Fogadás a városházán

Az év képviselői

Büchler-emlékszoba Keszthelyen

Az idegenforgalmi adózás tapasztalatairól


Fogadás a városházán

Intézményeinek, partnercégeinek vezetőit látta vendégül a polgármesteri hivatal, az önkormányzat képviselő-testülete az év elején. A fogadáson dr. Szabó Imre polgármester mondott pohárköszöntőt (felvételünkön), aki egyúttal bejelentette: idén Keszthely új ünneppel gazdagodik. Június 10-e a „Hazatérés napja”– ként szerepel ezután a város nevezetes dátumai között, amikor is az ünnepi rendezvényekre visszavárják a Keszthelyen született, élt, de más városba, országba, földrészre vetődött személyeket. 

Az írásai is kötetbe kerülnek

Büchler-emlékszoba Keszthelyen

Dr. Büchler Sándor történész, néhai keszthelyi rabbi tiszteletére avattak emlékszobát január 12-én az Izraelita Hitközség Pethő utca 2. szám alatti közösségi házában. Az ünnepségen Goldschmied István, a hitközség elnöke, és Suchmann Tamás alelnök köszöntötte a megjelenteket. 

Az egykor országos hírű tudós emlékét Raj Tamás főrabbi idézte fel, aki elmondta: dr. Büchler Sándor annyira kötődött Keszthelyhez és a hívekhez, hogy annak idején nem fogadta el a számára ígért fővárosi egyetemi katedrát sem; a Pázmány egyetemnek – az ELTE elődjének – magántanára lett. 1897-től gondozta a nyájat, amelytől a vészkorszakban sem volt hajlandó megválni. Együtt maradt velük a keszthelyi gettóban – holott felajánlották neki a kimenekítést -, és velük együtt halt meg Auschwitzban. Noha kéziratai, személyes holmijai nyomtalanul eltűntek, a nevét és a munkásságának egy részét őrző könyvek – a Helikon Kastélymúzeum jóvoltából – megtekinthetők az emlékszobában, amelyet magánszemélyek adományaiból rendeztek be.
Az emlékszoba avatásával együtt a közösségi házban megnyílt az „Izrael régészete a magasból” című fotókiállítás is, amely két, korábban a légierőnél szolgált pilóta: Duby Tal és Moni Harmati légifelvételeit mutatja be. A kiállítást dr. Czoma László, a Helikon Kastélymúzeum igazgatója ajánlotta a közönség figyelmébe, aki egyúttal azt is elmondta: az emlékszoba avatásával régi adósságát törleszti a város; ennek szellemében a kastélymúzeum a közeljövőben kiad egy emlékkönyvet, amelyben dr. Büchler Sándor legemlékezetesebb írásai kapnak helyet.
Holocaust emlékmű Hévízen
A hévízi önkormányzat segítségével a város területén felépülhetett két római katolikus és egy református-evangélikus templom. A képviselő-testület ezúttal a keszthelyi zsidó hitközség kérelmét bírálta el kedvezően. A hitközség tagjai Holocaust emlékfalat szeretnének építtetni azok emlékére, akiket a második világháború folyamán az auschwitzi fogolytáborba hurcoltak el, ahonnan soha többé nem térhettek haza szeretteikhez. Balról jobbra: Szabó Imre, Suchmann Tamás, Czoma László, Raj Tamás és Goldschmied István. A koncentrációs táborba 13 hévízi zsidót vittek el, az ő tiszteletükre épül fel az emlékfal. Az emberi kegyetlenséget, a háborús borzalmakat szimbolizáló emlékmű a tófürdő északi bejáratánál foglal majd helyet, ott, ahol 1933 és 1977 között zsidó templom, zsinagóga állott. (A templom a háború utáni években már nem fogadott híveket.) A város önkormányzata képviselő-testületének döntése értelmében az emlékmű létrehozását 1,2 millió forinttal támogatják. Az avatás július első hétvégéjén várható. Ugyanerre az időre tervezik egy, a hévízi zsidóság sorsát feldolgozó kiadvány megjelentetését is
Fotó: Kalmár Mónika


vissza az elejére

Az év képviselői

A tavalyi év utolsó képviselő-testületi ülésén a hallgatóság körében játékos felmérést végeztünk: azok, akik legtöbbet hallgatják őket – osztályvezetők, hivatali dolgozók, a törzsközönség -, döntsék el, ki volt az év képviselője 1999-ben.A titkos szavazással végzett felmérés életet hozott a hat óra felé már lankadó hallgatóságba; volt, aki csak az után dobta be céduláját a gyűjtőbe, hogy megnyugtattuk, nem fogjuk írás-elemzéssel kinyomozni, melyik papírt írta ő, és volt, aki bizalmasan elárulta véleményét.Az értékelésnél meglepő volt, mennyire megoszlottak a vélemények; összesen tizenkét képviselőre voksolt a 23 jelenlevő. Éppen ezért úgy döntöttünk, csak az első helyezett nevét áruljuk el, sorrendet nem kívánunk felállítani. Így tehát az év képviselője címet a hallgatóság szavazatai alapján 4-4 vokssal Komáromi István és Kovács István képviselők nyerték el. A díjakat – egy-egy üveg pezsgőt – Iglódi Endre adta át.
iglódi – kalmár


Az idegenforgalmi adózás tapasztalatairól

Keszthely működőképességének biztosítása nem képzelhető el az önkormányzat saját bevételeinek részét képező idegenforgalmi adóbevétel nélkül. A képviselő-testület évente rendszeresen napirendjére tűzi az idegenforgalmi adózás ellenőrzésére történő felkészülés helyzetének, az adózás eredményességének áttekintését – így történt a decemberi ülésen is.

Amint azt Molnár István, a közgazdasági osztály adócsoport vezetője előterjesztette, az adófizetési kötelezettség önkéntes teljesítését az elmúlt évekhez hasonlóan 1999-ben is ellenőrzésekkel igyekezett fokozni az adóhatóság. Megbízásos jogviszony keretében 6 ellenőr került alkalmazásra. Az ellenőrök párban végezték munkájukat: egy pár májustól szeptemberig, a másik két pár júniustól augusztus végéig látott el ellenőri feladatokat; összesen 707 darab jegyzőkönyvet vettek fel, amelyek 3.632.800 forint adóhiányról tanúskodtak. Időközben a költségvetési egyensúly megteremtése céljából létrehozott ad hoc bizottság javaslatára lehetőség nyílt két fő adóellenőr köztisztviselőként való foglalkoztatására. Az adóellenőrök már munkába is álltak, és nemcsak az idegenforgalmi, hanem más adónemek vonatkozásában is ellenőrzéseket végeznek.
A Keszthelyi Szobakiadók Szövetségével kötött megállapodás kedvezően hatott az önkéntes adófizetési kötelezettség teljesítésére: az egyesület 143 tagja összesen 3.300.000 forint adót fizetett be 1999-ben.
– km –

vissza az elejére