Önkényes lakásfoglalás

Tisztelt keszthelyi és térségi intézményvezető, vállalkozó!

Könyvbemutató

Új útikönyv Zaláról

Szórakoztató negyed Keszthelyen

Az ÁSZ-vizsgálateredményeiről

160 milliós büntetés áramlopásért

Lovas szobor készül


Interpelláció

Önkényes lakásfoglalás

A lakásgazdálkodással, különös tekintettel a jogcím nélküli lakáshasználókkal kapcsolatos intézkedések tárgyában nyújtott be interpellációt Komáromi István keszthelyi képviselő a város jegyzőjéhez.

Amint azt a képviselő előadta, sokan megkeresték a lakosság köréből, sőt, már képviselő-testületi ülésen is többször elhangzott, hogy lakásügyben áldatlan a helyzet. Az önkormányzati lakások tekintetében ugyanis sok a jogcím nélküli lakáshasználó, sok az önkényes lakásfoglalás. Azokon a területeken, ahol ilyen esetek megtörténnek, ott sok a békés lakosság kárára elkövetett szabálysértés, szabálytalanság, incidens, mint például az autók, járművek megkarcolása. A képviselő azzal a kérdéssel fordult a jegyzőhöz, hogy milyen hatósági intézkedések történtek, milyen szervek segítségét kérték, illetve keresték ezen problémák megoldásában, továbbá milyen intézkedések történtek a további lakásfoglalások megakadályozására, illetve kezdeményeztek-e eljárást arra vonatkozóan, hogy a lakásfoglalással kapcsolatban olyan híre legyen Keszthelynek, hogy idegeneknek ne legyen kedvük ilyen céllal idejönni. Egy másik kérdéskört is felvetett Komáromi István, nevezetesen tájékoztatást kért arról, hogy a jogcím nélküli rosszhiszemű és még nem rosszhiszemű lakáshasználat kapcsán a kintlevőségek beszedésében milyen segítséget, illetve jogi támogatást nyújtott a hivatal a Városüzemeltető Kft.-nek, milyen intézkedések történtek a lakások kiürítésével, illetve a kintlevőségek behajtásával kapcsolatban.
A képviselő kérdéseire válaszolva Vincze Józsefné dr. elmondta: Keszthely városában jelenleg 423 önkormányzati bérlakás van, ebből 38-ban lakik lakáshasználó. Az önkényes lakásfoglalók száma 8, ők a Bem 23., a Cserszeg u. 2., a Sopron u. 45., a Szalasztó u. 19. szám alá költöztek be. A lakáshasználók zöme egyébként a Cserszeg, a Jókai, a Kastély, a Sopron és a Szalasztó utcában él.
Az önkényes lakásfoglalókkal szemben a tulajdonos önkormányzat azonnal megtette a szükséges intézkedést a keszthelyi Városi Bíróságnál, öt ügy már végrehajtási szakban van.
Az önkényes lakásfoglalások megelőzése érdekében a Városüzemeltető Kft. több esetben is negrendelte a megüresedett, illetve bontandó épületek őrzését, ezt a gyakorlatot azonban csak korlátozott ideig tudta folytatni a költségek miatt. A mostani gyakorlat az, hogy a megüresedett önkormányzati bérlakást a házkezelő szerv zárhatóvá teszi, és hivatalosan, pecséttel ellátva lezárja. Keszthely Város Polgármestere a közelmúltban három esetben tett feljelentést ismeretlen tettes ellen zártörés vétsége miatt.
Bonyolultabb és időigényesebb az eljárás a lakáshasználók vonatkozásában. Lakáshasználóvá úgy válik a bérlő, hogy a meghatározott idejű bérlete lejár, és a bérelt lakást nem hagyja el. A lakáshasználókkal szemben polgári peres eljárást lehet kezdeményezni, azonban a jogerős bírói ítéletek végrehajtásából rendszerint problémák adódnak: ha a lakáshasználót a bíróság másik lakás biztosítása nélkül arra kötelezte, hogy a lakást hagyja el, ingóságait raktárban, vagy más, tárolásra alkalmas helyiségben kell elhelyezni. A helyiség biztosításáról a végrehajtást kérőnek kell gondoskodnia.
A jegyző elmondta: a kintlevőségek beszedése a Városüzemeltető Kft. feladata. A lakásbérleti szerződés felmondásának érvényesítése ügyében meghatalmazott ügyvédek képviselték és képviselik a kft.-t, így jogi támogatásra nem volt szükség.
A képviselő az interpellációra adott választ elfogadta.


