Festetics városok harmadik találkozója
Festetics városok harmadik találkozója
| Hévízről indult útjára a most harmadik ízben megrendezett találkozó, amelyet dr. Kiss Lajos, egykori polgármester kezdeményezett. A három érintett város önkormányzatának döntése alapján évente megrendezik a találkozót, amelyet most első alkalommal bonyolítottak Keszthelyen. |
A Balatoni Múzeum dísztermében a három város öt középiskolájának csapatai ültek asztalhoz, hogy összemérjék tudásukat. Hévízről a Bibó Gimnázium, Csurgóról a Csokonai Vitéz Mihály Református Gimnázium és a Nagyváthy szakközépiskola, Keszthelyről a Vajda János Gimnázium és a Nagyváthy János Szakközépiskola diákjai versengtek a Festeticsek korát felidéző kérdések megválaszolásában. Megnyitó szavaiban dr. Müller Róbert, a Balatoni Múzeum igazgatója a mára hagyományossá vált vetélkedő kezdeteiről szólt, s a három várost összefűző történelmi múltról, amely Festetics György mecénási tevékenységének köszönhetően vezetett e települések mai arculatának kialakulásához. A mezőgazdaság fejlesztésének felismerése vezette Festetics Györgyöt az iskolák alapításához, ezzel, s irodalompártoló tevékenységével olyan hagyományok alapjait teremtette meg, amelyet követni és ápolni kötelessége az utókornak.
A zsűri elnöki tisztét dr. Szabó István professzor, a Veszprémi Egyetem általános rektorhelyettese töltötte be, s a zsűri tagjai voltak még dr. Müller Róbert, dr. Czoma László, a Helikon Kastélymúzeum igazgatója, Cséby Géza irodalomkutató, a Goldmark Károly Művelődési Központ igazgatója, dr. Kiss Lajos, Hévíz egykori polgármestere, valamint Csiky Pál, a keszthelyi polgármesteri hivatal művelődési osztályának vezetője. A diákok váltakozó sikerrel vették az akadályokat, s így a kialakult holtversenyben pótkérdések megoldása adta a végső sorrendet. A győzelmet a hévízi Bibó Gimnázium csapata szerezte meg a Vajda János Gimnázium csapata előtt, harmadik helyre került a csurgói Nagyváthy szakközép-iskola csapata. A győztesek dr. Szabó Imrétől, Keszthely polgármesterétől vették át a díjakat.
Dr. Szabó István a versenyt követően a Festeticsekről szóló előadásában felidézte egykori csurgói diákéveit, ahol magába szívta a főúri család szellemiségének kisugárzását. A keszthelyi Georgikon karon töltött évek, s Hévízhez való kötődése tovább erősítette benne a három város összetartozásának gondolatát, s mint mondta, a városok kötődése tovább erősödhet ezzel a haladóvá váló hagyománnyal. A Festetics városok találkozóját a résztvevő iskolák művészeti csoportjainak műsora zárta, s koncertet adott a Musica Antiqua Együttes
is.
Kép és szöveg: Cservenka György
Tennivaló van bőven ebben az idényben is
| Legutóbbi ülésén tárgyalt a keszthelyi képviselő-testület az 1999. évi idegenforgalmi szezon eredményeiről. Az erről szóló beszámolót dr. Szűts Gáborné, a turizmus és külkapcsolatok új megbízott referense készítette, akit ez alkalommal mutattak be a testületnek. |
A beszámoló kitér az országos tapasztalatokra, eredményekre, majd részletesen ismerteti a város turizmusáról, a marketing-munkáról, a kulturális kínálatról, a szabadidő eltöltésének egyéb lehetőségeiről, a fizetőparkolás tapasztalatairól, a zöldterületek állapotáról, a közterületi járőrszolgálatról, a városszemlék tapasztalatairól, a közbiztonságról szóló összefoglalókat.
A képviselők közül dr. Réfi Antal nagyon pozitívan értékelte a beszámolót, dr. Müller Róbert ellenben megalapozatlannak találta a melléklet némely adatát. Molnár Imre csatlakozott dr. Müller Róberthez, és arra is felhívta a figyelmet, hogy váro- sunkban tavaly csökkent a külföldi látogatók száma. A testület a beszámolót egyébként elfogadta.A következő napirendi pontban a 2000. évi idegenforgalmi szezonra való felkészülésről tárgyaltak a városatyák. A témához kapcsolódó előterjesztést Verger Renáta, a közelmúltban létrehozott Nyugat-Balatoni Térségmarketing Kht. ügyvezető igazgatója készítette. Az ügyvezető javaslata alapján a jövőben kiemelt figyelmet kell fordítani többek között színvonalas turisztikai kiadványok készíttetésére, mert a város jelenleg nem rendelkezik megfelelő kiadvánnyal; a létezők elavultak, és minőségük sem felel meg a mai elvárásoknak. Fontos az is, hogy a város megfelelően képviseltesse magát a hazai és nemzetközi turisztikai kiállításokon és vásárokon. Lényeges elem az idegenforgalom szempontjából a kulturális rendezvények kínálata. Amint a beszámoló fogalmaz, a már hagyományos és színvonalas rendezvényeken túl – Balaton Fesztivál, Helikoni Ünnepségek, Zalai Borcégér – eseti, vagy rendszeresen megrendezésre kerülő színvonalas programokat kell biztosítani a turisták számára. Ugyanígy nagy hangsúlyt kell helyezni a minél jobb és élőbb nemzetközi és testvérvárosi kapcsolatokra, az internetes elérhetőségre, az egységes turisztikai irányítótáblák kihelyezésére.
