Rugalmas pénzkezelés
| Határidőben megalkotta a költségvetéséről szóló helyi rendeletét Cserszegtomaj község önkormányzatának képviselő-testülete, mégpedig 419 millió forint bevétellel és ugyanekkora összegű kiadással. A bevételi összegből 115 milliót tesz ki a tervezett helyi adóbevétel – adta hírül érdeklődésünkre Gyuk János a falu polgármestere, akivel az idei költségvetésről váltottunk szót. |
Mint
a polgármester érzékeltette, a tavalyihoz hasonló kondíciókkal sikerült
elfogadniuk a költségvetést, de sajnos a látványos fejlesztésekre idén legalább
20 millióval kisebb összeg jut csak, mert működésre kell többet költeniük.
Intézmények fenntartására, az utak kiépítésére, a közvilágítás modernizációjára,
az egészségügy fejlesztésére, mint kötelezően ellátandó területre koncentráltan
sikerült úgy összeállítani az államháztartás működési rendjével összhangba
hozott költségvetést, hogy a részben önállóan gazdálkodó intézmények sem jártak
rosszabbul, mint tavaly. Az óvodának közel 28 millió, a Szabó István Általános
Iskolának 81,5 millió lehet a kiadása. Ezek az összegek magukba foglalják az
óvoda kerítésének felújítására elkülönített pénzt, valamint az iskola hátsó
bejáratának, és a konyha felőli bejáratának felújítását, továbbá a honismereti
gyűjtemény elhelyezésére szánt beépített bútorzat vásárlását.
– Mekkora összeget tudnak a konkrét fejlesztésekre elkülöníteni?
– Alig több mint 27 millió jut fejlesztésekre. A legnagyobb fejlesztések
között, a maximum nyolcmillió forintba kerülő, az új polgármesteri hivatal mellé
álmodott gazdasági épület lenne, ahová technikai eszközök, berendezések
kerülnének. Terveztünk persze apróbb fejlesztési kiadásokat, az ötödik
kerületben másfélmillióból ki szeretnénk alakítani a Vajkai Aurél teret.
Terveztünk nyolcmilliós közműépítéseket, közvilágítás fejlesztést,
csatornaépítést. Hárommilliót kell áldoznunk a temetőnk kibővítésére, ennek
tizedét pedig egy buszváró cseréjére. Legalább 4 milliót kóstál az V. kerületi
Villa közi, Fenyves utcai új út megnyitása. Néhány százezres tétellel szerepel
még számítástechnikai eszközök vásárlása, konyhai készlet beszerzése,
eszközbeszerzés az Ifjúsági Klub részére és a kultúrház ajtajának cseréje is.
– Mire jut még pénz?
– A kötelező feladatok ellátásán kívül idén sem feledkeztünk meg a civil
szervezetekről. Számukra összességében 6,3 milliót tudtunk kiszorítani. A
testület az ez évben született gyerekek után az eddigi húszezer forint helyett
ötvenezer forint juttatásban részesíti a szülőket gyerekenként. Amennyiben mód
van rá, úgy a tartalékalap terhére igyekszünk élni a pályázatok kínálta
lehetőségekkel, különösen az óvoda bővítésére kiírt anyagokra figyelünk.
Tárgyaltunk az V. kerület 300 telket érintő, a település egyharmadát magában
foglaló gázhálózati fejlesztés, akár hitelből történő kivitelezéséről. A tavaly
tartott összes sikeres programunkra, rendezvényünkre is megvan a fedezet.
– Mire nem jut pénz?
– A kábelantenna hálózat rekonstrukciójára több tízmilliót idén sem sikerül
előteremteni. Önerőből nagy volumenű járda- és útfejlesztésekre sem futja.
Mindazonáltal igyekszünk rugalmasan, a lakók életkörülményeinek javítására
figyelve döntéseket hozni.
