Egyre több a téma Keszthelyen
A márciusi soros ülését annak tudatában kezdte meg a képviselőtestület, hogy az előterjesztésben szereplő 38 napirendi pont témáiról döntsön. Két témát már az ülés elején levettek, hiszen az önkormányzat fenntartásában működő nevelési-oktatási intézmények intézménystruktúrájának áttekintése, s az ezzel kapcsolatos feladatok meghatározása nem lett kellően előkészítve, így ennek hiányában nem volt tárgyalható. A Festetics mauzóleum helyreállításával kapcsolatban a családnak voltak fenntartásai, így ez aktualitás hiányában került le a napirendről. |
Sürgősségi javaslattal viszont kilenc új témakör megtárgyalását kezdeményezték, s meglehetősen elhúzódó vita kerekedett abból, hogy többen felvetették az előkészítetlenséget, beleértve az írásos anyag hiányában a képviselők nem kellő rálátását. Zemankovics Ferenc elmondta, hogy csak az előkészített anyagok tárgyalását tartja elfogadhatónak, hiszen ezzel a módszerrel leértékelődik a szakbizottságok munkája, nincs módjuk megtárgyalni és állást foglalni e témákban. Ez a módszer a bizottsági munka megalázása, kifigurázása. Dr. Szabó Imre polgármester elmondta, hogy egyes napirendi pontok esetében a határidő indokolja a sürgősséget, viszont más esetekben sincs más lehetősége, a testület kompetenciája eldönteni a megtárgyalás sorsát. Végül a témákat egyesével megszavazó testület mind a kilencet felvette a tárgyalandók sorába.
A polgármesteri beszámoló kapcsán számos kérdést tettek fel a polgármesternek a képviselők az előző testületi ülés óta megtett intézkedésekről. Dr. Kovács István azt firtatta, hogy ez év negyedik negyedévében a MAHART Balatoni Hajózási Rt. elkezdi-e a vitorláskikötő építését a Libás térségben. Hegedüs László alpolgármester ugyancsak e témáról érdeklődött, valamint arról, hogy a Balaton Vívóklub Kossuth Lajos utca 42-ben való elhelyezése kapcsán miért nem írta még alá a polgármester a szerződést. Zemankovics Ferenc a Castrum Camping-gel kapcsolatban kérdezte meg, hogy eddig milyen intézkedések történtek. Dr. Szabó Imre válaszaiban elmondta, hogy a MAHART-tal érvényes szerződése van a városnak a vitorláskikötő építéséről. A többi esetekben szükségesnek tartja a szerződések megfogalmazását jogilag pontosan egyértelművé tenni. Hegedüs László elmondta, hogy véleménye szerint komoly károkat okoz a városnak, hogy a polgármester a testület döntése után egyes ügyeket sajátosan ítél meg, s időhúzásnak tartja, hogy a szerződéseket többszintű jogértelmezés okán nem írja alá időben.
A szóváltásokat követően végül, másfél óra eltelte után a képviselők megszavazták az ülésen megtárgyalandó napirendi témákat, s azok sorrendiségét.
Erősítik a városok szerepét
Országos jelentőségű esemény helyszíne, házigazdája lehetett a közelmúltban Hévíz. A fürdőhelyen a magyar városok polgármesterei, alpolgármesterei és jegyzői adtak találkozót egymásnak, és kaptak lehetőséget arra, hogy kormányzati képviselőkkel is szót váltsanak. |
A kiemelkedő eseménynek az Illyés-iskola adott otthont. A 630 megjelent vendéget – köztük a Zala megyei települések képviselőit, mert Hévíz őket is örömmel látta – Vértes Árpád, a házigazda város polgármestere köszöntötte. A találkozót az esemény fővédnöke, dr. Pintér Sándor belügyminiszter nyitotta meg. Mint mondta: a tavalyi év jelentős jubileumai – a millennium és az önkormányzatiság tízéves évfordulója – már alkalmat adtak az önkormányzatok és a kormány képviselői közötti közvetlen találkozókra. A kötetlen beszélgetések idején kitűnt: az önkormányzati törvénnyel sikerült maradandót alkotni: értékké vált a közgondolkodás, az önkormányzatok saját vagyonnal, területi integritással bírnak, képesek közös szellemben gondolkodni. A tíz év alatt bekövetkezett társadalmi változások azonban indokolttá teszik az önkormányzati törvény felülvizsgálatát, módosítását, s ha szükséges, új jogszabályok bevezetését is. Az ehhez elengedhetetlen információrendszerezés érdekében a kormány találkozókat szervez a települési önkormányzatok képviselőivel.
Az elkövetkezendő évek újabb fontos feladataként a belügyminiszter elsősorban a városok szerepének erősítését jelölte meg. Kiemelte: a városoknak olyan gazdasági, kulturális centrumokká kell válniuk, amelyek a vagyonfejlesztés mellett őrzik a hagyományokat is. Ugyancsak jelentős teendő lesz a közigazgatási feladatok átcsoportosítása; ezen belül döntésre vár, mely munkákat kell átvenniük a kormány hivatalainak, és melyek azok, amiket a kistérségi központokban kell centralizálni.
