Kevesebb jut

Kicsi a keret

Az eddigi legjobb

Fejleszteni muszáj


Kevesebb jut

Rugalmas pénzkezelés

Határidőben megalkotta a költségvetéséről szóló helyi rendeletét Cserszegtomaj község önkormányzatának képviselő-testülete, mégpedig 419 millió forint bevétellel és ugyanekkora összegű kiadással. A bevételi összegből 115 milliót tesz ki a tervezett helyi adóbevétel – adta hírül érdeklődésünkre Gyuk János a falu polgármestere, akivel az idei költségvetésről váltottunk szót.

Az új útnak nemcsak az itt élők örülnek.Mint a polgármester érzékeltette, a tavalyihoz hasonló kondíciókkal sikerült elfogadniuk a költségvetést, de sajnos a látványos fejlesztésekre idén legalább 20 millióval kisebb összeg jut csak, mert működésre kell többet költeniük. Intézmények fenntartására, az utak kiépítésére, a közvilágítás modernizációjára, az egészségügy fejlesztésére, mint kötelezően ellátandó területre koncentráltan sikerült úgy összeállítani az államháztartás működési rendjével összhangba hozott költségvetést, hogy a részben önállóan gazdálkodó intézmények sem jártak rosszabbul, mint tavaly. Az óvodának közel 28 millió, a Szabó István Általános Iskolának 81,5 millió lehet a kiadása. Ezek az összegek magukba foglalják az óvoda kerítésének felújítására elkülönített pénzt, valamint az iskola hátsó bejáratának, és a konyha felőli bejáratának felújítását, továbbá a honismereti gyűjtemény elhelyezésére szánt beépített bútorzat vásárlását.

– Mekkora összeget tudnak a konkrét fejlesztésekre elkülöníteni?
– Alig több mint 27 millió jut fejlesztésekre. A legnagyobb fejlesztések között, a maximum nyolcmillió forintba kerülő, az új polgármesteri hivatal mellé álmodott gazdasági épület lenne, ahová technikai eszközök, berendezések kerülnének. Terveztünk persze apróbb fejlesztési kiadásokat, az ötödik kerületben másfélmillióból ki szeretnénk alakítani a Vajkai Aurél teret. Terveztünk nyolcmilliós közműépítéseket, közvilágítás fejlesztést, csatornaépítést. Hárommilliót kell áldoznunk a temetőnk kibővítésére, ennek tizedét pedig egy buszváró cseréjére. Legalább 4 milliót kóstál az V. kerületi Villa közi, Fenyves utcai új út megnyitása. Néhány százezres tétellel szerepel még számítástechnikai eszközök vásárlása, konyhai készlet beszerzése, eszközbeszerzés az Ifjúsági Klub részére és a kultúrház ajtajának cseréje is.

– Mire jut még pénz?
– A kötelező feladatok ellátásán kívül idén sem feledkeztünk meg a civil szervezetekről. Számukra összességében 6,3 milliót tudtunk kiszorítani. A testület az ez évben született gyerekek után az eddigi húszezer forint helyett ötvenezer forint juttatásban részesíti a szülőket gyerekenként. Amennyiben mód van rá, úgy a tartalékalap terhére igyekszünk élni a pályázatok kínálta lehetőségekkel, különösen az óvoda bővítésére kiírt anyagokra figyelünk. Tárgyaltunk az V. kerület 300 telket érintő, a település egyharmadát magában foglaló gázhálózati fejlesztés, akár hitelből történő kivitelezéséről. A tavaly tartott összes sikeres programunkra, rendezvényünkre is megvan a fedezet.
– Mire nem jut pénz?
– A kábelantenna hálózat rekonstrukciójára több tízmilliót idén sem sikerül előteremteni. Önerőből nagy volumenű járda- és útfejlesztésekre sem futja. Mindazonáltal igyekszünk rugalmasan, a lakók életkörülményeinek javítására figyelve döntéseket hozni.

vissza az elejére


Kicsi a keret

Hozzányúlnak a tartalékhoz

A közelmúltban fogadta el Gyenesdiás költségvetését a helyi képviselő-testület. A végleges döntés előtt meghallgatták a községben élők véleményét is. Szalóky Jenő polgármesterétől megtudtuk: ez az első esztendő, amikor a rendelkezésre álló keretösszeg nem elég a település kiadásaira. 

