A keszthelyi fiúk esete, Simontornyával
Kézilabda
A keszthelyi fiúk esete, Simontornyával
Akik folyamatosan figyelemmel kísérték és kísérik mind a mai napig az NB/II-es kézilabda-mezőny összetételét és az egyes csapatok szereplését a bajnoki idények alatt az tudja, a GDSE férfi kézilabdásainak ugyancsak van keresnivalójuk a porondon. Az idei bajnoki évadban sikert sikerre halmozó együttes egészen a döntőig menetelt, s ott sem a játékosok tudásán – még kevésbé a fiúk sportszerűségén – múlt az, hogy végül „csak” a második helyezés jutott nekik a végelszámolásnál. |
A Somogyi József edző irányításával készülő gárda az őszi szezonban tíz győzelmet, egy vereséget és egy döntetlent, valamint a tavasz során nyolc győzelmet, két vereséget és egy döntetlent szerzett. Az utolsó előtti, Simontornya elleni idegenbeli mérkőzését nem játszotta végig az NB/I-b-s szereplés küszöbén álló Keszthely, megfosztva magát még egy győzelemtől – az ősszel e fölött a csapat fölött aratott győzelmet tekintve ezt jogosan gondolhatjuk –, vagy éppen megkímélve magát egy újabb vereségtől. Ki tudja?! 16:14-es vendég – ez esetben keszthelyi – vezetésnél, az első játékrész lefújása előtt ugyanis az egyik ottani szurkoló a pályára rohant, és nyolc napon túl gyógyuló sérülést szerezve megütött egyet a GDSE játékosai közül. Ezzel elkezdődött a keszthelyi csapat kálváriája, amelynek során először bajnoknak, majd egy héttel később, már csak bajnoki második helyezettnek kiáltották ki a Keszthelyt.
– A 2001/2002-es bajnokságot a Georgikon DSE részben fiatal kézilabdacsapata az NB/II délnyugati csoportjában kezdte azzal a nem titkolt céllal és szándékkal, hogy megnyerje a bajnokságot, természetesen az idősebbek segítségével – mondta Somogyi József, a csapat edzője, akit a legutóbbi szezonról és a bajnoki cím körüli „viharról” kérdeztünk.
– Ez több szempontból is fontos és aktuális lett volna. Játékosok tekintetében most vagyunk egy olyan generációváltás előtt, ami megfiatalítaná a csapatot, hiszen a kapusposzttól elkezdve a jobb szélig van tehetséges, ambiciózus fiatal, aki átvehetné az idősebbek helyét a csapatban. Szerettük volna szisztematikus építő munkával felkészíteni a csapatot egy nagyobb feladatra, az NB/I-b-ben való helytállásra. Úgy érzem, hogy ez a feladat edzői, szakmai és játékos szemmel nézve is sikerült, a fenti szakmai célok – megköszönve az idősebb játékosok maximális segítségét – megvalósultak.
– Mennyiben mutatkozott meg a fiatalítás az őszi és tavaszi szezonban?
– Sikerült három, 19–21 év körüli fiatalt beépíteni a csapatba, ami a jövőre nézve nagyon biztató. Az első félévben nagyon szépen megmutatta magát a csapat egysége, játéktudása, hiszen nagyon simán zártuk a szezont az első helyen. Mondom ezt annak ellenére, hogy az egyik meghatározó emberünk Csiszár Péter jobbátlövő átigazolt a nagykanizsai NB/I-b-s kézilabda szakosztályba, ami nyilván kellemetlenül érintett minket. Így a tavaszi időszakot ezen a poszton gyengébben kezdtük, ám a tudás, a lelkesedés és az akarat átlendített bennünket olyan mérkőzéseken is, amely nem annyira a jó játéknak, sokkal inkább az egységnek volt a diadala.
– A bajnoki idény végén aztán jött az ominózus találkozó. Mi történt itt pontosan?
