VÁLASZTÁS 2006
A
Fidesz helyi szervezete a közelmúltban nyitotta meg kampányirodáját Hévízen, a
Széchenyi utcában. Manninger Jenő térségi országgyűlési képviselő az iroda
nyitásakor hangsúlyozta: a helyiség nemcsak a Fidesz, de a szövetséges KDNP,
illetve más civil szervezetek (Sebők András, a hévízi Széchenyi István Polgári
Kör vezetőjének jelenléte ezt már reprezentálta is) életteréül is szolgálhat.
Véleménye szerint a Fidesz Hévízen jó eredményekre számíthat, ezt a leadott
ajánlócédulák is alátámasztják. Az iroda háziasszonyának tisztét Horváth
Mariann, a hévízi Fidesz szervezet vezetője tölti be, a kampányt Papp Gábor
városi képviselő koordinálja. Papp Gábor hangsúlyozta: az iroda a kampánycélok
mellett megoldásra váró problémák körüljárásának, Hévízt érintő kérdések
megbeszélésének színtere is lehet, s éppen emiatt a választások után is
szeretnék tovább működtetni.
Manninger Jenő ezzel kapcsolatosan kifejtette: Hévíznek a következő években
kiemelt szerepet szánnak, a turizmus, a vendéglátás fellendítésében a város
kulcsfontosságú szerepet kell, hogy kapjon. Amennyiben sikerül a világörökségi
listára felkerülni, a turizmus jelenlegi folyamatát megfordíthatják, s újabb
célcsoportokat „csalogathatnak” a fürdővárosba.
| Némileg szokatlan helyszínen, a Vajda-gimnázium előtt tartott sajtótájékoztatót Pálinkás Róbert, a 3. számú választókerület fideszes kampányfőnöke. Elöljáróban elmondta: a helyszínválasztás nem véltetlen, mivel éppen az iskolák és a kampány jelenlegi, nem helyeselhető kapcsolatára kívánja felhívni a figyelmet. |
Pálinkás Róbert szerint erre azért van szükség, mert az SZDSZ jelöltje, Persányi
Miklós miniszter folyamatosan látogatja a választókörzet iskoláit (a körzetbe
egyébként az elmúlt évek alatt nem tett látogatásokat). Az elmúlt héten az
egyetemen tartott előadást, de számos jelzést kaptak arról, hogy az általános
iskolákban gyerekek vetélkedőjén vesz részt zsűrielnökként. Példaként a
zalakarosi és zalaapáti intézményt említette, hozzátéve: tudomásuk szerint
ugyanilyen rendezvényekre a keszthelyi iskolák nagy részében is sor kerül, s
mindez tanítási időben történik.
„Javaslatunk szerint – és ebben a közoktatási törvény is egyértelműen fogalmaz –
tanítási időben, és más rendezvényeken, ahol a gyerekek és a diákok
tanulmányaikhoz kapcsolódó tevékenységet folytatnak, a parlamenti
képviselőjelöltek semmilyen formában, szerepben ne vegyenek részt.” –
fogalmazott a kampányfőnök. Mint mondta: az iskola előtt állt meg ő is, jelezve:
eddig, és ne tovább – a képviselőjelöltek a pedagógusokkal tanítási időn kívül,
a gyerekekkel, diákokkal az iskolán kívül találkozzanak, a hivatalos iskolai
ünnepségeken pedig a jelöltek meghívottként vegyenek részt – hangsúlyozta.
A történtekből kiindulva a Fidesz helyi szervezete választási megállapodást,
etikai kódexet állított össze, melyet az érintett jelölteknek, pártoknak
eljuttatnak. Reményeik szerint, amennyiben a kódex tartalmával, aláírással
megpecsételve, mindenki egyetért, a jelenlegi, félreértéseknek alapot adó
probléma is kiküszöbölhető.