Hozzányúlnak a tartalékhoz
| A közelmúltban fogadta el Gyenesdiás költségvetését a helyi képviselő-testület. A végleges döntés előtt meghallgatták a községben élők véleményét is. Szalóky Jenő polgármesterétől megtudtuk: ez az első esztendő, amikor a rendelkezésre álló keretösszeg nem elég a település kiadásaira. |
–
Legutóbbi beszélgetésünkkor kicsit aggódott az idei év miatt. Úgy tűnik
beigazolódott a félelme…
– Igen, sajnos az önkormányzatok támogatása nagymértékben csökkent és ez
érzékenyen érint minket is. A település életében még nem volt példa arra, hogy a
bevételek ne fedezzék a működést, és emiatt hozzá kelljen nyúlni a
vagyonértékesítésből befolyó pénzhez. Idén viszont hat millió forint hiányzik.
Pedig nagyon szigorú költségvetést készítettünk. Megpróbáltunk minden aprópénzt
összegyűjteni a nagyobb feladatokra. Sajnos ez sem volt elég.
– Mik lesznek az idei nagyobb feladatok, beruházások?
– A legnagyobb feladat a 71-es út melletti járda és gyalogátkelőhely
megépítése. Szeretnénk, ha közlekedési lámpa is segítené az átkelést ezen a
forgalmas szakaszon. Talán a Balaton Fejlesztési Tanácsnál is megnyílik a
pályázati lehetőség, és több év után az útfelújításra is jut pénz. Évek óta nem
sikerült forrást szereznünk a csapadékvíz elvezetésre, és a tornaterem
megépítésére, de nem adjuk fel. Bízunk benne, hogy mellénk áll a szerencse, és
ebben az évben sikeresek leszünk. Személy szerint kicsit furcsállom, hogy
senkinek nem szúr szemet az, hogy egy 3300 fős településnek nincs tornacsarnoka.
Egyébként ettől és a címzett támogatástól eltekintve eredményes pályázók
vagyunk, a csatornázást is így tudtuk megoldani. Igaz hosszú évekbe telt, de
mostanra csaknem teljesen befejeztük. Pontosabban nem sikerült megvalósítani a
strandi medence megépítését sem, egy számítási hiba miatt elbuktuk a
lehetőséget. Idén már be sem adjuk, mert nem telne a harmincmilliós önrészre.
– Mit szeretnének még megvalósítani idén?
– Még a múlt év vállalása az alsógyenesi strand szebbé tétele. Sajnos ezt
sem tudjuk önerőből megoldani.
Az iskola és az óvoda működésének valamivel több, mint a felét az állam fizeti,
a többit nekünk kell állni. Az adóbevétel valamivel több volt, mint tavaly, 89
millió forint. Ebből 87 millió forintot a két intézmény működésére fordítunk.
Fejleszteni, bővíteni kellene, de ez csak nyertes pályázatokkal lehetséges. A
polgármesteri hivatal számítástechnikai eszközei is cserére, korszerűsítésre
szorulnának, és a gyermekorvosi ellátásban is szükség volna új műszer
beszerzése. Tavaly ráfizetéses volt a strand is, és hiányzik a költségvetésből
az a pénz, amit a kurtaxa-bevétel csökkenése miatt kell nélkülöznünk. A többi
településhez hasonlóan ebben az évben Gyenesdiáson is 330 forintra emelkedik az
idegenforgalmi adó. Bár Balaton-parti község vagyunk, de bevétel szempontjából
nagyon érezni lehet a szállodák hiányát. Persze azért nem szeretnék túl sokat
panaszkodni. Remélem annak ellenére, hogy most nincs túl sok okunk az
optimizmusra idén jobb évet zárunk majd mint tavaly.
