Kitüntetett keszthely vállalkozók

Öt lövés az olimpiáért

Érzékeny a közéletre

Mecenatúra 2000-ben


Keszthelyi Térségi Vállakozók Klubja

 

Tenni a gazdaságért és a közösségért

Kitüntetett keszthely vállalkozók

A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara Elnöki Arany Emlékérmét vehette át többek között a március végi kamarai küldöttgyűlésen Laza Mihály térségi elnök, a Sörüzem Kft. ügyvezető igazgatója. A Zala Megyei Kereskedelmi és Iparkamara által minden évben odaítélt, az Év Üzletembere kitüntető cím egyikét pedig Horváth Tihamér, a Horváth-Ép. Közmű, Út és Mélyépítő Kft. ügyvezető igazgatója, a ZMKIK alelnöke kapta. A kitüntetések kapcsán vallanak mindketten a munkáról, a feladatokról és a közösségért végzett tevékenységről.

Horváth Tihamér – csakúgy, mint sok más vállalkozó – a maga erejéből lett azzá, aki ma az egyik meghatározó személyisége e térség gazdasági életének, s egy térségi arculatot formáló tevékeny közösségnek. Alapító tagként és elnökként is sokat tett azért, hogy a Keszthely Térségi Vállalkozók Klubja ma a legerősebb és a legaktívabb civil szerveződése Keszthely térségének. A kitüntető címet viszont sikeres vállalkozói tevékenységéért kapta a kamarától.
– Meglepett a kitüntetés – mondja Horváth Tihamér – és ezt nem a kötelező álszerénység mondatja velem, hiszen azt gondolom, hogy Zala megyében nagyon sok nálam jobb vállalkozó is dolgozik, hiszen ezt statisztika is mutatja a növekedési mutatók alapján. A cég teljesítménymutatóit értékelték, s igaz, hogy három év alatt megháromszoroztuk az árbevételünket, növekedett a dolgozói létszám, s az eszközeink is gyarapodtak. Ennek ellenére énHorváth Tihamér úgy érzem, hogy ez a díj annak a közösségnek szól, amelyet én a kamarában és a közéletben is képviselek, s ez a közösség az a vállalkozói kör, amely itt, a keszthelyi térségben tevékenykedik. Tehát úgy érzem, a közösségi tevékenységemet díjazták. A mi közösségünk célja volt és lesz is, hogy példát mutassunk vállalkozó kollégáinknak abban, hogy fel kell vállalni a közélet gondjait, problémáit is, s a lehetőségeinkhez képest tennünk kell a térség gazdasági és társadalmi életének jobbításáért.
– Egyénileg és a klub tagságával közösen mit tudnak tenni a jobbítás érdekében?
– A társadalom és a gazdaság ma nem úgy fejlődik körülöttünk, ahogy kellene és – egy példával élve – hiába húzzuk jó irányba a szekerünket, ha egyszer elfogy alólunk az út. Tehát elfogy a belső piac, s elromlik a környezetünk. A mai magyar társadalomnak az egyik legjelentősebb problémája, hogy nincs belső piacunk. Ki vagyunk szolgáltatva a gazdaság külföldi szerepvállalóinak, s ha elfogynak a lehetőségek, itt hatalmas gazdasági gondok lehetnek majd. Úgy érzem, hogy jónéhány magas– és középszintű döntéshozónak nincs meg a munkavállalói oldalról elvárható felelősségtudata. Az ilyen jellegű problémák ellen próbálunk mi tenni valamit, természetesen hosszú távon gondolkodva, s nemcsak a gazdaság szereplőivel, hanem a civil társadalommal is összefogva. 
– Talán ennek az összefogásnak a jele az is, hogy ma a város vezető testületében több, a vállalkozói klub támogatását bíró képviselő van. Megítélése szerint az erőteljesebb gazdálkodói szemlélet tud javítani a város gazdasági helyzetén?
– Azt kell mondjam, hogy igen, de nem vagyunk elégedettek. Természetesen ez az elégedetlenség viszonylagos, hiszen a város anyagi helyzete nem túl jó a költségvetési hiánytól a személyi adottságokig, s ebből a helyzetből nehéz kihozni. De az látszik, hogy a város kockázatviselő készsége kezd javulni, s vállalkozóibb szemmel hozzák meg a döntéseiket. Sok minden mozdult meg jó irányba, ám az igazi eredmény, hogy egyre több aktív civil szervezet jön létre, egyre több embert szólítanak meg, s általuk is formálódik a városért tenni akaró polgárság. Csak példaként említem a Borbarát Hölgyek Egyesületét, amely már számos rendezvénye mellett tömegeket mozgatott meg a farsangi felvonulásra. Úgy ítélem meg, hogy a vállalkozói klub nyílt szerepvállalását sokan követendő példaként fogadják el. A közéleti szerepvállalások sora Horváth Tihamér esetében nem merül ki a megyei kamarai alelnökséggel. Alelnöke a Balatoni Fejlesztési Tanácsnak, elnöke a Szent Erzsébet Alapítványnak, alelnöke a Magyar Mély– és Útépítők Társaságának.
– Emberileg hogy lehet mindezt felvállalni?
– A cégemnek sok hátránya származna mindebből, de a testvérem Sebestyén – aki 50 százalékban tulajdonostársam – sokat segít abban, hogy mindezt fölvállaljam. Természetesen a munkatársaim közül jó páran vállalnak plusz terhet, hogy a cég működése ne vallja kárát az én közéleti szerepvállalásomnak. A családom inkább megsínyli mindezt, a feleségem nagyszerű társam, nélküle nem tudnám vállalni a társadalmi feladatokat, bár a türelme lassan már fogy és többet szeretnék együtt lenni a négy éves kisfiammal is. Ehhez a munkához elengedhetetlen a biztos, kiegyensúlyozott családi háttér.