Lámpa segítené az átkelést.– Legutóbbi beszélgetésünkkor kicsit aggódott az idei év miatt. Úgy tűnik beigazolódott a félelme…
– Igen, sajnos az önkormányzatok támogatása nagymértékben csökkent és ez érzékenyen érint minket is. A település életében még nem volt példa arra, hogy a bevételek ne fedezzék a működést, és emiatt hozzá kelljen nyúlni a vagyonértékesítésből befolyó pénzhez. Idén viszont hat millió forint hiányzik.
Pedig nagyon szigorú költségvetést készítettünk. Megpróbáltunk minden aprópénzt összegyűjteni a nagyobb feladatokra. Sajnos ez sem volt elég.

– Mik lesznek az idei nagyobb feladatok, beruházások?
– A legnagyobb feladat a 71-es út melletti járda és gyalogátkelőhely megépítése. Szeretnénk, ha közlekedési lámpa is segítené az átkelést ezen a forgalmas szakaszon. Talán a Balaton Fejlesztési Tanácsnál is megnyílik a pályázati lehetőség, és több év után az útfelújításra is jut pénz. Évek óta nem sikerült forrást szereznünk a csapadékvíz elvezetésre, és a tornaterem megépítésére, de nem adjuk fel. Bízunk benne, hogy mellénk áll a szerencse, és ebben az évben sikeresek leszünk. Személy szerint kicsit furcsállom, hogy senkinek nem szúr szemet az, hogy egy 3300 fős településnek nincs tornacsarnoka. Egyébként ettől és a címzett támogatástól eltekintve eredményes pályázók vagyunk, a csatornázást is így tudtuk megoldani. Igaz hosszú évekbe telt, de mostanra csaknem teljesen befejeztük. Pontosabban nem sikerült megvalósítani a strandi medence megépítését sem, egy számítási hiba miatt elbuktuk a lehetőséget. Idén már be sem adjuk, mert nem telne a harmincmilliós önrészre.

– Mit szeretnének még megvalósítani idén?
– Még a múlt év vállalása az alsógyenesi strand szebbé tétele. Sajnos ezt sem tudjuk önerőből megoldani.
Az iskola és az óvoda működésének valamivel több, mint a felét az állam fizeti, a többit nekünk kell állni. Az adóbevétel valamivel több volt, mint tavaly, 89 millió forint. Ebből 87 millió forintot a két intézmény működésére fordítunk. Fejleszteni, bővíteni kellene, de ez csak nyertes pályázatokkal lehetséges. A polgármesteri hivatal számítástechnikai eszközei is cserére, korszerűsítésre szorulnának, és a gyermekorvosi ellátásban is szükség volna új műszer beszerzése. Tavaly ráfizetéses volt a strand is, és hiányzik a költségvetésből az a pénz, amit a kurtaxa-bevétel csökkenése miatt kell nélkülöznünk. A többi településhez hasonlóan ebben az évben Gyenesdiáson is 330 forintra emelkedik az idegenforgalmi adó. Bár Balaton-parti község vagyunk, de bevétel szempontjából nagyon érezni lehet a szállodák hiányát. Persze azért nem szeretnék túl sokat panaszkodni. Remélem annak ellenére, hogy most nincs túl sok okunk az optimizmusra idén jobb évet zárunk majd mint tavaly.

vissza az elejére


Az eddigi legjobb

Bíznak a büdzsében

Február végén fogadták el az idei költségvetést Vonyarcvashegyen is. Bár a település működésére jóval kevesebb, mint ötszáz millió forint áll rendelkezésre, Seffer József polgármester a várható nehézségek ellenére idén is optimista. Annál is inkább, mert saját bevallása szerint a község életében ez az eddigi legjobb büdzsé.

