A környezetvédelemért | Újra kinyitott a kertvárosi posta | A doni katasztrófára emlékeztek |
![]() |
Németh Gábor, Balaicz Zoltán és Arnhoffer
András a Dr. Jancsó Benedek utca melletti parkolóban. |
Új szennyvízrendszert építettek ki a külső kórházhoz vezető Dr. Jancsó Benedek utcában. A bruttó 56 millió forintba kerülő beruházás a Zalaegerszeg közigazgatási területén ivóvízhálózatok és szennyvízhálózatok hatékonyságnövelő fejlesztése című KEHOP program keretében valósult meg, hangzott el a 2022-es év utolsó önkormányzati sajtótájékoztatóján.
– AL –
A Dr. Jancsó Benedek utca egyike annak a 28 helyszínnek, amely az
1,7 milliárd forinttal támogatott KEHOP-programban érintett, mondta
Balaicz Zoltán polgármester. Mint fogalmazott, ezek a beruházások
részben európai uniós és részben önkormányzati forrásból finanszírozottak, mint
ebben az utcában is. A szennyvízrendszer rekonstrukciójának 56 millió forintos
költségében 17 millió forint az önerő, amit az önkormányzat az Észak-zalai Víz-
és Csatornamű Zrt.-vel közösen biztosított. A projekt keretében 351 méter
hosszban új gerinccsatornát fektettek le, amelyhez összesen 46 méter hosszban
létesítettek új bekötővezetékeket a Dr. Jancsó Benedek utcában –
mondta Németh Gábor önkormányzati képviselő. Hozzátette, hogy a
Pózva és a Vasút utcákban már az aszfaltozás zajlik, ahol ezt megelőzően az
ivóvíz- és a szennyvízhálózat rekonstrukcióját végezték el a keleti vízbázis
ivóvízminősége javítását szolgáló uniós projekt kiegészítéseként. Kiemelte,
mindezen beruházásoknak köszönhetően több utca újulhatott meg, illetve újul meg
a pózvai városrészben. A rekonstrukcióval 50 éves, még azbesztcementből épült
csatornát váltották ki, amely helyett PVC-csövet fektettek le, mondta
Arnhoffer András, az Észak-zalai Víz- és Csatornamű Zrt.
elnök-vezérigazgatója. A régi illetve most már az új szennyvíz-gerincvezetékbe a
külső kórház négy, míg a Levendel László Otthon egy bekötéssel csatlakozik. Az
elöregedett rendszer miatti csőtörések állandó problémát okoztak, amit idén 24
alkalommal kellett elhárítani.
Újra kinyitott a kertvárosi posta
Mint
ismert, a Magyar Posta Zrt. november 12-től 210 településen 366
postahivatal működését ideiglenesen szünetelteti. Az energiafelhasználás
csökkentése érdekében Zalában 24 postahivatalt zártak be, Zalaegerszegen
hatot, köztük a kertvárosi 6-os számú hivatalt.
Balaicz Zoltán polgármester már novemberben jelezte, egyeztetéseket kezdeményez a Magyar Posta Zrt. vezetésével, hogy legalább a naponta 430 ügyfelet fogadó kertvárosi posta tovább működhessen, illetve újra kinyithasson. A tárgyalások eredményéről az új év első munkanapján a kertvárosi posta előtt tartott sajtótájékoztatón számolt be a város polgármestere. Mint fogalmazott, a mai nappal újra kinyitott a 6-os számú postahivatal, melynek üzemeltetéséhez ötven százalékban hozzájárul az önkormányzat is, és az idei évben 40 millió forintot biztosít a működéshez. A többi városrészi postahivatal szolgáltatásainak vállalkozási alapon történő megoldásán is gondolkodnak. Az eseményen részt vettek a kertváros önkormányzati képviselői is: Bognár Ákos, Orosz Ferencné és Galbavy Zoltán. Elmondták: minden kertvárosi lakos számára fontos a kertvárosi posta, az újranyitást sokan kérték a képviselőktől. Különösen az idősebbeket érintette rosszul az intézkedés. Elhangzott, a Kertváros volt az egyik legdinamikusabban fejlődő városrész, 1985-re már 14 ezer embernek adott otthont a településrész, ahol felépült egy szolgáltatóközpont, mely magában foglalta a postahivatal épületét is, mely hivatalosan 1986. január 16-án nyitott ki. Ez volt akkor a város második legnagyobb távszolgáltatója.
A doni katasztrófára emlékeztek
Megemlékezést tartottak a 80 évvel ezelőtti doni katasztrófa áldozatainak emléknapján, Zalaegerszegen az Október 6. téri Hősök kertjében. Január 12-én, a Don-kanyarban elesett magyar honvédek emléke előtt hajtottak fejet a város vezetése és civil szervezetei.
– AL –
![]() |
Balaicz Zoltán, dr. Sifter Rózsa és Vigh László |
A Magyar Királyi 2. Honvéd Hadsereg pusztulásához vezetett urivi áttörésre Balaicz Zoltán polgármester emlékezett vissza. Mint mondta, 1943. január 12-én olyan csapás érte a magyar hadsereget, amely generációkra bír máig meghatározó hatással, hiszen a Don-kanyarhoz kivezényelt kétszázezer magyar katonából alig hatvanezer tért haza. Ha visszatekintünk a történelem fonalára, a magyar honvédek olyan érdekek ügyében szálltak harcba, amely a hazát szolgálta, de a Donnál semmi keresnivalójuk nem volt. A zalaegerszegi zászlóraj is részt vett az ütközetekben Závodszky István, magyar királyi honvéd százados vezetésével, aki mindent megtett azért, hogy a január 12-i áttörés után minél kevesebb vérveszteséget szenvedjen el csapata. Ennek köszönhetően a zalaegerszegi zászlórajban viszonylag kevés volt a halálos áldozat, így többek között nagypapája, Vitéz Balaicz Vendel is hazatérhetett. A polgármester azt hangsúlyozta, ez egy olyan történelmi példa, amely arra int, hogy a békénél nincs fontosabb, mert amikor ártatlan emberek, netán nők, gyerekek esnek áldozatul, az a legszörnyűbb dolog a világon. A másik figyelmeztetés az, hogy soha nem szabad magyar katonáknak idegen érdekek miatt harcolnia. A magyar hadtörténet legnagyobb veresége a doni katasztrófa, amely arra utasít bennünket, hogy tanuljunk a múlt hibáiból, zárta gondolatait a polgármester. A csendes megemlékezésen mások mellett részt vett Vigh László országgyűlési képviselő, dr. Sifter Rózsa, Zala vármegye főispánja és Pácsonyi Imre, a Zala Vármegyei Közgyűlés alelnöke.