Azt gondoljuk, tehetünk valamit környezetünkért, az itt élő emberek sorsának jobbra fordításáért. Tesszük ezt azért, mert hiszünk az együttgondolkodás és az egysorsúság kényszerítő erejében.

Laza Mihály a Sörüzem Kft. ügyvezető igazgatója, a Zala Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnökségének tagja és a keszthelyi térségi szervezet elnöke beszélgetésünk elején felidézte annak a vállalkozói csoportnak a múltját, amelyik ma – azóta kibővült létszámmal – a Keszthely Térségi Vállalkozók Klubja néven ismert. Az azonos gondokkal, problémákkal küzdő vállalkozók szinte azonnal megtalálták a közös hangot, s ezt követően született az elhatározás, létre kell hozni egy olyan civil szerveződést, amely a a gondok jelentős részét magára vállalva segítheti a térségben élő vállalkozók munkáját. Feltett szándékuk volt, hogy aktívan bekapcsolódjanak a közéletbe, ám ennek első fogadtatásai a „mit akarnak ezek itt?” megjegyzések szintjén zajlottak. Ma már sokan tudják e kérdésre a választ. Laza Mihály
A Keszthely Térségi Vállalkozók Klubjának megalakulását követően került bevezetésre a kötelező kamarai tagság. Hamar jött a felismerés, hogy a közös érdekekért csak a közös fellépéssel tud a klub tagsága tenni valamit. – Éreztük azt, hogy a gazdaság szereplőinek csak akkor van előrelépési lehetősége, ha egységesen jelenünk meg a piacokon és egységesen képviseltetjük magunkat – mondja Laza Mihály. – Így született meg a döntés, hogy a kamarai munkában alkotóan vegyünk részt, hiszen csak akkor tisztességes a kamarai munkát bírálni, ha abban részünk van nekünk is. Ekkor hoztuk létre a térségi vállalkozói kamarai tagozatot, azzal a szándékkal, hogy a térségben prioritást élvező idegenforgalmat kívánjuk támogatni és ehhez kerestünk partnereket, valamint a jobbítás lehetőségét. A klubtevékenység és a kamarai tevékenység azóta is szoros egységet alkot ebben a körben.
– Egyetértettek a kötelező kamarai tagsággal?
– Már akkor megfogalmazódott, hogy igazán akkor lesz hatékony a kamara munkája, ha önkéntessé válik a tagság, s a vállalkozói kör belátja, hogy a közös érdekek, a közös képviselet és a közös fellépések okán egyéni érdekké válik a kamarai közösséghez való tartozás. Ma már világos az, hogy a közigazgatás és az önkormányzatok mellett létre kell jönnie egy gazdasági önkormányzásnak is és az önkéntes tagság mellett csak ez a járható út.
– Most, hogy az év folyamán megszűnik a kötelező tagság, itt a térségi kamaránál érezhető-e a mozgolódás, csökkenni fog-e a létszám?
– Úgy érzem, hogy azok a nagyobb és közepes cégek, amelyek számára fontos a vállalkozásuk jövője, kialakult jövőké- pük van a gazdaságról, annak változásairól, azok tudják, hogy csak szervezett formában lehet megóvni és védeni az érdekeiket. A megyei értékelés statisztikai adatai azt mutatják, hogy nem várható jelentős változás ebben a térségben a kamarai tagság összetételében. A nagyvállalkozásokról már most azt lehet mondani, hogy egyértelmű számukra a kamarai tömörülés. 
