Utcabizalmiak fórumán

Csárdatárlat

Elhunyt Major-Zala Lajos

Nosztalgia Teaház

Javítanák az információcserét


Utcabizalmiak fórumán

A díszítő versenyt is értékelték

Egy évtizede a svédországi Södertalje városban tapasztaltak mintájára alakult meg Hévízen az utcafelelősi rendszer, ami mostanra ugyan veszített az értékéből, mivel az önkormányzat nem minden esetben, és nem minden kérésnek tud azon nyomban eleget tenni – összegzett Vértes Árpád a közelmúltban megtartott fórumon.

A polgármaster szerint a városfejlesztés prioritási sorrendje helyesen lett megalkotva. A kórház fejlesztésére átutalandó 70 millió után az óvodák, iskolák, idősek háza, és az intézményfenntartás következnek. Nem csökkent a Gamesz költségvetése, ezért ha a lakosság nagyobb segítőkészséggel, odaadással és összefogással támogatja a városvezetést, akkor nem állhat elő megoldatlan probléma.
A kisváros mintegy félszáz utcabizalmi felelőséből harmincan tették tiszteletüket a fórumon, melyen megjelent és felszólalt a képviselő-testület több tagja is. Bár a fórummegbeszélés eredetileg a város közterületének csinosításával, a járdák terek állapotával foglalkozott volna, a legtöbben inkább „egy mini közmeghallgatást” kieszközölve: az angolnatelepi szálloda beruházás jövőjéről, a gyógytó helyzetéről érdeklődtek, a gyógytu-risták visszaszerzésének lehetőségeiről, az élményfürdő megépítéséről, a Tourinform iroda elindulásáról faggatták a válaszadásra kijelölteket. Volt szó persze túlzott belvárosi kipakolásról, a közös társadalmi munka felajánlásáról, és egyéb témákról is.

Felszólalásában Király László városgazda előadta, hogy a Gamesz feszített költségvetése szerényebb mértékű növényvásárlásra lesz csak elegendő. Aggasztónak mondta, hogy több 10 ezer forint értékben történnek viráglopások a kandeláberekről, és ládákból. Kérte a lakókat, hogy aktívabban segítsenek be a parkfenntartási csoport munkájába, és tevékenyebben vegyék ki részüket a zöldterületek ápolásában, a kiültetett növények időnkénti öntözésben. Három kategóriában (utcák, szállodák, magánszemélyek) hirdették ki azokat, akik a szakmai zsűri véleménye szerint a legjobban szerepeltek az adventi díszítési versenyben. Az utcák versenyében a Honvéd bizonyult legtakarosabbnak a Kisfaludy és a Kodály Zoltán utcát megelőzve. A szállodáknál az Aqua győzött a Thermál előtt, harmadikként pedig az Aquamarint hirdették ki. A magánszemélyek közül oklevelet vehetett át: dr. Bondor Gyula, Torsáné Világos Andrea, Tulok József, Kálóczi Dénes, Molnár Tibor, Gelencsér Béla és Korosa István. A legcsinosabb portának adventben Belovári Sándor Kodály utcai ingatlanját találták, második helyre sorolták a Zrínyi utcai Molnár László családi házát, harmadikra pedig Kondákor László Babócsay utcai ingatlanját. A győztes utcák és magánszemélyek egyenkénti felosztásban összesen 130 ezer forint értékben kaptak vásárlási utalványt is az átvett emléklapok mellé.

vissza az elejére


Csárdatárlat

Karnevál a vásznon

Csodálatos művészi értékűnek és gyönyörűségesnek mondta bevezetőjében dr. Hóbor Erzsébet nyugalmazott helyettes államtitkár a „Karnevál a vásznon” címet viselő országos tárlatot, amely a közelmúltban nyílt meg a hévízi Magyar Csárdában. Az Országos Képző- és Iparművészeti Társaság (OKIT) és a művészetmecénási szerepben a fürdővárosban otthonra lelt Józsvai házaspár által közösen megálmodott, és életre keltett kiállításon 57 művésznek került ki közel hatvan alkotása.

A téma csak első látásra tűnik könnyednek.Józsvai Edit, mint ötletgazda háziasszony üdvözölte a vendégeket, köztük Schéffer Anna OKIT-elnököt, aki röviden méltatta az esemény jelentőségét. Mint mondta, az életöröm hangsúlyozásával életre hívott téltemető művészeti rendezvényen sokféle egyéniség, sokféle technikát alkalmazva mutatta meg: mit gondol ő a karneválról. A technikai bravúrral készült grafikák, pasztellképek, akvarellek mellett nagy számban találhatóak meg az olajképek, melyek a könnyednek ígérkező téma ellenére komoly tartalmat, jobbára másodlagos üzenetet is hordoznak. Akad itt: bőrplasztika, tűzzománc, fa-intarzia, textil- és rongykép, valamint kollázs is. A karneváli hangulat az egyéniség szűrőjén áthatolva jut a befogadóhoz. A szakavatott szemnek is sok örömet hordozó alkotások hozzájárulnak ahhoz, hogy a tavaszt friss erővel, újult lélekkel legyünk képesek befogadni – hangzott el. A március 22-ig naponta 11.00–23.00 óráig díjmentesen látogatható tárlat nyitóünnepségének jó hangulatáról Partics Anasztázia költő mellett a csárda népi zenekara is gondoskodott.

