Fél évszázada hunyt el a zalai sakkélet alapító atyja A közös munkában hisz Népes mezőny a diákolimpián és a Zalai Tavasz Kupán ZVE-érmek Ketten az Európa-bajnokságon Kiváló szereplés a váltóbajnokságon

 

Fél évszázada hunyt el a zalai sakkélet alapító atyja

Csuti antal zalaegerszegi fiatalok százaival szerettette meg a sportágat

Éppen 50 éve, 1972. május 17-én hunyt el Csuti Antal, a zalaegerszegi sakkélet egyik alapító tagja, aki zalaegerszegi fiatalok százait vezette be a sakkozás tudományába.

Fiatalon szenvedett súlyos munkahelyi balesetet, melynek következtében élete végéig két mankóra támaszkodva tudott csak járni. Ezt követően szinte minden szabadidejét a sakkozásnak szentelte; három évtizeden keresztül sakkozókat nevelt. Veleszületett pedagógiai érzékkel rendelkezett, kiváló szemmel válogatta ki a tehetségeket. Mérhetetlen szeretettel foglalkozott a gyerekekkel – időnként 30–40-nel is egyszerre –, ültette el beléjük a legfontosabb alapismereteket és a sportág iránti szeretetet. Horváth Tamás így emlékezett mentorára: „Nem volt jelenléti ív, nem volt szigor, de az íratlan szabályokat mindenkinek be kellett tartani. Örült, ha a tehetségesebb tanítványai sikereket értek el, de nem akart mindenáron »élsakkosokat« nevelni. Értelmes elfoglaltságot adott a gyerekeknek, az volt a célja, hogy a gyermekek jól érezzék magukat a közösségben, és minél többen tanuljanak meg sakkozni.” Számos tanítványa lett mestere, bajnoka e sportnak, mely talán több is ennél – játék és művészet is egyben. A teljesség igénye nélkül ilyen Portisch Lajos nemzetközi nagymester, olimpiai és magyar bajnok; Porubszky Mária nemzetközi mester, olimpiai érmes, magyar bajnok. Horváth Tamás nemzetközi mester, több férficsapat eredményes szövetségi kapitánya, Portisch Ferenc nemzetközi mester, Horváth Sándor és Boronyák Árpád pedig FIDE-mesterek. Portisch Lajos így vélekedett Csuti Antalról: „Csuti Antal, első edzőm, született gyerekedző volt. Ő volt a felfedezőm és tanítómesterem”. Horváth Tamás gondolataiból idézünk: „Csuti Antal ifjúsági edzőnek köszönhetem, hogy első próbálkozásaim után kitartottam a sakk mellett és egyre jobban megszerettem. Ő segített át áldozatkész, kitartó munkával a nehézségeken”. Porubszky Mária gondolata: „Csuti Antal az életét a sakkra tette fel”. A 2022-es esztendő négy okból is jelentős a Csuti Antal nevét viselő Z. Csuti-Hydrocomp SK történetében. Száz évvel ezelőtt, 1922-ben alakult meg az első városi sakk-kör az Arany Bárány Szállodában. A három ötvenes az 1972 óta eltelt esztendőkre utal. Az egerszegi csapat 1972. január 30-án a ZTE kötelékében vívta meg első NB I-es mérkőzését. Ahogy már utaltunk rá, megérve az ob I-be kerülést, ez év májusában hunyt el a zalaegerszegi sakkozók tanítómestere, Csuti Antal. Az ő tiszteletére rendezték meg 1972 decemberében az I. nemzetközi ifjúsági sakkemlékversenyt Zalaegerszegen. Ahogy ezekről az eseményekről Sergyán Ödön megemlékezett a Zalaegerszegi sakkévfordulók 2022 című könyvében. A zalaegerszegi sakkozás története örökre egybekapcsolódott Csuti Antal nevével, nem véletlenül viseli az ő nevét a hatszoros magyar bajnok, négyszeres ezüstérmes sakk-klub, mely 1972-től a ZTE égisze alatt szerepelt a legjobbak között, 1987. február 1. óta pedig a ZTE jogutódjaként Zalaegerszegi Csuti Antal Sport Klub néven folytatta az élvonalbeli szereplést.

