Sztrájk a keszthelyi állomáson

„Virágos Keszthelyért”

Hévízről röviden

Évköszöntő fogadás az egyetemen

Új év, új divat? 

Csehák Judit előadása Keszthelyen 

Elfogadták a választ 


54 járat helyett csupán 6 indult

Sztrájk a keszthelyi állomáson

Bár az elmúlt heti vasutassztrájk véget ért, nem került pont a követelések végére. A keszthelyi állomás is csendes volt ezekben a napokban, s ott jártamkor (a sztrájk második napján) a sztrájkban résztvevő vasutasok éppen a déli friss híreket hallgatták, várván az újabb fejleményeket.

Márvány János állomásfőnök elmondta, hogy a keszthelyi vasutasok is szép számmal vesznek részt a sztrájkban. Itt is, mint mindenhol, a munkába állás előtt nyilatkozhatott a dolgozó a munkába állásáról, avagy a sztrájkban való részvételéről, s az arány 40-60 százalék között változott.
– A keszthelyi állomáson ezek a számok milyen létszámot takarnak?
– Éjszakai szolgálatban 9-10 főt, nappali szolgálatban 16-18 főt jelent, mert vannak, akik csak a nappali szolgálatban dolgoznak. Itt én nem tapasztalom – a híradásokkal ellentétben –, hogy csökkenne a sztájk-kedv.
– A keszthelyi vasútállomás forgalmát mennyire érintette a munkabeszüntetés?
– Normál körülmények között a keszthelyi vonalon 24 óra leforgása alatt 50-60 vonat közlekedik, jelenleg 4 vonat közlekedett, kettő Tapolca-Balatonszentgyörgy irányba, kettő pedig ugyanígy visszafelé. Budapestre közvetlen vonat egyáltalán nem indult, s amíg a vasárnap délutáni Inter City tele volt utassal, addig a hétfő reggeli vonatra csupán 5 utas szállt fel, ebből 2 postás, 2 vasutas volt. Csendes az állomás
– Az utasoknak mi a véleménye a sztrájkról?
– Beállítottunk egy külön információst is erre az időszakra, hogy tájékoztassa az utazóközönséget. Azt tapasztaltuk, hogy meglepően kevesen méltatlankodtak, s bár volt durva beszólás is, de inkább a szolidaritást érezzük.
Eljövőben egy sztrájkoló vasutas utánam szól, nézzem már meg az egyik napilapban közzétett fényképet, amely – a képaláírás szerint – egy sztrájkoló mozdonyvezetőt ábrázol. Nos így lehet félrevezetni a laikus olvasót, hiszen a mozdonyvezetőknek nincs olyan sapkájuk, amilyen a képen ábrázolt férfin van. Valószínű, egy beállított fotót készítettek. Mint mondta, egyébként ugyancsak félrevezetőek a vasutasok fizetésének nagyságáról szóló híradások, hiszen szerinte azokkal ellentétben az átlag mintegy 40 százalékkal kevesebbet keres. A MÁV és a szakszervezetek közötti egyeztető tárgyalások folytatódnak, s lehet, hogy a közeljövőben ismét csendes lesz a keszthelyi vasútállomás?
Kép és szöveg: Cservenka György


 

„Virágos Keszthelyért”

Akár csak az előző évben, az önkormányzat idegenforgalmi bizottsága és a Keszthelyi Szobakiadók Szövetsége tavaly is kiírta a „Virágos Keszthelyért” pályázatot, amelyre jelentkezhettek egyének, utcák és lakóközösségek. Az eredményhirdetésre a képviselő-testület decemberi ülésén került sor. Egyéni kategóriában hat díjazott 6400 forintos dísznövény virágutalványt kapott, öten 15.000 forint értékű dísznövény- és virágutalványban részesültek. A díjakat átadó dr. Szabó Imre polgármester kiemelte: a jutalmazottak közül sokan azon térségekben élnek, ahol lokálpatrióta közösségek működnek – például Kertváros, Zámor –; így van ez az egyéni kategóriában kiemelt díjazásban részesült Gregosits Imre esetében is, aki a kertvárosi Árvácska köz lakója. Ő 60.000 forintos dísznövény- és virágutalványt vehetett át. E kategóriában az első díjat Vidovics Norbert (Keszthely, Ruszek u.) kapta. A lakóközösségek közül a Stromfeld utcai nyerte el az 50.000 forint értékű dísznövény- és virágutalványt, az utcák kategóriájában a kertvárosi Hajnal utca végzett az élen, a jutalom itt is 50.000 forintos utalvány volt. 