Szépül a strand.– Amikor legutóbb tavaly év végén beszélgettünk azt mondta: ha másért nem, azért lesz jobb az idei év, mert a tavalyinál rosszabb már nem lehet…
– Csakugyan így volt, emlékszem. Most annyiban meg kell, hogy cáfoljam magam, hogy a tavalyi is egy kicsit jobban sikerült a vártnál. Persze ez nem azt jelenti, hogy nem voltak nehézségeink: akadtak bőven. De például máig nem értem, hogy annyi esősnap után, hogyan alakulhatott mégis egészen jól a strandi bevétel összege.
– Ezek szerint most bizakodóbb, mint tavaly volt?
– Végül miért is ne? Igaz, hogy az elfogadott költségvetésben 441 millió forint áll a rendelkezésünkre, és még mindig szorosra kell húzni a nadrágszíjat, de úgy tűnik, hogy elég lesz a legfontosabb feladatokra. Egyébként nem emlékszem, hogy hasonlóan kedvező keretből gazdálkodhattunk volna Vonyarcon. Véleményem szerint ez a személyi jövedelem adóval kapcsolatos változásoknak köszönhető.

– Mire mennyit költenek az idén?
– A fontosabb beruházásokra valamivel több, mint negyvenöt millió forintot tervezünk. Szerencsére vannak támogatásaink is, így a strandi fejlesztésekre például negyven milliót tudunk fordítani. Itt szociális helységeket, értékmegőrzőt, kabinokat építünk, és ettől az évtől már egy korszerű, számítógépes beléptető rendszer fogadja a vendégeket. Reményeink szerint május tizenötödikére sikerül mindent átadni.
– Ha gondolatban úgy is a parton járunk, maradjunk még kicsit víz közelben! Lesz-e második csónakkikötő?
– Tervezzük, ehhez azonban pályázati pénz is jó volna. De ha minden az elképzeléseink szerint alakul nem sokáig kell rá várni a horgászoknak. Egyébként a kápolna közeli part mellett szeretnénk kialakítani.
– Lesznek-e jelentősebb fejlesztések az óvodában, iskolában?
– Igen, az óvodában három lépcsőben tervezzük a felújításokat, átalakításokat. Ennek eredményeképpen például kulturáltabb és a korábbinál is higiénikusabb környezetben étkezhetnek majd a gyerekek. Az iskolai fejlesztésekhez négy millió forintot nyertünk a Keszthely-Hévízi Kistérségi Többcélú Társulástól. Ebből már kialakíthatunk egy korszerűen berendezett informatika termet.

– Hogyan készülnek az idei szezonra?
– A helyi Tourinform irodával az előző évnél is többet költünk programokra. A hírverésre is áldozunk, három millió forintot terveztünk reklámra. Bővítjük a sportrendezvények sorát is: idén nyáron két országos, és egy nemzetközi torna helyszíne is Vonyarcvashegy lesz. Ide a kézilabda, illetve a röplabda szerelmeseit várjuk. Ha ezzel kapcsolatban minden a tervek szerint alakul, akkor nemcsak kikapcsolódási lehetőségnek lesznek jók ezek a programok, hanem az ehhez kapcsolódó szálláskiadás és étkeztetés is hoz a település, illetve a helyi vállalkozók konyhájára. S, hogy el ne felejtsem: tavaly nagy sikere volt a sörfesztiválnak, úgyhogy ebben az évben is lesz, nem is egy, hanem két alkalommal.
– Gondolom ezek akkor még csak a kiemelt rendezvények voltak?
– Természetesen. Ráadásul az önkormányzat mellett a civilszervezeteink is nagyon sok programot szerveznek, úgyhogy én azt hiszem az itt élők, és az ide érkező vendégek sem unatkoznak majd, tartalmasan tölthetik a szabadidejüket. Remélem idén az időjárás is kegyesebb lesz hozzánk, mint tavaly, és akkor egy nagyon jó évet tudhatunk majd magunk mögött!