 

 

 

 

 

vissza az elejére


A közös munkában hisz

Két sikertelen szezon után változás történt a Zalakerámia ZTE NB I-es A csoportos kosárlabdacsapatának vezetésében. A szakmai igazgatói posztra Bencze Tamást, a ZTE egykori játékosát, vezetőedzőjét nevezték ki.

– Néhány hete egy, a klubvezetéssel történt beszélgetés alkalmával felvetődött, hogy valamely szerepet vállaljak a klubnál – így Bencze Tamás. – Van most egy helyzet, amiből ki kell mozdítani a ZTE-t, képesnek tartom magam, hogy segítsek.
– Vannak már elképzelései, hogy mi lehet a kiút ebből a nehéz helyzetből?
– Nyilván születtek rossz szakmai és egyéb döntések, amelyek ahhoz vezettek, hogy gyengén szerepelt a csapat. Emir Mutapcic olyan helyzetben vette át a csapatot, hogy nem lehetett más cél, mint az NB I-es tagság kiharcolása. Azt vállaltam, hogy kellő felelősséggel, szakmaisággal igyekszem elérni, hogy a ZTE a következő idényben céljainak megfelelően szerepeljen. Nyilván, ehhez sok mindennek kell összejönnie. Olyan csapatot kell kialakítani, amely szerethető és sikerorientált lesz. Első lépésként a vezetőedzőt kell megtalálnunk.
– A külső szemlélő számára úgy nézett ki, hogy a horvát edzőnél nagyobb volt a rotáció, többet szerepeltek a fiatalok, Emir Mutapcicnál kevesebbet, mivel a bentmaradás került előtérbe.
– Nem szívesen értékelném a két vezetőedző munkáját. Fontos lesz az egyensúlyt megtalálni a fiatalok beépítése kapcsán anélkül, hogy a kitűzött cél veszélybe kerülne A Klub részéről az az az egyik elv, hogy a helyi utánpótlásból legyen beépítve fiatal játékos a csapatba. Egyéni véleményem, hogy a horvát vezetőedzőnél talán kicsit többet, Mutapcicnál a lehetőségeknél kevesebbet szerepeltek a fiatalok. Egerszegi kötődésű szakemberként nyilván szorgalmazni fogom, a helyi utánpótlás szerepeltetését, az viszont nem mehet az eredményesség rovására. Mint korábban említettem, a helyes arányt fontos lesz megtalálni.
– Mi a terv, hogyan képzeled el a csapatépítést?
– Természetesen az anyagiak függvényében. Nyilván az ügyvezető dönt pénzügyi kérdésekben. Információim szerint, a klub pénzügyi helyzete rendezett. Az új vezetőedzővel közösen alakítjuk ki a játékoskeretet. Nem felette akarok állni, hanem közösen meghozni a jó döntéseket, amit nyilván a bajnoki szereplés igazol majd vissza. Hangsúlyozni szeretném, egy építő kapcsolatra törekszem a leendő vezetőedzővel. Akkor tudok neki segíteni, ha egy irányba nézünk szakmai téren, partneri viszony alakul ki közöttünk.
– A külföldiek elmentek, a magyar mag mennyire változik?
– A zalaegerszegi fiatalok maradására reális esélyt látok, velük és a szüleikkel is beszéltem már. A felnőtt magyar mag sorsáról nagyban az új vezetőedző dönt, álláspontom, hogy két játékosnak reális esélye van, hogy marad.
– Nem megkerülhető kérdés az utánpótlás-nevelés kérdése. Hosszú évek óta nincs olyan játékos, aki tartósan ott ragadna a felnőttcsapatnál. Tervez változást a nevelés terén?
– A munkám másik része lesz az utánpótlás-nevelés felügyelete. Itt is a kollektív munkára törekszem. Közösen szeretnék előre lépni az itt dolgozó edzőkkel. Egyébként a ZTE utánpótlás-nevelése eredményesség terén jó. Elég csak a tavalyi évre gondolni, amikor „A” döntős csapataink voltak, érmet is szereztünk. Erre az U–16-os korosztállyal idén is van esély, plusz még az U–18-asok is kiharcolhatják az országos döntőbe kerülést. Fontos változás lesz az NB I-es csapat és az utánpótlás szétválasztása, ami nyár végéig vélhetően megtörténik. Nem tervezek egyenlőre nagy változtatásokat. Az edzők saját korosztályukban jól dolgoznak. Szervezettebbé, szakmailag egységesebbé szeretném tenni az utánpótlásunkat úgy, hogy a szakmai tervekbe az eddiginél nagyobb szerepet kapjon a védekezés. Első lépésként a közeljövőben leülök az utánpótlásedzőkkel, hogy a korosztálynak megfelelő szakmai terveket megbeszéljük.

