Magas szintű szolgáltatás, egységes arculat

Világosan elválnak a feladatok

Lengyel vendégek


Megelőző programok a gyógyfürdőkórházban

Magas szintű szolgáltatás, egységes arculat

Megtörtént a tenderkiírás, a zsűri véleményét jóváhagyták, úgyhogy a következő hetekben megérkeznek a rehabilitációs és fizioterápis eszközök a kórház terápiás részlegeire. Ezzel a jó hírrel fogadta lapunkat Vancsura Miklós főigazgató. Az előzményekről röviden annyit, hogy két évvel ezelőtt a Dél-dunántúli Regionális Fejlesztési Társasággal közösen nyújtott be a kórház Phare pályázatot, amely sikeres volt és nyertes. A pályázatnak két eleme valósult meg: az egyik egy komplett rehabilitációs kórházi gyógyfürdő szolgáltatásokra vonatkozó minőségbiztosítási rendszernek a létrehozása, a másik pedig a fizioterápiás eszközök vásárlása.

– Többféle eszközről van szó – mondja a főigazgató. – Van köztük elektroterápiás, balneo-, valamint kombinált terápiás eszköz. És van egy olyan komplett rehabilitációs gépsorunk is ebben a rendszerben – a Technogym –, ami a világ legjobb rehabilitációs eszközrendszere. Jó arra, hogy minden izmot – és az ízületeket – külön-külön mozgat meg, és alkalmazható fitness célokra is. Ez a program már illeszkedik a kórházéhoz, amely arra irányul: hogyan lehetne az intézet hatékonyabb működése érdekében az erőforrásainkat, a terápiát délután is hasznosítani. Ma a terápia délután három órakor befejeződik, a fedett fürdő pedig 4 órakor bezár. Szeretnénk ebben a szezonban a fürdő nyitvatartását meghosszabbítani, és új programokat beindítani a kórházban. Így többek között az említett eszközökkel a délutáni órákban bevezetnénk egy olyan prevenciós programot, ami az egészséges emberek mozgásképességének a megőrzését szolgálná. Ez a kulturált szolgáltatás mindenki számára nyilvánosan igénybe vehető lesz, természetesen valamilyen térítés ellenében, de erről még nincs döntés. Dolgozóink munkaképességének a megőrzése is nagyon fontos számunkra, és mindenképpen elsődleges, így nyilvánvaló, hogy ők térítésmentesen vehetik igénybe a szolgáltatásokat. 
Megpróbáljuk klubszerűen működtetni a megelőzést segítő programjainkat. Mindezt kiegészítve tervezzük, hogy szoláriumot állítunk fel. 
– Milyen egyéb szolgáltatás bevezetését tervezik a közeljövőben?
– Ha már a szolgáltatásokról beszélünk, meg kell említenem az úgynevezett „Gátőr Programot”, amelynek a felelőse dr. Mózes Magdolna urológus. Ennek lényege, hogy általában a több gyermeket szülő nő nem képes a vizeletét megfelelően tartani. Vancsura Miklós A nőgyógyászok ezt a problémát operációval oldják meg, ugyanakkor van más lehetőség is. A program erről szól. Hogy ezt miért karolja fel a kórház? Az nyilvánvaló, hogy egy ilyen betegséget egy-két hetes itt tartózkodással nem lehet megoldani, mert ehhez kevés idő áll rendelkezésre. De például a tornát otthon is lehet folytatni... A másik: a beteg, aki nem, vagy nehezen tudja tartani a vizeletét, azért reumás kezelésekre jár, igénybe veszi a balneoterápiát, fürdik a tóban. Segíteni kell neki. Mi szeretnénk. Tudom, hogy ez egy intim helyzet, az emberek keveset beszélnek róla, sőt sokan önmaguknak sem merik bevallani. Pedig mindez hozzátartozik a mentális kultúránkhoz, a tervezett programunk pedig feltétlenül javítja az életminőséget. 
Azt nagyon sokan tudják, hogy két betegklub is működik kórházunkban – folytatja Vancsura Miklós. – Ezekben a klubokban az azonos betegségűek találkoznak, ugyanakkor van egy általános igény, hogy több mindenről tudjanak. Megpróbálunk ennek megfelelni úgy, hogy több betegtájékoztatót szervezünk a közeljövőben. 
– Az egészségügyi marketinget is elsők között kezdte el a hévízi kórház...
– Valóban. Az elmúlt években is élen jártunk abban, hogy hatékony gazdálkodást folytattunk. Az egészségügyi marketinget nemzetközi piacokon is elindítottuk. Ennek eredménye, hogy a svédekkel hosszú távú szerződéskötés előtt állunk, ami várhatóan május 5–7. között bonyolódik majd le. Valószínű, hogy ezt a kórházi projektet „beemelik” a magyar-svéd nemzetközi szerződésbe. Ez az eredmény része annak az intézeti strukturális gondolkodásnak, ami évek óta jellemzi a kórházat. Az idei évben befejeztük a nagy felújításokat, rekonstrukciókat, melyek a fizető szolgáltatásainkat gyarapították. Most tervezzük a kórház arculatának a megváltoztatását. Ebbe beleértendő egy teljes munkaruha-csere, a teljes információs rendszerünk kiépítése és elkezdtünk egy belső marketingmunkát is. A szolgáltatás logisztika nálunk a folyamatok optimalizálását jelenti. Az úgynevezett „betegutakat” megpróbáljuk optimalizálni, és végigjárni úgy, hogy a beteg a lehető legjobban érezze magát azalatt az idő alatt, amíg a kórházban van. Ugyanakkor a dolgozó saját munkája során érezze, hogy szintén fontos eleme a kórháznak, mert nélküle nem megy... Ebből a kettősségből áll össze a szolgáltató rendszer. Eddig is foglalkoztunk ezzel, de nem olyan tudatosan, mint a jövőben. Minden területet átvilágítunk ebből a szempontból. Az elmúlt évtizedekben világossá vált, hogy az egészségügyben dolgozókban „valami plusz töltés” van. Nem lehet mindent csak pénzzel elintézni. Ezt a „belső megszállottságot”, ezt a készséget szeretnénk felerősíteni és ehhez jövedelmeket is biztosítani. 
– A jó minőségű szolgáltatáshoz ugyanilyen minőségű infrastruktúra szükséges. Nem elég egy épületet felépíteni, azt működtetni is kell.
– Méghozzá megfelelő minőségben, ezért foglalkozunk az infrastrukturális, a műszaki, kereskedelmi és professzionális épületmanagementtel. Erőinket tehát most összpontosítjuk a szolgáltató rendszerekre. Mindez egy egységes arculatot eredményez a gyógyfürdőkórházban. 