– Elérkeztünk az utolsó előtti fordulóig, amikor is Simontornyára látogatott a keszthelyi kézilabda csapat. Ki-ki mérkőzést játszottunk Simontornyával ami azt jelenti, hogy aki győz, az a bajnok. Keszthelynek már a döntetlen is elégséges lett volna, hiszen ősszel hazai pályán mi jöttünk le győztesen a küzdőtérről. Ezen a mérkőzésen, egy jól játszó Keszthely – persze nem szerepelt rosszul a Simontornya sem –, jó első félidőt produkálva 16:14-re vezetett. Ekkor azonban az egyik játékosunkat egy néző tettleg bántalmazta, így a mérkőzés félbeszakadt, a további események – legnagyobb sajnálatunkra – már a fehér asztalnál zajlottak. Jogi csűr-csavarásokkal, precedens értékű döntésekkel, hol nekünk, hol az ellenfélnek kedvező hozzáállással, egy „öszvér” megoldás született, nem pedig egy olyan, amely – akár kedvező, akár kedvezőtlen számunkra, de még is elfogadható! –, egyértelművé tette volna az első pillanattól kezdve, hogy ilyesmi a sportpályákon nem fordulhat elő.
– Úgy érezzük a mai napig, hogy teljesen vétlen félként, minket is sújtanak a döntések, ugyanis sem a rendező-, sem pedig a Magyar Kézilabda Szövetség nem merte felvállalni azt a döntési mechanizmust, amely a jogszabá- lyokból adódóan egyértelművé tette volna az esetet. Sajnálatra méltó az, hogy nem a sportpályán dőlt el az, aminek ott kellett volna eldőlnie, és ezért szinte a meghurcolásig kihegyezve, egy órán belül három olyan döntés is született, amely szerint bajnok, illetve második lett a keszthelyi csapat.
– Úgy tudom, van itt még valami, ami megkeseríti a keszthelyi csapat örömét.
– Általános eljárás, ha NB-s mezőnyben bajnokságot nyer egy csapat, az automatikusan feljebb léphet egy osztállyal. Ha nem kíván előrelépni – például nincs rá anyagi fedezet –, akkor ugyancsak automatikusan, a második helyezettre száll az indulás joga. Idén is ez történt, ugyanis a Simontornya – szerintem szakvezetésbeli műhiba folytán – első lett, nem élt indulási jogával az NB/I-b-ben. Ennek ellenére nekünk, a feljebb jutásért mégis osztályozó mérkőzést kell játszanunk július 27-én semleges (székesfehérvári) pályán a Pápa csapatával, amely az észak-nyugati csoport egyértelmű második helyezettje, tehát – mivel ott az első helyezett Várpalota feljutott – be sem nevezhetett volna. Ezt egyébként azért sem értjük, mert rajtunk kívül senki sem szeretne előrébb lépni a dél-nyugati csoportból, másrészt pedig tavaly Nagykanizsa ugyanilyen módon jutott fel az NB/I-b-be...
Igazságtalanság? A Keszthely egy hétig bajnok volt, majd a Magyar Kézilabda Szövetség egy „érdekes” – ám de jogerős – döntéssel 0:0-ás eredménnyel semmisnek nyilvánította a Simontornya elleni találkozót, s így a Keszthely bajnoki első helyezését is.
A legjobb megelőzés a mozgás
Sokan nem gondolnak arra, hogy egy-egy siker mögött mennyi energia, áldozat, és nem egyszer lemondás húzódik. És persze arra sem, hogy ha valaki lesérül az mennyi kihagyással jár, amely pedig értelemszerűen maga után hozza az eredmények visszaesését. A kedvtelésből sportolóknak csak ebben az esetben, azonban az amatőr-, illetve az élsportolóknak rendszeresen kell látogatni sportorvosukat, hiszen a nem mindennapi fizikai terhelés miatt olykor speciális vizsgálatok szükségesek. |
Bizonyára sokan ismerik dr. Bartos Lajost, az „Öreget” aki sebészorvosként kezdte orvosi tevékenységét, azonban az ‘50-es évek közepe óta évtizedeken keresztül a sebészi munkával párhuzamosan, sportorvosként is gyógyította több generáció sportolóit. Dr. Bartos Lajos, akit mindenki csak „a Bartos”-ként emlegetett, többé nem „pátyolgatja” a sportolókat. A rendkívül sportcentrikus, még mindig szellemi frisseségnek örvendő keszthelyi orvos a napokban visszatért eredeti hivatásához. A sport leáldozásáról, az iskolai testnevelés silányságáról és egyhangúságáról panaszkodva – tengernyi tapasztalattal a háta mögött – ismét sebészként praktizál, s mint tapasztalt „öreg róka”, átadta körzetét és ezzel sportbetegeit is egy fiatal tehetségnek, dr. Major Zoltánnak, a hévízi labdarúgó- és női kézilabdacsapat orvosának, akit lapunk a praxis átvétele alkalmából keresett meg.