 

 

 

 

 

vissza az elejére


Népes mezőny a diákolimpián és a Zalai Tavasz Kupán

A TRIÓ Egerszeg ZTC az Alsóerdő keleti oldalán rendezte meg az idei tanév tájékozódási futó Zala megyei diákolimpiáját. A TRIÓ Egerszeg ZTC és a Göcsej KTFE tájfutói ezúttal 6 település, 18 oktatási intézményét képviselték, és versenyeztek a megyei diákolimpia bajnoki címekért. A versenyt az időjárás nem fogadta kegyeibe, folyamatosan szakadó esőben, nagy sárban kellett a fiataloknak versenyezni.

Eredmények. F II: 1. Bokány Dénes (Csertán S. Ált. Isk. Alsónemesapáti), 2. Antal Máté (Ady Ált. Isk., Zeg.) 3. Havasi Bálint (Egervári l. Ált. Isk. Egervár). F III: 1. Kaj Huba Csaba (Zrínyi-gimn., Zeg.), Kolcsár Nimród (Zrínyi-gimn., Zeg.), 3. Ekler Péter (Zrínyi-gimn., Zeg.). F IV: 1. Czigány Mátyás (Zrínyi-gimn., Zeg.), 2. Mézes Botond Csegő (Zrínyi-gimn., Zeg.), 3. Sárecz Bence (Zrínyi-gimn., Zeg.). F V: 1. Tompos Gábor (Zrínyi-gimn., Zeg.), 2. Nagy Levente (Csány-technikum, Zeg.), 3. Hegedűs Máté (Zrínyi-gimn., Zeg.). F VI: 1. Kovács Zsolt (Zrínyi-gimn., Zeg.), 2. Molnár Levente (Batthyány-gimn., Nk.). N II: 1. Völler Mia (Izsák Ált. Isk. Zeg.), 2. Mézes Emese Csenge (Dózsa Gy. Ált. Isk. Zeg.), 3. Lábodi Anna (Ady Ált. Isk. Zeg.). N III: Göntér Jenni Lizandra (Batthyány-gimn., Nk.). 2. Büki Hanna Dorina (Zrínyi-gimn., Zeg.), 3. Paksa Borbála (Mindszenty Ált. Isk. Zeg.). N IV: 1. Czigány Emma (Zrínyi-gimn., Zeg.), 2. Molnár Csenge (Batthyány-gimn., Nk.), 3. Dóra Csepke (Zrínyi-gimn., Zeg.). N V: 1. Török Anna (Zrínyi-gimn., Zeg.), 2. Hörcsök Boglárka (Kölcsey-gimn. Zeg.), 3. Ráduly Anna (Kölcsey-gimn., Zeg.). N VI: 1. Kolcsár Panna (Zrínyi-gimn., Zeg.), 2. Antal Sára (Zrínyi-gimn., Zeg.), 3. Csiszár Gyopár (Kölcsey-gimn., Zeg.).
A legeredményesebb iskola hét első helyezéssel, a Zrínyi Miklós Gimnázium lett, míg az egyesületek közt a TRIÓ Egerszeg ZTC lett a legjobb 8 győzelemmel. A budapesti országos döntőbe 58-an jutottak be.
*
A TRIÓ Egerszeg ZTC Zalai Tavasz Kupa néven regionális ranglistaversenyt rendezett az Alsóerdőn. A verseny elsődleges célja, hogy felkészülési lehetőséget biztosítson a későbbi rangos versenyekre. A viadalon 7 egyesületből mintegy százan álltak rajthoz.  A TRIÓ Egerszeg ZTC dobogós eredményei. F10D: 2. Antal Máté. F12C: 1. Trellák András, 2. Kaj Huba Csaba. F14B: 1. Bokány Bátor, 3. Radó Sebestyén. F15– 18C: 1. Tiboly Boldizsár, 2. Hadri Barnabás. F16B: 1. Nagy Levente, 2. Sárecz Bence, 3. Kerkai Áron. F18B: 1. Kovács Zsolt, 2. Tompos Gábor, 3. Dóra Tóbiás. F21B: 2. Kővári Péter. F35B: 1. Sárecz Lajos. F65B: 3. Horváth Béla. FN10DK: 1. Lábodi Róbert. N10D: 2. Horváth Sára, 3. Lábodi Léna. N12D: 1. Völler Mia, 2. Bolla Panna Sára, 3. Lábodi Anna. N16B: 1. Francsics Tamara, 2. Várady Helka, 3. Hörcsök Boglárka. N21B: 1. Török Anna, 2. Rövid Boglárka, 3. Dolia Diana. N35B: 2. Pap Viktória. A Göcsej KTFE dobogós eredménye. F14B: 2. Hegedűs Márton.

