Keszthely története - I. és III. kötet
Ellenőrzés minden évben
| Az önkormányzat intézményeiben folytatott belső ellenőrzések tapasztalatairól hallgatott meg tájékoztatót Hévíz képviselő-testülete. |
Az ellenőrzések négy éve – a helyi önkormányzatokról szóló törvény alapján – kezdődtek. Minden esetben szúrópróbaszerűen hajtották végre azokat, azzal a céllal, hogy az intézmények költségvetési gazdálkodásáról, illetve a pénzügyi-gazdasági szabályok betartásáról kapjanak reális képet mind az intézmények vezetői, mind az önkormányzat dolgozói. A Bibó gimnázium, az Illyés iskola és az Egységes Művelődési Intézmény esetében jelentős szabálytalanságokra nem derült fény a vizsgálatok során, a kisebb hibákat pedig az érintettek kijavították. Az óvodákról az ellenőrzés megállapította: azok gazdasági életére a takarékosság volt a jellemző, s egyik intézményben sem találtak semmiféle szabálytalanságot vagy hiányosságot, sőt, megállapítást nyert, hogy az intézmények vezetői napi munkájuk során is rendszeres ellenőrzéseket
folytattak.
A GAMESZ vizsgálatakor jellemző hibaként tüntették fel a kifizetések mellett az utalványozás hiányát, illetve az intézmény vezetőjénél a saját részre történő utalványozást, a GAMESZ tulajdonában lévő gépjárművek menetlevelének vezetésének hiányosságait. Az utóellenőrzéseknél már az utalványozás rendjében szabályosságot talált az ellenőr, de továbbra is hibaként jelölte meg az utalványozás hiányosságát.
Vancsura Miklós képviselő szerint ez súlyos hibaként fogható fel, hiszen a kifizetések jogszerűsége kérdőjeleződik meg ezáltal. Vértes Árpád polgármester elmondta: mindezeket a hiányokat az utóellenőrzéseket követően kiküszöbölték – ezt megerősítette Keserű Ákos jegyző és Király László, a GAMESZ vezetője
is.
A jegyző hozzátette: az évente végzett vizsgálatok megállapításai azt mutatják: az intézmények lehetőség szerint törekednek a felmutatott problémák korrigálására, s a legutóbbi esetekben már inkább csak formai hibák történtek.
Mindezek elfogadása után a képviselők a tájékoztatót tudomásul vették.
Átalakul a struktúra?
| A márciusi ülésen Komáromi István, a pénzügyi bizottság elnöke terjesztette azt a javaslatot a keszthelyi városatyák elé, amely az önkormányzat által fenntartott intézmények struktúrájának átalakításáról szól. |
Amint az az előterjesztésben is szerepel, a város intézménystruktúrája az 1960-as években alakult ki az akkori közigazgatási rendszernek megfelelően. Mivel Keszthely városa járásszékhely és középfokú oktatási centrum volt, ennek megfelelő intézménystruktúrát kapott, amelyet az állam tartott fenn a Járási és Városi Tanácsok felügyelete mellett. Idővel a régi járási jogosultságok megszűntek, és a körzeti irányító funkció is lazulni kezdett. Ez a szerepkör a rendszerváltással el is veszett – bár jelenleg néhány közigazgatási területen visszatér –, és a települési önállóság továbbra is fennmarad.Időközben megváltozott az intézményrendszer finanszírozása: a normatív rendszer bevezetésével megerősödött az önkormányzatok szerepe, hiszen az ő feladatuk az intézmények fenntartásának biztosítása, amely a normatív támogatás kiegészítését is jelenti. Éppen ezért szükséges az önkormányzatoknak átgondolniuk intézménystruktúrájukat, és szükség esetén változtatni a helyzeten.A képviselők által egyhangúan meghozott határozat szerint a bizottságok együttműködve terjesztenek majd javaslatot a képviselő-testület elé e témakörben, figyelembe véve a szakmai, ellátási, gazdaságossági és egyéb szempontokat. A határidő az óvodák és oktatási intézmények vonatkozásában ez év május 15., a művelődési intézményekkel kapcsolatban legkésőbb október 15., az ESZI és a Városi Kórház esetében november 15.
| Pályázati felhívás
Keszthely Város Önkormányzata Képviselő-testülete Kulturális és Ifjúsági, valamint Oktatási és Sport Bizottsága pályázatot hirdet művészeti csoportok, együttesek részére, valamint rendezvények, kiadványok önkormányzati pénzügyi támogatásának elnyerésére.
|
Lapunk előző számában adtunk hírt a keszthelyi Ipartestület tisztújító közgyűléséről. A megválasztott tisztségviselők nevének ismertetése során azonban az elnök, és az elnökségi tagok felsorolásánál kimaradt a két alelnök neve, amelyet ezúton pótolunk: a következő négy évre Kámán Lászlót és Návai Lászlót bízták meg az iparosok az elnökhelyettesi teendők ellátásával.