vissza az elejére


 

Hévízről röviden

Elsőként a költségvetésről

A tavalyi évet illetően elmondható: a testület érvényre juttatta az önkormányzati törvényben meghatározott elvárásokat, jól szolgálta Hévíz választóinak akaratát – állapították meg a testület tagjai az 1999. évi munkaterv végrehajtásának értékelésekor. Az éves munkát áttekintve a testület tagjai beszámolhattak arról is, hogy a tervezett 11 ülésen túl 6 rendkívüli ülésen vettek részt; összesen 148 határozatot hoztak és 23 rendeletet alkottak, ezek végrehajtása megfelelt az elvárásoknak. Kiemelték: a lakosság jogkövető magatartása is egyre jobbnak értékelhető. Az összegzés után került sor a testület idei évi munkatervének megállapítására és elfogadására. A közeljövő jelentős feladataként a költségvetés tárgyalását jelölték meg a képviselők, melyre két fordulóban kerül sor január végi és februári ütemezéssel.

A lakosság is tevékeny

Színvonalasnak ítélte a hévízi testület a GAMESZ munkáját akkor, amikor Király Lászlót, az intézmény vezetőjét a szervezet végzett munkájáról hallgatta meg. A GAMESZ az igen látványosan elvégzett kommunális feladatok mellett – parkosítás, virágosítás, a város köztisztaságának felügyelete – többek között oktatási, szociális feladatokat is ellát, tevékenyen működik közre az egészségügyi, a művelődési feladatok ellátása terén is. A sokrétű munkát jelzi, hogy az intézmény az 1999. évben 29 szakfeladatot látott el, mindezt úgy, hogy a szervezeti egységéhez öt, részben önállóan gazdálkodó költségvetési szerv is tartozott, illetve tartozik. A leghangsúlyosabb feladatkör, vagyis a parkosítás ellátásáról szólva Király László elmondta: abban a lakosság is mind tevékenyebben vállal részt, s ez igen előnyösen befolyásolja a város külső megítélését országos és európai szinten egyaránt.

Kevesebb az iparűzési adó mértéke

Az idei év január elsejétől módosított formában fizetik az iparűzési adót a hévízi vállalkozók. A képviselő-testület ugyanis még az előző év végi, utolsó ülésén egyetértett abban, hogy a helyi adórendelet iparűzési adóra vonatkozó rendelkezéseit megváltoztatja. Az eddig érvényben lévő rendelet a 2000. évi iparűzési adó mértékének maximumaként két százalék adómértéket állapított meg. Ám a törvényi változások után elvégzett számítások rámutattak arra: a maximális adómérték a város legnagyobb adózóira igen kedvezőtlenül hatna, jelentős adóemelkedést okozna. Ez – joggal – kiválthatná az adózók tiltakozását. Emellett a maximális kirótt adómérték miatt a központi adóbevételekből juttatott személyi jövedelemadóból való részesedés a várost igen érzékenyen érintené, mivel a személyi jövedelemadóból kisebb mértékben részesülne. Ily módon a testület abban állapodott meg: az idei évben az iparűzési adó mértékeként 1,7 százalékot fogad el. Ezzel az adómértékkel a várható 8.189 millió forint összegű adóalap mellett a jelenleg is érvényben lévő, az önkormányzat által biztosított kedvezmények mellett 122.495 millió forint összegű iparűzési adóbevételt várhatnak Hévízen.

 vissza az elejére


Új névvel az új évezredbe

Évköszöntő fogadás az egyetemen

Évtizedes beidegződés után nehezen áll rá az újságíró keze, hogy az eddigi Pannon Agrártudományi Egyetem helyett a Veszprémi Egyetem Georgikon Mezőgazdaságtudományi Kara néven írja le a keszthelyi egyetem nevét

