Elengedhetetlen a racionalizálás
Műveseállomás világszínvonalon
A megvalósítás öt üteme
Elengedhetetlen a racionalizálás
A keszthelyi városi kórház igazgatói tisztségére a közelmúltban nevezte ki az önkormányzat dr. Szenkovszky Adrienne főorvos asszonyt, aki már megbízott igazgatóként is azon fáradozott kollégáival, hogy a térség legrégebbi kórháza visszanyerje rangját, s szolgáltatásai kiváltsák a betegek maximális elismerését. Az igazgatónővel a tervek megvalósításáról váltottunk szót. |
– A kinevezéstől számított, aránylag rövid idő alatt mi valósult meg a tervezett átalakításokból?
– Az eltelt három hónap alatt kialakult a kórház infrastruktúra-átalakításának a konkrét terve, és ütemezése. Erre azért volt szükség, mert elaprózottan kellett – és még kell is – működtetni az intézményt. Két helyen vannak fekvőbetegek, a kórházban és a Jobs szanatórium épületében, s ez nehezíti a működtetést. Nekem nagyon fáj a szívem a Csók utcai épületért, de be kellett lássuk, hogy egy abszolút gazdaságosan működtetett kórházat kell létrehoznunk, és az ma luxus, hogy a krónikus és a rehabilitációs osztályunk külön működik.
– Itt elsősorban a betegek szállítása, ellátása jelent plusz költségeket?
– Igen és az ellátásuk, az élelmiszer szállításától a mosott ruhákig. Erre egy külön gépkocsit kell fenntartanunk, s ha nem változik a helyzet, egy év múlva le kell cserélnünk a kora miatt is. De a mintegy 2 ezer négyzetméter alapterületen a takarítás, a világítás, a fűtés nagyon nagy költséget jelent. A kórház régi épületében is sok a feleslegesen elfoglalt nagy terület, s az új épületet még a demográfiai hullám idején tervezték, így a mai igényekhez túlméretezett a gyermekosztály és a szülészet is. Sok a kihasználatlan terület, amit ma nem engedhetünk meg magunknak.
Az átalakítást 5 ütemben kívánják megvalósítani. Elsőként az Ady utcai régi épület felszabadítása a cél, s az itteni funkciókat az új épületbe helyezik át. Az áthelyezés szakmailag is előrelépést jelent, hiszen például a 75 ágyas belgyógyászat – amely eddig kettészakítva működött – végre egy helyen és egy szinten kap helyet. Az egyes osztályok elhelyezésénél ügyelnek arra, hogy a régi és az új szárnyban is helyet kapjanak, itt csak a régebbi szárnyba kell felújítani a vizesblokkokat. Az osztályokat a két szárny tengelyére építik rá, s az északi és a déli oldalon fog bonyolódni a járóbeteg forgalom, nem zavarva az osztályok életét. A jelenlegi forfa épület felszabadításával ide helyezik át a járóbeteg ellátás zsúfoltságának enyhítése okán az urológiát, a neurológiát és a fül-orr-gégészetet. Az új épület déli szárnyának alagsorába kerül a reumatológia, a fizioterápia és a gyógytorna, s ez azért is előnyös, mert ebbe az épületbe kerül át a krónikus és a rehabilitációs osztály, valamint az ortopédiai és a traumatológiai osztály betegei számára is praktikus így az elhelyezés. A második ütemben a kiürült régi épület kerülne felújításra, s ennek a II. emeletére kerül majd a krónikus és rehabilitációs osztály, amely tavaly még 65 ággyal működött, de ez lecsökkent 48 ágyra, mert az OEP 17 rehabilitációs ágyat nem fogadott be. A két ütemnek közel egy időben kell megvalósulnia, s a beköltöztetéssel évente mintegy 32 millió forint megtakarítást érhet el a kórház. Az első ütem megvalósítását az önkormányzat jóváhagyta, s ennek a határideje 2002. június 30-a. A további ütemezést az anyagi források biztosításának függvényében határozzák meg. A pénzügyi forrás alapját az a 39 millió forint jelenti, amelyért a Gambro cég a megépített művese állomás használati jogát 50 évre szerződésileg lekötötte. A kiürített Hanczók utcai nővérszálló értékesítéséből befolyó összeg ugyancsak az átalakításra lesz fordítva.
