Koreai szerzők, lendvai sorok, horvát kultúra Rendhagyó társulati ülés díjátadásokkal Lendületesebb kínálat  

Koreai szerzők, lendvai sorok, horvát kultúra

Kötet- és lapszámbemutató a könyvtárban

A Pannon Tükör 5. lapszámával együtt mutatták be Mihovics József újságíró „Mind magyar, mind horvát” című kötetét. A Deák Ferenc Megyei és Városi Könyvtárban rendezett eseményen dr. Gyimesi Endre, a Pannon Írók Társaságának elnöke mondott köszöntőt.

Mint fogalmazott: a kultúra szerencsére él a pandémia után is. Bizonyítja ezt, hogy számos Zalaegerszeghez, vagy Zala megyéhez kötődő kiadvány látott napvilágot az elmúlt hónapokban, ezenkívül több konferenciára, kiállításra és más tudományos, vagy művészeti eseményekre is sor került. A Pannon Tükör legújabb lapszámáról Bubits Tünde főszerkesztő szólt. Kiemelte többek között az Egymondatok sorozatot, melynek most Nagy Betti volt a vendégszerzője, valamint, hogy a műfordítás rovatban ezúttal koreai költők versei olvashatók. A folyóiratban továbbá lendvai szerzők publikáltak friss írásokat. Ezekből az is kiderül, hogy a határon túli magyarok hogyan küzdenek mind a mai napig kultúrájukért, hogyan őrzik a magyar nyelvet, ami a magyarságuk alapját jelenti. A helytörténet rovatban Kiss Gábor tanulmányát olvashatják az érdeklődők, aki a zalai leventék 2. világháború alatti viszonytagságairól számol be. A lapot ezúttal a GébArt Zalaegerszegi Nemzetközi Művésztelep alkotásaival illusztrálták. A művésztelep 30. jubileumi kiállításáról Pánczél Petra írt a társművészetek rovatban. Ugyanitt egy kritika is olvasható Gazda Albert jóvoltából arról a színi előadásról, vagy inkább zenés estről, melyet Csengey Dénes és Cseh Tamás egyetlen közös albuma (Mélyrepülés) ihletett. A műsort Beck Zoltán és Szűcs Krisztián zenészek készítették Csengey Balázs (a néhai költő, politikus fia) közreműködésével, Bérczes László rendezésében. A lapszámbemutató részeként mutatták be Mihovics József újságíró, szerkesztő legújabb, immár 4. kötetét. A „Mind magyar, mind horvát” című, tematikailag sokszínű kiadványban nemcsak saját horvát gyökereiről, hanem kultúráról, gasztronómiáról, irodalomról is ír. A szerzővel egykori kollégája, Arany Horváth Zsuzsa újságíró beszélgetett a rendezvényen.

 

 

 

 

 

vissza az elejére


Rendhagyó társulati ülés díjátadásokkal

A cigánykerékkel zárnak, az érettségivel nyitnak

Rendhagyó módon évadzáró és évadnyitó társulati ülést is tartott egy időben a Hevesi Sándor Színház vezetése. A furcsa helyzetet a járvány szülte, hiszen a tavalyi évadod csak most sikerült lezárnia a társulatnak, a befejezéssel viszont egy új is kezdődik.

– pet –

Dr. Besenczi Árpád igazgató a társulati ülésen elmondta: a színház két leállással teljesítette az évadot, összesen 167 előadásra került sor. 3657 bérletes nézőjük volt (korábban ez a szám meghaladta a tízezret), mindent egybevetve pedig 32 ezer 360 néző látta az előadásokat. Új tapasztalatokon vannak túl, például online és maszkos próbákon. Az elmúlt másfél év komoly kihívások elé állította őket. A tavalyi évadot most a Cigánykerék című előadással zárják, az ideit pedig hamarosan az Érettségivel nyitják. Az elmúlt hónapokban a Sose halunk meg című előadást látták a legtöbben, a közönség kedvence a nézők szavazatai alapján a Boeing, Boeing lett. De nagyon büszkék az Elnémult harangok sikereire is. Az igazgató arról is tájékoztatta a társulatot, hogy jövőre elkezdődik a színház felújítása, melynek előkészületei 2 éve zajlanak. A rekonstrukció idejére az igazgatóság, a próbatermek, a raktárak és a kelléktárak a szomszédos SZMK épületébe költöznek, az előadásoknak pedig az Art mozi ad majd helyet. A rendezvény keretében díjazásokra is sor került. Közönségdíjas Ecsedi Erzsébet lett, akinek Siklósi Vilmosné adta át az elismerést. Buday Mihály festőművész „vizualitásért” járó alkotását Tóth Zoltán festő tárvezető kapta. A legtöbbet játszó Terminátor- és a fiataloknak járó Cserebogár-díjat Kovács Virág színész vehette át. A műszaknak járó elismerést Oláh János színpadi felügyelő kapta, a Forgách-gyűrű pedig Máriás Zsolt zenei vezetőhöz vándorolt. Szintén ő vehette át a Nívódíjat is az előző évadban nyújtott kiemelkedő teljesítménye miatt. Ticz András színész pedig a Máriáss József színművésznek emléket állító díjat vihette haza. A nyugállományba vonuló Szőke Julianna jelmezraktáros búcsúként előbb oklevélben részesült, majd ő vehette át a Pro Teatro díjat is a színházért nyújtott több éves munkájáért. Besenczi Árpád jelezte: a színház nyitva áll, várják a nézőket. A vírus viszont továbbra is jelen van. Az oltás felvételére senkit nem kötelez, de arra kérte a kollégákat, hogy aki még nem élt a lehetőséggel, az mielőbb tegye meg.

 

 

 

 

 

vissza az elejére


Lendületesebb kínálat

Világzene és népzene a bérletes előadásokon

Nehéz időszakon vannak túl, a járvány okozta egy év kihagyás után óvatosan térnek vissza az érdeklődők a bérletes rendezvényekre. Minderről Flaisz Gergő, a Keresztury ÁMK igazgatója beszélt a Városi Hangverseny- és Kiállítóteremben megtartott sajtótájékoztatón.

Hozzátette: fontos, hogy a zenei programok tovább folytatódjanak, a Klasszikus és Jazz bérleteket kedvelők ismét visszatérjenek a hangversenyterembe. Tóth László közművelődési csoportvezető elmondta: november 10-én Szirtes Edina Mókus előadásával indul a JazzSzerda. Lendületesebb, fiatalosabb világzenei és népzenei meglepetésekkel készülnek a jazz kiváló hazai művészei a meghirdetett hat alkalommal. Január 12-én Binder Károly, február 9-én Palya Bea, március 9-én JaMese, április 13-án a Dresch Kvartett, május 11-én pedig Tompos Kátya lesz a vendég. A Klasszikus Bérlet keretében november 12-én Ránki Dezső és Klukon Edit négykezes zongoraestjére kerül sor. Március 4-én a Pannon Filharmonikus Zenekar lép színpadra, majd április 22-én a Budapest Kamarazenekari Műhely lesz a hangversenyterem vendége. Elhangzott: a bérletek vásárlása mellett az előadások előtt jegyeket is lehet váltani. A járványhelyzetre való tekintettel az aktuális szabályok lesznek érvényben a rendezvényeken, de ha valaki távolabb szeretne ülni a közönségtől, arra is teremtenek lehetőséget, helyet foglalhat a karzaton.

 

 

 

 

 

vissza az elejére