 

 

 

 

 

vissza az elejére


ZVE-érmek

Zalaegerszegen, az Iván Dentál vívócsarnokban rendezték meg az újonc tőrözők egyéni és csapatbajnokságát. A versenyen házigazdaként jól szerepeltek a Zalaegerszegi Vívó Egylet fiataljai. A lányok mezőnyében két érmet is szereztek, egy egyénit, egyet a csapatverseny során.

A fiú tőrözők egyéni versenyében a legjobban Csatlós Gellért szerepelt, éppen csak lemaradt a nyolcas döntőről, végül a 9. helyen zárt. Világhy Szilárd a 14., Hodor Csanád a 31. helyezett lett. A lányoknál a már több versenyen jól teljesítő Simon Borbála egészen a döntőig menetelt, a fináléban kapott ki egy fővárosi versenyzőtől, végül ezüstérmet szerzett. Antal Katalin a 12., Tóth Abigél a 14. helyen zárt. A csapatversenyek során a ZVE I. fiúegyüttese (Csatlós Gellért, Hodor Csanád, Soós Zsombor, Világhy Szilárd) a negyedik helyet szerezte meg. A ZVE második csapata a 14. helyen végzett. A lányoknál a ZVE együttese (Antal Katalin, Bagosi Borka, Simon Borbála, Tóth Abigél) bronzérmes lett.Vezetőedző: Fekete Gábor, edzők: Pataki Zoltán, Rosta Richárd, Simon Kristóf.

 

 

 

 

 

vissza az elejére


Ketten az Európa-bajnokságon

Két Zalaco-ZÚK-os úszó kvalifikálta magát az idei junior nyíltvízi Európa-bajnokságra a hódmezővásárhelyi válogatón. Nett Vivien 7,5 kilométeren indul, Nagy Napsugár 5 kilométeren száll vízbe élete első nyíltvízi versenyén, amelyet az Atlanti-óceánban tartanak 2022. június 1–5. között, a portugál Setubal város mellett.