– Az uniós csatlakozás számos kérdőjele között ott van, hogy miként lehet megfelelni a minőségi és az egyéb elvárásoknak, s mellette jogos félelmet kelthet a hazai piacról való kiszorulás lehetősége is. Úgy érzi, tudnak ez ellen tenni valamit?
– A rendszerváltáskor, a gazdasági élet átalakulásakor nagyfokú tőkehiány jellemezte a magyar gazdaságot, s ezt csak a külföldi befektetőkkel lehetett oldani valamelyest. Ez sajnos megszabott egy irányvonalat. Biztos, hogy egészségesebb lett volna, ha ezt a gazdaságot mi magunk tudtuk volna újra felépíteni, de ennek akkor nem volt reális esélye. Most az a feladatunk, hogy ezen a ponton megállítsuk ezt a folyamatot, megpróbáljuk megerősíteni a kis– és középgazdaságokat. Ma már jobbak a pénzügyi feltételek ehhez. Igazán azok a hazai vállalkozások tudnak tenni a hazai piac védelme érdekében valamit, amelyek még a rendszerváltás előtt alakultak, s mára már jelentősen megerősödtek. A kereskedelemben érezhető a multik terjeszkedése, de szerencsére nem olyan mértékben, mint Ausztriában, vagy Németországban.
– Ennek a vállalkozói közösségnek milyen a kapcsolata a város vezetésével?
– Az előző ciklus második felében már érződött, hogy kezdenek elfogadni bennünket, kíváncsiak a véleményünkre. Jelenleg is hasonló a helyzet, szerintem aktívabbá kellene tenni ezt a kapcsolatot. Mi nem politikai szereplőként kívánunk részt venni a közéletben, hanem a gazdaság szereplői akarunk maradni, s ebben a mivoltunkban kívánjuk segíteni a város és a térség gazdasági életét.
– A cég vezetése, a klub, a kamarai tisztségek sok időt vesznek igénybe, a család hogy viseli mindezt?
– Ennyi mindent csak egy kiegyensúlyozott, jó családi háttérrel lehet felvállalni és végezni, hála Istennek, ezt a feleségem és a gyermekeim megértik és biztosítják.


vissza az elejére

 

Öt lövés az olimpiáért

Keszthely harmadik olimpikonja Ángyán József futócéllövő, aki már eddig is számos hazai és világversenyen bizonyította tehetségét, az elmúlt évben ezüstérmet szerzett a világkupán. 1999-ben elnyerte a „Keszthely város legjobb férfi sportolója” címet, s a BEFAG Erdész Lövészklub sportolója kvalifikálta magát a 2000. évi olimpiára is. A lövészklub számára meglehetősen nagy, s nem is teljes mértékben biztosítható anyagi terhet jelent Ángyán József olimpiai felkészülése. A Keszthely Térségi Vállalkozók Klubja kéri mindazokat, akiknek szívügyük, hogy városunk a sportolók legrangosabb világversenyén képviseltesse magát, jöjjenek el április 28–29–30-án és május elsején a Balaton partján lévő céllövöldéhez, ahol a Vállalkozók Klubja meghirdette a Keszthelyi Céllövő Versenyt. Egy-egy sorozatban 5 lövést adhat le mindenki, de többszöri próbálkozásra is van lehetőség. A verseny május 1-én 18 óráig tart, s 19 órakor lesz az eredményhirdetés, amikor is a győztesek átvehetik jutalmukat, s a résztvevők megtudhatják, hogy a négynapos verseny bevétele mekkora segítséget nyújt Ángyán József felkészüléséhez! 
Jöjjön el Ön is, lőjük be együtt bajnokunkat az Olimpiára!