A vásárokról és piacokról szóló 42/1999. (XII.16.) sz. önkormányzati rendelet alapján a városi piac napi iparcikk piacán megüresedett „21”-es 7 m2-es sátorhely 2000. évtől 3 éves időtartamra versenytárgyalás útján kerül értékesítésre.
Kérem, hogy 2000. április 15-ig szíveskedjenek a jelentkezéseiket benyújtani a Polgármesteri Hivatal Városüzemeltetési Osztályára (Keszthely, Fő tér 1.) vagy annak Piacfelügyelőségére.A kérelemnek tartalmaznia
kell:
– a tevékenység pontos megnevezését,
– nevét, állandó lakcímét, valamint
– a vállalkozás székhelyét
– adószámot.
A versenytárgyalások helye és időpontja:Keszthely Város Polgármesteri Hivatala Tárgyalóterme
2000. április 17. (hétfő) 10 óra.
A versenytárgyalással és az árusító helyekkel kapcsolatban részletes felvilágosítást lehet kérni a Polgármesteri Hivatal Piacfelügyelőségén (83/311-167).
|
Hévíz Város Önkormányzata és Gazdasági Műszaki Ellátó Szervezete 2000-ben ismét meghirdeti környezetszépítési versenyét, mely idén 5 részre oszlik. A megmérettetésben az előző évektől eltérően csak a benevezettek vehetnek részt. |
A hévízi SZMSZ módosítással kapcsolatosan sajtótájékoztatót tartott a MIÉP Papp Gábor megyei elnök, és Kepli József, a városi szervezet elnökének részvételével. Papp Gábor elmondta: a módosítás egy két éve elkezdődött hévízi folyamat tetőpontját jelenti, mely kezdődött a bizottságok külső tagjainak választásával, ahol a „győztes párt” köréből válogatták ki a tagságot. Folytatódott a televíziós közvetítések vágatlan adásainak megszüntetésével, illetve azzal, hogy az utóbbi hetekben Hévízen már összefoglaló jellegű testületi adásokat sem lehetett látni a helyi televízióban. A folyamat az elmúlt ülésen zárult, amikor a MIÉP nyolc napirendi ponthoz adta be hozzászólási kérelmét, ám azok mindegyikét elutasította a testület 9-3 arányban. Papp Gábor szerint az ezt követő SZMSZ módosítással minden választópolgárt kizártak a hozzászólás lehetőségéből. A megyei elnök hangsúlyozta: a hévízi testület döntésében semmiféle törvénytelenség nem lelhető fel, az teljesen szabályos keretek között történt, ám szerinte mindenképpen etikátlan és antidemokratikus.
Rövidesen megjelenik
Keszthely története - I. és III. kötet
| A millennium alkalmából Keszthely város önkormányzatának kiadásában, a Castellum-Press Kft. gondozásában – igényes kivitelben , B5 formátumban mintegy 150, illetve 120 oldalon – június elején megjelenik Keszthely története könyvsorozat I. és III. kötete. |
Az I. kötet két nagyobb témakört ölel fel, a város természeti képét, környezetét bemutató részt dr. Szabó István egyetemi tanár, a Veszprémi Egyetem rektorhelyettese írta, a Keszthely történetét az őskortól a törökkor végéig részletező tanulmány szerzője dr. Müller Róbert, a Balatoni Múzeum igazgatója. A III. kötetben az 1849-1948 közötti időszak Tar Ferenc történész feldolgozásában kerül az olvasók elé.Mindkét kötet szerkesztője dr. Müller Róbert.A írásos feldolgozást gazdag képanyag egészíti ki, számos értékes kordokumentum, tárgy fotója most először jelenik meg nyomtatásban.
Felhívjuk Tisztelt Olvasóink figyelmét, hogy április 25-ig rendkívül kedvezményes 1000 Ft-os bruttó áron lehet a szerkesztőségben (Keszthely, Kossuth u. 42.) előfizetni a két kötetre, s egyúttal az előfizető nevét és címét a függelékben megjelentetjük!