Az önkormányzat tervei szerint a Csók István utcai épületbe kerülne át a Kossuth út 73. szám alatti 50 ágyas szociális otthon, illetve a 15 ágyas Öregek Gondozóháza. A felszabaduló Kossuth utcai épület értékesítésével további források állnak majd az önkormányzat rendelkezésére. A harmadik ütemben a tüdőgondozó beköltöztetése történik meg, a negyedikben pedig az Erkel Ferenc utcai oldalon egy családi ház átalakításával, ráépítéssel készül majd el a nővérszálló, valamint egy orvos-garzonszálló. Az ötödik ütemben kerül majd sor a patológia felújítására, mert az abban az épületben lévő laboratórium átkerül majd a régi épület első emeletére.
– Milyen ma a kórház orvos létszáma, vannak-e betöltetlen státuszok?
– Hirdetünk felvételt a gyermekosztályra, a belgyógyászatra, a sebészetre, az intenzív osztályra. A sebészetre november elsejétől érkezett egy kolléga, dr. Edvi Illés Csaba traumatológus szakorvos. A napközbeni ellátás többé-kevésbé megoldott, az ügyeletekkel vannak gondjaink, szerencsére vannak vendég-kollégák, akik besegítenek, de nem ez a végleges megoldás. Erősödött a gasztroenterológiai vonal dr. Vizer Gábor személyével, s ehhez a jövő hónapban tudunk céltámogatásból egy újabb műszert vásárolni, amellyel endoszkópos beavatkozásokat, kisebb műtéteket is meg lehet oldani.
– Három hónap rövid idő, de azért adott a kérdés: úgy alakul a korház jövője, ahogy ön és a főorvosi kar ezt elképzelte?
– Feltétlenül. A kórház minden osztálya erősödött szakmailag, s számos olyan beavatkozást, műtétet tudunk már helyben megoldani, amelyért korábban Zalaegerszegre, vagy más városba kellett utaznia a betegeknek. Az elmúlt hónaptól már urológiai műtéteket is végzünk, jelenleg itt van egy ehhez szükséges műszer kipróbáláson, s a gazdasági számításaink szerint ennek a műszernek az ára fél éven belül megtérül. Ma már adottak a kórházban a szakmai feltételek is mindehhez. Én személy szerint mindent megteszek, s igyekszem, hogy minden feltételt megadhassak a magas szintű munkához, de tudják a kollégáim, hogy ezt csak akkor tudom megtenni, ha mindenki a maximumot produkálja a saját területén. Mert ha ez így van, akkor a betegek sem mennek el máshová, ha itt mindent magas szinten kapnak meg. A kórház is csak így válik rentábilissá, tehát körbe érünk, s ez egy olyan kör, amelyben a betegek játsszák a legfőbb szerepet, s nekünk az ő ellátásukról, gyógyításukról, s gyógyulásukról kell gondoskodjunk.
Műveseállomás világszínvonalon
Alig több mint egy hete nyitotta meg kapuit a kórházon belül az új művese állomás, amely a Gambro Egészségügyi Kft. beruházásában készült. Az önkormányzattal kötött szerződés aláírását követően alig nyolc hónap kellett ahhoz, hogy berendezéseivel együtt elkészüljön a dialízis központ. Így az egykori konyha és intenzív osztály régóta nem használt épületének felújításával készült el a megye legkorszerűbb, mintegy 600 négyzetméter hasznos alapterületű egészségügyi intézménye, amelyben 11 kezelőhelyen láthatják el a térségben élő vesebetegeket. Dr. Rózsahegyi Gábor orvos-igazgatót kértük, mutassa be az új intézményt. |
– A svéd Gambro cég a művese készülékeit világszínvonalon állítja elő, s ezek jelentik e terület csúcskészülékeit. A cég e mellett művese állomásokat, dializáló centrumokat is működtet világszerte, s ennek a hálózatnak a része a most megnyílt keszthelyi intézmény is. Ez a Gambro cég 10. művese állomása Magyarországon, s az első közvetlenül a Balaton partján.
