Érzékenyítő foglalkozások diákoknak Tizennégy férőhellyel Kiállás Ukrajna mellett Vezetéstechnikai képzés

Érzékenyítő foglalkozások diákoknak

Nyílt nap a volt ávh-központban

Február 25-én, vagyis a kommunizmus áldozatainak emléknapján középiskolásokat vártak a Mártírok úti Kommunizmus Áldozatainak Emlékhelyére. Az épületben 1950–56 között az ÁVH megyei parancsnoksága működött. A Göcseji Múzeumhoz tartozó kiállítóteret 2017-ben avatták fel.

– pet –

Az emléknap alkalmából Erős Krisztina, a múzeum történésze elmondta: 1947. február 25-én tartóztatták le Kovács Béla kisgazdapárti politikust. Ez a nap a jelképes kezdete mindannak, ami a kommunisták rovására írható az ezt követő időszakban. Legyen szó letartóztatásokról, padláslesöprésről, egyházüldözésről, kuláklistáról, kitelepítésekről vagy gazdasági ellehetetlenítésről. Alig akadt olyan család, akit valamilyen formában mindez ne érintett volna. A jéghegy csúcsát a letartóztatások és a kitelepítések jelentették, melynek „motorja” az ÁVH volt. Zalaegerszegen 1950-ben költözött a Mártírok út 5–7. számú épületbe az Államvédelmi Hatóság (korábban a Csány téri egykori csendőrlaktanya volt az otthonuk). A történész hangsúlyozta: az öt évvel ezelőtt itt kialakított Kommunizmus Áldozatainak Emlékhelye a közvélekedéssel ellentétben nem börtönmúzeum, hiszen az alagsori részekben nem börtön működött, hanem fogda. A letartóztatott személyeket ide hozták kihallgatásra, hogy különböző módszerekkel vallomásra bírják őket. Az épület tehát „csak” egy átmeneti helyszín volt a letartóztatottak számára, akiket aztán pár nap után továbbszállítottak. Ebben az eredeti környezetben, mintegy 80 négyzetméteren jött létre az emlékhely. A többszintes kiállítótérben portásfülkét rendeztek be, de az ügyeletes tiszt szobája is megtekinthető korabeli tárgyakkal, dekorációkkal. Az alagsorban pedig a zárka, valamint a kínzó- és vallatóterem található. De néhány olyan személy életével is megismerkedhet a látogató, aki annak idején maga is megpróbáltatásokon ment itt keresztül. Szabó Tímea múzeumpedagógus érdeklődésünkre elmondta: a február 25-i emléknapon mindig ingyenesen látogatható a kiállítóhely, és ez alkalomból rendszeresen hívnak iskolás csoportokat. Idén több zalaegerszegi gimnáziumból és szakközépiskolából érkeztek osztályok, félórás turnusokban. A diákokat felváltva kalauzolták a múzeumpedagógusok. A cél az, hogy a gyerekeket megérintse mindaz, ami az 1950-es években itt zajlott. Egy érzékenyítő programról, bevezető foglalkozásról van szó, melynek során néhány jellegzetes tárggyal, hanganyaggal és az itt fogva tartott személyek tragédiájával ismerkedhetnek meg.

 

 

 

 

 

vissza az elejére


Tizennégy férőhellyel

Új parkoló létesült a kis utcában

A Kis utcában, a Dózsa György Magyar-Angol Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola szomszédságában 14 férőhelyes fizetős parkolót létesített az önkormányzat. Az egyelőre zúzottköves parkolót később leaszfaltozzák, illetve a forgalmi rend is megváltozik egy szakaszon. 