| Március elején a Balaton Színház Simándy-termében tartotta hivatalos, kampánynyitó rendezvényét a Magyar Szocialista Párt keszthelyi csoportja, amelyen Mohácsi József országgyűlési képviselő-jelölt vendégeként mutatkozott be Hegyi Gyula, aki immár másfél éve a párt EU-parlamentben tevékenykedő képviselője. |
Mint a politikus érzékeltette: az MSZP kilenc delegáltja jól beilleszkedett és csoportjuk a leginkább népszerű Brüsszelben. A környezetvédelmi és kulturális bizottságban is szerepet kapott Hegyi Gyula úgy látta, hogy a szocialisták Új Magyarország-programja 2007-2013-ig érvényes fejlesztési leltárának Keszthely és környéke lesz az egyik legnagyobb kedvezményezettje. Nem kerüli el a régiót az autópálya-fejlesztés, a 74-es számú főút burkolatának megerősítése. A Nemzeti út-korszerűsítés programjában a 71-es és 76-os főutak, illetve azok Keszthelyt és Hévízt elkerülő szakaszai is szerepelnek. A megyében 15-20 iskola teljes felújítása is megtörténik és folytatódik a Szent András Kórház komplex fejlesztése. Újabb üteméhez érkezik a Festetics-kastély rekonstrukciója és Zalakaros gyógyhely modernizációjával együtt, megtörténik a Hévízi gyógytó kapcsolódó létesítményeinek fejlesztése is. A Balaton-program keretében a parti sáv zöldterületeinek rehabilitálása mellett a belvízrendezés is ki lesz pipálva. Hegyi Gyula szerint a térség turisztikai vonzerejének fellendítéséhez, a pozitív kampányt és nem rögtönzött ötletelést folytató, ellenfeleit is tisztelő, nyugodt stílusú Mohácsi József a legalkalmasabb jelölt, aki ígéreteit javarészt eddig is beváltotta.
| A fenti kampányszlogent választotta mottójaként a Keszthely központú választókerületben a Magyar Demokrata Fórum országgyűlési képviselő-jelöltjeként induló dr. Szabó Imre, aki egy sajtótájékoztató és egy fórum vendégeként a Balaton Színházban mutatta be a helyi agráregyetemen diplomát szerző Viniczai Tibort, az MDF-alelnökét, aki a kampányban a biztonságot jeleníti meg, és Fekete László sportolót, a „Világ legerősebb embere” cím birtokosát, aki az erő képviselőjeként testesítette meg a jobboldali párt másik jelképét. |
A 45 éve Keszthelyen élő, ott 12 éven át az önkormányzatban közszereplőként tevékenykedő egykori polgármester a térség problémáit jól átlátni képes politikusnak mondta magát, aki egyebek mellett azért vállalta el a felkérést a jelöltségre, mert nem hisz a kétpárti demokráciában, és szerinte egyedül, egyik nagy párt sem tud kormányt alakítani. Az MDF, mint a harmadik legszervezettebb magyar politikai párt, 1990 óta tagja a parlamentnek és a biztonságos fordulat véghezvitele nélküle nem elképzelhető. Az elmúlt években mostoha szerepre ítélt vidék felemelkedése nélkül nincs nemzeti megújulás. Keszthely, Hévíz és Zalakaros sem produkálhat csodálatos fejlődést úgy, ha a környék kistelepülései sorvadnak, fogynak, hátrányt szenvednek. Csak szoros együttműködésben tudnak kiegyensúlyozottabb fejlődést produkálni. A térség jobb boldogulását elősegíteni kívánó politikusnak a tapasztalata és ismeretanyaga is megvan ahhoz, hogy hatékonyan tudjon fellépni – hallottuk. Felszólalásában Viniczai Tibor az adó- és járulékterhek csökkentését ígérte, támogatva a tisztességes patriótának titulált dr. Szabó Imre programját. A becsületet és tisztességet nevezte a párt legnagyobb erényének Fekete László, aki szerint a korrupciómentes becsületérzés minden MDF vezető sajátja.