Az intézmény jóvoltából a Keszthelyen és környékén élő betegeknek nem kell annyit utazniuk, mint korábban, eddig ugyanis Zalaegerszegen történt annak a 16 betegnek az ellátása, akiket most átvettünk.
|
|
Dr. Rózsahegyi Gábor orvos-igazgató |
Esztétikus környezetben |
A betegeket mindeddig mentővel szállították a megyeszékhelyre, s ennek jelentős anyagi vonzata volt. Ugyancsak jelentőséggel bír az állomás abból a szempontból, hogy a hazánkba, s elsősorban Keszthelyre, Hévízre látogató külföldi betegek itt ugyanazt a magas szintű ellátást kaphatják meg, amelyet odahaza megszoktak. Korlátolt számban még az elhelyezésük is biztosított, a kialakított apartmanokban. A dialízis központ nephrológiai felügyeletét dr. Kósa Dezider, a zalaegerszegi Gambro művese állomás orvos-igazgatója látja el, mellette dr. Forró István, a keszthelyi kórház kardiológus főorvosa is segíti az állomás munkáját. Weibel Orsolya főnővér a kalocsai Gambro művese állomásról jött át Keszthelyre, s az itt dolgozó 5 nővér is rendelkezik megfelelő szakképesítéssel és szakmai gyakorlattal.
A betegek kezelése jelenleg két műszakban folyik, de a későbbiek során három műszakban üzemel majd az állomás, amelynek munkáját még két technikus is segíti.
– A dialízis központ területén még nephrologia szakambulancia is működik – mondja dr. Rózsahegyi Gábor igazgató –, a rendelési idő itt elvileg péntek délután lenne, de vagy én, vagy Forró főorvos úr állandóan elérhetőek vagyunk, azaz állandó, folyamatos készenléti ügyelet tartunk. A városi kórházzal üzemeltetési és együttműködési szerződésünk van, így ennek keretében a fekvőbeteg háttér is biztosított, hiszen mi csak járóbetegek ellátására vagyunk berendezkedve.
A dialízis központ a 83/511-485, 511-486-os telefonszámon érhető el, az
e-mail címe pedig: keszthely.muvese@axelero.hu
Megújuló belgyógyászat
Kaposvárról, ahol 1992-től dolgozott, ez év április elején került Keszthelyre dr. Nyárádi Attila, aki itt osztályvezető főorvosként vette át a belgyógyászati osztály vezetését. Kaposváron 5 évig vezette a 68 ágyas kardiológiai osztályt, amely meglehetős rangot vívott ki magának úgy a betegek körében, mint a szakma szemében. |
A kórház átalakítása során összevonták az addigi három belosztályt egy mamut-osztállyá, s így került át az ottani intenzív osztályra. Saját bevallása szerint 1997-től parkolópályán volt, több helyre is hívták, de részben szakmai, részben magánéleti okokból inkább várt a megfelelő lehetőségre. Így jött a hívás Keszthelyről és Veszprémből is, ez utóbbi helyen közel 10 évig dolgozott már korábban.
– Ez az időszak volt szakmailag a legtermékenyebb kiteljesülés időszaka – mondja Nyárádi főorvos. – Jártam tanulmányúton Amerikában, de többször voltam Angliában és Írországban is hasonló céllal.
Az egykori veszprémi kolléga, dr. Kutor Gábor – dr. Kutor Jenő fia – említette, hogy Keszthelyen lenne lehetőség. Mivel kórház nincs belgyógyászat nélkül, s itt volt egy időszak, amikor bizonytalanná vált az osztály léte, amely átmenetileg csak dr. Mészáros István nyugalmazott főorvos irányítása mellett maradt talpon.
