Nőtt a befejezett ügyek száma Bokrétaünnep az irodaháznál Intenzív-nővérszoba újratervezve  

Nőtt a befejezett ügyek száma

Összbírói értekezlet és évértékelés

Két év kihagyás után ismét megrendezhette évértékelő összbírói értekezletét a Zalaegerszegi Törvényszék. A 2021-es eredményekről sajtótájékoztató keretében is beszámoltak.

– pet –

Az eseményen jelen volt dr. Senyei György, az Országos Bírósági Hivatal (OBH) elnöke, aki szerint a tavalyi évben magas színvonalon, időszerűen és szakmailag megalapozottan zajlott a munka a Zalaegerszegi Törvényszéken. Országos viszonylatban elmondható, hogy 3 százalékkal több ügy érkezett a törvényszékekre, mint 2020-ban. Az érkezett ügyek száma Zala megyében is nőtt, mintegy 10 százalékkal, ez meghaladja az országos átlagot. Nőtt a befejezett ügyek száma is valamennyi zalai bírósági szinten, a folyamatban lévő ügyek számát pedig sikerült 13 százalékkal csökkenteni. Sokat tettek az elhúzódó ügyek ledolgozása érdekében is; az OBH elnöke 2020 augusztusában tűzte ki célul ezek csökkentését. Ennek eredményeképpen az akkori 166 ügyet 2021 végére sikerült 109-re mérsékelni. Senyei György beszámolt a tárgyi feltételek javulásáról, és az információs állomány korszerűsítéséről. A digitalizáció jegyében országos szinten jelentősen nőtt a távmeghallgatások száma – hozzájárult mindehhez a járvány is –, Zalaegerszegen például 628 távmeghallgatást bonyolítottak le. A Covid ellenére gondot fordítottak a törvényszéki munkatársak széles körű továbbképzésére, amire jórészt az online térben került sor. A tavalyi évet értékelve a Zalaegerszegi Törvényszék elnöke, dr. Sorok Norbert elmondta: a jogszabályi környezet a nemperes ügyek számát növelte a járásbíróságokon. Cél is, hogy az állampolgárok minél gyorsabban, és ne feltétlenül pereskedéssel intézzék el ügyeiket. Örömteli, hogy az egy éven belül befejezett ügyek száma 80 százalékon felül volt, a két éven túli ügyeknél pedig az a cél, hogy csökkenjen az elhúzódó esetek száma. Az elnök a tárgyi feltételek javulásával kapcsolatban arról tájékoztatott, hogy a zalaegerszegi épületben fűtéskorszerűsítés és padlásfödém-hőszigetelés történt. A Lenti Járásbíróság épülete pedig teljesen megújult. A hivatalos avatásra áprilisban kerül sor. Elkészült a Nagykanizsai Járásbíróság új ügyfélszolgálati irodája, melyet szintén áprilisban avatnak fel. A zalaegerszegi épületben további energetikai fejlesztéseket terveznek, a végső cél pedig a teljes belsőépítészeti felújítás. Legutóbb ugyanis 1995-ben voltak ilyen jellegű munkálatok. A törvényszék mindig gondot fordított a hagyományápolásra is; tavaly az OBH támogatásával két bíróságtörténeti kötet (Zalai bírói archontológia 1872–2020 és Bírósági históriák 2.) látott napvilágot. Szeretnék, ha a jövőben a zalaegerszegi épület aulája egy Deák Ferenc-szoborral gazdagodna. Ennek az előkészületei megkezdődtek, az alkotást Béres János szobrászművész készíti el. A sajtótájékoztatón elhangzott: a pandémia idején a kommunikáció jórészt az elektronikus térben zajlott. Az ügyfeleket a járványhelyzet alatt is igyekeztek közleményekkel, tájékoztatókkal vagy telefonos felvilágosítással segíteni.

 

 

 

 

 

vissza az elejére


Kovács Tamás, a Szabadics Zrt. elnöke, Balaicz Zoltán, Vigh László, prof. dr. Palkovics László és dr. Háry András

Bokrétaünnep az irodaháznál

A ZalaZONE főhadiszállása lesz

Felkerült a bokréta a zalaegerszegi ZalaZONE Ipari Park Zrt. 749 millió forintból létesülő irodaházára, miután az épület elérte szerkezetének legmagasabb pontját.