Térségmarketing Közhasznú Társaságot hoznak létre

Tisztelt keszthelyi és térségi intézményvezető, vállalkozó!

A turizmusról szóló miniszterelnöki konferencián Orbán Viktor kijelentette, hogy a turizmus idén is egyensúlyba billenti az ország külgazdasági mérlegét, s jelentősége miatt a turisztikai célelőirányzat, mint központi támogatási forrás több, mint 30 %-os emelésével az állam anyagi szerepvállalása is emelkedik.
Ezen pozitív szemléletváltásnak köszönhetően a Gazdasági Minisztérium helyettes államtitkára – érzékelvén a térség közös gondolkodását – ígéretet tett arra, hogy önkormányzati és vállalkozói összefogás esetén támogatást nyújt a város (térség) idegenforgalmi marketing tevékenységéhez.
Az Európához való csatlakozás küszöbén – versenyképességünk megtartása és javítása érdekében – mindent meg kell tennünk azért, hogy térségünk a Balaton elsőszámú fogadóbázisaként – mint országunk Budapest után legfontosabb turisztikai kínálata – jelenjen meg. A marketing eszközeinek felhasználásával, termékeink közvetlen piacra vitelével, külföldi és hazai szakvásárokon való részvétellel állíthatjuk meg a fizetőképes vendégek számának csökkenését, és javíthatjuk ismertségünket az igényes célközönség körében.
E célok figyelembevételével Keszthely Város Önkormányzatának Képviselő-testülete a Nyugat-Balatoni Térségmarketing Közhasznú Társaság létrehozását tervezi a térség önkormányzatai és vállalkozói bevonásával és a Gazdasági Minisztérium támogatásával.
A Kht. feladata lenne többek között a Tourinform Iroda működtetése, az egységes és közös turisztikai arculat, lógó kialakítása, a térség hazai, nemzetközi image-nek javítása, éves és hosszú távú marketing terv, valamint stratégia kialakítása, végrehajtása, a turisztikai kereslet felkutatása. Feladatát képezné még a hazai és nemzetközi sajtóval való rendszeres együttműködés, tájékoztatás, a hazai és nemzetközi vásárokon való részvétel (tömegpropaganda), térségi reklámanyagok tervezése, készítése, terjesztése. Segítené a turisztikai és kapcsolódó vállalkozások, kisvállalkozások reklámanyagainak összehangolását, marketing tevékenységét, egységes keretben a térségi kínálat megjelenítését. Gondoskodna a városi és térségi eseménynaptárak elkészítéséről, a programok koordinálásáról, reklámozásáról.
A Gazdasági Minisztérium – ígérete alapján – az önkormányzati-vállalkozói összefogás esetén akkora összeggel támogatja évenként (minimum 3 évig) a marketing társaság működtetését (2000. évben maximum 15 millió Ft/év erejéig), mint amekkora összeggel a vállalkozói szféra szerepet vállal a közhasznú társaság működtetésében, illetve finanszírozásában, kiegészítve ezzel Keszthely város 15 millió Ft/év költségráfordítását.
Keszthely Város Önkormányzata éves idegenforgalmi adóbevételei és az ehhez kapcsolódó állami támogatás együttes összegének 10 százalékát idegenforgalmi marketing feladatok finanszírozására fordítja. Ebbe beleértendők a hivatkozott Kht. város által biztosított alapítói tőkehányada, a térségmarketing Kht. működési költségeinek finanszírozásában való városi kötelezettségvállalás és a tényleges idegenforgalmi marketing feladatok megoldására fordított valós összegek.
A keszthelyi és térségi intézmények, valamint vállalkozók alapító tagként, működési költségek finanszírozójaként, továbbá konkrét idegenforgalmi marketing szolgáltatások igénybevevőjeként vennének részt a Kht. működtetésében és finanszírozásában, s finanszírozásuk összegére nézve jogérvényes kötelezettséget vállalnának oly módon, hogy befizetéseik 10 százaléka maradna a Kht-nál, 90 százaléka pedig a saját marketing feladataikra fordítódna vissza. A Kht. tagjai és támogatói a társaság egyes szolgáltatásait ingyenesen vehetnék igénybe.
A Térségmarketing Kht. szakmailag kellő színvonalú és hatékony működésének elősegítése érdekében a Kht. szaktanácsadóként foglalkoztatja a Gazdasági Minisztérium által javasolt idegenforgalmi marketing szakembert.
Az alapítók között szerepelhetnének a közvetetten turizmusból profitáló egyéb intézmények és vállalkozások is, hiszen a közös cél támogatása, reklám és szóróanyagaik előállítási költségeinek csökkentése is erre ösztönözheti őket.
Mindezek alapján kérem, hogy amennyiben a Kht. alapításának lehetősége a tulajdonosi szemlélet érvényesítésével felkeltette érdeklődésüket és annak létrehozásában, működtetésében alapító tagként vagy/és konkrét idegenforgalmi marketing szolgáltatások igénybevevőjeként részt kívánnak venni, szándéknyilatkozatukat kitöltve 2000. január 31. napjáig Keszthely Város Polgármestere (8360 Keszthely, Fő tér 1.) címére eljuttatni szíveskedjen.
A jövőbeni eredményes együttműködés reményében.
Dr. Szabó Imre, polgármester