Országos értekezlet

Az Egészségügyi Minisztériumban a napokban megtartott értekezletről is beszámolt Vnacsura Miklós főigazgató. Mint elmondta, a Szent András kórház jelenlegi feladatköreit a minisztérium továbbra is fenn kívánja tartani, sőt erősíteni és fejleszteni szeretné. Ez összhangban van az EU csatlakozásunkkal. A tervezett átalakulás összesen 47 intézményt érint, ezek közül 16-ot kiemeltként kezelnek. Közülük 5 intézet integrálódik a Semmelweis Orvostudományi Egyetemhez, 11-et pedig fejleszteni fognak. Ezek között van a hévízi gyógyfürdőkórház, amely a jövőben is a rehabilitáció és reumatológia egyik kiemelt helye lesz. A minisztérium élni kíván a közhasznú társasági átalakulás lehetőségével. (Egy kiszolgáló típusú közhasznú társaságról lenne szó.) Vancsura Miklós úgy érzi „ez a része az ügynek még kiforratlan”.
A főigazgató elmondta még: március 16-án lezajlott egy kórházi bejárás, melyen részt vett a Miniszterelnöki Hivatal vagyonpolitikai osztályának vezetője, valamint a minisztérium és a KV képviselői, a hévízi polgármester és alpolgármester. A bejárás során a résztvevők szembesültek a kórházban folyó nagy volumenű munkával, a megvalósult fejlesztésekkel, orvos-szakmai elképzelésekkel. Megállapították a résztvevők, hogy nincs különbség a fizető vendégeknek és a magyar betegeknek nyújtott terápiás színvonal között. 

 

 

Mit jelent a „Gátőr” program?

