A Balaton jövőjéről

Tanuszoda épül

Rév épülhet

Fotókon a tundra vidéke


A Balaton jövőjéről

Vonzó programok kellenek

A Balaton jövője címmel tartottak konferenciát a közelmúltban Balatonfüreden. A rendezvényen szó volt egyebek mellett a Nemzeti Turizmusfejlesztési Stratégiáról, amely kiemelten foglakozik a Balaton régióval. Oláh Miklós, a Balatoni Integrációs és Fejlesztési Ügynökség Kht. kutatásvezetője a legutóbbi vizsgálatok eredményeire hivatkozva hangsúlyozta: fontos, hogy ne csak a tó, hanem a háttértelepülések egésze jelenjen meg a vendégek számára vonzó programokkal.

„Partraszállás” Keszthelyen.A Nemzeti Turizmusfejlesztési Stratégia elsődlegesen az egészségturizmust – ezen belül a sajátos arculatú gyógyhelyeket, illetve wellness-turizmust-, valamint az örökségturizmust és a kongresszusi turizmust helyezi a fejlesztés középpontjába. A terv hangsúlyozza továbbá a kulturális és az aktív turizmusban rejlő lehetőségeket – mondta Oláh Miklós Balatonfüreden. A Balaton régióval a Stratégia kiemelten foglalkozik, Budapest mellett legnagyobb tavunk környéke kap megkülönböztetett figyelmet a dokumentumban. A tó turizmusának fejlesztésében a stratégiai célok között a szezon nyújtása kap elsődleges szerepet. Fontos az is, hogy ne csak a tó maga, hanem a háttértelepülések egésze jelenjen meg a vendégek számára vonzó attrakciókkal. Az NTS készítői kiemelték a területfejlesztési szervekkel való szoros kapcsolat fontosságát. A régión belüli bontásban a Balaton Kiemelt Üdülőkörzet területét hat alrégióra osztották, melyekben a helyi sajátosságoknak megfelelően más-más turizmustípusok, illetve ehhez kapcsolódóan eltérő célcsoportok kerülnek a fejlesztés középpontjába. Ez a szemléletmód összhangban áll a készülő Balaton Stratégiával.
Oláh Miklós hangsúlyozta: a turizmus regionális intézményrendszerében fellelhető visszásságok, tisztázatlan jogkörök is nehezítik az idegenforgalmi szektor hatékony működését. A Regionális Idegenforgalmi Bizottságok, és a Regionális Marketing Igazgatóságok szerepe több kérdésben tisztázatlan. A kutatás szerint az említett szervezetek feladatukat nem képesek tökéletesen ellátni. A regionális turizmus-tervezés, a pályázati rendszer működtetése mind-mind olyan területek, amelyek hatékony működéséhez a jelenlegi intézményi feltételek nem elégségesek. Az NTS ezért a szervezeti felépítés megújítására tesz javaslatot.
A kutatásvezető előadásában szólt arról is, hogy miközben a régiós intézményrendszer visszásságairól beszélünk, érdemes elgondolkozni azon: bizonyos hatósági feladatok ellátásában a megyék és a kistérségek is fontos szereplőként léphetnének fel. A stratégiai javaslatban a BKÜ területének alrégiókra osztásakor két alapvető elemet vennének figyelembe. Ez az integráció és a tájszemlélet. A kialakított fejlesztési részek többsége egy-egy természeti táji egységhez kapcsolódik, megkönnyítve egyúttal az adott térség komplex turisztikai értékesíthetőségét.

vissza az elejére


Tanuszoda épül

Mikor csobbanhatunk?

A városunk önkormányzatának tulajdonában lévő Fodor u. 43. szám alatti ingatlanon, a Csokonai ÁMK udvarában körülbelül 1850 négyzetméteres összterületen valósul meg a kétmedencés létesítmény – tájékoztatta lapunkat Mohácsi József polgármester. Az egyik, úgynevezett „B” típusú tanmedence hat méter széles, tizenkét és fél méter hosszú, átlagosan egy méter mély lesz. A másik medence 11 méter széles és negyedszáz méter hosszú lesz, másfél méteres legnagyobb vízmélységgel.

Épül még itt egy 25 négyzetméteres pezsgőfürdős lazítómedence, valamint egy kilenc méteres merülő medence, ami a csoportos szaunához és gőzfürdőhöz tartozik. A létesítményhez persze hozzátartoznak a zuhanyzók is. Építenek egy közepes méretű kondicionáló termet és az úszómedence egyik hosszoldalán 250 férőhelyes lelátó lesz. A lelátó alatti blokkban szertárak, raktárak, technikai helyiségek kapnak majd helyet. Az uszodatérhez csatlakozó előcsarnok földszintjén előtér és közlekedőtér, a ruhatár és irodahelyiségek kapnak helyet. Lesz itt váltókabinos és csoportos öltöző, és persze vizesblokk is. Az előcsarnok alagsorában kisebb helyigényű csoportos öltöző, vízi gépészeti terem és vizesblokk létesül. A kétszintes létesítmény kiszolgáló területe egyébként 18 x 30 méter. Megindították a közbeszerzési eljárást. Ennek a procedúrának a lezárulta után lehet az építkezés megkezdéséről és a beruházás megvalósításának konkrét időpontjáról részletes tájékoztatást adni – mondta el a polgármester.

vissza az elejére


Rév épülhet

Ismét járnak a kompok

Idén a tavalyinál csaknem három héttel korábban elindulhattak a kompok a Balatonon. A kijelölt útvonalon már nincs összefüggő jég, így márciusban óránként újra közlekednek a járatok. Ha minden a tervek szerint alakul, rövidesen nem csak Szántód és Tihany között lehet átjutni a túlpartra a vízi járművel, mivel újabb rév épülhet, valahol a tó nyugati részének közelében.

