Kulcsátadás a Napsugár utcában
A 24 szociális bérlakás alapkövét Keszthelyen az elmúlt év áprilisában tették le, s a beruházáshoz a Széchenyi-terv pályázatának köszönhetően a Gazdasági Minisztériumtól 80 millió forint támogatást nyert a város, ehhez 46 millió forintnyi saját erőt kellett biztosítania. Az épületek kivitelezését a közbeszerzési eljárás alapján kiválasztott helyi Takép Kft. végezte. |
A jó minőségben elkészült épületek műszaki átadása az elmúlt év decemberében megtörtént. A lakások a meglehetősen kis alapterületük ellenére magas fokú összkomfortot biztosítanak a lakók számára, akik az elmúlt napokban már beköltöztek új otthonaikba, s március utolsó napján bensőséges ünnep keretében vették át a lakások kulcsát.
Mohácsi József avató beszédében szólt arról, hogy Keszthelyen közel háromszázra tehető azoknak a száma, akik szociális rászorultságuk okán lakásgondjaikra megoldást várnának, ám azoknak a köre, akiket az egy főre jutó jövedelmük, munkaviszonyuk alapján bérlőként figyelembe lehetne venni, jóval kisebb. A polgármester szólt az előző ciklusban elkezdődött beruházás jelentőségéről, hiszen a városban 1983-óta nem épült szociális bérlakás. A most átadott 9 másfél és 15 egyszobás, átlagban 30 négyzetméter alapterületű, összesen 24 lakásra 278 pályázat érkezett, s az önkormányzat két bizottsága jelölte ki a jelenlegi bérlők személyét. Az ünnepélyes átadáson Mohácsi József kérésére dr. Szabó Imrével, az elmúlt ciklus polgármesterével közösen vágták át a nemzeti színű szalagot, majd együtt adták át a kulcsokat a bérlőknek. Ez a 24 lakás reményt nyújt arra, hogy a felszabaduló önkormányzati bérlakások – bár azok minőségüket és komfortfokozatukat tekintve nagyon sok kívánnivalót hagynak maguk után – elindítanak egy lakásmobilitási folyamatot, vagy legalább annak a reményét, hiszen ezek felújítására, színvonaluk javítására jelenleg nincs módja a városnak. Mohácsi József szólt arról is, hogy a város továbbra is kiemelt figyelmet kíván fordítani a hátrányos helyzetben lévő polgárokra, s további lakásépítések is szerepelnek Keszthely távlati tervei között.
Hévíz sikere is a díj
Az év polgármestere Vértes Árpád
Ez a hónap is jól kezdődött Hévíz számára, hiszen a város első embere, Vértes Árpád az „Év polgármestere” címet vehette át Lamperth Mónika belügyminisztertől. A Szarvason, április 4-én megtartott polgármesteri találkozón ünnepélyes keretek között átadott díj Melocco Miklós szobrászművész alkotása. |
A díj odaítélése a
pol gárok döntésének köszönhetően dőlt el, hiszen immár hetedik alkalommal szavazhattak a települések első embereire a médiákban, illetve az Interneten közzétett kérdőívek segítségével.
– Itthon, Hévízen is nagy szeretettel gratulált mindenki ehhez a díjhoz és megszámlálhatatlan telefonhívást is kaptam – mondta Vértes Árpád polgármester. – Tisztában vagyok azonban azzal, hogy ez a díj nem egy ember sikere, nem egyedül az én érdemem, hanem a város vezetéséé és a lakosságé is. A város vezetőinek a következetes munkája éppúgy benne van ebben a díjban, mint a lakosságé, akik bizalmat szavaztak nekem, nekünk, megerősítve, hogy Hévíz fejlődése jó irányba tart. Problémák mindig, mindenhol vannak, ám ha ezeket közös erővel sikerül leküzdeni, akkor elmondhatjuk, jól együtt van a csapat. Ez egy csapatmunka elismerése, s én most büszke vagyok arra, hogy ezt a csapatot közel egy évtizede vezethetem a lakosság bizalmából.
Magyar történelem német nyelven
Keszthelyen zárul a Habsburg-projekt
Utolsó szakaszához érkezett a német Hirschfeldét az osztrák Semmeringet, valamint Keszthelyt magába foglaló Habsburg-projekt, a Vendéglátó, Idegenforgalmi, Kereskedelmi Szakképző Iskola és Kollégium partneriskoláival közösen folytatott, külföldi cserekapcsolaton alapuló rendezvénysorozat. |
A Habsburg-projekt – mint ahogy azt Malasits Istvántól, a VSzK osztrák-német kapcsolatait felügyelő, a projektet megszervező tanárától megtudtuk –, 2002 tavaszán, a Hirschfelde melletti, zittaui múzeum kiállítása apropóján indult a három fenti településsel közösen. Mindhárom város a saját történelmének egy-egy szeletét dolgozta fel. Korábban a keszthelyi VSzK idegenforgalmi szakos diákjai látogattak el egy-egy hétre Németországba, majd Ausztriába – az ország történelmének, és kultúrájának megismerése céljából –, most a német, illetve az osztrák tanulók jöttek el Keszthelyre, ugyanezzel a szándékkal. Az április 6-tól 13-ig Keszthelyen tartózkodó, 11 tagú társaság a megérkezést követő napon német nyelvű előadáson vett részt a városháza dísztermében. Ennek első részében Dömötörfi Tibor történész, az MTA munkatársa, a magyar történelem legfontosabb mozzanatait mutatta be a honfoglalástól kezdve az 1956-os forradalom és szabadságharc leveréséig, majd a három ország közös régiójának Habsburg vonatkozásai volt a téma, középpontba állítva a Deák Ferenc által kezdeményezett, osztrák-magyar kiegyezést.
Az előadással színesített első nap estéjén VSzK-s diákokkal találkoznak a testvériskolák tanulói, a többi napon pedig a város nevezetességeivel ismerkednek, illetve a környező települések – Hévíz, Zalakaros –, fürdőit látogatják meg. Természetesen az „országjárás” sem marad el, amelynek keretében a fővárost, valamint a királynék városát, Veszprémet is megtekintik.