Fontos feladat a testületek tehermentesítése, valamint az uniós és önkormányzati rendeletek harmonizációjának megteremtése.Pintér Sándor beszédét követően dr. Berta László, a Városi Polgármesterek Randevújának tavaly helyet adó Szeged polgármestere nyújtotta át Vértes Árpád részére a rendezvény emlékkönyvét, melyet Hévíz egy éven át őriz.A programsorozat folytatásaként pódiumbeszélgetésre került sor miniszterek, államtitkárok részvételével, majd átadták a legjobb polgármesternek, alpolgármesternek és jegyzőnek járó díjakat. Melocco Miklós: A városépítés allegóriája című alkotását Pintér Sándor nyújtotta át. Az Év Polgármestere, a debreceni Kósa Lajos, Az Év Alpolgármestere, a budapesti XI. kerületi Balás Piri László, valamint Az Év Jegyzője, a szarvasi Mihalekné Kovács Mária részére.Az esemény jótékonysági esttel zárult. Itt adták át azokat az adományokat, amelyeket a résztvevők az arra leginkább rászoruló családnak gyűjtenek össze minden találkozó alkalmával. A most összegyűlt 211 ezer 300 forintot a hévízi Sasvári család képviseletében jelen lévő Sasvári Gábornak adta át Vértes Árpád.
Pódiumbeszélgetés a közélet irányítóival
„Milyen lehet a Magyarországhoz hű időjárás? Lenne-e ma egy ellenzéki város polgármestere? Jó énekhangja van-e Komáromi Istvánnak? Kit vinne föl a londoni óriáskerékre, hogy kicsit felülről szemlélje a világot?” – többek között ezekre a kérdésekre válaszoltak miniszterek, államtitkárok a polgármesterek randevújának pódiumbeszélgetésén. |
A tréfás válaszokat provokáló kérdések mellett természetesen komoly témákra is sor került, hiszen a jelenlévő önkormányzati vezetőknek erre is alkalmuk nyílt. Az írásban beadott kérdéseket Stahl Judit és Pálffy István, a tv2 műsorvezetői közvetítették Pintér Sándor belügyminiszter, Varga Mihály pénzügyminiszter, dr. Hende Csaba igazságügyi államtitkár, dr. Kávássy Sándor környezetvédelmi, dr. Manninger Jenő közlekedési és vízügyi, valamint dr. Pálinkás József, oktatási minisztériumi államtitkárok felé.
A hévízi szobakiadók arra voltak kíváncsiak, vajon a kormányzat mikor kezdi meg a kórház és a tó, télifürdő fejlesztését. Varga Mihály egyértelműen utalt arra: a Széchenyi-terv által kiírt pályázati lehetőségeket tudja a fürdő igénybe venni. Mint mondta: a szanatórium vezetőjével folytatott beszélgetése alapján világossá vált: a kórház rendelkezik konkrét elképzelésekkel, így tud élni a pályázat adta lehetőségekkel.
Kérdés hangzott el azzal kapcsolatosan is: gondolkodik-e a kormány a céltámogatások esetében a pályázatoknál az önkormányzati önrész eltörléséről, illetve a pályázatok beadásához szükséges határidők hosszabbításáról? A reflektáló Pintér Sándor kijelentette: a határidők felkészült pályázók esetében elegendőek. A pályázati önrész eltörléséről nincs szó, már csak azért sem, mert azzal például a tehetősebb önkormányzatok helyzete válna még könnyebbé: nekik egyetlen fillérrel sem kéne akkor saját fejlesztéseikhez hozzájárulni. Probléma azonban – hívta fel a figyelmet a belügyminiszter -, hogy sok önkormányzat nem rendelkezett annyi önrésszel, amennyit a pályázatoknál megjelölt, így számos beruházás maradt félbe. Ezek befejezéséhez most a kormány lehetőséget biztosít, ám a jövőben az önrész-bevallásoknál szigorúbban lép fel: nem lesz elég a bemondás, a kormány banki garanciát kér, vagy a szükséges pénzeszközök lekötését.Sokakat érdekelt: vajon a reprezentációs keret törvényi egyszerűsítése megtörténik-e?
A pénzügyminiszter igenlő választ adott: az ipari és kereskedelmi kamarák képviselőivel egyeztetve erre vonatkozóan javaslatot adtak be a kormány felé, s a kormány kezdeményezi a módosítást, január 1-ig visszamenőleg.
Kérdések hangzottak el a polgármesterek ciklusidejére, a környezetvédelmi program betartatására vonatkozóan is.
Segélyszállítmány indult útnak
A tiszai árvíz hírére példásan mozdult meg egész Zala megye. A települések a megyei felhívás mellett több esetben külön gyűjtést is szerveztek az árvízkárosultak számára. Hévíz önkormányzata egymillió forinttal kívánta támogatni az egyik leginkább árvíz sújtotta települést, Csarodát. A pénz mellett mintegy félmillió forint értékű élelmiszert, paplant, ruhaneműt is összegyűjtöttek a falu részére. Az adományokat a Városi Polgármesterek Randevúján nyújtotta át Vértes Árpád a jelenlévő csarodai polgármesternek.Lukovics Bertalan, Csaroda polgármestere elmondta: településüket Gönczi János kormánybiztos ajánlotta Hévíz figyelmébe. Falujuk alig több mint hatszáz lakót számlál, köztük nagyon sok az idős korú. A házak nyolcvan százaléka a víz pusztítását nem élte túl, s ami a legtragikusabb: a lakók közül 65-en, mindannyian 60-80 év körüli emberek, fedél nélkül maradtak. A polgármester úgy nyilatkozott: Zala megye már a kezdetektől önzetlenül támogatta őket, amiért ez alkalommal szeretne köszönetet mondani, hasonlóan a tragédia hírére azonnal mozduló Hévíznek.
A Csaroda részére szánt segélyszállítmányt a randevú napján indították útnak Hévízről. A polgármesternek és falujának Pintér Sándor belügyminiszter, Varga László, a megyei önkormányzat elnöke és Vértes Árpád polgármester kívánt szerencsét, mielőbbi talpraállást.
A segélyek mellett a hévízi Szobakiadók Szövetsége és az önkormányzat közös szervezésében mód nyílik arra is, hogy a város hatvan csarodai gyermek ellátásáról, üdültetéséről gondoskodjon. A gyerekek érkezéséről később egyeztetnek.