Itt is épülhetne a rév.Idén korán megtört a jég a balatoni kompok útvonalán, így a járatok már elindulhattak. A Balatoni Hajózási Rt. tájékoztatása szerint az első komp Szántód-révből reggel hét órakor, Tihanyból pedig fél nyolckor indul, és délután 6 óráig, illetve fél hétig közlekednek. 2005-ben a mostaninál csaknem három héttel később, március 17-én tudtak elindulni a jég miatt.
Ebben az esztendőben a tavalyinál nagyobb forgalomra számítanak a kompokon a hajózási társaságnál. Tavaly egyébként több mint nyolcszázezer utas, és csaknem háromszázezer gépjármű vette igénybe a szolgáltatást.
A jegyárak az inflációhoz igazodva, 3-4 százalékkal emelkednek és kedvező kompbérlet vásárlására is lehetőségük lesz az utasoknak.
A tervek szerint hamarosan egy újabb kompátkelőt létesítenének a Balatonon. Erről a közelmúltban egyeztettek az érintettek. Ez a gondolat több mint fél évtizede egyszer már felvetődött, de mivel akkor nem sikerült egyezségre jutni, maradt a Szántód és Tihany közötti útvonal. Most ismét szó van erről a lehetőségről, és a korábbinál jóval nagyobb az esély a megvalósulásra. Az újabb járatok beindítása mellett szólhat, hogy a tópart közelében épülő új autópálya miatt várhatóan megnő a forgalom, és a növekvő benzinárak sem elhanyagolható szempontként jönnek számításba. Igaz vita most is van: ezúttal az a kérdés: melyik útvonal lenne a legcélszerűbb? A két lehetséges útvonal Balatongyörök és Balatonmária, illetve Badacsony és Fonyód között képzelhető el. A hozzánk közelebbi északi parti település vezetője a napokban találkozott Vonyarcvashegy polgármesterével, mert felmerült, hogy a rév esetleg a két település határán lenne. Ehhez persze kedvező döntésre is szükség lesz.
Az új helyszínek kiválasztásánál az önkormányzatokkal történő egyeztetés mellett szükség van a környezet és természetvédelmi hatóságok véleményére is. A hajózási társaság számításai szerint 3-5 milliárd forint már elég ahhoz, hogy az új helyen is megindulhasson a forgalom. Ezt az összeget uniós pályázati forrásból szeretnék beszerezni.

vissza az elejére


Fotókon a tundra vidéke

Még egy hónapig látható a Balatoni Múzeumban az a fotókiállítás, amely az Észak-Szibériában lévő Bajdarata tundrán élő népek életét mutatja be. A tárlatot a Finnugor Néprajzi Park gyűjteményéből és a Néprajzi Múzeum szintén finnugor gyűjteményéből származó tárgyak teszik még ember közelibbé.

Nyenyecek – a fotós szemével.„Soha életemben nem gondoltam, hogy fotózni fogok. El sem tudtam képzelni, hogy majd ülök valami sötét zugban, vegyszereket oldok, előhívok, fixálok, ügyelek a felvétel minőségére…” – mondta korábban képei kapcsán Ljudmila Lipatova, a szalehardi múzeum muzeológusa. Az élet azonban megcáfolta, s az eredményről bárki a saját szemével győződhet meg a következő hetekben Keszthelyen.
A Bajdarata tundra az a vidék, ahol legközelebbi nyelvrokonaink közül a hantik legészakibb csoportja él a jégvilág többi lakóival, a komikkal és nyenyecekkel. Ljudmila Lipatova hosszú évek óta gyűjti a néprajzi relikviákat a sarkvidéken, a Jeges-tenger melléki tundrán. Több mint tíz évvel ezelőtt, gyógyszeralapanyagul szolgáló rénszarvas agancsot gyűjteni indult az Ural-vidékre, ekkor jutott el a Bajdarata-öbölig. A táj szépsége és az ott élő emberek, egyaránt lenyűgözték. Legközelebb már fényképezőgéppel tért vissza, hogy legalább ily módon magával hozhassa ennek a távoli világnak a szépségét, harmóniáját. Saját bevallása szerint amióta megismerte az ott élőket, más szemmel nézi az egész világot. A csodának mi is részesei lehetünk április közepéig a Balatoni Múzeumban.

vissza az elejére


Hévíz, Keszthely és Vidéke

Zala Média online