| A Magyar Kultúra
Napja
Dacosan írom le a fenti címet, mert megint meg /fognak/ bélyegezni ebben a privatizációs, reprivatizációs, integrálódó, globalizált , internetes, iméles világban. A fenti címet akár úgy is írhatnám, hogy
www.magyar.kultura.hu. |
A Balatoni Múzeum ez évi kínálata
| Az időszaki kiállítások sora az elmúlt héten kezdődött a múzeum aulájában megtekinthető „A természet szép” című kiállítással. Februárban a Gébárti kézművesek által készített Jurtát tekinthetik meg a látogatók, majd április közepétől lesz látható a millenniumi év legnagyobb kiállítása. |
„A magyar pipa története, a magyar történelem pipákon” című tárlat igazi – és egyedi – csemegét ígér – nemcsak a pipák rajongóinak. Május 6-án a dunántúli pipa klubok részvételével pipaszívó versenyre is sor kerül.
Az emeleti díszteremben május közepétől lesz látható a keszthelyi és Keszthely környéki festők tárlata, majd a nyári szezon közepén az Első Magyar Látványtár mutatkozik be a keszthelyi közönségnek. Szeptemberben lesz látható a Károlyi Alapítvány vándorkiállítása „Az európai öntudat írói” címmel. Az év utolsó nagy kiállításán Hertay Mária festőművész szakrális alkotásait tekinthetik meg a látogatók. Ebben az időpontban egy nemzetközi tudományos konferenciát is rendeznek a Balatoni Múzeumban.
A Pelcz Galéria május és szeptember között három kiállítással gazdagítja Keszthely kulturális kínálatát. Mindezek mellett számos zenei és kulturális rendezvénynek is házigazdája lesz a múzeum.
A most látható kiállításon hat zalai természetfotós – Adorján Péter, Berke József, Bodai György, Hóbor Zsolt, Jakabfi Tamás és Polster Gabriella – alkotásai mellett Marton Lajos és Wergoszta Zoltán faragásait tekintheti meg a látogató. Mint Bodai György elmondta, az alkotókat – akik a megye más-más területéről hozták el alkotásaikat – a természet szeretete hozta össze, s képeikkel, faragásaikkal a jelen még fellelhető értékeit akarják átmenteni, s egyben felhívni a figyelmet arra, hogy természeti örökségünk, s népi hagyományaink olyan kincset jelentenek, amelyet mindannyiunknak őriznie kell. A kiállítás február 12-ig tekinthető meg a Balatoni Múzeum aulájában.
Továbbra sincs konkrét megállapodás
| Több ízben is a testület elé került a Bibó István AGSZ kollégium-építésének ügye. Batha Kálmánné, az iskola igazgatója ezt az egyik legfontosabb, és mielőbb végrehajtandó feladatként jelölte meg, mivel – indoklása szerint – a vidéki gyerekek elhelyezését ez oldaná meg igazán megnyugtatóan. |
Amennyiben a kollégium nem épül fel rövid időn belül, az a gimnázium számára jelentős presztízsveszteséggel járna, amelyet sem az iskola, sem a város nem viselhetne el. Az igazgatónő a testület számára két lehetséges megoldási javaslatot nyújtott be. Az egyik szerint a kollégiumot a gimnázium déli oldalán lévő, Sugár-közi telken lehetne felépíteni, a másik lehetőség a mostani épület északi felén, saját telken belül kialakítani úgy, hogy az épület a gimnáziumhoz közvetlenül
csatlakozna.
A településfejlesztési bizottság az idei évben nem tartja kivitelezhetőnek az építkezést, mivel a város szempontjából ennél jóval fontosabb beruházásokat kell megvalósítani, s Hévíz anyagi lehetőségei is szűkösek egy kollégiumi építkezéshez. A testület állásfoglalása szerint a kollégisták elhelyezését ideiglenesen a keszthelyi VSZK-ban kell megoldani. Hévízi kollégium létesítéséről a beruházást megalapozó programok kidolgozásának birtokában döntenek. A költségvetésben – a fedezetlen igények között – 50 millió forinttal szerepeltetik a kollégium építésének támogatását. Amennyiben a város anyagi eszközei engedik, tevőlegesen is hozzájárulnak a megvalósításhoz, ám – hangsúlyozták – ehhez az iskolának magának is hozzá kell tennie a szükséges összeget.
– aa –