vissza az elejére

Érzékeny a közéletre

A közelmúltban, március végén az IPA nemzetközi rendőrszervezet keszthelyi csoportja ünnepélyes keretek között aranydiplomával tüntette ki Süte Lajost, a Lámpa Kereskedelmi és Szolgáltató Bt. tulajdonosát. A megyében első ízben átadott kitüntetés köszönet volt az IPA szervezet helyi magalakulása óta tartó folyamatos támogatásáért. Napokkal ezelőtt a Balatoni Múzeum aulájában ugyancsak elhangzott Süte Lajos neve, hiszen önzetlen támogatásával egy eddig soha nem látott tárlat, a múzeum millenniumi pipakiállítása kerülhetett kellő megvilágításba. 

– Úgy érzem, hogy – túl azon, hogy alkalmanként én is pipázok – valamit el kell indítani, másokat is arra késztetni, segítsenek abban, hogy ez a város minél vonzóbbá váljon az ide látogatók számára, s a kastély mellett más színvonalas látnivalót is találjon Keszthelyen. 
– A város támogatását tekinti szívügyének, ugyanakkor a Lámpaház és a lakása is Gyenesdiáson van. 
– Nyolc éve költöztünk Gyenesdiásra, de az üzletet akkor is ide építettük volna, ha ez keszthelyi terület. A gyenesdiási polgármesternek, Szalóky Jenőnek és a testületnek erre a területre határozott elképzelése volt, s ez meghatározta ezt a lépésünket. Csak megjegyzem, a gazdasági életben erény a hosszú távú előrelátás.
– Támogatja a nemzetközi rendőri szervezet munkáját, s a kultúrát is. Milyen indíttatásból teszi ezt?
– A vállalkozók klubjában kialakult egy belső rend, amelyben mindenki más-más területet támogat – s ez a támogatás nem pénzben értendő első sorban. A most megalakult idegenforgalmi kht. támogatásának például az a lényege, hogy a város e célra szánt pénze megháromszorozódik a minisztérium által nyújtott segítséggel. Ennek hosszú távú, pozitív hatásai lehetnek. Az egyéni indíttatásaim pedig abból adódnak, hogy a világ számos pontján van csodálatos idegenforgalom, amiből az ott élők, s az adott település is jól megél. Ezeknek a helyeknek a miliője, a kulturális és épített adottságai messze alatta vannak mindannak, amit Keszthely tud, s tudna nyújtani a vendégeinek. Hogy máshol mégis jobban élnek az idegenforgalomból? Igen, mert a semmiből is kitalálták, milyen program kell a pihenni vágyóknak, melyik nációt mi érdekli, stb. Keszthelyen még igazán hiányzik mindez. Nos, mi a segítség nyújtásával a magunk parányi részét tesszük le mindazért, hogy a város szépüljön, gazdagodjon a kultúrája, s ezáltal egy gazdagabb, igényesebb turistaréteg jelenjen meg a térségben.
– A vállalkozók egy része – bár jól menő üzlethálózatot, vagy más jellegű vállalkozást vezetnek – még nem így gondolkodik.
 – Kétségtelen, hogy a klub közösségének nagy formáló ereje van. Szerencsésnek tartom magam, hogy a vállalkozói klub alapító tagjai közé tartozom. A vélemények cseréjével – még ha azok különböznek is – formáljuk egymás világról, gazdaságról, és sok egyébről alkotott véleményét, s bizonyos dolgok megítélését. Megpróbáltuk a magunk lehetőségeivel – kihelyezett táblák – idecsalogatni a vendégeket, s ez nem csak a mi hasznunkat jelentette. Saját köreinkből szervezünk tisztasági akciókat, néha érthetetlen falakba ütközve. A klub közösségének tagjai – s ezt bátran kijelenthetem – nem azért teszik a dolgukat, hogy ezáltal egyénileg előtérbe kerüljenek. Aki – s ezzel jómagam is így vagyok – belső indíttatásból érzékeny a közélet, az őt körülvevő társadalom problémáira, az nem tudja tétlenül nézni a filléres gondokkal küzdő, ám jelentőségében, tevékenységében rendkívülit nyújtó intézmények vergődéseit.
A Lámpaház menyezetéről alálógó lámpák egyszer gazdára találnak, s a legkülönbözőbb helyekre viszik el a fényt.


