A Város Napján Hévízen

A régió felé nyitnak

Köszönet a munkáért

Hegykapu faragványt avattak

A biztonságos, nyugodt Hévízért

Őrzik a népi kultúrát

Miniszteri elismerés
A Föld Napja alkalmából dr. Kóródi Mária környezetvédelmi miniszter és Haraszti László természetvédelemért felelős államtitkár Pro Natura emlékplakettet adományozott a Hévízért Városvédő és -fejlesztő Kulturális Egyesület részére a természetvédelem, különösképpen a hévízi láp védelme érdekében kifejtett tevékenységért. A Kongresszusi Palotában tartott ünnepségen az egyesületet Füzesi Lászlóné és Benkő Ágnes képviselte.

Pro Urbe-díj a táncstúdió vezetőjének

A Város Napján Hévízen

A Celldömölki Fúvószenekar zenéje invitálta a 11 éves Hévíz város születésnapi ünnepére az érdeklődőket a Városháza téren. A május 1-jén hagyományosan megtartott város napi ünnepségen az önkormányzat munkatársai és a képviselő-testület tagjai mellett meghívott vendégként részt vett dr. Kara Pál, a Belügyminisztérium önkormányzati és építésügyi államtitkára és dr. Nemes Zoltán megyei rendőr-főkapitány is.

Pro Urbe Hévíz kitüntetést kapott Naszádosné Bálint Zsuzsanna.A vendégeket a Varga Endre vezette Musica Antiqua együttes előadása után Vértes Árpád polgármester köszöntötte. Az idei évben már több kitüntetéssel – Koós Károly-díjjal, Az Év Polgármestere elismeréssel és az ISM Zala Megye Sportjáért díjával – elismert városvezető hangsúlyozta: kitüntetéseket nem önmagának, hanem a városnak tulajdonítja, hiszen személyén keresztül egész Hévíz munkásságát ismerték el különböző szinteken. Kiemelte: az eddigi eredmények azt mutatják, hogy Hévíz, az itt élők képesek arra, hogy városuk haladása érdekében összefogjanak, együtt dolgozzanak. „Az Európai Unió felé haladva – mondta – ez az összefogás, a város érdekeinek az egyéni érdekek elé helyezni tudása különösen fontos.”
Beszéde után dr. Kara Pál üdvözölte az ünneplőket. Szónoklatában Hévíz 1993 óta elért legjelentősebb eredményeit sorolta fel, így a rendőrőrs felavatását, az új városháza megépítését, a város üzleti életét mutató Aquamarin-vásárlást, a templomok felépítését, az idősek otthona létrehozását, a Bibó-gimnázium megalapítását. Mint mondta: az önmagában így is látványos fejlődést csak tetézte a Virágos Magyarországért mozgalomban szerzett első, az európai versengésben megszerzett második hely elérése, és az, hogy a város az eltelt esztendők alatt képes volt arra, hogy költségvetését megötszörözze. A most több mint kétmilliárdos vagyon bizonyítja, hogy az itteniek jól sáfárkodtak lehetőségeikkel. 
Mostantól az unióba való belépés hoz Hévíz számára rengeteg munkát – mutatott rá –, már csak azért is, mert az EU-ban a váro- sok felértékelődnek. Az igazi feladatot a pénzalapok elérése, az ehhez szükséges munka adja. Ehhez profi csapatra lesz szükség – jelentette ki, hozzátéve: reméli, hogy a város ez után is minden energiáját a minőségi fejlesztésre fordítja.
Szavait követően rövid kultúrműsor után – fellépett az Illyés-iskola énekkara, Berényi Andrea, Ciklin Katalin, Farkas Gergő és Musica Antiqua együttes – került sor a városnapi kitüntetések átadására. A Pro Urbe Hévíz díjat idén Naszádosné Bálint Zsuzsanna vehette át a hévízi ifjúság tánckultúrájának fejlesztése érdekében vállalt közel két évtizedes önzetlen szolgálatáért, Hévíz város hírnevének öregbítéséért.
A kitüntetésekről lapunk városnapi összeállításában olvashatnak.

vissza az elejére


Megjelent a Hévíz folyóirat új száma

A régió felé nyitnak

A Festetics-városok találkozóján önálló esten mutatkozott be a tíz éves Hévíz folyóirat. A folyóirat a találkozóra új külsővel, megváltozott szerkesztőbizottsági összetétellel jelent meg. A kiadvány ebben a negyedévben, erre az alkalomra stílusosan Róth István festőművész gróf Festetics Györgyről készített színes portréjával üdvözli az olvasót.