– 1987-ben végeztem Szegeden, az általános orvosi karon, majd a győri Petz Aladár Megyei Kórházban helyezkedtem el. 1992-ben kerültem Hévízre, ahol a győri munkám megszerzett reumathológiai és fizioterápiai szakvizsgának köszönhetően e szakterületen dolgozhattam egy évig a BM Szanatóriumban, majd pedig jelenlegi munkahelyemen, a NaturMed Hotel Carbonában – kezdi szakmai önéletrajzát a frissen kinevezett sportorvos, aki 1999-ben tette le, a legújabb tevékenységéhez szükséges szakvizsgát. – Sportorvosként már pár éve végzem a munkámat. Régi álmom vált valóra, amikor az Országos Sportegészségügyi Intézet (Sportkórház) felkínálta a lehetőséget, hogy a Keszthelyi Városi Kórház volt belgyógyászati rendelőjében, sportorvosi rendelést folytassak. A mozgásszervi betegségek, elváltozások kezelése ugyanis szorosan köthető a balneoterápiai ejárásokhoz, és nem utolsó sorban a prevencióhoz.
A keszthelyi és a környező településeken élő, sportoló emberek új sportorvosa még hozzátette, nem titkolt szándéka, az aktuális sportorvosi teendők – igazolások kiállítása – mellett, a hévízi, illetve a környékbeli balneoterápiás kezelésen belül a sportrechabilitáció, a sportrekreáció lehetőségének a megteremtése. Mint mondja, az egyik legjobb megelőzés a mozgás, hiszen bármilyen sporttevékenység űzése során javul a keringés, a fizikális- és pszichés állapot egyaránt.
– Milyen vizsgálatokat végeznek el a sportolókon rendszeresen?
– A törvényi előírás szerint bizonyos sportágaknál 18 év alatt évente kétszer, a fölött pedig évi egy alkalommal kötelező a sportorvosi vizsgálat, amely a sportolásra való alkalmasságot és a versenyképességet hivatott elbírálni az EKG, a labor- és egyéb szakorvosi vizsgálatok segítségével.
– Említette, hogy két labdás sport képviselői is a „kezei alá” tartoznak. Milyen sportsérülések fordulnak elő a leggyakrabban a csapat, illetve az egyéni sportágaknál?
– Nagyobb sérülés szerencsére ritkán adódik, bár volt már rá példa, gondolok itt a törésekre. A test-test elleni küzdelmek nagyon sokszor a közvetlen kontaktus miatt zúzódásokat, ín- és izomsérüléseket, továbbá rándulásokat, ficamokat okoznak. Ezek ellátása legtöbbször az előbb említett balneoterápiás, fizioterápiás módszerrel, valamint gyógyszeres kezeléssel oldható meg. A nagyobb elváltozások – töréseknél, szakadásoknál – nyilván baleseti, illetve az orthopéd sebészeti beavatkozást igényelnek. Érdekességként elmondható, hogy nagyon gyakran egy műtét, vagy egy törés után sokkal hamarabb edzésbe tud állni a sportoló, mint a különböző, úgynevezett mikrosérülés (krónikus gyulladás) után, amelyek sokáig panaszokat okozhatnak.
– Milyen véleménnyel van az iskolai testnevelésről?