vissza az elejére

 

Mecenatúra 2000-ben

A Balatoni Múzeumban látható „A magyar pipa története – a magyar történelem a pipákon” című kiállítás megnyitóján dr. Müller Róbert, a múzeum igazgatója köszönetet mondott mindazoknak, akik tevékenyen, vagy támogatás formájában hozzájárultak a hazánkban eddig egyedülálló millenniumi kiállítás létrehozásához. A támogatók sorában elhangzott a Keszthely Térségi Vállalkozók Klubja és a Lámpa Kereskedelmi és Szolgáltató Bt. neve is.
– A vállalkozói klub nagyon sok és hasznos gyakorlati segítséget nyújtott azzal, hogy bizonyos anyagokat biztosított a kiállításhoz, – mondja dr. Müller Róbert. – Vállalták a szállításokat, s nem utolsósorban, hogy a megnyitón résztvevő vendégeket megkínálhattuk egy-egy pohár pezsgővel, s a kiállításhoz kapcsolódó fogadás terhét is magukra vállalták. A legnagyobb jelentőségű az a támogatás, amelyet a Lámpa Kereskedelmi és Szolgáltató Bt. tulajdonosa, Süte Lajos úr nyújtott számunkra a kiállítás megrendezéséhez. A múzeum számára nagy hasznot jelent, hogy a kiállítás kapcsán egy teljesen új installációhoz jutottunk, amely a kiállítás körútja után visszakerül ide, a keszthelyi múzeumba és egyéb kiállításokhoz is felhasználhatjuk. A 19 vitrin teljes világító berendezését térítésmentesen biztosította számunkra Süte úr. A múzeum költségvetése és a jelenlegi árak viszonylatában ez rendkívül jelentős segítség számunkra.
Ezek szerint Keszthelyen, ebben a városban, ahol a Festetics család mecénási szerepének köszönhetően iskolák alapíttattak, ahol a kultúra és az irodalom a támogatásnak köszönhetően meglelte fellegvárát, él még a mecenatúra szelleme. Az egészségügy, az oktatás és a kultúra területén ma nagy szükség van a segítő támogatásra, ám ez közel sem azt jelenti, hogy kinyílik a mesebeli pénztárca, amelyből sohasem fogy ki a pénz. Sokkal inkább a közösségek közötti párbeszédekben rejlik a megoldás, s így lehetséges megoldást keresni a gondokra. A segítő kéz, a felvállalt munka, az önköltségi, a megfelelő összeköttetés megtalálása együttesen jelentik a segítséget. A klub tagjai egyénileg is a klub nevében nyújtanak segítséget. Sokan fordulnak segítséget kérve a közösséghez, s van aki csalódottan, van, aki elégedetten távozik. Csalódott, aki segítő ötleteket kap a pénz előteremtéséhez, ám méltatlannak tartja az ebben való aktív részvételt, s örül az, aki az ötletek hasznosíthatóságából profitál. A vállalkozók klubja nem jótékonysági intézmény és nem is akar azzá válni. A klub tagjai a „segíts magadon” elv szerint dolgoznak, élnek és nyújtanak segítő támogatást a közösség javát szolgáló eseményekhez.


vissza az elejére