A bevezetőben dr. Kiss Lajos alapító köszönti a művészeti és kulturális folyóirat minden olvasóját, utalva arra: a tíz éves kiadvány nagy feladata az elkövetkező esztendőkben az lesz, hogy a lehető legtöbbet mutasson fel és meg Hévíz, Keszthely és a térség művelődési értékeiből.
Dr. Szántó Endre felelős szerkesztő a folyóirat bemutatása során ehhez hozzátéve elmondta: a környék felé nyitás nem jelenti azt, hogy a folyóirat az eddigiekhez híven ne tartaná a kapcsolatot országos és határokon túl élő művészekkel, alkotókkal. Jó példa erre, hogy a mostani számban Jókai Anna Mit tehet a költő című, Illyés Gyuláról szóló írása olvasható, illetve Róth István alkotását láthatják a címlapon az érdeklődők.
A Hévíz-ben ezen túl Osváth Miklós Róth István-portréját, Szarka Lajos Vértes Árpáddal, a „városépítő polgármesterrel” készült interjúját, Szántó Endrének a Hévízi Állami Gyógyfürdőkórház születéséről, valamint Gyarmati Józsefnek A Hévízi-tó gyógyhatásáról szóló írását olvashatják az érdeklődők. A kiadvány második fele hévízi dokumentumokat tartalmaz, melyek az 1952 és 1955 közötti Hévíz életét mutatják be. A kiadvány olvasó szerkesztője Cséby Géza, a szerkesztőség tagjai Szarka Lajos és Tar Ferenc történészek. Szerkesztőségi tanácsadó dr. Kiss Lajos, munkatárs Czencz Ágnes. A kulturális folyóiratot Hévíz város önkormányzata adja ki, felelős kiadója Vértes Árpád, Hévíz polgármestere.

vissza az elejére


Elismeréseket adtak át

Köszönet a munkáért

A város napi ünnepségek keretében többen vehettek át elismerést a Hévíz érdekében kifejtett munkájukért.

Rendkívüli előléptetésben részesült Dörnyei József nyugalmazott rendőrszázados, akinek a megyei rendőr-főkapitányság parancsát és elismerését dr. Nemes Zoltán főkapitányság-vezető adta át.
Hévíz város önkormányzatának képviselő-testülete a közbiztonsági bizottság javaslata alapján díszoklevél adományozásával köszönte meg a város érdekében kifejtett polgárőr munkáját Herczeg Ágostonnak és Kecskés Zoltánnak. Hévíz közbiztonsága érdekében végzett munkájáért, valamint az új, Hévíz Közbiztonságáért Polgárőr Egyesület megalakulása érdekében kifejtett szervező tevékenységéért elismerő oklevélben részesült Ambrus Sándor, Cziffery Csaba, Flaisz János, Kálóczi Dénes, Szabóné Losonczi Zsuzsanna, Szabó Sándor és Sipos László.
A város önkormányzata Az Év Rendőre kitüntetést adományozta Cseke Ferenc rendőr-százados, a rendőrőrs parancsnok-helyettese részére a város közlekedésbiztonságának kialakítása, az ifjúságvédelem, a drog- és bűnmegelőzés érdekében kifejtett eredményes munkájáért.
Pro Cultura Hévíz díjban részesült Nagy Imréné, a Nagy Imre utca utcabizalmijaként az utcaszépítés, parkosítás terén elért eredményes munkájáért; dr. Szakonyi József a Hévíz gyógy-idegenforgalma és annak népszerűsítése érdekében végzett kiemelkedő munkájáért; dr. Kovácsné dr. Kurucz Rita a város kulturális érdekében végzett tevékenységéért; Gerencsér Istvánné a Kisfaludy utca utcabizalmija az utca arculatának kialakítása érdekében tett munkájáért, az utca virágosítása és díszítése terén elért eredményes munkájáért; Ekmann Ernő a város kulturális és idegenforgalmi rendezvényeinek támogatásában végzett tevékenységéért; Vass Géza a Hévízi Sportkör sakk szakosztályában végzett több évtizedes odaadó tevékenységéért; dr. Oláh András a város gyógy-idegenforgalma és annak népszerűsítése érdekében végzett több évtizedes kiemelkedő munkájáért, valamint a Hévízért Városvédő, – fejlesztő és Kulturális Egyesület a természet– és városvédelem érdekében, különös tekintettel a hévízi lápvédelem területén végzett kiemelkedő tevékenységéért.
Jubileumi díszoklevélben részesült a hévízi díszítőművészeti szakkör, illetve Farkas Gergő, a város kulturális rendezvényein való rendszeres szerepléséért.

vissza az elejére


Hegykapu faragványt avattak

Vidám hangulatú műsor, majálisi forgatag keretezte azt a ceremóniát, amelyet az Egregyi szőlőhegy bejáratánál álló hegykapu faragvány átadására szerveztek a város napi ünnepségek keretében.
A faragvány, melyet Veres Ferenc sepsiszentgyörgyi fafaragó hársfából készített, a szőlőhegy bejárata előtt állva a hévízi városrész egykori és mostani lakóinak, szőlőműveseinek munkásságát dicséri, és a kirándulók számára az egregyi szüretek hangulatát adja vissza.
A hegykapu faragványt Vértes Árpád polgármester leplezte le, majd dr. Bakonyi László, a Cserszegtomaj, Hévíz-Egregy Hegyközség elnöke és Németh László, a helyi választmány elnöke mondott „hegyi beszédet”, melyben elsősorban a szőlő, a bor egykori és mai helyzetét, szerepét emelték ki. Az alkalomhoz illő dalokkal, táncokkal szórakoztatta a nagy számú érdeklődőt Bereczky Szilárd népdalénekes, Vörös Adrienn, a Bibó-gimnázium tanulója és a Kinizsi Néptáncegyüttes.