A „Gátőr” program új, hatékony, komplex fizioterápiás eljárás. Megerősíti, rekonstruálja a gát izomzatát, javítja a szexuális teljesítményt és műtét nélkül, fájdalommentesen gyógyítja a vizelettartási zavarokat. Ezt az eljárást dr. Corradi Gyula urológus, andrológus, az orvostudományok kandidátusa fejlesztette ki, aki a Semmelweis Orvostudományi Egyetem tudományos munkatársa. Amit a gátizomzat gyengeségéről és a vizelettartási zavar kialakulásáról tudni kell: a 45 év feletti nők közel 50 százaléka küszködik kisebb, vagy nagyobb mértékű vizelettartási zavarral, vizelet csepegéssel. Ugyanezek a tünetek érinthetik a fiatalabb korosztályt is, különféle műtétek, megbetegedések, szülések következményeként. Gyakori panasz a visszatérő hüvelyfertőzés, amely összefügg a záróizomzat elégtelen működésével. A gátizomzat meggyengülése a szexuális élet megromlását is eredményezheti. A különféle betegségek, elhízás következtében a gátizomzat normális szorító ereje a kívánatos egyhatodára, egytizedére csökkenhet, ami akadályozza a harmonikus szexuális együttlétet. A keleti kultúrában már fiatal korban erősítik a gátizomzatot. A program a tradicionális keleti és a legmodernebb nyugati gyógymódokat egyesíti. Sok éves kutatómunka és gyakorlat alapján hazai és külföldi eredmények továbbfejlesztésével alakították ki. A gátőr kezeléseket speciálisan képzett fizioterápiás asszisztens végzi, szakorvosi kivizsgálás után és szakorvosi ellenőrzés mellett. A „Gátőr” program kedvező hatása már néhány hét kezelés után érzékelhető. Teljes gyógyító hatását hamarabb éri el, mint egyéb, hasonló gyógyító programok. A betegek több mint 70 százaléka műtét nélkül meggyógyul. 


vissza az elejére

Üzemeltetési igazgató. Kozma Attila

Világosan elválnak a feladatok

Április 1-től Kozma Attila a gyógyfürdőkórház üzemeltetési igazgatója. Beszélgetésünkkor mindössze három napja dolgozott új munkahelyén és mint fogalmazott, most ismerkedik a feladatokkal és a munkatársakkal. Új szervezet van kialakulóban, a hagyományos műszaki osztályszerkezetből kinőtt egy üzemeltetési szervezet, aminek a feladatköre sokkal bővebb, mint a hagyományos értelemben vett műszaki osztályé. 

Az új igazgató 1946-ban a Rába-parti Kemenesszentpéteren született. Pápán érettségizett, majd ezt követően bevonult katonának.
 – A honvédségtől jelentkeztem a Miskolci Műszaki Egyetemre, ahol gépészmérnöki karon végeztem és szereztem diplomát. 
– Hogyan került Zalába, illetve Hévízre?
– TulajdoKozma Attilanképpen a költözés a feleségemnek köszönhető, aki keszthelyi. Az első munkahelyem Kanizsán volt, a kőolajipari gépgyárban. Itt sajnos albérletben laktunk, ezért amikor Beleden, egy betontermékeket gyártó vállalatnál munkát és lakást ajánlottak, odaköltöztünk. Az igazi megnyugvás az volt, amikor Keszthelyen, a tejüzemben kaptam munkát és hazajöhettünk. 
Mint mesélte, csak néhány évig dolgozott a keszthelyi tejüzemben, majd a Danubius Szálloda és Gyógyüdülő Vállalathoz került. Itt volt műszaki vezető 15 évig. A gyógyfürdőkórházba a Hotel Heliostól került. 
– Nem idegen a terület – mondja. – Azt nem mondom, hogy minden zeg-zugát ismerem a kórháznak, de azzal az információval, amire jelen pillanatban szükségem van, rendelkezem. 
– Milyen feladatok várnak Önre és a mintegy 50 munkatársára a közeljövőben?
– Az üzemeltetés magába foglalja mindazokat a feladatokat, ami a kórházban a jó minőségű szolgáltatáshoz szükséges. A menedzsment szinte mindennel foglalkozik, ami nem orvos-szakmai és egészségügyi szolgáltatás. Tehát világosan elválnak a feladatok, a funkciók. Jelen pillanatban a tavaszi, felújítási munkák folynak, hiszen szezon előtt állunk. Az a lényeg – és az elvárás is tőlünk –, hogy úgy menjenek a dolgok, hogy a betegek és a vendégek észre se ve-gyék, hogy mi vagyunk. 


vissza az elejére

Lengyel vendégek

Lengyelország délvidékéről, az 1,3 millió lakosú Kielce  központú Swietokrszyski vajdaságból érkeztek vendégek az elmúlt héten Zala megyébe. A több napos látogatás során – ismerkedve a megye gazdaságával, idegenforgalmával – ellátogattak Hévízre is. A gyógyfürdőkórházban Vancsura Miklós főigazgató fogadta a lengyel delegációt (felvételünkön). A vendégek megismerkedtek a gyógyfürdőkórházban folyó rehabilitációs munkával, a gyógytó hatásával. 


Tavasz a parkban.

Az oldalt írta: Vadas Zsuzsa, fotók: Zavilla András


vissza az elejére