vissza az elejére


Elhunyt Major-Zala Lajos

Fekete zászlót lengetett a szél március elején a hévízi városháza központi erkélye mellett. Életének 76. évében elhunyt ugyanis Major-Zala Lajos költő, aki ugyan 1949. óta Svájcban élt, de lelkében-szívében mindig megmaradt zalainak, a szülőmegyéjét hőn szerető remekírónak, a fürdővárost perzselőn szerető polgárnak. A költő-prózaíró nevéhez fűződik egyebek mellett a Hévízi Csokonai Napok rendezvénysorozat megalapítása és „nagy igyekezettel való organizálása”. Alapító tagja, majd tiszteletbeli elnöke volt az asztaltársaságból egyesületté alakult Csokonai Vitéz Mihály Művészeti Társaságnak. Közel húsz könyve jelent meg, harmaduk francia nyelven is. Kötetei hazai gondozásban csak a rendszerváltást követően jelenhettek meg. A Pannon Tükör folyóirat munkatársa tavalyelőtt ősszel egy súlyos agyvérzést követően még részt vehetett hévízi könyvbemutatóján, sőt azután is további kötetek megszerkesztését tervezte, de… Termékeny életműve lezárult, így búcsúzni kényszerülnek tőle a literatúra honi és külhoni szeretői, s a kisváros, melynek mindenkori vezetésével kitűnő partnerkapcsolatot alakított ki a tormaföldi születésű Major-Zala Lajos, akivel sajna, már nem tudunk amúgy „barátin” eszmét cserélni.

vissza az elejére


Nosztalgia Teaház

Angyalok a mindennapjainkban

Egy tűt sem lehetett volna leejteni a Hévíz Galéria dísztermében március elején, amikor a Nosztalgia Teaházban Lendvay Katalin parapszichológus vendégeskedett, aki az „Angyalok a mindennapjainkban” címmel tartott nagy érdeklődéssel kísért előadást.

Az okleveles, Veszprémből érkezett gyógyító – aki szerint minden tudás, bölcsesség és hatalom kulcsa: a szeretet – immár hét éve állította az angyalok energiáját a regressziós terápiájának középpontjába. A parapszichológia mestere a segítő, fényből álló szellemlények pozitív energiáját használva csakra és aura tisztítást hajt végre, és éteri kötelék levételt végez, melyből rögtönzött ízelítőt is adott a spirituális tanok iránt érdeklődőknek. Mint elhangzott: az angyalok mostanság közelebb húzódtak a földhöz, mert még intenzívebben kívánnak segíteni az embereknek. Első hullámban a próféták érájában, második hullámban pedig a középkori látnokoknak jelentek meg, megjelenésük harmadik szakasza pedig napjainkra datálódik. Az Isten fényeként, gondolatvivő hírnökeként, hírvivőként aposztrofált lények összekötő kapocsként szolgálnak az emberi és isteni világ között. Ők csak a jó kéréseket hajlandók teljesíteni, azokat, amik összhangban vannak a Mindenható feladattervével. Védelmükre, szeretetükre szükségünk van a mindennapokban és csak különösen emelkedett tudatszinten lévő kiváltságosok képesek látni a segítésre szegődötteket. A hét arkangyal közül Mihály, Ráfael, Gábriel és Uriel rendelkezik a legnagyobb hatalommal és erővel. Létezik angyala a születésnek, az anyaméhnek, a tanításnak, a védelemnek, de még az ébresztésnek is. Az imádság angyalai Krisztust szolgálják, de vannak angyalai a tudatosságnak, a beavatásnak, az ünnepeknek, szertartásoknak és persze a halálnak is. A véd- és őrangyalokat hittel gyakorta kell kérni, és ők örömmel segítik, ha kell, minden lépésünket.

vissza az elejére


Javítanák az információcserét

A hévízi rendőrőrs tavalyi eredményeivel is foglalkozott a képviselő-testület a legutóbbi ülésén. A napirend tárgyalásán részt vett Prótár Miklós rendőr alezredes, a keszthelyi kapitányság helyettese is, aki elmondta: a hévízi rendőrőrs jó eredményeket tud felmutatni az elmúlt évre vonatkozóan.

Az épület felújításának is köszönhetően lényegesen javult az ügyfélfogadás színvonala, és – miután az őrs épületében alakították ki a közterületi térfigyelő rendszer központját – lehetővé vált, hogy a munkatársak 24 órán keresztül felügyelhessék a települések veszélyeztetett részeit.
Dr. Vajda Gábor rendőr őrnagy, a hévízi őrs parancsnoka írásos beszámolójában részletes kimutatásokat közölt a település bűnügyi helyzetére vonatkozóan. A városban 2005-ben 9 százalékkal kevesebb bűncselekményt követtek el 2004-hez viszonyítva, ez számszerűsítve 36-tal kevesebb esetet jelent. Sajnos, a vagyon elleni bűncselekmények továbbra is dominánsak, ezek az esetek 53 százalékát teszik ki. Jelentősen csökkent viszont a gépkocsilopások száma, s a megelőző vagyonvédelemre is nagyobb hangsúlyt tudtak helyezni az eddigieknél.
Segítette az őrs munkáját a nyári megerősítő szolgálat, és a németajkú kolléga itt-tartózkodása is. A remények szerint ezt az erősítést idén is igénybe tudja venni a város.
A 2005-ös évben a közterületi tevékenységet fokozni tudták a rendőrök, jobban kihasználták a média adta lehetőségeket a megelőzés, felvilágosítás terén, és a közterületi kamerarendszert is hatékonyan használták fel a bűncselekmények megelőzésében – ezekkel az eredményekkel voltaképpen a kitűzött célok megvalósítása is sikerrel megtörtént.
Az őrs az idei esztendőben is hasonló munkát kíván végezni, lényeges elem azonban, hogy javítani szeretnék a lakosság és a rendőrök közötti információcserét, a hatékonyabb megelőzés érdekében.

vissza az elejére


Hévíz, Keszthely és Vidéke

Zala Média online