A turizmus érdekében kiemelt területként kezelendő a közrend és a közbiztonság kérdése, a közterületek védelme, a környezetvédelem, a köztisztaság, a közterületek rendje, a parkfenntartás – minderről részletes terveket vázolt az ügyvezető.
A hozzászólók közül dr. Réfi Antal jónak tartotta az előterjesztést, amint mondta, a 2000. év idegenforgalmi szempontból nagyon jó lesz, a megvalósítandó feladatok egyértelműek. Dr. Ifi Ferenc ezzel szemben azon véleményének adott hangot, hogy ugyan a tervek nagyon szépek, de ha a Balaton vize nem lesz tiszta, és kóbor kutyák szaladgálnak az utcán, akkor a vendégek előbb-utóbb elmaradnak. Molnár Imre a szúnyogirtás fontosságát hangsúlyozta, amelyhez dr. Szabó Imre polgármester hozzátette: az eddigi 50 százalék helyett ez évtől csupán az irtás költségeinek 30 százalékát kell állnia az önkormányzatnak.
Hegedüs László alpolgármester arról adott tájékoztatást, hogy április 8-án hagyományteremtő szándékkal tisztasági akció indul a városban, és kérte, hogy ebben minél többen vegyenek részt.
Maczucza Éva a város északi területének gondjáról szólt, kérte a Sopron u. 45. számú ház körüli terület gondozását, a kenyérgyár melletti illegális hulladéklerakó megszüntetését.
Dr. Réfi Antal kijelentette, hogy a művelődési központ szabotálja a testület döntését, így a marketing kht. ügyvezetője eddig még nem foglalhatta el helyét.
Vértesaljai András minősíthetetlennek és felháborítónak nevezte azt az állapotot, ami Keszthely-Kertvárossal szemben a Tüzép-telep közelében kialakult. Az illegális szemétlerakóhellyé vált terület gazdáját – akinek személye véleménye szerint mindenki előtt ismert – felelősségre kellene vonni, mond-
ta.
Szigligeti Aladár, a városüzemeltetési osztály vezetője elmondta, hogy ebben az ügyben a vállalkozó ellen szabálysértési eljárást kezdeményeztek, és tudomása szerint a vízügy és a környezet-felügyelőség is hasonlóan járt
el.
A testület az idegenforgalmi felkészülésről szóló beszámolót egyhangúan elfogadta.
|
A Hévíz folyóirat munkatársai két évvel ezelőtt meghívást és bemutatkozási lehetőséget kaptak a budapesti Krúdy Gyula Irodalmi Körnél. A hévízi irodalmárok ezt a meghívást viszonozva, a közelmúltban látták vendégül fővárosi barátaikat. |
Keszthelyen is bemutatkozott
millenniumi ünnepi műsorával a Magyar Örökség díjával kitüntetett Csillagszemű Gyermektáncegyüttes és a Timár Kamara Táncegyüttes. Timár Sándor, az Állami Népi Együttes vezetője 1993-ban hozta létre azt a táncpedagógiai műhelyt, amelyben a néptáncot, mint tánc-anyanyelvet sajátítják el a gyerekek, s a próbák és a színpadi fellépések során, azaz a néptánc újjászületésének pillanataiban fedezik fel a közösségi lét öröklött rendjét. Az Európában egyedülálló együttesben 200 gyermek táncol a 4 évestől 10 éves korúig. A Timár Kamara Táncegyüttes 10 pár táncossal és 5 tagú zenekarral már professzionális szinten varázsolta színpadra a magyar néptáncörökség legszebb darabjait. A Csokonai ÁMK sportcsarnokában megtartott bemutató nagyobb hírverést érdemelt volna, hiszen ilyen szintű, a pedagógiai munkát is hűen visszatükröző produkciót ritkán láthattunk Keszthelyen.
| A tavalyi évben úgy tűnt: Gyenesdiás egyik régi forrása, a János forrás haldoklik. Hosszas vizsgálatok, kutatások után a Forrásvíz Természetbarát Egyesület tagjai örömmel állapították meg: a forrás él, és igenis meg lehet menteni. Hogy a település és a környék lakóit is megnyerjék, e természeti érték védelme, óvása érdekében Rügyfakadás-Tavaszünnep címmel az egyesület szabadtéri összejövetelt szervezett. |
A bevételből pályázatot adtak be a víz megmentéséért. A pályázat nyert, így az idei évben, a tervek szerint augusztus 20-án, ünnepélyes keretek között a János forrást visszaadják a természetnek, és a természetet kedvelőknek.