A Nemzetközi Úszószövetség (LEN) egy hónappal előre hozta a junior nyíltvízi Európa-bajnokság időpontját, amely több ponton érinti a Zalaco-Zalaegerszegi Úszóklub munkáját. A legfontosabb ezek közül, hogy medencében, Hódmezővásárhelyen tartotta meg a MÚSZ nyíltvízi szakága a válogatót, ahol két egerszegi leány is kiváló teljesítménnyel bizonyította rátermettségét hosszútávúszásban. Nett Vivien a 2005-2006-os korosztályban 7,5 kilométeres távon történő részvételre vívta ki a jogot. Nagy Napsugár pedig, aki az utóbbi időben szintén hosszútávon hozott szép eredményeket, a Vásárhelyen elért 3. helyezésével szintén jogot szerzett a junior nyíltvízi Eb-n történő részvételre. Nagy Napsugár 5 kilométeren indul, a 2007–2008-as korosztályban. Lévén Vivien 2006-os születésű, Napsugár pedig 2008-as, mindkét versenyzőnk a korosztályán belül fiatalként áll rajthoz, s mindketten június 3-án úsznak. Tapasztalatszerzésre már nem sok idő áll rendelkezésre. Vivien addig még részt vehet egy Európa-kupán is, melyet Szardínián rendeznek, ahol 10 kilométert teljesít. Napsugár viszont úgy tűnik, egyelőre itthon készül. Horváth Csaba vezetőedző készíti fel a lányokat a versenyekre.
– A Portugáliában megrendezésre kerülő junior nyíltvízi Eb-nek van tétje: az 1. és 2. helyezett automatikusan jogot szerez a szeptemberi világbajnokságon történő részvételre.
Horváth Csaba beszélt arról a másik hatásról, mely a Zalaco-ZÚK-ot érinti az Európa-bajnokság kapcsán:
– Mivel a verseny időpontja változott, Vivien sajnos nem tud részt venni saját korosztályának medencés országos bajnokságán, ahol pedig bizonyosan szép eredményeket tudott volna elérni.
 

 

 

 

 

 

vissza az elejére


Kiváló szereplés a váltóbajnokságon

Jól szerepeltek a Zalaszám-ZAC váltói az országos váltófutó-bajnokságon. Az idén harmincéves fennállását ünneplő egyesület az alakulásától fogva kiemelt figyelmet szentelt a váltóknak. Nemcsak klubszinten értek el sikereket, de a magyar válogatott színeiben is rendszeresen futottak.

Világbajnoki döntőig, junior Európa-bajnoki éremig, magyar csúcsig jutottak zalaegerszegi atléták. A hagyományokhoz híven az idei országos bajnokságon is jól szerepeltek a váltók. A kecskeméti versenyről négy éremmel és további értékes helyezésekkel tértek haza.
Eredmények. U–14, 4x100 m: 8. Zalaszám-ZAC 53,85 mp. (Nyári Attila, Nagy Dávid, Bella Mátyás, Bognár Előd). U–14, 4x100 m: 12. Zalaszám-ZAC 55,61 mp. U–16, 4x100 m: 2. Zalaszám-ZAC 46,24 mp. (Lákovics Márk, Hercsel Zsombor, Both Bálint, Szabó László). U–16 4x300 m: 4. Zalaszám-ZAC 2:37,18 p. (Both Bálint, Szabó László, Hercsel Zsombor, Preisinger Mátyás). U–20, 4x100 m: 2. Zalaszám-ZAC 50,16 mp. (Kaszás Viktória, Kovács Anna, Király Kira, Muszil Ágnes). U–18, 4x100 m: 3. Zalaszám-ZAC 49,78 mp. (Gyenese Zsófia, Bognár Emma, Schein Kata, Röszler Dóra). U–18, 4x400 m: 2. Zalaszám-ZAC 4:06,0 p. (Bognár Emma, Schein Kata, Király Kira, Gyenese Zsófia). Felkészítő edzők: Góczánné Tóth Zsuzsa, Csiszár Attila, Góczán István, Kámán Ferenc, Laczkó László, Szabó Gábor.

 

 

 

 

 

vissza az elejére