Az elmúlt hét elején tartotta újév-köszöntő fogadását az egyetem keszthelyi kara, s a fogadáson vendégként köszöntötték Keszthely város vezetését, intézményeinek képviselőit, a történelmi egyházak helyi felekezeteinek vezetőit. Dr. Szabó Ferenc a kar január elejével hivatalba lépett dékánja beszédében visszaidézte az integrációs folyamat egyes lépéseit, az elmúlt év oktatási, kutatási és tudományos eredményeit. Mint mondta: „Az a változás, ami bekövetkezett, mit sem változtat azon a tényen, hogy a keszthelyi kar továbbra is a szép felső Pannóniában tevékenykedik, és továbbra is be kell töltenünk az agrártudomány szellemi központjának szerepét. Ez nagyon nagy felelősség és nagyon sok munkát jelent számunkra. Ki kell alakítanunk az együttműködés kereteit, gyakorlatát, s közben számos egyéb fejlesztést is szeretnénk megoldani. Az oktatás területén a meglévő négy szak mellé három új szak indítását kell előkészítenünk, s szeretnénk gazdálkodóbb karrá válni.” Dr. Gaál Zoltán rektor köszönti a résztvevőket
A továbbiakban a dékán szólt a keszthelyi kar vezetésének jövőt illető optimizmusáról, majd dr. Szabó Imre, Keszthely polgármestere tolmácsolta a város jókívánságait az új intézményi keretek között új évet kezdő egyetem jövőjéhez.
Molnár Imre, a megyei közgyűlés alelnöke köszöntő szavaiban szólt az egyetem azon fejlesztési tevékenységéről, tudományos kutatásairól, amellyel a megye előbbrejutását kívánták segíteni. Az itt lerakódott szellemi tőke a régió jövőjének meghatározásában is jelentőséggel bír. Dr. Gaál Zoltán, a Veszprémi Egyetem rektora három gondolatot ajánlott a megjelentek figyelmébe. Az első a bizalom és a bíztatás gondolata, s a Veszprémi Egyetem mindent megtesz majdan, hogy a keszthelyi kar munkáját annak súlya szerint támogassa és segítse. A második gondolatában azt kérte, hogy a jelen számos kiskirálya mellett most már igazi ászokra van szükség, főleg a mezőgazdaság terén, s mindezért a Georgikon Kar sokat tehet a jövőben is azzal, hogy kialakítsák a terület és vidékfejlesztési szakma, valamint az élelmiszer-feldolgozás és az élelmiszer-gazdaság ágát. Zárógondolatában a Veszprém és Keszthely között húzódó boros országút szimbólumának jelképével kívánta, hogy a két város, s egyetemének barátsága megbonthatatlan legyen. Mint mondta: „Isten óvja a Georgikont!
 ”Úgy legyen!
Kép és szöveg: Cservenka György

vissza az elejére


 

Új év, új divat? 

Fazonra vágták a Vak Bottyán utcai fákat. Igaz, nem mindegyiket, hiszen némelyiknek a koronáját érintetlenül hagyták. A Vak Bottyán utca lakói máig értetlenül állnak az új módi láttán, s számosan szóvá tették – még a faágakat visszavágó munkásoknak –, hogy az eddigi, jól bevált gyakorlathoz képest miért a képen látható módon történik meg a visszavágás. Az ágak körülölelik a vezetékeket Nos a munkát végzők – elmondásuk szerint – csupán az utasításoknak megfelelően hajtották végre a fák alakítását. A meglehetősen hosszan elnyúló munka végeztével különös kép fogadja az arra járókat, a fák felemás módon elvégzett korona-alakítása után tragikus az utcakép. A felfelé nyúló ágak meghagyásával számos kérdés merülhet fel, hiszen ezek az ágak már most is elérik, sőt helyenként túl is nőtték az elektromos vezetékeket. Ha tavasszal tovább nőnek, akkor a szél nekicsapja majd az ágakat a vezetékeknek, s ennek veszélyeit nem kell sorolni. Nem tudható, hogy ez egyfajta kísérlet, amelyet egyeztettek az elektromos vezetékek üzembentartóival, vagy a maradék ágakat majd a DÉDÁSZ munkatársainak kell-e eltávolítania?
Választ ez idáig nem kaptak az utca lakói kérdéseikre. Mindenesetre érdeklődéssel várják – s nem csak ők – a fák további sorsának alakulását.
Kép és szöveg: Cservenka György

 


Csehák Judit előadása Keszthelyen 

Az MSZP Közösségi Házában tartott előadást december végén dr. Csehák Judit a nyugdíj és az egészségbiztosítás legfontosabb kérdéseiről. A téma aktualitását adta, hogy a törvényi szabályozás 2000. december 31-ig ad lehetőséget visszalépni a társadalombiztosítási nyugdíjrendszerbe.