– Amikor már alig maradtak ketten az osztályon, amikor a léte forgott kockán, akkor jött a lehetőség, a hívás, hogy vegyem át a kórház belosztályát. A kollégák közül korábban többen körzetbe mentek, ketten gyógyszercégekhez távoztak, s ez egy nagyon nagy vérveszteség volt a kórház és a belosztály számára. Végül is több kollégával való beszélgetés után jöttem Keszthelyre. A belgyógyászati osztály ma két részlegből áll, a kardiológia 40 ággyal működik és van egy gasztroenterológiai részleg 35 ággyal. Ez utóbbi élén dr. Vizer Gábor főorvos áll, aki kiváló szaktekintély ezen a területen. A kardiológia élére is van egy kiváló jelöltem, őt még várjuk, s ha megérkezik, akkor elmondhatom, hogy az osztály orvosi szempontból teljes létszámmal dolgozik. Nyolc főben gondolkodunk, de nincs felső limit. Jelenleg az osztály munkatársa dr. Bondor Gyula, aki a kardiológiai szakterületre specializálódott, dr. Pintér Ágnes, aki a belgyógyászat mellett a közelmúltban tette le kiváló eredménnyel a gerontológiai szakvizsgát is, dr. Mahmud Almunsen, dr. Osvald Patrícia. Az osztály egyik legrégebbi dolgozója – aki korábban elment az osztályról – majd visszatért, dr. Tóth Ildikó adjunktus, aki diabetológiai szakvizsgát tesz a közeljövőben. Több, más osztályon dolgozó kolléga is segíti a munkánkat, így dr. Forró István, aki a mai napig is a belgyógyászati szakrendelést végzi, dr. Marosy György, dr. Boldizsár Ágnes és dr. Csillag Péter pedig háziorvosként jár be ügyelni a belgyógyászatra.
Nyárádi főorvos elmondta, hogy a helyzet stabilizálódása is megköveteli, hogy mindenki úgy specializálódjon a saját szakterületére, hogy ne csak a saját előmenetelét, de az osztály orvosszakmai munkájának színvonalát is emelni tudja. Az osztályon dolgozó nővérek létszáma a szükséges alsó határt súrolja, de bíznak abban, hogy a várható kormányintézkedések stabilizálják az egészségügyi dolgozók helyzetét is. A kórház adottságai kitűnőek, s a most megindult változások tovább erősíthetik a térség egészségügyi ellátásában betöltött szerepét. A belgyógyászati osztályon ma már kitűnő szakembergárda dolgozik, s az osztály munkatársai között kitűnő az összhang.
Tájékoztató füzet
Első ízben foghatnak a kezükbe a betegek és a látogatók egy tájékoztató füzetet, amelyben a kórház történetének rövid összefoglalója mellett egy térkép segít az épületek közötti eligazodásban, s az osztályok helyének pontos leírása is megtalálható. A szakrendeléseket végző orvosok neve mellett a rendelési időket is feltüntették, de tájékoztatás található az ügyelet rendjéről is. A felvételi tudnivalók mellett a betegfelvétel rendjéről, a kórház általános házirendjéről, a látogatásról és a nem orvosi jellegű szolgáltatásokról is tájékoztat a füzet. Az idegenek tájékozódását segíti egy várostérkép, valamint egy megközelíthetőségi leírás is. A tervek szerint a szolgáltatások bővülésével folyamatosan megújuló füzetet – amelyet a Ziegler-nyomda készített jelentős kedvezménnyel – a kórház épületén kívül, utazási és idegenforgalmi irodákban is hozzáférhetővé kívánják tenni.
Gyermekosztály
Jelentős előrelépés, hogy a kórház gyermekosztályán biztosítottá váltak a feltételek – anyagilag is – arra, hogy szükség esetén szakpszichológus és gyógypedagógus segítse a gyermekek gyógyulási folyamatát. Az orvosi ellátás mellett a gyermekek lelki gyógyulását Kiss Judit, míg a test karbantartását, s ez által a gyógyulását Kocsis Judit munkája segíti a jövőben.
Többszázezer forint értékben kapott irodabútort, gyermekbútort, szekrényeket, asztalokat, fogasokat, tükröket, stb. a gyermekosztály, ajándékként a zalaszentgróti Zalafa Faipari Kft. ügyvezetőjétől, Simon Lászlótól. Az ajándék bútorok jelentősen növelik a beteg és a gyógyulóban lévő gyermekek komfortérzetét, s az osztály a jelenlegi berendezésével már sokkal inkább egy napközi otthon érzetét kelti, pszichésen is hozzájárulva a gyógyuláshoz.