vissza az elejére


Fejleszteni muszáj

Nem emeltek helyi adót

Mindössze egy kiemelten nagy, saját erőből megvalósuló fejlesztési kiadásról adott számot Lázár László Alsópáhok polgármestere, mégpedig a GESZ-óvoda átalakítására félretett 50 millió forintról, amit jó szívvel szavaztak meg. Létesül a Kossuth utcában EU-konform nevelői mosdó, személyzeti szoba, tornaszoba, konyhai kiegészítő létesítmény és étkező is. A rekonstrukcióra nem a gyerekek létszámának látványos emelkedése miatt van szükség, hanem azért, mert több helyütt a faluhoz méltatlan állapotok uralkodtak. Milyen tervezett előirányzatokat állítottak a saját bevételek költségvetési rublikájába? – kérdeztük elsőként.

Az új szárny egyaránt szolgál kicsit, nagyot.– A tavalyi adóbevételek a terveinknek megfelelően teljesültek, az IFA esetében még túlteljesítésre is akadt példa, de mi óvatosak vagyunk, nehogy nagyot bukjunk egy esetleges vendégszám csökkenés miatt. Persze bízunk abban, hogy a zalavári-sármelléki repülőtér forgalmából Alsópáhok is profitál majd. Idegenforgalmi adóból 16, kommunális adóból és gépjárműadóból 7- 7, építményadóból 11, iparűzési adóból pedig 20 millió bevételre számítunk. Az összes saját bevételt mintegy 87 millió forintban határoztuk meg. A tényleges összes bevétel pedig ennél 300 millióval lesz több. A kiadási főösszeg pedig a bevételivel harmonizálva lesz 386 millió forint. Helyi adót egyáltalán nem emeltünk, a tavalyi mértékek maradtak érvényben.
– Lesznek jelentős idegenforgalmi fejlesztések?
– Esetünkben nem lehet, és nem is kell ily módon tipizálni a fejlesztéseket. Egy igényes burkolatú járdaszakasz, egy szép buszváró, egy felújított közvilágítási rendszer egyformán szolgálja a helyieket és az itt üdülőket. Az önkormányzat tulajdonában nincsenek olyan forgalomképes, magas áron értékesíthető ingatlanok, területeink melyet saját hasznosítással állíthatnának egy idegenforgalmi fejlesztés középpontjába. A járdaépítés majd csak 2007-ben folytatódik.

– Jut az egyesületeknek, civileknek legalább annyi, mint tavaly?
– A mintegy kéttucat civil szereplő támogatásának szinten tartására nagyon odafigyeltünk. A Vöröskereszt, a Tűzoltó Egyesület, a Sportegyesület, az Öregfiúk Egyesülete, a Családi Klub Egyesület, a Kolping Családi Egyesület, a Polgárőr Egyesület is ugyanolyan kondíciókkal kezdhette az idei évet, mint a tavalyit. Tudvalévő, hogy önmagában az állami forrás nem elegendő az oktatás helyi színvonalának megőrzéséhez, ezért saját bevételekből járultunk hozzá az iskola zavartalan működéséhez. A helyi programok színvonalas lebonyolítására 1,5 milliót raktunk félre. Ebből tartjuk majd a hagyományos falunapokat. A község Művelődési Házában időről időre találkozó művészeti csoportokat is örömmel támogatjuk. Büszkék vagyunk a kamarakórusra, a népdal együttesre, a tizenévesek néptánc körére, az idősek klubjára, a kézimunka szakkörre, valamint a megyei másodosztályban szereplő labdarúgóinkra, akik szépen szerepeltek a téli focitornákon. A tűzoltó egyesület és a félszáz taggal működő polgárőr egyesület sem marad méltó támogatás nélkül. Mindenképp kívánatosnak tartjuk, hogy az idegenforgalom tovább fejlődjön, ezért nem zárkózunk el attól, hogy a Kolping Szállóhoz hasonló léptékű szálloda, úgymond betelepüljön a faluba, újabb munkahelyeket teremtve.

vissza az elejére


Hévíz, Keszthely és Vidéke

Zala Média online