vissza az elejére


A biztonságos, nyugodt Hévízért

Hévíz idegenforgalmi vonzerejének megtartása és a helybeli lakosok nyugalma érdekében az önkormányzat további lépéseket kíván tenni a bűnmegelőzés és a közbiztonság helyzetének javítása érdekében. Emiatt a képviselő-testület a legutóbbi ülésen önálló napirend keretében, részletesen foglalkozott a város közbiztonsági, bűnmegelőzési koncepciójával, melyet a közbiztonsági bizottság állított össze Klucsarits Iván bizottsági elnök vezetésével.

A koncepció nemcsak konkrét lépéseket javasol az önkormányzat, az intézmények, civil szerveztek és lakosok számára, de alkalmas arra is, hogy azzal a település pályázaton vegyen részt. „Az önkormányzatok közbiztonsági, bűnmegelőzési koncepciói hosszú távú komplex megvalósításának támogatására” elnevezésű pályázattal 3 millió forintos vissza nem térítendő támogatás szerezhető 30 százalékos önrész vállalása mellett.
A képviselő-testület a pályázat beadására és az önrész biztosítására vállalkozott, és elfogadta a bizottság által készített koncepciót is. Ez többek között rámutat arra, hogy a bűncselekmények visszaszorítása érdekében – ezek között Hévízen dobogós helyen szerepelnek a lopások, de egyre több probléma akad a fiatalkorúak bűnözésével, a legális és illegális drogok elterjedésével és a családon belüli erőszak növekedésével is – összetett feladatokat kell végrehajtani. Így célszerű az oktatási intézményekben bűnmegelőző, nevelő jellegű oktatások megtartása szakemberek bevonásával, tematikus kiállítások szervezése a diákok aktivizálásával.
A személy elleni erőszak, illetve a vagyon elleni bűncselekmények meggátolása érdekében szükséges a helyi kamerarendszer fejlesztése úgy, hogy a kivezető utak mellett a városon belüli csomópontokat, főbb turisztikai nevezetességeket és a sétáló utcát is el kell látni kamerával. 
A gépjármű lopások visszaszorítása érdekében a rendőrőrsre bekötött riasztórendszer továbbfejlesztése elengedhetetlen. A fejlesztés első fázisaként a nagy értékű gépkocsival érkező turistákat, vendégeket a szálláshelyükön, a gépjárműben elhelyezhető jelzőrendszerrel szeretnék ellátni. A vagyon elleni bűncselekmények megelőzése okán több épületet, szállodát, üzletet kíván a város bevonni a jelzőrendszerbe, de a megelőző programba a szállodák biztonsági szolgálatait, a Szobakiadók Szövetségét és a többi civil szervezetet is bevonnák. Számukra a megelőzés területén oktatásokat is terveznek, amelyeken látványtechnikai bemutatót is tartanának.
Szintén ismeretterjesztő előadásokkal kívánják felkészíteni a megelőzésre a Szomszédok Egymásért Mozgalom tagjait.
A szenvedélybetegségek elharapódzása ellen ugyancsak előadással, filmvetítéssel, bemutatókkal tennének, de – hangsúlyozza a bizottság – itt a DADA program folytatása is indokolt. Emellett az ifjúság védelme érdekében ifjúsági őrjárat létrehozása is fontos, ebben szabadidős tanárok és rendőrök, valamint a gyermekjóléti szolgálat tagjai vennének részt.
A koncepció kitér a közlekedés fejlesztésére, a tűzvédelemre való felkészítésre is, és nagy szerepet szán a gyermekvédelmi szolgálatnak a családon belüli erőszak megakadályozása, felszámolása terén.

vissza az elejére


Őrzik a népi kultúrát

A fennállásának 35. évfordulóját ünneplő díszítőművészeti szakkör munkáiból nyílt jubileumi tárlat a városháza épületében a május 1-jei ünnepség részeként. 
A kiállításon a Hévízi Tisztaforrás Dalkör nótái után Bordácsné Kishonti Erika népi iparművész méltatta a Vértesaljai Antalné által vezetett mintegy ötven tagú szakkör tevékenységét, képzeletben végigkalauzolva a hímzésekért rajongókat azokon a tájakon, amelyekről, amelyekből a szakkör tagjai az ihletet, na és a motívumokat merítették.
A párnák, terítők, asztali– és poháralátétek a Dunántúl, a Felvidék, az Alföld és Erdély csodálatos népi motívumait idézik. A zalai fehérhímzések, a hetési, rábaközi, karádi, buzsáki, palóc, matyó, kalocsai, kertai, kalotaszegi, mezőségi hímzések olyan gazdag, sokoldalú népi kultúráról tanúskodnak, amelyre méltán lehetünk büszkék, és amelynek továbbítói, gondozói igazán elismerésre méltóak.

vissza az elejére


Hévíz, Keszthely és Vidéke

Zala Média online