vissza az elejére

Könyvbemutató

A keszthelyi Balatoni Múzeum Egyesület alapításának 100. évfordulója alkalmából jelent meg a „Zalai Múzeum” sorozat 9. kötete, amely a Balatoni Múzeum által szerkesztett könyv.
A kötetet a közelmúltban megrendezett bemutatón a szerkesztő, dr. Müller Róbert ajánlotta az érdeklődők figyelmébe.
A sorozat 1987-ben indult útjára, bemutatva egy-egy zalai múzeumot. Ebben a kötetben – amely a Nemzeti Kulturális Alapprogram támogatásával jelent meg – a Balatoni Múzeum fő profilja, a régészet dominál, a 14 tanulmány zöme e témával foglalkozik. De megtalálható benne a néprajzos, és életutat bemutató írás is. A tanulmányok szerzői a múzeum jelenlegi és volt dolgozói: P. Barna Judit, M. Virág Zsuzsanna, Kiss Attila, Kiss Gábor, Korvig Ilona, Vörös István, Müller Róbert, Straub Péter, Mende Balázs Gusztáv, Petánovics Katalin, Kurucz György és Haász Gabriella.


Tervezhető programok

Új útikönyv Zaláról

December második felében tartotta a miskolci Well PRess kiadó a VendégVáró című útikönyvsorozat Zala megyét ismertető kötetének bemutatóját. A hévízi Hotel Carbonában tartott könyvpremieren a szerzőkön kívül elsősorban az idegenforgalom érintett szakemberei vettek részt.