| Szálloda helyett ökológiai központ létrehozását szorgalmazná Papp Gábor önkormányzati képviselő Hévízen. A városatya továbbra is kitart véleménye mellett, hogy a volt angolnás területén tervezett hotel ügye több szempontból is támadható. Ehhez kapcsolódóan új fejleményekről számolt be legutóbbi sajtótájékoztatóján. |
Papp Gábor hévízi önkormányzati képviselő kezdetektől fogva ellenzi a volt angolnás beépítését. Véleménye szerint a jelzett területen tervezett ötcsillagos szállodával a környezet rombolása mellett a helyi szobakiadóknak is kárt okoznának a beruházók, illetve a hévízi és a keszthelyi városvezetők. A politikus legutóbbi sajtótájékoztatóján közölte, hogy a beruházó Smaragd Invest Kft-ben tavaly változások történtek: jelentős befolyást szerzett a cégben a keszthelyi polgármester volt főnöke és az alpolgármester testvére is, akik kezdetben felügyelő bizottsági tagok voltak, ám a cégnyilvántartásba ezeket a változásokat nem vezették át. Papp Gábor elmondta azt is, hogy emellett a társaság székhelye is megváltozott és új cégjegyzék-számot kapott. Papp Gábor szerint az angolnás ügye azért is fontos, mert a Hévízi-tó és térsége a Tapolcai-medence Tanúhegyeivel, valamint a Tihanyi-félszigettel együtt felkerült a világörökség magyar várományosi listájára. Ahhoz azonban, hogy egy terület a címet elnyerje egyebek mellett rendelkeznie kell átfogó kezelési tervvel. Elengedhetetlen, hogy védőövezet vegye körül, és a veszélyeztető tényezőket maradéktalanul feltárják. A képviselő úgy gondolja, hogy az uniós forrásokból a világon egyedülálló ökológiai központot lehetne létrehozni, ami hosszútávon is biztos megélhetést nyújtana a térségnek, több száz vállalkozásnak, családnak. Az angolnatelepre tervezett szállodakomplexum viszont lehetetlenné teheti ezt a tervet – állítja Papp Gábor.
Napirenden a környezetvédelem
| Vita nélkül elfogadta a képviselő-testület a város környezetvédelmi programját Hévízen, melynek megvalósítására egyébként a költségvetésben már 3 millió forintot (ez a kezdő összeget jelenti) meg is szavaztak a városvezetők. |
A tervezetet elfogadás előtt számos, érintett szakhatósággal, szervezettel
egyeztette az önkormányzat, s az általuk tett javaslatokat, észrevételeket
beledolgozták a végleges programba.
A napirend tárgyalása előtt Vértes Árpád polgármester felhívta a figyelmet arra:
ez az összeállítás az önkormányzat hatáskörébe tartozó intézkedéseket,
feladatokat taglalja, ám több olyan előrelépésre is lenne szükség a város és a
tó környezetvédelme érdekében – például a várost elkerülő út megépítése –,
amelyhez az önkormányzat anyagi lehetőségei önmagukban nem elégségesek, s
amelyekhez állami támogatást is várnak.
A környezetvédelmi program egyik fontos feladatként jelöli meg a városon átmenő forgalom okozta légszennyezés hatásainak csökkentését, részben az autóbusz pályaudvar kitelepítésével, részben forgalomlassító intézkedések bevezetésével, illetve a meglévők hatékony betartatásával. A vízminőség védelme érdekében a településen lévő természetes vízfolyások állapotának javítását írják elő, de ami itt a legalapvetőbb: egységes tóvédelmi koncepció kidolgozását, megvalósítását tűzik ki célul. A program a talaj- és a települési környezet védelmének feladatait is meghatározza, előírja a csapadékvíz elvezető rendszerek kiépítését, a meglévők korszerűsítését. Előkelő helyen szerepel benne a már az óvodában kezdhető környezettudatos magatartás kialakításának igénye – ebben a település természetvédelmi értékeit felvonultató kiadvány készítésével kíván a város besegíteni.
Az elfogadott program a Hévízi-tó és környezete világörökségbe történő
felvételnek elősegítését folyamatos napirenden tartásként jelöli meg. A cél
elérése érdekében többek között fejlesztési dokumentációk, kezelési terv
készítését határozták meg a képviselők.
A napirend tárgyalása során Rábai József képviselő, környezetvédelmi mérnök azt
hangsúlyozta: a dicséretes törekvés mellett a folyamatos odafigyelés az,
amellyel elkerülhető lesz, hogy a dokumentációk csupán a szekrénynek
készüljenek.