Azokat a 47 évnél idősebb polgárokat, akik beléptek valamelyik magánnyugdíjpénztárba, kedvezőtlenül érinti, hogy az eredeti törvényjavaslattal szemben nem 8 százalékot, hanem csak 6 százalék tagdíjat tudnak csak összegyűjteni a számlájukon, s ez így lesz még a következő évben is. Ebből adódóan a következő tíz évben nem tudnak akkora alapot képezni, amennyire számítani lehetett a törvény elfogadásának időpontjában. Ezért fontos számukra, hogy mérlegeljék a visszalépés lehetőségét. A magánnyugdíjpénztáraknak jelenleg 2000-nél több 70 éven felüli tagja is van, ám ezeknek a tagoknak a jelentős része korábban semmilyen nyugdíjjal nem rendelkezett. 
Dr. Csehák Judit a nyugdíjak lehetséges emelésével kapcsolatban elmondta, hogy egy olyan országban, ahol 3,5 millió munkavállaló van, és az ő társadalombiztosítási járulékaikból kell fenntartani 3 millió nyugdíjas nyugdíját, annyival lehet emelni a nyugdíjakat, amennyivel százalékosan az aktív dolgozók járuléka emelkedik. A probléma ott van, hogy számtalan munkavállaló a tb és az egyéb közterhek miatt a ténylegesnél jóval alacsonyabb fizetési kategóriába van bejelentve, s ez az oka, hogy a járulék tömegének emelkedése meglehetősen alacsony. A nyugdíj esetleges reformja természetesen minden aktív dolgozó számára többletterhet jelentene, s már így is – a nyugdíjkorhatárok emelkedésével – jelentős többletterhet viselünk. Mindezek ellenére a jelenlegi hazai vegyes nyugdíjrendszer – ezekkel a szabályokkal és mutatókkal – kifejezetten korszerű és jövőbe mutató nyugdíjbiztosítás.
– cségyé –


Megoldódott a gordiuszi csomó

Elfogadták a választ

Amint arról lapunk időről időre beszámolt, Vargáné Várkonyi Erzsébet, a turizmus és külkapcsolatok bizottság elnöke még a tavalyi évben interpellált a Tourinform iroda működésével kapcsolatban.

A képviselőnő több pontban megfogalmazta kifogásait, a polgármester – illetve megbízásából az irodát fenntartó intézmény, a Goldmark Károly Művelődési Központ vezetője, Cséby Géza – valamennyi pontban cáfolta a bizottság elnökének állításait. Így aztán a képviselőnő nem fogadta el az interpellációra kapott választ. Elérkezett aztán az a pont, hogy a testületnek kellett döntenie: elfogadja-e a választ, ám e kérdésben a képviselők nem tudtak dűlőre jutni, a szavazatok száma nem dőlt sem az „igen”, sem a „nem” felé; ilyenkor a Szervezeti és Működési Szabályzat értelmében a következő ülésen újra szavazni kell a kérdésről. Azonban, mivel érdemben semmi nem változott sem az interpelláló, sem a válaszadó véleményében, az eredmény hónapról hónapra „patt” lett, vagyis sohasem született döntés.
Ezzel szemben a decemberi ülésen hirtelen mindenki úgy gondolta, hogy jó az a válasz, és a képviselők egyhangúan, 15 igennel fogadták el.
Kérdésünkre – „hogy-hogy?”– Vargáné Várkonyi Erzsébet elmondta: egyrészt nem volt értelme tovább húzni az ügyet, másrészt ő maga is úgy látta, hogy az általa felvetett problémák 90 százalékát megoldotta a Tourinform.

vissza az elejére