A Well PRess kiadó ezt a régi hiányt pótló sorozatát 1995-ben indította útjára, s az eddig megjelent 15 kötet a magyar nyelvű kiadás mellett angol és német nyelven is kiadásra került. A Zalát bemutató 15. kötet mintegy 200 fotóval illusztrálja a megye idegenforgalmi és turisztikai kínálatát. A kötet főszerkesztője és szerzői valamennyien zalaiak, s a kiadvány fő erénye, hogy egy-egy turisztikai termékcsoportot nyújt át az olvasónak. Ahogy Körtvélyesi Erzsébet felelős szerkesztő elmondta: szolgálat és szolgáltatás ez a könyv, s ez valóban így van, hiszen az egyes települések hagyományos rendezvényei mellett a turizmushoz szükséges minden információt megkap az olvasó, s e mellett újdonság, hogy a helyi legendákat is megismerhetjük. A Lackner László szerkesztésében elkészült kiadványt dr. Halász Imre és dr. Müller Róbert írták, s a fotókat is zalai alkotók készítették.
A bemutató során dr. Lukács Ferenc, a Hotel Carbona vezérigazgatója elmondta, hogy ez a könyv alapja lehet egy régiós kiadványnak is, de szívesen látna összefoglaló munkát a hazai vízi– és gyógyturizmusról is. Molnár Imre, a megyegyűlés alelnöke, és Kenesei Zoltán, Keszthely alpolgármestere elismerő szavakkal szóltak a könyvről, amelynek megalkotása az érintettek példa értékű összefogásának is köszönhető. A kötet megjelenését a megye négy városán kívül számos kistelepülés is támogatta, s mint dr. Müller Róbert mondta a bemutató során, a VendégVáró sorozat Zalát bemutató kötetének megjelenését Keszthely város nem támogatta.
Szerencsére a város és térségének bemutatása ennek ellenére is részletes és mindenre kiterjedő.
– cségyé –

vissza az elejére


Szórakoztató negyed Keszthelyen

Legutóbbi ülésén tárgyalt a keszthelyi képviselő-testület a szórakoztató negyed elhelyezéséről, mivel – mint az az előterjesztésben szerepel – erőteljes és folyamatos nyomás nehezedik a hivatal aktuális osztályaira, a városvezető személyiségekre az idény jellegű szórakoztatás (vidámpark, vursli) helybiztosítása dolgában, amelyre a hatályban levő rendezési tervek nem adtak lehetőséget.

Az általános tapasztalat az, hogy a különféle szempontok alapján felkínált lehetőségeket eddig a vállalkozók gazdasági indokokra hivatkozva nem fogadták el ( túl messze van, nem látható a főútról, nincs közmű, nincs megfelelő út, stb.). Ezért a hivatal egy pártatlan tervezőirodát kért fel a véleményalkotásra.
Sánta Gábor építész szerint, ha Keszthelyen kijelölésre kerül egy ilyen jellegű szórakoztató negyed, akkor a legfontosabb szempont az itt élők nyugalmának biztosítása kell, hogy legyen. „Az 1999-es nyár bizonyította, hogy a nyári hónapokban működő Pepsi-beach színpad programja közvetlen környezetében elviselhetetlenül, a város egészében zavaróan hangos időtöltés volt. A víz felett ez a zajhatás felerősödik, így a közeli települések strandjai is kárt szenvednek. A vidámpark üzemeltetőjével szerződésben célszerű rögzíteni, milyen hangszintet érhet el szolgáltatásaival. A Balaton partjának sávját még garanciák mellett sem javaslom célterületként, mert ez a sáv sokkal értékesebb és karakterében más, mint a vidámpark atmoszférája. Megfontolandó azonban a strand területén belül a vízi szórakozások színesebbé tétele a vízre, mint játékos elemre alapozva” – írja Sánta Gábor. Megítélése szerint, ha a vigalmi negyed magántőkéből épül és működik, akkor is a várost minősíti, illetve populitásának függvényében a város közterületeinek részeként élik meg vendégei. „Ha a város vezetői komolyan elszánták magukat, hogy vállalkozókkal tárgyaljanak a vigalmi negyedbe illő szolgáltatások telepítéséről, úgy azt hiszem, helyénvaló a nyújtott szolgáltatás részletes programjának ismeretében dönteni, kívánatos-e az ajánlatok érdemi értékelése. Félő azonban, hogy bármiféle garanciákat nyújtanak is a vállalkozók, hosszú távon a vendégkör igényei határozzák meg a szolgáltatást” – szól a vélemény.
Sánta Gábor szerint vigalmi negyed létesítése vagy a Szendrey telepen, vagy a Vadaskert csárda mögötti területen, vagy a Dobogómajor előtti „háromszögben”, vagy a Gyenesdiás és Keszthely közötti részen képzelhető el.
A hivatal városüzemeltetési osztálya ez utóbbi megoldást támogatta.
A képviselő testület határozatában kimondta: javasolja, hogy a szórakoztató vigalmi terület kiválasztását megelőzően a városfejlesztési koncepció adjon javaslatot a lehetséges változatokra széleskörű lakossági véleményezés mellett.