Bíznak a büdzsében
| Február végén fogadták el az idei költségvetést Vonyarcvashegyen is. Bár a település működésére jóval kevesebb, mint ötszáz millió forint áll rendelkezésre, Seffer József polgármester a várható nehézségek ellenére idén is optimista. Annál is inkább, mert saját bevallása szerint a község életében ez az eddigi legjobb büdzsé. |
–
Amikor legutóbb tavaly év végén beszélgettünk azt mondta: ha másért nem, azért
lesz jobb az idei év, mert a tavalyinál rosszabb már nem lehet…
– Csakugyan így volt, emlékszem. Most annyiban meg kell, hogy cáfoljam magam,
hogy a tavalyi is egy kicsit jobban sikerült a vártnál. Persze ez nem azt
jelenti, hogy nem voltak nehézségeink: akadtak bőven. De például máig nem értem,
hogy annyi esősnap után, hogyan alakulhatott mégis egészen jól a strandi bevétel
összege.
– Ezek szerint most bizakodóbb, mint tavaly volt?
– Végül miért is ne? Igaz, hogy az elfogadott költségvetésben 441 millió
forint áll a rendelkezésünkre, és még mindig szorosra kell húzni a nadrágszíjat,
de úgy tűnik, hogy elég lesz a legfontosabb feladatokra. Egyébként nem
emlékszem, hogy hasonlóan kedvező keretből gazdálkodhattunk volna Vonyarcon.
Véleményem szerint ez a személyi jövedelem adóval kapcsolatos változásoknak
köszönhető.
– Mire mennyit költenek az idén?
– A fontosabb beruházásokra valamivel több, mint negyvenöt millió forintot
tervezünk. Szerencsére vannak támogatásaink is, így a strandi fejlesztésekre
például negyven milliót tudunk fordítani. Itt szociális helységeket,
értékmegőrzőt, kabinokat építünk, és ettől az évtől már egy korszerű,
számítógépes beléptető rendszer fogadja a vendégeket. Reményeink szerint május
tizenötödikére sikerül mindent átadni.
– Ha gondolatban úgy is a parton járunk, maradjunk még kicsit víz közelben!
Lesz-e második csónakkikötő?
– Tervezzük, ehhez azonban pályázati pénz is jó volna. De ha minden az
elképzeléseink szerint alakul nem sokáig kell rá várni a horgászoknak. Egyébként
a kápolna közeli part mellett szeretnénk kialakítani.
– Lesznek-e jelentősebb fejlesztések az óvodában, iskolában?
– Igen, az óvodában három lépcsőben tervezzük a felújításokat,
átalakításokat. Ennek eredményeképpen például kulturáltabb és a korábbinál is
higiénikusabb környezetben étkezhetnek majd a gyerekek. Az iskolai
fejlesztésekhez négy millió forintot nyertünk a Keszthely-Hévízi Kistérségi
Többcélú Társulástól. Ebből már kialakíthatunk egy korszerűen berendezett
informatika termet.
– Hogyan készülnek az idei szezonra?
– A helyi Tourinform irodával az előző évnél is többet költünk programokra.
A hírverésre is áldozunk, három millió forintot terveztünk reklámra. Bővítjük a
sportrendezvények sorát is: idén nyáron két országos, és egy nemzetközi torna
helyszíne is Vonyarcvashegy lesz. Ide a kézilabda, illetve a röplabda
szerelmeseit várjuk. Ha ezzel kapcsolatban minden a tervek szerint alakul, akkor
nemcsak kikapcsolódási lehetőségnek lesznek jók ezek a programok, hanem az ehhez
kapcsolódó szálláskiadás és étkeztetés is hoz a település, illetve a helyi
vállalkozók konyhájára. S, hogy el ne felejtsem: tavaly nagy sikere volt a
sörfesztiválnak, úgyhogy ebben az évben is lesz, nem is egy, hanem két
alkalommal.
– Gondolom ezek akkor még csak a kiemelt rendezvények voltak?
– Természetesen. Ráadásul az önkormányzat mellett a civilszervezeteink is
nagyon sok programot szerveznek, úgyhogy én azt hiszem az itt élők, és az ide
érkező vendégek sem unatkoznak majd, tartalmasan tölthetik a szabadidejüket.
Remélem idén az időjárás is kegyesebb lesz hozzánk, mint tavaly, és akkor egy
nagyon jó évet tudhatunk majd magunk mögött!