N– AL –

Böjte Sándor Zsolt önkormányzati képviselő elmondta, a Kovács Károly Városépítő Program keretében megvalósuló beruházással a parkolási gondokat kívánják enyhíteni. Az elmúlt években jelentősen megnövekedett az autók száma a városban, a 26 ezer háztartásra közel három jut családonként. A forgalom növekedését a gazdaság fejlődése is magával hozta, a környékbeli településekről is sokan érkeznek a megyeszékhelyre dolgozni és vásárolni. A Kis utcában, ahol iskola, óvoda, bölcsőde és a NAV székháza is található, szinte elfogytak a parkolóhelyek. A város önkormányzata ideiglenes megoldásként a korábban megvásárolt régi családi házat elbontatta, helyére 14 férőhelyes zúzottköves parkolót létesített. A várakozóhelyeket szilárd burkolatúvá teszik, ami az őszi tanévkezdésre készül el. Szak Tibor, az út- és közműépítési csoport vezetője azt tette hozzá, hogy a parkolóhelyek végleges kialakításával a Kis utca kétirányúsítása is megvalósul a Kölcsey Ferenc utca és a Gyémántház kereszteződésétől a Stadion út felé vezető szakaszon, az óvoda előtti parkolóig. A Kis utcából a Batthyány Lajos utca felé továbbra is jobbra lehet majd kikanyarodni.

 

 

 

 

 

vissza az elejére


Kiállás Ukrajna mellett

Az elmúlt héten, azon a napon, amikor Oroszország megtámadta Ukrajnát, a zalaegerszegi Tiéd a Város Egyesület és az Egységben Magyarországért szövetség pártjai szimpatizánsaik körében szolidaritásukat fejezték ki az ukrán néppel.

A landorhegyi VMK előtti téren Tarasz Sevcsenko „az ukrán Petőfi” szobránál jelen volt dr. Csidei Irén, az ellenzék országgyűlési képviselőjelöltje és Hartmann Miklós, a Tiéd a Város Egyesület elnöke. Mindketten elítélték az erőszak minden formáját. Hartmann Miklós elmondta: a háború híre mindenkit aggodalommal tölt el. Sevcsenko bizonyoson méltatlannak tartaná, hogy fogadott új hazája támadást indított szülőföldje ellen. Zalaegerszeg egyik testvérvárosának, Herszonnak a polgárait is érhetik harcok. A barátság a „bajban ismerszik meg” – mondta és hangsúlyozta: a hozzánk menekülő ukránok befogadását, ellátását civil eszközökkel is segíteni kell.

 

 

 

 

 

vissza az elejére


Vezetéstechnikai képzés

Együttműködés a rendőrség és a tesztpálya között

A járműipari tesztpályához kapcsolódóan együttműködési megállapodást kötött a Zala Megyei Rendőr-főkapitányság, a ZalaZONE Ipari Park Zrt. és az Autóipari Próbapálya Zala Kft.

– AL –

Dr. Vereckei Csaba megyei rendőrfőkapitány elmondta, a járműipari tesztpályával egyedülálló lehetőséget kaptak, hiszen eddig több száz kilométerre kellett utazniuk vezetéstechnikai tréningekre, ami most helyben áll rendelkezésre. Ehhez a szükséges elméleti felkészítést is megkapják kollégáik az ipari parkban. Kiemelte, a közlekedés veszélyes üzem. A tesztpálya különféle elemein, mint például a smart city, számos közlekedési szituációt tudnak szimulálni, illetve megismertetni annak érdekében, hogy minél nagyobb legyen a biztonság a közutakon. E tekintetben előadásokat is tarthatnak az ipari park és a tesztpálya munkatársai számára, amely a szakmai ismeretek továbbadását és kölcsönös megismertetését szolgálja. Dr. Háry András, a ZalaZONE Ipari Park Zrt. vezérigazgatója úgy vélekedett, hogy az új járműipari technológiák fejlesztésében, elterjesztésében a társadalmi népszerűsítés is fontos. Példaként említette, hogy az önvezető autók fejlesztését éppen a közúti balesetek számának csökkentése motiválta, amely közös érdekük a rendőrséggel. Barta-Eke Gyula, az Autóipari Próbapálya Zala Kft. ügyvezető igazgatója azt mondta, az emberi élet védelmére épül az együttműködés, hiszen a kutatás-fejlesztésben érdekelt járműipari cégek és az egyetemek olyan ismeretek birtokába juthatnak, amit máshonnét nem tudnának megszerezni, és ami fejlesztési irányaikat is meghatározza a közlekedésbiztonság növelése tekintetében.

 

 

 

 

 

vissza az elejére