vissza az elejére


160 milliós büntetés áramlopásért

Az elmúlt év májusában hozta létre a DÉDÁSZ Rt. a Kisfogyasztói Ellenőrzési Szervezetét, amelynek célja, hogy felderítse a szabálytalan áramvételezést, azaz az áramlopást. A szervezet az elmúlt évben 139.724 fogyasztói hely felülvizsgálatát végezte el, s ez a szám a körzetébe tartozó teljes kisfogyasztói kör mintegy 20 százalékát teszi ki. Az ellenőrzések során 3656 szabálytalan vételezést fedeztek fel, ebből 3151 esetben bizonyítható a szerződésszegés, aminek következtében a DÉDÁSZ Rt. 160 millió forint értékben küldött ki felemelt díjas számlát. A szervezet több mint 100 ellenőre esetenként a rendőrség és a hatósági tanúk segítségét is igénybe vette. A négy megye rendőr-főkapitányságával kötött szerződés alapján az együttműködés kiválónak mondható, s a gyanús mérőórák vizsgálatát minden esetben igazságügyi szakértő végzi el.
A vizsgálatok tapasztalatai alapján a legjellemzőbb illegális áramvételezési módszerek a plomba eltávolítása, a mérő előtti leágazás és az úgynevezett „szalagozás”.
A szervezet ebben az évben is fokozott erővel folytatja az ellenőrzést, s céljuk, hogy négy év alatt legalább egyszer ellenőrizzék a kisfogyasztók teljes körét.
– cségyé –


Az ÁSZ-vizsgálat eredményeiről

A közelmúltban érkezett meg a polgármesteri hivatalba az Állami Számvevőszék jegyzőkönyve, amely az év második felében lezajlott vizsgálat eredményeit tartalmazza. A vizsgálat tárgya elsősorban az önkormányzat, ezen belül a testület, a bizottságok, a hivatal működése, együttműködése, valamint a társulásos önkormányzati lehetőségek áttekintése volt. A vizsgálat legfőbb megállapítása a képviselő-testületet a hosszabb távú gondolkodásra, hatékonyabb együttműködésre buzdítja. Megállapítást nyert, hogy az önkormányzati intézmények irányítását, felügyeletét hatékonyabbá kell tenni, főként a pénzgazdálkodási vonatkozásban, továbbá át kell gondolni az intézménystruktúrát. 


Lovas szobor készül

Novemberi ülésén döntött a keszthelyi képviselő-testület arról, hogy elkészítteti a város alapítója, Csáktornyai Lackfi II. István nádor lovas-szobrát, és a magyar millennium megünneplését a szobor leleplezésével is gazdagítja. December elején dr.Sszabó Imre polgármester aláírta a szobor megalkotására vonatkozó szerződést Kalmár Katalin alkotóval. A polgármester a legutóbbi testületi ülésen elmondta: a már elnyert 3 millió forintos millenniumi támogatás mellett erre a célra újabb 2 millió forintot nyert a város. A szobor a Fő téren kerül majd elhelyezésre.


vissza az elejére