– Jó lenne elérni azt, hogy a mai mozgásszegény világban napi egy testnevelés óra biztosítva legyen, és ne a televízió, illetve a számítógép jelentse a kikapcsolódást. Itt merül fel a régió számos úszás lehetősége, azonban tudjuk, hogy a nagyközönség számára csak minimális mértékben érhető el. Sokat javulna a helyzet egy városi uszoda felállításával, akár Hévízzel közösen is, régióban gondolkodva. Visszatérve a mozgásszegény életmódra, a scoliosis, tehát a gerincferdülés a leggyakrabban tapasztalható az iskolásoknál. Ez rendszeres mozgással megelőzhető lenne, de nem elhanyagolandóak a helytelen táplálkozásból eredő súlyfelesleggel rendelkező, előkészítetlen szervezettel való mozgásból eredő sérülések sem.
– Milyen megelőző sportorvosi vizsgálaton célszerű átesniük, a 30-as, 40-es éveikben járó, mozogni vágyó embereknek, ha előzetesen nem sportoltak rendszeresen?
– Mindenképpen fontos az EKG és a laborvizsgálat elvégzése, amellyel nagyon sok probléma megelőzhető. A hirtelen terhelés ugyanis elsősorban a szívet és a keringési szervrendszert éri váratlanul, másrészt pedig a mozgásszerveket. Fontos, hogy a szervezet elő legyen készítve a mozgásra, mert így hatékonyan megelőzhetőek bizonyos sérülések. Ebben az előkészítésben nagy szerepet játszik a masszőrök és gyúrók munkája is.
Július 5-7-e között harmadik alkalommal került megrendezésre a Wernesgrüner Bomba Kupa országos kiemelt tenisz verseny, amely a SUN Tenisz Club által rendezett évi nyolc országos megmérettetés egyik állomása. |
A versenyt eredetileg az első és másodosztályú férfi versenyzők részére hozták létre, azonban idén először, az utánpótlás ifjúsági – 14–16 éves – korosztály tagjai is megmérkőzhettek egymással. A két nyert szettig menő, az első– és másodosztályban 220 ezer forint összdíjazású, plusz tárgynyereményekkel jutalmazott versenyen 21 egyesület 57 versenyzője vett részt. Célja egyrészt a versenyzési lehetőség biztosítása volt a másodosztályú csapat illetve a 14 és 16 éves korosztály részére, illetve edzés az augusztusban kezdődő bajnoki fordulókra. Ezen kívül az elkövetkezendő három őszi versenynek – a rájátszásnak – a tétje az, hogy feljebb léphet-e a most még csak másodosztályú keszthelyi csapat az élvonalba – tudtuk meg Mózer Tibor szervezőtől, aki elmondta: a keszthelyi csapatból mindenképpen ki kell emelni Polgár Zsófiát (SUN TC), aki L14-ben 1., L16-ban pedig 4. lett, de nem szabad elfeledkezni Ambrus Szilárdról (SUN TC) sem, aki a 16 éves fiúknál végzett a dobogó második fokán. Rajta kívül megemlítendő még F14-ben Máté Ádám (SUN TC) 1., Göndöcs Balázs (SUN TC) 3. helyezése is, tehát az utánpótlásban nagyon jó eredményt ért el a Keszthely. Másodosztályban Jánosdeák Attila (Helikon TC) a 3. lett, Georgie Viktor pedig bejutott a legjobb nyolc közé.
Atlétika
A Keszthely Város Diáksport Egyesület atlétái ismét kitettek magukért. A június 1-jén és 2-án a budapesti UTE-pályán rendezett országos diákolimpián a 4*100 m-es fiú váltó a 9., míg Pál Réka hármasugrásban a 12. helyet szerezte meg.
Szintén Újpesten, június 21. 23. között került megrendezésre az országos egyesületi ifjúsági és junior atlétikai bajnokság. Itt a junior korosztályú Héder Mihály 100 és 200 méteren az első 12-ben végzett, és 400 méter síkfutásban is a 11. helyet szerezte meg. Az ifik között Papp Csaba hármasugrásban 8. lett.