– AL –

Prof. dr. Palkovics László innovációs és technológiai miniszter arról beszélt arról, hogy régebben azt „tanulta meg” a német autóipari cégeknél, hogy először gyártani, kutatni és tesztelni kell, utána lehet majd egy irodaházat felhúzni. Mint mondta, Zalaegerszegen nagyobb sebességre kapcsoltak, hiszen az elmúlt négy évben a járműipari tesztpálya környezetében olyan ütemű fejlődés indult el, amit az irodaház létesítésével is meg kell mutatni a külvilágnak. Vigh László, a térség fideszes országgyűlési képviselője, a tesztpálya miniszteri biztosa azt hangsúlyozta, hogy a „járműipar Szilícium-völgye” mágnesként vonzza a fél világot a zalai megyeszékhelyre. Az autonóm és az elektromos autók tesztelésére lehetőséget adó tesztpálya mellett olyan infrastruktúra épül ki, amely a védelmi iparnak és a drónkutatásnak is komoly bázisa lesz. Balaicz Zoltán, Zalaegerszeg polgármestere úgy vélekedett, egy olyan gazdasági ökoszisztéma kialakulásának lehetünk szemtanúi, amelyben együtt van jelen a kutatásfejlesztés és az innováció. A szomszédos északi ipari parkban is egymást érik a beruházások, ahogy itt a ZalaZONE Ipari Parkban is. Dr. Háry András, a ZalaZONE Ipari Park Zrt. vezérigazgatója azt mondta, hogy 2016-ban a járműipari tesztpálya kivitelezésével egy innovációs ökoszisztéma kiépítése is elkezdődött az egymás után létesülő kutatóközpontokkal és gyárakkal. A leendő irodaház ennek a folyamatnak része, amely kapuja, főhadiszállása lesz a ZalaZONE környezetében zajló fejlesztéseknek. Mint indusztriális épület, alakjában és stílusában is megjeleníti ezt.

 

 

 

 

 

vissza az elejére


Intenzív-nővérszoba újratervezve

Péntek Károly, dr. Kovács Tamás, Pigler István, Szabó Zoltán,
Orbán Violetta, Hajgató Éva és dr. med. habil. Gasztonyi Beáta PhD

Helyi cégek vállalták rekonstrukcióját

Zalaegerszegi vállalkozások újították fel a Zala Megyei Szent Rafael Kórház intenzív terápiás osztályának nővérszobáját, amit konyhaként is használnak. A négymillió forint értékű jótékonysági akció keretében kicserélték a nyílászárót, a fűtőtestet, megújították az áramhálózatot, a padozatot, bebútorozták és modern konyhai berendezésekkel is felszerelték az egységet.

– AL –

Dr. med. habil. Gasztonyi Beáta PhD főigazgató az átadáson elmondta, hogy a Covid-járvány ráirányította a figyelmet a kórház működésére, a dolgozók leterheltségére is. Az intenzív osztály hatvan dolgozója erőn felül teljesített ebben az időszakban. Munkájuk elismeréseként számos adományban részesültek, mint ezúttal is. A kórház menedzsmentje főként a betegellátás színvonalának emelését tartja szem előtt, a rendelkezésre álló összeg erre fordítódik. A munkatársak komfortérzetének növelésére kevés lehetőségük van, ezért külön öröm számukra, hogy megújulhatott a nővérszoba, amiért köszönetét fejezi ki. Dr. Kovács Tamás osztályvezető főorvos arról beszélt, hogy a 2018-ban megalapított Altatás Biztonságáért Alapítvány az intenzív osztály működésének támogatását, a dolgozók mindennapjainak segítését vállalta fel. A nővérszoba felújításának ötlete Péntek Károly (Windoor Design) kuratóriumi tagtól származik. A beruházás költsége felének viselésében társa volt Pigler István (Integrity Magánklinika) kuratóriumi tag. Szabó Zoltán pedig belsőépítészként segítette a megvalósítást. Olyan modern nővérszoba jött létre, amely kulturált körülményeket biztosít a pihenéshez és az étkezéshez a dolgozók számára. Péntek Károly azt tette hozzá, hogy néhány évvel ezelőtt döntött úgy a cégvezetés, hogy a partnereknek karácsonyra szánt ajándék értékét felajánlják jótékonysági célokra. Az elmúlt időszakban felújítottak négy helyiséget a Kis Utcai Óvodában, Zalaegerszeg összes óvodásának közterületen használatos zöld jelzőmellényt vásároltak. Idén az Űrhajós Óvodában a folyosót, a vizesblokkot és a dolgozók öltözőjét újítják fel. Az intenzív terápiás osztályt öt hűtő-fűtő klímával szerelték fel tavaly. Az elmúlt évben szerették volna a nővérszoba rekonstrukcióját is elvégezni, ami a járvány miatt az idei évre halasztódott. Pigler István azzal egészítette ki az elhangzottakat, hogy az alapítványnak és nekik, mint kuratóriumi tagoknak, első számú feladatuk az intenzív terápiás osztály működésének segítése, amelybe beletartozik a munkakörnyezet javítása is. A rendezvényen részt vett Hajgató Éva főnővér és Orbán Violetta ápoló, akinek két zalai gímszarvasbikáról készített fotója díszíti a nővérszobát.

 

 

 

 

 

vissza az elejére