelmi támasz, biztonságérzet, ami sokat jelent az idős embereknek. Akiknek távol él a családja, vagy nincs közeli hozzátartozója, azoknak még inkább fontos a napi szintű találkozás, ráfigyelés, problémák megbeszélése, orvoslása. Várják a kollégáinkat az ellátottak. Örömmel vesszük a pozitív visszajelzéseket a gondozottaktól, családtagoktól, a bizalmat a minket ajánló orvosoktól. Köszönettel tartozunk az adakozóknak, akik ily módon nyújtanak segítő kezet, vagy a személyi jövedelemadó 1 százalékával segítik a munkánkat.
– Mennyire nehéz lelkileg-fizikálisan ez a munka?
– A munkatársaink szakképesítéssel és szakmai tapasztalattal rendelkeznek, minden körülmények között elvégzik a gondozási feladatokat. Esőben, hóban, nagy melegben mennek egyik gondozott otthonától a másikig. De nemcsak fizikális terhelés van, hanem lelki is. Rendszeresen szervezünk ezért találkozókat a kollégáknak, ahol a mindennapi dolgaikat megbeszélik, az örömöket és szomorúbb perceket. Ezenkívül csapatépítő foglalkozások és továbbképzések is segítenek. Valamint ki kell emelnem, hogy nagyon támogató a felső vezetés, mindenben segítséget nyújtanak. Ez a légkör jellemző a szervezetnél, ami ellensúlyozhatja az egyéb nehézségeket. Nálunk kulcsszó a bizalom. Nagyon komolyan vett bizalmi állásról van szó.

 

 

 

 

 

 

vissza az elejére