Nem emeltek helyi adót
| Mindössze egy kiemelten nagy, saját erőből megvalósuló fejlesztési kiadásról adott számot Lázár László Alsópáhok polgármestere, mégpedig a GESZ-óvoda átalakítására félretett 50 millió forintról, amit jó szívvel szavaztak meg. Létesül a Kossuth utcában EU-konform nevelői mosdó, személyzeti szoba, tornaszoba, konyhai kiegészítő létesítmény és étkező is. A rekonstrukcióra nem a gyerekek létszámának látványos emelkedése miatt van szükség, hanem azért, mert több helyütt a faluhoz méltatlan állapotok uralkodtak. Milyen tervezett előirányzatokat állítottak a saját bevételek költségvetési rublikájába? – kérdeztük elsőként. |
–
A tavalyi adóbevételek a terveinknek megfelelően teljesültek, az IFA esetében
még túlteljesítésre is akadt példa, de mi óvatosak vagyunk, nehogy nagyot
bukjunk egy esetleges vendégszám csökkenés miatt. Persze bízunk abban, hogy a
zalavári-sármelléki repülőtér forgalmából Alsópáhok is profitál majd.
Idegenforgalmi adóból 16, kommunális adóból és gépjárműadóból 7- 7,
építményadóból 11, iparűzési adóból pedig 20 millió bevételre számítunk. Az
összes saját bevételt mintegy 87 millió forintban határoztuk meg. A tényleges
összes bevétel pedig ennél 300 millióval lesz több. A kiadási főösszeg pedig a
bevételivel harmonizálva lesz 386 millió forint. Helyi adót egyáltalán nem
emeltünk, a tavalyi mértékek maradtak érvényben.
– Lesznek jelentős idegenforgalmi fejlesztések?
– Esetünkben nem lehet, és nem is kell ily módon tipizálni a fejlesztéseket.
Egy igényes burkolatú járdaszakasz, egy szép buszváró, egy felújított
közvilágítási rendszer egyformán szolgálja a helyieket és az itt üdülőket. Az
önkormányzat tulajdonában nincsenek olyan forgalomképes, magas áron
értékesíthető ingatlanok, területeink melyet saját hasznosítással állíthatnának
egy idegenforgalmi fejlesztés középpontjába. A járdaépítés majd csak 2007-ben
folytatódik.
– Jut az egyesületeknek, civileknek legalább annyi, mint tavaly?
– A mintegy kéttucat civil szereplő támogatásának szinten tartására nagyon
odafigyeltünk. A Vöröskereszt, a Tűzoltó Egyesület, a Sportegyesület, az
Öregfiúk Egyesülete, a Családi Klub Egyesület, a Kolping Családi Egyesület, a
Polgárőr Egyesület is ugyanolyan kondíciókkal kezdhette az idei évet, mint a
tavalyit. Tudvalévő, hogy önmagában az állami forrás nem elegendő az oktatás
helyi színvonalának megőrzéséhez, ezért saját bevételekből járultunk hozzá az
iskola zavartalan működéséhez. A helyi programok színvonalas lebonyolítására 1,5
milliót raktunk félre. Ebből tartjuk majd a hagyományos falunapokat. A község
Művelődési Házában időről időre találkozó művészeti csoportokat is örömmel
támogatjuk. Büszkék vagyunk a kamarakórusra, a népdal együttesre, a tizenévesek
néptánc körére, az idősek klubjára, a kézimunka szakkörre, valamint a megyei
másodosztályban szereplő labdarúgóinkra, akik szépen szerepeltek a téli
focitornákon. A tűzoltó egyesület és a félszáz taggal működő polgárőr egyesület
sem marad méltó támogatás nélkül. Mindenképp kívánatosnak tartjuk, hogy az
idegenforgalom tovább fejlődjön, ezért nem zárkózunk el attól, hogy a Kolping
Szállóhoz hasonló léptékű szálloda, úgymond betelepüljön a faluba, újabb
munkahelyeket teremtve.