Az egyesület azonban máris újabb feladat megoldását tűzte ki maga elé célul. Az idei, két naposra tervezett tavaszünnep bevételéből a „Bálványos regős prés” felállítását szorgalmazzák.Mi is ez a bálványos regős prés? Az biztos, hogy nem egyszerű prés. A Gyenesdiás környéki, szőlőtermesztéssel, borászattal foglalkozó egyszerű emberek az évszázadok folyamán a tölgyfából készített prést amolyan „könyvként”, kalendáriumként használták, rávésve, ráfaragva monda– és hitviláguk történeteit, alakjait. Ettől regöl a prés, ettől különleges ez a századok viharai által koptatott szőlészeti eszköz.
A présre Darnay Dornyay Béla hagyatékában akadtak rá a természetvédők, s nagy álmuk, hogy az idei évben ezt a nem mindennapi hagyatékot sikerül helyreállítaniuk, közönség elé bocsátaniuk.
Bíznak abban, hogy a Nagymezőn megrendezett Rügyfakadás-Tavaszünnep szabadtéri találkozóra mind több segíteni, adakozni – és nem utolsósorban szórakozni – vágyó magánszemély, család, civil szervezet, cég látogat
el.
A szervezők tartalmas és látványos műsorral szolgálnak: április 29-én a Tolcsvay Trilógia I. részét láthatják, hallhatják a nézők, de lesz népművészeti– és íjászbemutató és vásár, néptánc– és népdal előadás, regős tábortűz és táncház, Nagymező Bajnoka kő– és sodrófadobó verseny, gyerekek és felnőttek számára játékos ügyességi vetélkedő. A vigasság második napján, április 30-án pedig főzőversenyt
tartanak.
– a –
* Február végén a Rákos Mezeje MgSz Rt. vezérigazgatója dr. Szabó Imrénél, Keszthely polgármesterénél tett személyes látogatása során ajánlatot tett az önkormányzatnak az egyetemi kollégium térségében található, belterülethez csatlakozó külterületi, mezőgazdasági művelés alatt álló, a tulajdonában lévő mintegy hét hektáros terület megvételére 35 millió forintért, illetve a terület belterületbe vonása, építési telkek kialakítása esetén a várossal való közös hasznosításra. Ez utóbbi vonatkozásában több konstrukció is szóba került – például opciós jog vásárlása –, amelyek átgondolása után áprilisban folytatódnak a tárgyalások.
* Március elején a Veszprémtej Rt. vezérigazgatója jelentkezett a polgármesternél, és a birtokukban lévő Deák F. utcai volt sajtüzem értékesítésének szándékáról tájékoztatta dr. Szabó Imrét, aki közölte: az önkormányzatnak jelenleg nincs forrása az ingatlan megvásárlására.
* A közelmúltban Keszthely polgármestere fogadta a várossal testvérvárosi kapcsolatra törekvő svédországi Lerum város négytagú, középiskolai tanárokból álló küldöttségét, akik egyébként a Vajda János Gimnázium vendégei voltak. A két város gimnáziuma egy hároméves együttműködési projektet szándékozik megvalósítani.
|
A keszthelyi Fejér György Városi Könyvtár Gyermekkönyvtára március 27-én immár tizedik alkalommal rendezte meg a József Attila versmondó verseny területi döntőjét, amelyen ezúttal Keszthely és vidéke 15 általános iskolájának negyven tanulója vett részt. A zsűri egyöntetű véleménye szerint a verseny magas színvonalú volt, a jó versválasztás mellett szépen beszélő, jó előadó gyerekekkel találkozhattak. A megyei döntőre helyezéseik alapján négyen jutottak tovább: Kónya Adrienn, a keszthelyi Egry János Általános Iskola és Kóbor Annamária, a Csokonai ÁMK hatodikosa, valamint Kiss Gábor, az Egry és Naszádos Péter, a hévízi Illyés Gyula Általános Iskola nyolcadik osztályos tanulója. |

Március 30-án nyílt meg a HEMO nagytermében a Helikon Öröksége Kulturális Alapítvány rendezésében a Keszthelyi képírók című kiállítás. A helyi művészek képeit Körmendi Erika művészettörténész válogatta.