Július 3-án került sor az összetett serdülő bajnokságra a budapesti UTE-pályán, amely a 14 éves lányok „A” változatú négypróba versenye volt. 80 méter gátfutásban, magas– és távolugrásban valamint gerelyhajításban tehették próbára tudásukat és erejüket a lányok, nem is eredménytelenül. A KVDSE versenyzői közül 2021 ponttal Demeter Klaudia nyerte meg a versenyt, a 13 éves lányok közül pedig Vető Dalma 1470 ponttal a 9. helyen végzett.
Labdarúgás
A 100 éves keszthelyi labdarúgás emlékére hat csapat részvételével nagypályás „Öregfiúk” tornára került sor július 13-án, az FCK pályán az Futball Club Keszthely és a keszthelyi öregfiúk szervezésében. A délelőtt tíz órakor kezdődött egésznapos rendezvényen a budapesti BKV Előre, a Tapolcai Bauxit, a Sármellék, a Pilisszentiványi Öregfiúk, a Keszthely Old Boys és az FCK öregfiúk csapata lépett pályára.
Vívás
A Balaton Vívóklub az immár hagyományosnak mondható, keszthelyi edzőtáborban kezdi a felkészülést a szeptemberben induló versenyszezonra. A most először csak magyar versenyzőkkel rendezett tréningsorozat első része augusztus 19–26-ig tart. Ezen idő alatt a BVK balatonfüredi, tapolcai és keszthelyi szakosztálya, valamint e települések vonzáskörzetének vívói, a klub keszthelyi edzőtermében, a VE Georgikon Mezőgazdaságtudományi Kar sportcsarnokában, illetve a tapolcai kezdő csoport és sümegi szakosztály tagjai tíz napon keresztül Szalay Gyöngyi és Németh Árpád irányításával, a tapolcai vívóteremben végzik majd az edzéseiket. Az általános fizikai alapozásból (gimnasztika, futás, erősítés) és speciális szakmai felkészítésből tehát vívásból, asszózásból álló edzésprogram augusztus 26-tól újabb egy héten keresztül, a junior válogatottal kibővítve folytatódik. Mivel a válogatott mind a hat fegyvernemben képviselteti magát, ezért Borosné Eitner Kingán, a BVK és a junior férfi párbajtőr válogatott keretedzőjén, valamint Baksai József, Sohár László és Farkas Zoltán BVK-s klubedzőkön kívül, az öt további fegyvernem keretedzője irányítja majd a munkát, a tábor második hetében.
Vitorlázás
Keszthely ismét ünnepelhet, hiszen a már több Európa– és világbajnokságot megjárt Mórocz Ágnes Európa hajóosztályban első, míg az olimpiára készülő Sallai Gábor-Markal Roland páros 470-es hajóosztályban a második helyezést szerezte meg, a Balatonfüreden megrendezett magyar bajnokságon. „Európában” az éppen tizedik éve hajózó Mórocz Ágnes mostani győzelmével a nyolcadik országos elsőséget mondhatja magáénak – 1995 óta minden évben övé a magyar bajnoki aranyérem –, sőt tavaly és idén az országos bajnokság mellett megnyerte a bajnoksággal párhuzamosan megrendezett nemzetközi hetet is, amely a legrangosabb magyar versenyként van számontartva. Az 1998 és 2000 között „Keszthely város legjobb női sportolójának” megválasztott, a tavalyi eredményeiért pedig a „Zala Megye sportolója” nívódíjat kiérdemlő Mórocz Ágnes elmondta, bár időhiány miatt keveset készült a versenyre – ráadásul a mezőny is jóval erősebb volt –, szeretné még párszor megvédeni a magyar bajnoki címet.
A 2. helyezett 470-es duó kormányosa, Sallai Gábor úgy nyilatkozott, a vártnál sokkal jobb és erősebb szél fogadta őket az eddigi magyar bajnokságokhoz képest, azonban az elmúlt időszak edzéseinek köszönhetően sikerült jó eredményt elérni. Mint mondta, a magyar bajnokság neki és társának felkészülési verseny volt inkább, hiszen a Szardínia szigetén – Cagliariban – ősszel megrendezendő világbajnokságra tartogatják erejüket.